T U R K Y E. Konstantinopel den 8 Julij. Sami-Bey, de /Egyptische Gezant, die quarantaine gehouden had, is den 7den daaruit ontslagen en heeft zijn eerste bezoek bij de Porte afgelegd. DUITSCHLAND. gewacht; de verzamelde kunstwerken zijn ingezonden uit de volgende ste den: Alkmaar i, Amsterdam 43, Antwerpen 9, Breda 5, Brussel 19, Cleef 1, Delft 6, bevencer 1, Dokkum 2, Dordrecht 19, Dusseldorp 1, Gent 6, Gouda 4, 'sGravenhage 66, Groningen 2, Haarlem 11, Haastrecht 2, Hel levoetsluis 2, 's Hertogenbosch 2, Hilversum 3, Leiden 5, Londen 1, Maastricht 1, Medemblik 2Moordrecht 1, Newcastle 1Nijmegen 2, Parijs 17, 'Rotterdam 76, Schiedam 1 Utrecht 11 Weesp 3 en Winscho. ten 1. Onder de kunttwerken uit de ftollandsche school worden inzonder heid geroemd de genre schilderijen van de heeren IV. II. Schmidt, J. H. van de Laar en A. J. Lamme; de portretten van J. A. Kruscmah; de lard schappen van A. Schelfhout, B. C. Koekkoek, H. van de Sande Bakhuizen, C. Immerzeel, IV. de Klerk en F. H. Hendriksde marine stukken van P. J. Schotel, A. Waldorp en I'. G. Opdenhof, de stadsgezigten en exterieurs van B. J. van Hove, JBosboom en S. L. Verveer; de kaarslichten van ft. G. Haatten, P. van Schendel en J. H. van Groolve/d, benevens de vruchten en dood wild van A. IVeiss. Van buitenlands zijn belangrijke historiële en genre schilderijen ingekomen, waaronder voornamelijk om hunne hooge kunst, waarde geroemd worden die van C. Jacquand, Henry SchcjferG. Wappers, F. de BraekeleerJ. Geirnaert, P. KremerL. SomersC, CelsF. J. Hase- leer. A, van Pelt en Biardterwijl de landschappen van J. Scheins en J. B de Jonge, de stadgezigten van H. Bossuet en P. F. de Noter, en de maan. lichten van L. Kuhnen, S. Pet her en J. IV. Cartnichael onverdeelde^ lof in. oogsten. Zeker is het dat deze, door de zorg van het te dezer stede ge. vestigd schilderkundig genootschap Hierdoor tot Hooger en Arti Sacrum daar- gescelde tentoonstelling, tot luister der stad verstrekt, en niet alleen doof het meerdere aantal, maar ook door de menigvuldige kunstwerken, al de vroeger hier plaats gehad hebbende expositien verre overtreft, daat zij bol vendien, het genoegen der kunstliefhebbers verhoogende, eene oefenschool voor jeugdige talenten mag genoemd worden. Gedurende de maand Julij zijn op den Haarlemschen spoorweg vervoerd 55.964 personen, en is f 25,898.10 ontvangen. De ontvangst van het geheelc jaar beliep tot nu toe 105,629.18, en het aantal vervoerde personen'215,959. Te Haarlem zijn in de mechanique kitoen-apinnerijde Phoenix, in werking de in Engeland meest geperfectioneerde machines, die echter allen in de nieuwe fabrijk te Feijenoord bij Rotterdam gemaakt zijn. Te Amsterdam heeft den gisten Julij de prgsuitdeeling aan het kweek, school voor de zeevaart plaats gehad. Uit Amsterdam meldt men, dat aldaar in de fabrijk van den heer C.Ver- veer aangenomen is de aanbouw eener ijzeren stoomboot en daartoe behoó. rende machines, moetende dienen om te varen tusschen de Steden Rotter, dam en Gouda. Te Amsterdam is den isten dezer, ten 12 ure, van 's Rijks werf van stapel gelaten Zr. Ms. brik van oorlog de Zwaluw, van 22 stukken. Uit Utrecht wordt van den 29 Julij bet volgende gemeld: Gisteren avond kwam een onzer stadgenooten, de \szet J. H.F. van Muns ter, met zijne vrouw en kind in eene chais van Hilversum rijden, toen tus. schen de stad en de Biaauwkapel het paard door een hond schrikte en op zijde sprong, waardoor het rijtuig omsloeg en in eene sloot stortte. De vrouw wist uit het water te komen en ook haar kind te redden. In de duisternis en zonder eenige hulp, zocht zij haren man; zij haalde het paard en chais uit de slooc, doch vond baren echtgenoot in den modder verstikt. Den I5den Augustus aanstaande zal op het raadhuia der stad Utrecht wordeu aanbesteed: het bouwen van eene houten loods tot berging van lo. comotiven op het stations-plein van den Rijn-spoorweg te Utrecht. Het stedelijk Bestunr van Zalc-Bommel heeft reeds gedurende vijf wirt. ters laten werken