A8. 1840. L E D S C II WOENSDAG, ro/%^V) WhOy# T*. -/ COURANT. 5 AUGUSTUS. NOTIFICATIE. Oproeping der Verlofgangers voor de Nationale Militie Burgemeester en Wethouders der Stad Leyden, roepen bij deze op, ingevolge 'èene aanschrijving van Zijne Exc. den Heer Staatsraad, Gouverneur van Zuid-Holland, 'de Verlofgangers van de Nationale Militie, welke van hunne corpsen zijn teruggekomen, om te compareren op de plaats van het Gasthuis aan de Aalmarktten einde, ingevolgé art. 181 der wet op de Nationale Militievan den Bsten January 1817in verband gebragt met art. 10 der wet van den 28sten November 1818door den Heer Colonel MiÊtie-Com» missaris te worden geinspecteerdvoorzien van de kleeding- en kleine equipement-stuk- ken, welke zij van hun corps behouden hebben, alsmede van hunne livrets en verlof passen, en zulks op Vrijdag den 7den Augustusdes morgens ten tien ure. En geven Burgemeester en Wethouders voornoemd, wijders bij deze kennis, dat, bij aldien zich thans in deze Stad ook Verlofgangers mogten beviuden, tot andere Gemeen ten of Districten behoorende, deze almede gehouden zijn, om ter voorschreven plaatse en tijd te compareren; met vermaning aan alle Veilofgangers van de Nationale Militie, om naauwkeurig aan deze oproeping te voldoen; terwijl aan die genen, welke zonder wettige of door Burgemeester en Wethouders aangenomene redenen, van de Inspectie mogten wegblijven, door den Heer Militie-Commissaris een arrest van twee tot zes dagen in de naastbij gelegene militaire provoost zal worden opgelegd. Zullende de attesten we gens ziekte, door Geneesheeren of Heelmeestersaan Verlofgangers afgegeven, uit hoofde van welke zij belet mogten worden de Inspectie bij te wonen, ter Secretarie moeten wor den ingeleverd, uiterlijk op Donderdag den 6deu Augustus bevorens, vóór één uur des middagsterwijl andere wettige redenen van verschooning, door de Verlofgangers mede op dien dag, des morgens ten 11 uret aan H. H. Burgemeester en Wethouders zullen moeten worden voorgedragen, ren einde over dezelve te kunnen oordeelen. Zullende cr door den Heer Colonel Militie-Commissaris aan niemand vrijstelling worden verleend. Aldus gedaan en gepubliceerd, bij H. H. Burgemeester en Wethouders der Stad Leyden, op den 3osten July 1840. J. G. DE MEY. Ter ordonnantie van dezelve, v. püttk ammel. Burgemeester en Wethouders der Stad Leyden, brengen mits deze ter ken- nisse van de belanghebbenden, dat bij Hun Ed. Achtb. van den Heer Controleur der Directe Belastingen, is ontvangen het Primitief Kohier der Personeele Belasting van de vier laatste Wijken dezer Stad, dienst 1840 en 41, welke op den 27 Julij jl. is executoir verklaard, en dat dezelve aan den Heer Ontvanger is verzonden. Leyden den 3den Augustus 1840. J. G. de ME Y. Ter ordonnantie van dezelve, v. puttkammer. Burgemeester en Wethouders der Stad Leyden, brengen mits deze ter ken- uisse van de belanghebbenden, dat bij Hun Ed Achtb. van den Heer Controleur der •Directe Belastingen, is ontvangen het Eerste gedeelte van het Primitieve Kohier der Pa- tentendienst 1840 en 41, welke op den 25 Julij jl, is executoir verklaard, en dat de zelve aan den Heer Ontvanger is verzonden.