T U R K Y DUITS CHLAND. GROOT-BR ITANNIE. FRANKRIJK. Parijs den 10 July, De Prins de Joinvillt is den óden te Toulon aangeko. tnen en dadelijk aan bóord van het fregat gegaan, dat Napoleons overschot ffioet overbrengen; het fregat Is dienzelfden dag vertrokken. B E L G I E. MENGELINGEN. Noord-BrahandJhr. L. J. J. J. van Saise van T>teltJ. J. Smits Tzn., J. tie Wijs, J. II. boerackerMr. L. D. Storm, Mr. J. MastboomMr. J. B, van Son, Sedert eenigen tljd tad men veel in de berigten vernomen van eeneii op •tand der Drufefi regen het gebied van Mehemed-AUthans verneemt men, 'dat, Wat de Drusen aangaat, dezelve weder gedempt is,doch dat deMaroni ten van den berg Libanon zich nog niet onderworpen hebben. Mehemed-AU "heeft, bij het vernemen van den opitand der Drusen, eenen brief aan derzel- ver Vorst Emir-beschir geschreven, waarin onder anderen het volgende Voorkwam: Is de opstand alleen veroorzaakt, doordien mijn zoon Ibrahim-Pacha van 'de Drtrsen de uitlevering hunner wapenen eischt, dan vergeef ik hun, want dit berust op eene dwaling; nocit heb ik mijnen zoon den last gegeven om Van de Drusen de hun gegeven wapenen weder af te nemen. Maar Zijn zij oproerig, omdat zij de wettige belastingen niet willen betalen, dan verzeker 'SV u, dat ik zelf u met 100,000 man zal aantasten, en met 100,000 raanjsag Ik zelfs uwe bergen over de grenzen. Gij kent mijl Sedert lang heeft men van de Engelsche stoombootvaart op den Euphraat hlet gehoord, thana verneemt men dat dezelve weldra volkomen zou gere geld zijn. De Engelschen hadden thans op die rivier 4 stoombooten Van 40 gaarden kracht. De posten hebben om te land door Syrië van Basaora naar Aleppo te komen, zes dagen noodig en thans meent men, dat er van Bombay tot Londen slechts eene maand noodig Zat zijn. SPANJE. In de Fransehe btaden| worden de volgende retegraphische depêches uit Ferpignan van den 7 Julij bekend gemaakt: Negen en dertig Carlisten» waaronder officieren, leden der Junta en Priesters, hebben den 4den naar Osseja de Wijk genomen; Berga is omsingeldmen heeft er gebrek aan levensmiddelen. Cabrera bevindt zich er niet." Berga is door de troepen der Koningin ingenomen. Cabrera heeft aan de zijde van Perpignan de w|jk naar Frankrijk genomen, met 8000 man ,die ontwapend en naar het binnenland vervoerd zullen Worden." Men zou dus den burgeroorlog in Spanje als geëindigd kunnen rekenen. Z. M. de Koning van Pruissen heeft den 8sten in een bijzonder gehoor ontvangen den Nederlandschen Gezant, den Luitenant-Generaal Graaf de Perponcher, die hem zijne geloofsbrieven heeft overhandigd, alsmede den Nederlandschen Generaal-Majoor Trip, die aan Z. M. eenen brief van Z. M. den Koning der Nederlanden overhandigd hééft, betrekkelijk het overlijden des vorigen en de troonsbeklimming dés tegenwoordigen Koning:. Bij gelegenheid der krooning van Z. M. dén Koning van Denemarken, den a8sten der vorige maand, is hem door een groot aantal inwoners van Kopenhagen een adres aangeboden, hetwelk ook betrekking had op eenige veranderingen in de grondwet. Zijne Maj; heeft daarop geantwoord: dat, wat die veranderingen betroffen, hij dezelve voor dezen tijd nog niet noodig rekende, maar zijn voornaamste streven zijn zou, de bestaande wetten tot heil des volks aan te wenden, Zijne Maj. gaf tevens te kennen, dat de vrijheid der drukpers zou gehandhaafd blijven, zoo namelijk die vrijheid Stiet misbruikt werd.