tot het verfraaijen en aanleggen der stads-wallen, ten ein. de aan de arbeidende klasse brood te verschaffen. Den 29 Julij heeft het Provinciaal Geregtshof van Gelderland eenen aanvang gemaakt met de behandeling in appel der zaak tusschen de Kapiteins van de stoombooten de Stad Keulen en de Kotneet, De Burgemeester van Pouderoijen, de heer D. IV. van Dam, is tegért het hem geslagen vonnis, (zie een onzer vorige nommers), in cassatie gekomen. Op den huize Mattenesse, in de provincie Groningen, is den 30 Julij in den ouderdom vüii jy jaren nwprl<»Hen, do WoI_Erlu|p fleirrpnge fleer Mr. Hendrik Edzens Hagenouw Brengerslid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De Aartshertog Frederik van Oostenrijk is, na een aficheids-gehoor bij den Sultan te hebben gehad en door dezen op het minzaamst behandeld te zijn, den 6den Julij uit Konstantinopel nair Smyrna teruggekeerd. Te Cairo is uit Afrika teruggekeerd, na, met de grootste ontberingen en gevaren Afrika doorkruist te hebben, ten einde de natuur te onderzoe. ken, de Hertog Paul van Wurtemberg. Hij zou verder naar Alexandrie reizen, om vandaar naar Duitschland in te schepen. Men heeft berigten nit Beyrut van liet begin van julij meldende, dat de opstand in Syrië een meer ernstig aanzien begon te krijgen en er onder de opstandelingen zeiven meer eendragt begon te heerschen. Hunne hoofdmagt, onder Saïd-Esairbestond uit 16,000 man,die reeds onderscheiden voordee. len op de /Egypteniars bepaald hadden en Damascus zelve bedreigden. De /Egyptische troepen bestonden deels uit Turken, die de eerste gelegenheid de beste waarnemen om tot de Syriers over te loopen, uit Albanezen, wier trouw altijd zeer twijfelachtig is en uit vele nieuw gevormde /Egyptische troepenzoodat in dat leger niet veel zedelijke kracht heerschte, In Beyrut zelve heerschte veel verwarring en Europeanen moesten gedurige mishandelingen ondergaan, zonder regt te kunnen erlangen. Den 27 Jnnij was nog een zekere heer Renaud, een Franschman, op eene wandeling bui. ten de stad door eenen officier eti vier soldaten der Albanische troepen aan. gerand en met verscheidene sabelhouwen gevaarlijk gewonden slechts door de tusschenkomst van eenige /Egyptische soldaten van den dood gered. De Fransche Consul, zich bij den ALgyptischen bevelhebber begegeven hebbende otn wegens deze zijnen landgenoot aangedane beleediging eene schitterende voldoening te eischen, werd door denzelve zeer onbeleefd bejegend, en ontving eerste den volgenden dag het bescheid, dat er geene voldoening gegeven kon worden, daar het geenzins gebleken was, dat de heer Renaud door soldaten van de bezetting en niet veeleer door opstandelingen gewond was, of wel zich zeiven eenige wonden toegebragt had, om hem, bevel- hebber, in verlegenheid te brengen. Dit antwoord, dat, volgens het berigt, op raad van den Franschen renegaat Soliman-Pzchz gegeven zou zijn, had ten gevolge, dat de Fransche Consul dadelijk de vlag van zijn consulaat afgenomen en zijne te Beyrut aanwezige iandgenooten, onder de bescherming van den Sardinischen Consul gesteld had. Deze handelwijze ten aanzien van den Consul eener Mogendheid, van welke de /Egyptische Onderkoning vele blijken van belangstelling ontvangen heeft, en van welke hij verder kracht, dadigen bijstand schijnt te verwachten, is te vreemder, daar weinige dagen later de Britsche Consulofschoon niet zonder groote moeite, voldoening erlangd heeft voor eene soortgelijke mishandeling van eenen onder zijne be. scherming staanden vreemdeling. Uit Alexandrie waren i4ZooTurksche ais/Egyptische fregatten te Beyrut aangekomen de gedeeltelijke Turksche bemanning had gedurende de over. vaart eene poging beproefd om de vloot te bemagtigen en naar Konstantinopel terug te voerendit was echter mislukt en onderscheiden Turksche matrozen waren ter dood gebragtaan 200 hunner was het echter gelukt te ontviugten en zich bjj de Syriers te voegen. SPANJE. Volgens brieven uit Barcelona, van den 23 dezer, hebben er den trnsten wederom