- Leyden den 3den Augustus 1840. J. G. de MEY. Ter ordonnantie van dezelve, v. püttkammer. NEDERLANDEN. Letden, 4 Augustus. Men meldt uit 's Gravenhage van den 3den dezer: Bi] Koninglljk besluie is onlangs beschikt over het bedrag der twee ten hon. derd van de gewone inkomsten der steden en gemeenten, staande alsnog ter dispositie van het algemeen bestuur over 1839. Voor zoo veel Zuid-Holland betreft is deswege bepaald, dac, na aftrek van hetgeen, over 1839, door de steden en gemeenten moet worden bijgedragen in de som van ƒ40,000, tot bestrijding der administratie-kosten van de bedelaarswerkhuizen, de bedoelde gelden van de gemeente Besturen worden gelaten ter gedeeltelijke mede-be. strijdiDg der kosten voor het openbaar onderwijs en ter verbetering van ge- meente-wegen, bruggen, waterleidingen, enz. Met dien verstande echter, dat de beschikking over de bedoelde twee ten honderd afhankelijk blijve ook voor de provinciën, ten aanzien van welke zulks niet reeds afzonderlijk is vastgesteld, van de voorafgaande voldoening der kosten van bijhoudmg der kadastrale plans of leggers in de gemeenten, overeenkomstig de bepalingen van Zijner Majs. besluit van den I3den Januarij 1836. De Staats-Lourant van den 3den dezer bevat het besluit Zr. M. van de bekende benoeming van aen heer J. J. Rochussen, tot Minister van Financien. Zijne Maj, heeft benoemd tot Kamonregter te Schagen, /1. Balten, en tot plaatsvervanger van den Kamonregter op Wieringen, P. Maats. Men zal zich herinneren dat, ter gelegenheid van de sluiting van het verdrag tusschen Turkqe en de Nederlandenaan de Staatsliedendie daartoe medegewerkt hebben, van wege de Regering der beide landen, versierselen en geschenken zijn aangeboden. Thans verneemt men, dat het Zijne Maj, heeft behaagd, het dragen of aannemen van de teekenen en geschenken te vergunnen, welke de Groote Heer, Sultan Abdou! Medjid Iheeft toegestaan, als: de versierselen van Ridder-Grootkruis der Turksche orde van Nichon Iftihar, aan den Baron Verstolk van Stelen, Minister van Btmenlandsche Zaken, en aan den Baton van Zujlen van Njevelt, Minister van Staat; het versiersel der gezegde orde, aan den heer A. Ie Ctercq, Secretaris-Generaal van het Departement van Buitenlandsche Zaken; aan Jhr. Molterus, Attaché bij het Nederlandsche gezantschap te Weenenaan den heer Ginstir.ianieersten tolk Van het Nederl. Gezantschap te Konstantinopelen aan den heer Salzani Kanselier bij hetzelve gezantschap; en het aannemen van eene aan hem ver. eerde doos, aan den heer G. Testa, Nederl. Zaakgelastigde te Konstantinopel. Bil Konlnglijk besluit zijn de statuten bekrachtigd der naamlooze maat schappij tot het oprigten van eene machinale vlasspinnertj te Groningen, met een maatschappelijk kapitaal van 120,000, verdeeld in actiën van ƒ4000, onder directie van de heeren A. Wijchers en Dr. S. Bleekrode; de Commis jarissen zijn de heerenvan Calcar Jnr.Prof. Stratingh Ez. en A. Janson, In de laatste dagen zijn er een aantal gewone en buitengewone leden van de Tweede Kamer der Staren-Generaal in deze Residentie aangekomen, om aan de werkzaamheden der buitengewone vergadering der Staten-Generaal die morgen plegtig door Zijne Majesteit zal worden geopend, deel te nemen. Naar men verneemt zijn door de Regering reeds de dertien ontwerpen tot verandering der grondwet in gereedheid gebragt, om aan de Tweede Kamer in dubbelen getale te worden aangeboden. Dezelve zijn, naar men verze kert, geheel en al ingerigt als gewone ontwerpen van wet en het laat zich derhalve voorzien, dat zij ook even zoo bij de beide Kamers der Staten- Generaal zullen worden behandeld. Tot dus verre ia er geene