| De Nederlandsche Gezant bi) het Pausselijke Hof IS van Rome naar Napels voor eenige maanden in verlof vertrokken. Londen den 8sten Julij. Hare Maj. ontvangt nog dagelijks adressen van gtlnkwensching; ook de regerende Vorsten van alle Europesche landen heb ben het van hunnen pligt gerekend hunne gelukwenschingen Hare Maj. aan te bieden, De algetheene inkomsten van het eerste halfjaar van dit jaar hebben 147,433 J meer opgeleverd, dan in het eerste halfjaar van het vorige jaar. De laatste drie maanden leverden meer op dan in diezelfde maanden in 1839, 21,699 In het Hooger-Huis is met eene aanzienlijke meerderheid het voorstel van Lord fPijnfbrd verworpen, om, omtrent de wet op de Municipale Cor. poratien in Ierland, de stad Dublin buiten de bepalingen te stellen. Hetzelfde was het geval met een ander voorstel, om de behandeling der wet, omtrent de vereeniging der beide Canada's, onbepaald uit te stellen. Het voorstel van Lord Stanley, ten aanzien van de zamenstelling der kiezerslijsten in Ierland, hetgeen de gemoederen in het Lager-Htils reeds lang heeft bezig gehouden,is door hem zeiven weder ingetrokken, met toe zegging om in eene volgende zitting dat voorstel weder te berde te brengen. De moordenaar van Lord Ruiseii heeft Maandag den doodstraf onder gaan, onder het gejuich der menigte. Berigten uit Portugal tot den 29Sten Junij melden, dat de Minister van Buitenlandsche Zaken, de Graaf Villartal, zijn ontslag had genomen, om eenen twist, welken hij in de Cortes gehad had. De Minister van Binnen- landsche Zaken had zijne portefeuille overgenomen. Van de beraadslagingen in de Cortes zou het afhangen, of niet het geheele Ministerie zijn ontslag zou nemen. Uit TeXas wordt door eenen officier der zeemagt van dien Staat, onder dsgteekening van den 6 Mei, geschreven, dat de Texikaansche Regering aan die van Mexico heeft doen weten, dat,bijaldien de onafhankelijkheid van 'Texas niet voor den eersten Junij erkend was, dat gewest de Mexikaanscbe kusten in staat van blokkade verklaren en tezelfder tijd het grondgebied van dien Staat zou aantasten. De brief voegt er bjj, dat de commodore der TeXi. kaansche marine tot eene conferentie over dit ontwerp met de Regering ge. roepen is geworden, Met dat al schijnt de tijding eenigzing voorbarig. HH. KK. HH. de hertog vanAumale en de Prinses Adelaide en Clemen tine, zijn uittBrussel re Parijs wedergekeerd, De voormalige Carlistische Generaal Baimaseda is werkelijk te Parijs aangekomen, doch heeft op zijn woord van eer de vrijheid bekomen, om bhgehinderd in de stad te kunnen verkeeren. tn eenen bijzonderen brief uit Farfls leest men ten zijheh aanzien en dat van Cabrera, die thans ook in Frankrijk is, het volgende: Wjj vernemen, dat de Spaansche Regering de uitlevering van Baimaseda eh van eenige andere voorname CarliSten, die na het verdrag van Bergara eene groote rol hebben gespeeld en thans naar Frankrijk zijn nitgeweken gevraagd heeft. Ongetwijfeld zal, zoodra men te Madrid weet, dat ook Cabrera op ons grondgebied de Wijk heeft genomente zijnen aanzien eene gelijke aanvrage worden gedaaD. De Spaansche overheden hebben, om haar verlangen aan te dringen, een uitgebreid verhaal medegedeeld van de bar- taarscliheden, die de Carlistische benden gedurende derzelver aftogt hebben gepleegd. Men spreekt daarin van moorden en rooverijen, die het haar ten berge doen rijzen en noemt onder anderen verscheidene Frahschen, door baimaseda en zijne medepligtigen op eene afschuwelijke wijze vermoord. Ofschoon zulke (nenscheh, 'slechts weinig medegevoel kunnen opwekken, gelooven wij niet, dat de Fransehe Regering zich zelve dé 'uitlevering ver- oorlooven kan, zonder een hoofdbeginsel van het regt der volken te schen den, Wij meenen te wetendat ree'ds een antwood in dien zin