ernstige ongeregeldheden in die stad plaats gehad. De partij der Exaltados heeft het rijtuig van de Koningin omringd, en den kreet: dood aan Espartero! aangeheven. Denzelfden dag heeft die Generaal de stad in ataac van beleg gesteld; hij schijnt echter "zelf aan de onlusten geen deel te heb. ben. Ten gevolge der tooneelên-, die er bij het uitrijden van ft. M. de Koningin hebben plaats gehad, en gedurende welke men ook de kreten; IVeg met Espartero! Leve de Koningin! hoorde, heeft de Regering eenè proclamatie uitgevaardigd, waarin de bevolking wórdt uitgènoodigd, zich naar het bando van den Hertog de la Victoria te gedragen. Den èssten was de rust in Barcelona hersteld. Er hebben een aantal arrestatien plaats gehad; «ft eenige personen zijn ter dood gebragt. Eene Commissie uit de constitutionele Regering van Barcelona heeft dei! Hertog de lis 'Victoria een adtes aangeboden, houdende het verzoek, om eene spoedige reorganisatie der Nationale Milirie. Een dergelijk adres is i aan F.'parleri toegezonden, door eene Commissie van de opperhoofden en officieren van de door den Baron de Meer ontwapende en ontbonden Natio nale Militie. De Hertog heeft beloofd dit verZcrek ten spoedigste in over. weging te ztrtlen nemen. Ten gevolge van het in staat van beleg stellen der stad Barcelonaheeft de fteneraal Espartero eene proclamatie uitgevaardigd, waarin ten strengste alle zamenscholingenhet uiten van kreten of viva's, het dragen van wa penen door diegenen, welke geene militaire betrekkingen hebben, en vooral het aanranden van personen of eigendommen wordt vèrboden. Ofschoon de dagbladen van Barcelona zrch stil hebben gehouden, om. trent het gebeurde van den 19 en 2osten, schrijft eén persoon, die van de onlusten goed onderligt schijnt, uit Perpignan, zoo kan men echter ■stellig verzekeren, dat de oproermakers in het paleis van den Kapitein-Gene. raai waarin de Regentes haar intrek heeft genomen, zijn doorgedrongen luide eischende, dat men hun de Ministers overleverde. Deze Vorstin heefc die staatslieden slechts kunnen redden, door hen in haar eigen slaapvertrek te verbergen, de eenige kamer van het paleis, waarin het volk niet alles doorzocht heeft. De Koningin heeft de afschuwelijkste verwenschingen moe. ten doorstaan, en is door sommigen op de onbetamelijkste wijze aangespro. ken. Espartero, die zich in dezen verschrikkelijken nacht als de vleijer en nederige dienstknecht van het gepeupel heeft gedragen, heeft, toen hij dé Vorstin tot toegevendheid wilde dwingen, zulk een hoogen toon tegen haar aangenomen, dat zij hem heeft toegevoegd: „Maar, Generaal, zijt gij dan meester en moet ik slechts gehoorzamen f' Nog is het zeker, dat te Bar. celona de grootste overeenstemming tusschen de vertegenwoordigers der En. gelsche Regering en den Hertog der Overwinning heefc geheerscht, en dat de betrekkingen der eersten met den geheimschrijver Linage nog inniger wa. ren. De Franschen worden in verre na niet op denzelfden voet behandeld. Men kan op de juistheid van dit een en ander staat maken, daar het uit den mond van den gevlugten Minister vsn Oorlog, die gisteren hier uit Port- Vendres is aangekomen, is opgeschreven, Een bijzondere brief uit Barcelona van den 23sten, deelt omtrent het nieuwe oproer aldaar van den vorigen dag hoofdzakelijk het volgende mede: De Koningin-Regentes, de rust voor hersteld houdende, wilde in den och. tend van dien dag uitrijden, om langs den zeeoever frissche lucht te schep pen. Tot hare verwondering vond zij eene groote volksmenigte verzameld; de meer gegoede burgers wilden van deze gelegenheid gebruik maken, om van hunne afkeuring van de jongste gedragingen van Espartero blijken te geven, maar ook de exaltados, die hunnen steun in het gepeupel vinden, waren op de been. Van weêrzijden had men zich met stokken gewapend. Toen het rijtuig der Koningin verscheen, werd zij eenstemmig met vreugde, kreeten begroet; maar rondom het haar volgend rijtuig, waarin de'gade van Espartero gezeten was, weérklonken moordkreeten