memorie van toelichting tot deze omwerpen opgemaakt. Omtrent het dezer dagen met Frankrijk gesloten handelstractaat verneemt men, dat al onze koloniale producten in den Elzas zullen kunnen worden ingevoeld, hetgeen dus eene vermeerdering vtu debiet aan bijna zes miliioe. nen menschen zal opleveren. Mets en Straatsburg zullen roe dat einde verft. den verklaard tot zeehavens, liet is niet gemakkelijk geweest de gedeputeer den der Frausche zeehaven, die over dit tractas't moesten geraadpleegd wor. den, daartoe over te haien, omdat Havre en andere havens der Noordzee; groote verliezen zullen lijden, wanneer ai wöt thans slechts langs dien kant in Frankrijk kan worden ingevoerd, voortaan den weg van den Rijn zal nemen. De heer Conrad is door Zijne Maj. belast geworden met het bestuur over de uitvoering der werken tot den aanleg van den spoorweg tusscheo Haarlem en Rotterdam, welke weg in drie jaren zal moeten gereed zijn. In het Weekblad van het Regt leest men: Men verneemt, dat de zaak van Mevrouw wegens mishandeling van haar kind, voor de correctionele regtbank te Utrecht moetende te regt staan; (zie Weekblad N°. 1073 en waarvan de behandeling op den 30 Julij jl. was bepaald, wegens.het vertrek van den Officier van Justitie, den heer Mr. vah Hees van Berkel, tot andere functlen geroepen, wederom uitgesteld, thans definitiveliilt op den 20Sten Augustus en volgende dagen is vastgesteld. De heer Mr. Nepveu, Substituut-Officier, zal daarbij de functien van het open. baar ministerie waarnemen. Van den qden Augustus. Heden heeft Zijne Maj. de Koning de buiten, gewone vergadering der Staten-Generaal, de Tweede Kamer in dubbelen ge. talen, met de volgende aanspraak geopend: „Edel Mogende Heeren! „Het stiekt Mij tot genoegen Uw Edel Mogenden rondom Mij geschaard te zien, en in persoon deze buitengewone en plegtige zitting der Staten- Generaal te kunnen openen. „De Grondwet van het Koningrijk heeft met bedachtzaamheid verordend; dat geene veranderingen of bijvoegingen in dezelve haar beslag kunnen er. laneen, dan nadat ztj bij eene wet noodzakelijk verklaard, en duidelijk aan. gewezen en uitgedrukt, vervolgens door de Wetgevende Magt, met oproe. ping van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in dubbelen getale, zullen zijn onderzocht en bevestigd. „De wetten van den I3den en 2isten Junij jl. houden zoodanige verkla* ring en aanwijzing in, en Uw Edel Mogenden zijn thans bijeen gekomen, om daarover nader te beraadslagen. „Ter voldoening aan de Grondwet, en in overeenstemming met die wet. ten, zijn de daarbij bedoelde veranderingen en bijvoegingen letterlijk opge. nomen in even zoo vele ontwerpen van wetten, welke Ik heb doen vervaar, digen, en weidra aan Uw Edel Mogenden zal mededeelen. „Geroepen alzoo tot de gewigrige taak om te beoordeelen, of dat gene, wat aanvanitelijk, na rüp onderzoek, noodig en nuttig is bevonden, werkei lijk voor het weizijn vin Nederland oojbaar en bevorderlijk kan worden ge. acht, biride ik den algoeden God, dat Hij daartoe Zijnen zegen ichenke." Naar men verneemt, heeft Z. M., den heer Mr. A. van Gennep, ge. durende de buitengewone vergadering der Staten-Generaal, wederom be. noemt! tot Voorzitter van de Eerste Kamer derzelve. Sedert de laatst gedane bekendmaking zijn door de belanghebbenden geligt de navolgende door Zijne Maj. verleende octrooijen; Een octrooi in dato 24 October 1839, N". 