GR'OOT-BR ITANNIE. FRANKRIJK. B E L G I E. MENGELINGEN. vin Binnenlandsche Zaken treiién. De geheime Gezancschipsraad Eichhorn bekomt bepaaldelijk het Ministerie van Onderwijs. Zijne Maj. de Koning van Pruissen heeft thans verlof gegeven, dat het feest der boekdrukkunst den 28 en 29 Augustus te Berlijn mag plaats hebben. Uit die stad meldt men, dat een kundige tuinier, de heerLenria, belast zou zijn door dén Koning, om de omstreken van Berlijn door nieuwe aan- leggingen zooveel mogelijk te verfraaijen en in aangename tfiindreven te herscheppen. Uit Hanover schrijft men, dat de geschillen tusschen de beide Kamers 'der Stenden, wegens de nieuwe grondwet, thans geheel uit den weg geruimd zijn, daar de Tweede Kamer de veranderingen, door de Eerste er ingebragr, 'heeft aangenomen. Te \VarSchau js in den hoogen ouderdom van 123 jaren overtèden!, een Voorinalig soldaat, Felix Rymviecz geheeten. Londen den 29 Julij. H. M. de Koningin heeft den Generaal Espartero 'tot Grootkruis der Bath-Orde benoemd. De Hertog en Hertogin van Nemours hebben den 28iten het paleis van 'Buckingham Verlaten en zich naar Goodwoodhet landgoed van den Hertog Va» Richmond begeven. Men wist te Londen omtrent het bestaan van het tractiat tusschen (Engeland,Rusland, Oostenrijk én Pruissenten aanzien der Oostersche zaken, 'nog niets met zekerheid. Vreemd scheen het echter, dat indien, zoo als de teransche bladen berigten, zulk een tracfaat bestaat, en dit een oorlog tus. schen Engeland en Frankrijk moet ten gevolge hebben, de Hertog van Ne mours zich niet alleen nog in Engeland bljjfc ophouden, maar dóór het Hof met veel onderscheiding behandeld wordt. Het Hooger-Hois heeft zich Maandag met de wèf-op de kerkelijke regten en inkomsten bezig gehouden, die voornamelijk ten doel heeft, de Inkomsten der hoofdkerken te verminderen, en de gelden, door deze vermin dering over re hóuden, tót bevordering van meer algemeen godsdienstig onderwqs te doen zrrekk'en. In weérwil van den tegenstand van sommige Lordsis tot de tweede lezing van liet ontwerp met eene meerderheid vih 51 stemmen besloten. In het Lager-Huis ik de wét op het Regentschap voor de eerscemaü gelezen. Parijs den 31 Julij. Nadat den a/sten in stilte het algemeen lijkfeest gé- vieru was geworden, was de 28sten bestemd ter overbrenging van de lijken der gesneuvelden naar de plaats der bastille. Dien ochtend te 6 ure trokken ide tambours der nationale garde door de straten en sloegen de reveille. Alle de compagniën der legioenen waren opgeroepen; maar een groot getal natio nale gardes hadden hunne biljetten van oproeping eerst gisteren avond ont vangen. Intusschen begonnen omstreeks 8} ure de legioenen zich op de hun aangewezen plaatsen, zoo langs de kaden als boulevards, te scharen; en men heeft opgemerkt, dat de compagniën zeer talrijk waren: sedert langen tijd heeft men dezelve niet zoo voltallig gezien. Op het plein Saint Germain l'Aukerrois en langs de kade de l'Ecole was sedert des morgens 6 ure eene groote volksmenigte vergaderd. De kerk was reeds vroegtijdig bezet door het klein getal diergenen, welke biljetten had den, en door het volk konden henenkomen; ten acht ure werd niemand meer toegelaten. Kwartier over negen ure begon de lijkdienst en duurde tot 11 ure. De kerk leverde een indrukwekkend tooneel op, geheel overeenkomstig met de plegtigbeid. De mis werd door den Pastoor van Saint Germain l'Aukerrois gelezen. Men had gedacht, dat de nieuw benoemde Bisschop van Parijs dit In persoon zou gedaan hebben, maar hij heeft zich verontschuldigd, omdat hij nog niet gewijd is; en de Pausselijké bul eerst sedert weinige dagen te Parijs is aangekomen. Het overbrengen der 50 lijkkisten, op den monster-lijkwagen werd ten Uitvoer gebragt door 50 