tegen dien Generaal. De exaltados wilden zich daarover wreken, en geraakten met u'e meer gegoede burgers, die de partij-namen van jovellanisten of ook van gematigden voeren, handgemeen. De exaltados werden verdreven, maar verzamelden 2ich spoedig weder op een ander punt, waar de ayuntamiento de schandelijke onvoorzig- tigheid had van toe ce iaten, dat aan deze lieden uit het gepeupel wapenen in handen werden gegeven. Zoo ontstond er spoedig tusschen hen, die zich de mobiele nationale garde noemden, en de meer gegoede burgers der door den Baron de Meer ingestelde nationale garde, een levendige strijd. Op een punt werden drie personen gedood en verscheiden gekwetst, Espartero liet troepen aanrukken en toonde aan de ayuntamiento, dat hij het gedrag van dat bestuur niet goedkeurde. Waar Espartero en de troepen ziéh vertoonden werden de oproerlingen spoedig uiteengedreven; maar elders was dit niet hec geval. Er werden schandelijke buitensporigheden gepleegd, De Advocaat BalmasKapitein der oude nationale garde, die bij het aanheffen der kreeten tegen Espartero zich op den voorgrond geplaatsc had, werd dooreen hoop gewapenden der andere partij vervolgd. Hij schoot twee pistolen tegen zijne vervolgers af, en legde een daarvan neder. De woede van het volk klom daardoor ten top. Het belegerde het huis van Balmas, waarin deze eene schuilplaats had gezocht. Die ongelukkige verdedigde zich tot den einde. Van het balkon zijner wonihg schoot hij verscheidenen zijner vijanden neder; maar eindelijk, geene uitkomst meer ziende, iaaade hij zijn pistool met zijn laatste patroon en schoot zich voor hec hoofd. Zijn lijk werd langs de stra ten gesleept en verscheurd. Het gepeupel viel vervolgens op een koffijltuis, waarin de gematigden gewoon waren te vergaderen en op de drukkerij waar hun dagblad plagt uitgegeven te worden, aan, en plunderde die gebouwen van boven tot beneden. Een tweede Kapitein der oude nationale garde, Bose geheeten, had een gelijk lot als Balmas: hij werd, terwijl men hein gevankelijk wegvoerde, door eenige onverlatenen vermoord. Espartero door dit alles ten hoogste verbitterd, liet alle troepen uitrukken en ging zelf met geestkracht het oproer te keer. Hij verbood eenlgen anderen kreet, dan dien van: Leve de Koningin! te doen hooren en sabelde met eigene hand een der belhamers neêr. Tegen middernacht was de ritst hersteld. Maar vooraf waa een bevelschrift van Espartero afgekondigd, waarbij Barcelona in staat van beleg gesteld, het dragen van wapenen aldaar verboden en gedreigd werd, dat alie zamenscholingen dsdelijk door de gewapende magt niteen zouden worden gejaagd. Ook de ayuntamiento kondigde een bevél af, hou. dende, dat, uit hoofde van de voorgevallene allerschandelijkste tooneelen, waarover de Hertog der overwinning zijne diepste verontwaardiging had betuigd, de martiale wet te Barcelona „met de uiterste gestrengheid en zonder eenig mededoogen" zou heerschen. Zonderling klinkt dit alles, als men zich herinnert, dat de beweging te Barcelona in naam der handhaving van de grondwettige vrijheid begonnen is! Espartero schijnt door zijne kracht, dadige beteugeling van het graauw, in de schatting der exaltados zeer të zijn gedaald. In sommige bijzondere brieven wordt verhaald, dat de Koningin-Re gentes zou weigeren naar Madrid weder te keerenmaar haar voornemen té hebben te kennen gegeven, om Spanje zelfs voor altijd te verlaten. Berigten uit Madrid van den 23 en van Barcelona van 26 Julij meiden, dat het in die beide steden toen rustig was. Berlijn den 25 julij. Naar meii verneemt zijn nu de volgende gewigtige veranderingen in ons Ministerie besloten. De Vorst ven iVittgenstein trekc zich, zoo het heet, om zijnen ouderdom en zieicelijken toestand terug; ia zijne plaats zou de heer von Rochowde tegenwoordige Minister van Binnen- landsche Zaken, het Ministerie van Buitenlandsche Zaken ontvangen, [rf plaats van den heer von Rochow zou de Graaf von Stolberg in het Ministerie

Leydse Courant | 1840 | | pagina 2