106, voor den tijd van vijfjaren verleend aan F. C. Luqken te Amsterdam, op de uitvinding van eene verbe terde houtIijmwelke aan water en warmee wederstand biedt. Een octrooi in dato 17 Januarij 1840, voor den tijd van vijf jaren verleend aan P H. Horman te Amsterdam, op de invoering van een werktuig tot het ver. aamigen van alle soorten van bouw- én vloersteenen. Ken octrooi in dato 15 Februarij 1840, voor den tijd van tien jaren vef. leend aan G.Whitte te Rotterdam, op de invoering van verbeteringen in lampen en derzelver toebehooren. Een octrooi in dato 1 Maart 1840, voor den tijd van tien jaren verleend aan denzeltde, op de uitvoering van verbeteringen in de wijze van koffij til andere dranken te koken. Een octrooi in dato 13 Mei 1840, voor den tijd van vijf jaren verleend aan E. Retel te Tilburg, op de uitvinding van eene nieuwe wijze om ol i zoodanig te zuiveren, dat dezelve metalen tegen roest beveiligt, en, als niet bevriezende, met groote nut kan aangewend worden in uurwerken. Een octrooi in dato 17 Mei 1840, voor den tijd van vijftien jaren, vart 31 Maart 1839, veneend «au Mises Berrjwoonachtig te Londen, domici. 1 juni verkozen hebbende bij C. C. Uhlenbeck te Amsterdam, op de invoering van eene verbeterde wijze om houtskooldie reeds tot scheikundige werk. zaamheden of manufacturen heeft gediend, tot hare vorige kracht te her. herstellen, en op nieuw geschikt te maken, om weder tot gelijke einden gebruikt te kunnen worden. Een octrooi in dato 10 Junij 1840, voor den tijd van tien jaren verleend aan A. Peppinna te Parijs, domicilium gekozen hebbende ils voren, op dé invoering van een verbeterden toestelgenaamd gas-regulateur. Een oerrooi in daio 21 Junij 1840, voor den tijd van vijfjaren verleend aan A. Schee'boom te Amsterdam, op de uitvinding van werktuigelijke toe- stellen tot het openen van verstopte rivieren, en tot het doorsnijden van zand. banken in derzelver mondingen liggende. Een octrooi in dato 21 Junij 1840, voor den tijd van vtjf jaren verleen aan denzelfde, op de uitvinding van verbeteringen aangebragc aan zijne vroeger geoctroijeerde veiligheids-en redmiddelen b|j schipbreuk of ook b|j over. strooming. Een octrooi in dato 1 Julij 1840. voor den tijd van tien jaren verleend aan W. van Houten te Rotterdam, op de uitvinding van een verbeterd in teer bewerkt mos beleg-blad, dat tevens een lekwerend middel is ten dienste der schepen. Op den Haarlemmer spoorweg zijn Zondag den 2deii dezer ongeveer 5000 personen vervoerd. jyien berekent, dat gedurende de laatste drie maanden, alleen in de provincie Holland, voor de vaart op Oost-Indie bestemd, de navolgende schepen van stapel geloopen zijn, of daarvoor de kiel gelegd is: als te Am. sterdam 8 fregat- of barkschepen; te Rotterdam 6; te Dordrecht 5; te Alblasserdam 5; te Slijkerveer 1 barkschip; te zamen 25 schepen, waarvan eenige van het grootste charter en wel van 6 i 800 lasten; en hoewel van allen de inhoud niet opgegeven wordt, kan men dezelve minstens op 500 lasten aoofeen danneme», en bedraagt alzoo in dien tijd twaalf duizend vijf honderd lasten scheepsruimte. Het Provinciaal Geregtshof van Gelderland, zitting houdende te Arn. hem, heeft uitspraak gedaan in het regtsgeding, ten gevolge van het nood. Jottige voorval op den 19 Februarij I. I., op de Waai bij Millingen, tus. schen de stoombooten de Stad Keulenvan de Nederlandsche Maatschappij a

Leydse Courant | 1840 | | pagina 1