artilleristen; die, gedurende de geheele lijkdienst. Op het plein van St. Germain, rondom het praalgraf zijn verbleven. Deze verrigting heeft vrij lang geduurd, en was eerst ten half een ure geëindigd. Op het oogenblik, dat de optogt begon, was de trein als volgt: Een escadron curassiers van het 5de regiment, met trompetters aan het hoofd, opende den trein; op deze volgden twee escadrons ligte kavallerie en Van linie, twee batterijen artillerie, te paard en te voet, met hare kanonnen en caissonS; detachementen ligte infanterie en lihietroepen, zonder tamboera Of mUzijkantenalle de tamboers der corpsen hadden slechts eenen enkelen tamboer-majoor aan het hoofd. De Generaal Darrinlc, plaatselijke Comman dant van Parijs, en de heer Pajo, Bevelhebber van de iste militaire afdeeling, bevonden zich bij de opgenoemde corpsen. Drie escadrons der nationale garde te paard, vier bataljons van het 4de legioen, voorafgegaan door een corps muzijkanten, met den heer Berlioz aan het hoofd; de Maarschalk Cirard, Commandant en Chef der nationale garde van Parijs. Men heeft opgemerkt, dat de heeren Remusat en de Graaf Jaubert den Maarschalk Cirard vergezelden. De lijkwagen werd onmiddellijk door dé geestelijken van St. Germain de l'Auxerrois voorafgegaan, en gevolgd door eene deputatie uit de gedeco reerden van de Julijdagen en door den heer Rambuteau, Prefect der Seine, in rouw, van al de leden der municipaliteit vergezeld. Een detachement van de municipale garde te paard en een bataljon ligte infanterie volgden. De stoet werd gesloten door alle de legioenen der nationale garde; die zich, naar mate de trein voorbijging, bij dezelvén voegden, en verder door een escadron curassiers en een detachement linietroepen. De deputatien der verschillehde scholen hebben zich naar het plein de la Concorde begeven, om zich achter den lijkstoet te Voegen. Zij droegen immortelles in het knoopsgat, krip om den arm en driekleurige vaandels. Naar men verzekert, had de administratie der begrafenissen naar verschil, lende punten der Boulevards eene menigte lijkkoetsen gezonden, ten einde men van dezelve zon kunnen|gebruik maken, in geval er aan den lijkwagen eenlge schade kwam, waardoor hij mogt verhinderd worden verder voort te gaan. Op het plein der Bastille waren de volgende regimenten gestationeerd. Het 21ste en 4de regiment der ligte troepen, het 4de, 18de en 63ste van iinie. Dit laatste, dat eerst onlangs uit Afrika is aangekomen, voert nog zijn aan flarden gescheurd vaandel. De toegang-biljetten op de stallaadjes werden voor 5 fr. verkocht; op enkele ponten heeft men tot 100 francs voor ééne standplaats besteed. Het ter aarde bestellen heeft met veel plegtigheid en stilte plaats ge had. Toen de stoet de Louvre voorbij trok, heeft Z. M. zich aan een der Vensters van het paleis vertoondvan den Minister Thiers vergezeldmet Wien hij zich veer vertrouwelijk onderhield. Bij het zien des Koning werd een levendig gejuich aangeheven, hetgeen door den Koning zeer minzaam beantwoord werd* Aan den kruisweg ondertnssChen van het Odeon had eene dolzinnige poging plaats om onlusten te verwekken. Eene groep van een dertigtal personen, die er zich met een vaandel vereenigd hadden, hief den kreet aan van: Leve de Republiek I Vijf of zes stedelijke wachten te paard zijn de kaserne van de straat de Tournon uitgetrokken en Zijn moedig op deze groep, die hen het eerste oogenblik met steenworpen ontving, ingerend. Sommige te huis ge bleven nationale gardes wapenden zich reeds om de ruiters te gaan onder steunen, maar in een oogenblik hadden zij de groep uiteen gejaagd, het -vaandel vermeesterd en eenige arrestatien gedaan. Nagenoeg op het eigen uur deed eene andere groep van twee of diic honderd personen, almede van een vaandel