aan het hof van Madrid is gezonden. Intusschen wordt de Regering door de tegenwoor. digheid van 8 of 10,000 ongelukkige Carliste'n op ons grondgebied zeer be- lemmerd Men mag hun de gelegenheid niet 'geven om zich op hetzelfde punt te vereenigen. Zij zijn van eenen te oproerigen aard, om niet llgtelijk tot het aanstoken van nieuWe zamenspanningen over te gaan. Men heeft reeds voorgesteld, om hen aan groote werken van openbaar nut, zoo als het kanaal der Garonne en den ijzeren spoorweg van NLnes naar Montpellier, te doen arbeiden. Wij juichen znlk een plan van harte toe. Men behoorde aan deze uitgewekenen de keus te laten, om of Frankrijk te ruimen, of in. dien zij daar blijven en onderstand van de Regering ontvangen willen, aan de openbare werken re arbeiden. Degenendie zonder ondersteuning uit 's rijks kas, onze departementen mogten willen bewonen, zouden limine middelen van bestaan moeten bewijzen. Ook Cabrera wordt naar Parijs gevoerd, De Regering heeft eenen brief van den Maarschalk Vallie ontvangen waarin hij berigt, toén nog (deh S/sten Junij) in den bergpas van Mouzaïa te zijn, om het laatste convool levensmiddelen ter proviandering van Me- deah af te zenden; het slot van dien brief meldde, dat hij zich den 4den Julij teBelida, niet ver van Algiers, zou bevinden en van daar aan het oe- stuur van den Koning meer in het bijzonder rekenschap zou geven over zjjne volbragte krijgsverrigtingen. De Prins van Canino l.uéien Bonaparteis den 29 Junij in zes en zes. tigjarigen ouderdom te Viterbo overleden. Hij heeft gedurende de. eerste Fransehe omwenteling eene groote rol gespeeld, en zich meestal als een vurig voorstander der republikeinsche beginselen voorgedaan. Toen Napoleon in 1799 de Wetgevende Kamers door grenadiers uiteen liet drijvenwas hij voorzitter van den raad van vijfhonderd en begunstigde die daad van geweld uit al zijne magt. Later evenwel wai hij de eenige broeder des Keizers, die zich hiet gedwee naar de ontwerpen zijner heerschzucht wilde schikken hij moet meer dan eens eene hem aangebodene kroon hebben afgewezen, eh leefde daardoor jaren achtereen in onmin met den Keizer en uit Frankrijk verwijderd. Uit Tunis verneemt mendat de Bey van dit gewest (zoo als wij ge meld hebben, met een aanzienlijk leger opgetrokken), op bevel van de Porie eenen krijgstogt «angevangen heeft tegen de Bedoui'nen nit de woestijn,die Tripoli eh het geheele platte land bezetteden. In eene steengroeve te Creysettes, nabij Privas (Ardécbe,) heelt men onlangs eene bijna Onoplosbare zelfstandigheid ontdekt, waaraan men deri naam van Tripolienne heeft gegeven. Zij is buitengewoon wie, gemakkelijk op te delven, en bevat geen enkel korreltje, dat krassen zou kunnen veroor. zaken. Eéne hoeveelheid, die men tusichen duim en vinger vatten kan, is genoeg om het goud, zilver, koper, blik en elk voorwerp van metaal zoo glansrijk als een spiegel te maken. Deze nieuwe en belangrijke ontdekking is aan het onderzoek van de Akademie der wetenschappen opgedragen. Te Aire heeft het geval plaats gehad, dat eene zuigeling, weike de moeder bij zich had in bed genomen en de bont gaf, terwijl zij zelve in alaap geraakte, naar boven kroop, en, door den halt en den mond van dé moeder te bedekkehdezelve stikte. Te Ronlers ontstond, eenigen tijd geleden, des nachts plotseling brand in het logement le Due de Lorraine, welke reedsbij de ontdekkingzoo hevig was, dat alle de bewoners van hét gebouw hetzelve bijna ongekleed moesten ontvlugten. Eene jonge moeder, aan den eersten drang des gevaars toegevende, snelde, met hare zuigeling aan de