vóórzien, op de hoogte van de straat Claude aan her St. Anthonies bolwerk.eene poging om, onder het geroep van: Leve de Natie! Leve de Hervormingin de door twee legioenen opengelatene cusschenruimte in te dringen, Maar het heeft hen niet mogen gelukken en de stedelijke garde heeft hen spoedig uit een gedreven. Een dier personen heeft onder het schreeuwen en zwaaijen met de muts, hec psard van een der sfaf-offleieren van de nationale garde, met die muts aan den kop geraakt; het paard is beginnen te steigeren, heeft zijn ruiter afge worpen en is eene der zijlanen ingehold. Men zegt dat verscheidene personen pnder den voet zijn geraakt, maar zonder dat iemand verwond geworden is. Dit incident heeft eenige verwarring veroorzaakt in den trein, die halt ge. hóuden heeft. De nationale garde heeft de baijonnet óp het geweer gezetp dit een en ander deed eenen psnischen schrik onder de menigte ontstaan eh reeds mompelde men van eene botsing; maar de orde heeft zich weldra her. ateld alleenlijk bleven zich uit de rangen van twee óf drie legioenen van tijd tot tijd de kfeeten van: Le e de Hervorming! doen hooren. De laatste dag van het feest, waaróp het vólk aan allerlei uitspanning 'deel heeft genomen, is zeer góed afgeloopen. In den tuin der Tuilerion voerden 150 muzijkanten een groot concert uit, De Ju lij—ko'Ioin was des avonds met gaz verlicht door 8 kolossale candelabres, hebbende ieder eene girandole van 15 takken, die wederom ieder met eene groote vlam eindigden. Z. M. heeft den Admiraal Duperri benoemd tot Groot-Admiraal der geheele Franschë zeemagt; hij moet dadelijk naar Tóólon vertrekken; alle beachïkbare ooflogs-vaartuigen moeten in alle havens met spoed gewapend worden. De vloot in de Middellands'che zee telt thans 800 vuurmonden. De FransChe dagbladen houden zich steeds bezig met redeneringen over het bewuste traetaitallen zijn even oorlogzuchtig gestemd alleen hec Journal des Dibdts heeft nog «teeds hoop op het behoud des vredea. Er loopen wederom geruchten van hec veranderen van hec Ministerie en van het vermeerderen van het leger van 300,006 tot 500,000 man. Goed ondërrïgte bladen deelen deze, laatste tijding mede. De Fransche Gezant te Weenen, die zich met verlof te Parijs bevindc, de heer de St. Aulaire Is naar Weenen vertrokkenzoo men meldt, om bij hec Ooscenrijksche Hof pogingen aan te Wendenom aan het viervoudig verbond deszelfs toestemming te weigeren. Twee te Barcelona hun ontslag ontvingen hebbende en naar Frankrijk gevfugc zijnde Spaansche Ministers, Perez de Castro en Cleonard zijn te Per- pignan aangekomen. Men wilde te Brussel weten, dat het Kabinet besloten had, om de leening van 81,000,000 fr, uit te stellen, toe dat de staackundige quaesclen, 'die op dit oogenblik aanhangig zijn zouden beslecht wezen. Men schrijft uit Brussel het volgende: De Hollandsche Commissarissen, belast met de regeling van den behoor, lijken afloop der wateren in de Vlaanderens, zijn deo eósten julij te Gene aangekomen. Sedert de maand November I. I. was de gemengde Commissie niet vergaderd; de Belgische Commissarissen hebben evenwel hunne confe. renden voortgezetsinds eene maand komen zij zelfs dagelijks bijeen, afwachting, dat de kaart, waaraan men voorde grena-commiisie arbeidt, gereed zal zijnhebben twee van de Ingenienra der Gentsche Commissie eene kaart der Vlaanderens opgemaakt, welke eene grehslfln van 20 mijlen bevat. Deze kaart is op eeAe toereikend grooce schaal aangelegdom eb met naauwkeurigheid alle de bogten der dijken en uitwateringen op aan te teeltenen. De Commissie der Antwerpsche Redenrijkkamer tot beoordeeling der ingekomenStukkenvan de tér gelegenheid der inhuldiging van hec stand beeld van Rubbens geopende prijsdiogingheeft de twee eerste prijzen, be staande in eene gouden medaille ter waarde van 200 fr,toegewezen aati twee Nederlanders, den heer J. Immerzeel Jr., voor eene lofrede op P. P. Rubens, en aan mejufvrouw P. Moens, voor een dichtatuk, getiteld: Ant werpen verheerlijkt door de groote mannen, die het heeft voortgebragt, De uitreiking is bepaald om 25 Augustus eerstkomende. VEILIGHEIDS-POLICIE in PORTUGAL. In Lissabon en Oporto bestaat eene soort van veiligheids-policie, die echter noch werkzaam, noch kraChtig ja, en alzoo weinig veiligheid verschaft. De provincie-steden en de dorpen moeten zich zeiven, zoo goed mogelijk; beschermen. De Overheden dier plaatsen gaan hierin zoo flaauW té werk, dat hij die zich alleen eh weerloos buiten de plaats begeeft, geheel van den moedwil der roovers afhangt. Er worden dan eerst maatregelen genomen; Wanneer de plaats zelve, door eene geheele bende, bedreigd wordt. Men noemt zulke benden Miguellisten, maar zeer ten onregte; zelden of nooi'c heeft de ètaatkunde aan hunne buitensporigheden deel; gewoonlijk bedoelen zij alleen roof, en hunne voornaamste drijfveer is behoefte, somwijlen ook wraak. Niet zelden Worden, in kleine plaatsen, personen van rang in hunne huizen aangevallen en vermóórd; alsdan kan men vaststellen, dat iemand Sn. ders van aanzien achter de moordenaren schuilt, die hen betaalt en beschermt. Toen Don Miguel de heerschappij over Portngal tot zich trok, heerschte in Lissabon volslagene regeringloosheid. Hij die ziCh 's avonds op afgelegene wegen of wandelingen waagde, werd door de geitenherders [cabreirósjeen even arm als ruw volk, dat in de omstreken der hoofdstad woont, overval, len en uitgeplunderd. Weldra ging de vermetelheid dezer kerels zoo ver, dat zij de voorbijgangers op helder lichten dag durfden aan te randen. De stad was Zoo goed als in staat vaij beleg; men waagde zich alleen diet ca- ravanen en van top tot teen gewapend buiten de poorten. Eens ging ik een mijner vrienden bezoeken, die met zijn huisgezin een landhuis op den Campo Lida bewoonde; deze woning staat in een der prach tigste oranje-tuinen uit den omtrek van Liltabon. Hec wat een achoone Mei-dagde uren vervlogen spoedig in deze bekoorlijke atreek. Twee uren na zonnen-ondergang namen wij de terugreis stadwaarts aan. De nacht waa zoel en donker; dikke wolken trokken langzaam naar zee. Wij liepen tus. schen verlatene en bouwvallige landhuizen, denkmalen des rampzaligen bur. gerkrijgs. Ik begon vreesachtig te worden. Mijn reisgenooc en ik waren zonder wapent; een zonnenscherm was mijn eenig verdedigingsmiddel. Wij gingen zwijgend en snel voorwaarts, tot dac wij op eenen korten afstand voor oni, eene brandende cigarro op den grond zagen vallen. Kort daarop traden ons cwee lange sombere gedaanten in den weg; het waren boomsterke kerels, in lompen-gewaad. Beide verhieven hunne varaspaos 1elk hunner bad zjjnen man nitgezocht. Ik zag hec vervaarlijke wapen over mijn hoofd zwaaijen: ik deed eenen sprong op zijde, de hoed viel mij van het hoofd, en de vara-pao kwam op den grond neder.'' Op denzelfden oogenblik viel mijn reisgenooc met eenen lulden gil ter aarde; ik waande hem dood. Mijn tegenstander staarde mjj met duivelsche oogen aan, en sloeg toen, schuim, bekkende van woede, ten tweeden male naar mij. Ik oncsprong hem op nieuws en liep ijlings weg, terwijl ik zoo luid mogelijk oni hulp riep. Eenen tijd lang hoorde ik er eeneji achter mij loopen, toen werd het we. der in den geheelen omtrek stil. Ik was er met verlies vin mijnen hoed afgekomen. Het landhuis, alwaar wij den dag doorgebragc hadden, was ongeveer vier honderd schreden van de ongelukkige plaats verwjjderd; ik (1) Een met ijzer beslagene stok van vijf voet lengte, in het Spaansch varapalöi geiiaaiild;

Leydse Courant | 1840 | | pagina 3