borst, voort, doch naauwe. iijks had zij de open lucht bereikt, of zij herinnerde zich, dat zij nog een ander kind van drie jaren had achtergelaten. Hare zuigeling op den grond te leggen en terstond in het gebouw terug te snellen, was het werk van een oogenblik. Allen, die dit Zagenachtten de liefderijke moeder gewis verloren en stonden als versteend over hare vermetelheid; niemand durfde haar ter hulp snellenmaar de Almagt waakte over haar lot. Na eenige oogenblikken keerde zij terug, hare haren waren verbrand, haar gelaat, armen en voeten geblakerd en hare kleederen rookten. Zij weende van vreugde terwijl zij het, aan eenen zekeren dood ontrukte, kind met kussen als bedekte; en haauwelijks had zij met hetzelve den drempel van het bran, dende gebouw overschreden, toen het met vreeselijk gekraak achter haar instortte. Uit Gent meldt men van den 5 Julij: In de geméente Zuijenkerke heeft het volgende geva! plaats gehad, het. welk aan onnoodige vrees kan worden toegeschrevenZekere persoon Strubbe genaamd, werkman te Brugge, had zich in het veld tusschen het graan te alapen gelegd, toen een meisje uit het dorp hem bemerkte, maar voor een wild dier aanzag. Zij gaat schreeuwende terug, en beweegt den werkman Lagrou haar te vergezellen, dewijl een verschurend dier in het veld verborgen is. Lagrou vat een geweer, en bij de plaatg komende, ziet hij werkelijk iets zwarts zich bewegen. Hij legt aan en schiet... Strubbe dood. Het lood had den ongelukkige in het voorhoofd getroffen. De moordenaar zonder opzec ziende, dat hij onvoorzlgtiglljk een mensch had gedooddaar Strubbe nog eenige oogenblikken leefde, deed zelf de aangifte bij de Auto. riteit. Eenigen tijd daarna begaven zich de Procureur des Koning, de Regter van Instructie en de Griffier, vergezeld van een paar Geneesheeren naar de plaatsdoch geneeskundige hulp kwam te laat. LICHT- en SCHADUWZIJDEN van onze BESCHAVING. Dat de beschaving in onze dagen bijzonder rassche, groote en gewigtige schreden doet, wel nu, dat ontkent niemand. Hoe de kunsten, de ge. makken dei levens, zich dagelijks vermenigvuldigen en volmaken, dat valt een ieder in het oog. De geweldigste krachten der natuur zijn den mensch dienstbaar geworden en moeten voor hem arbeiden. Nijverheid, productie, consumtie, spoedig vertier, winst en genot, zoo is de leua in onzen werkzamen tijd. De landen en volken zijn elkander nader gekomen, aan elke werkdadigheid duizend wegen geopend; de grootate en volkomendste resultaten worden met geringe krachtaanwending verkregen, Ret lot der volksklassen heeft zich verbeterd; zij hebben in kennis en beschaving toe genomen; vele genietingen des levens, waaraan vroeger alleen de rijken eu aanzienlijken deel hadden, zijn thans algemeen geworden. Ja, men kan voor. zeggen, dat de ontdekking en aanwending dér stoomkracht, een nieuw tijd perk voor de geschiedenis der menschheid opent, de menschen in den vol- sten zin des woords tot meesters der aarde maakt. Rerum novt's nascitur ordo. Kunnen wij onvoorwaardelijk in dit loflied op den nieuwen, op dén komenden tijd instemmen? Is de voortgang der beschaving alleen door ma. terieële, niet ook door zedelijke ontwikkeling te bevorderen? Zoo het volk zich beter voedt en kleedt, zoo het meer werkt en meer leert, dan vóór honderd jaren, is er daarom werkelijk meer ge'ok op de wereld gekomen? In ons leven heerscht meer comfort, meer verfijning, meer weelde; in onze hersens steken meer kundigheden, meer denkbeelden; maar zijn daarom onze harten meer te vreden? is het met ome zielen beter gesteld? Wat zeggen

Leydse Courant | 1840 | | pagina 3