A\ 1840. LETDSODE 79. COURANT. DUITSCHLAND. WOENSDAG, fa, GfiWOOh i JUL IJ. NEDERLANDEN. Let den, Jo Junij, Men meldt uit 's Gravenluge van den égsten dïïèr: Men verneemt, dat Zijne Maj. de Koning, na den Raad van S:ate te heb. ben gehoord, Zijne Exc. den Minister van Binnenlandsclie Zaken heeft ge- hiagtigd, ter Itennia van de Gouverneurs der provinciën te brengen: a. U»t de buitengewone, naar aanleiding van art. 330 der grondwet, te benoemen leden der Tweede Kamer van de -Staten-Generaal dé bij art-, 81 en ipi der grondwet voorgeschreven vereischten in rich moeteh Vereenigeh, en oat aan hen een geloofsbrief, ingerigt overeenkomstig het hij Zijner Ma.js. bestuit van 19 Maart 1819, voorgeachreven model, moet worden afgegeven; en b. dat, naar aanleiding van art. 93 der grondwet, leden vin de Provin. ciale Staten, iu de Tweede Kamer der Staten-Generaal als buitengeu/tme leden zitting nemende, ophouden tot de Provinciale Staten te behooren; doch dat de Gouverneuri, wanneer zoodanig geval zich opdoet, zullen behooren te zorgen, dat ter vervulling van de buitengewone vacature, daardoor in de Provinciale Staten te ontstaan, niet overgegaan worde, vóór en aleer de Zit. ting der Tweede Kamer in dubbelen getale zal zijn ten einde geloopen, en zulks, opdat de uitgevallen leden der Provinciale Staten, na afloop dier zit. ting, wederom in de Provinciale Staten zouden kunnen worden herkozen. Men spreekt er van, dat er eerlang eene reorganisatie van het Kabinet des Konlngs en der Staats-Secretarie zal plaats hebben. Onder anderen zon de beet van Straakn, Kabinets-Secretaris, voorloopig met de directie van het Kabinet des Konings worden belast, welke directie, door het eervol ontslag!, kan den heer Directeur Hdfman verleend, op dit oogenblik onvervuld is. Men wil weren, dit de Luitenant-Generaal Baron van Getto het meest in aanmerking zou komen bij de vervulling der door bet overlijden van den Luitenant-Generaal Graaf van Limburg Stitum, opengevallene betrekking van Gouverneur dezer Reaidentie. In den nacht van den 35steU op den sósten dezer ia in deze Residentie aangekomen Zijne Exc. de Luitenant-Generaal, Graaf voti NouitzAdjudant- Generaal van Zijne Mij. den Koning van Pruissen, belast door zijnen Sou. verein, om aan Zijne Maj. onzen Koning, brieven van notificatie aan te bie. den, betrekkelijk het afaterven van Z. M. den Koning Fre der ik (Vilhelm {II, en de komst tot den troon van zijnen opvolger. Den aósten heeft de Graaf ren Nostitzalt ook Zijne Exc. de Minister van Pruissen bij ons Hof, de eer gehad aan de Koninglijke tafel aan te zitten. Bij Koninglijk besluit zijn voor dit jaar weder geregeld de practische oefeningen van het wapen der artillerie. Dientengevolge zullen de artillerie- troepen, gestationeerd te Nijmegen, Brede, Maastricht, Bergen op Zoom, Amersfoort en Tilburg, gedurende den loop van het jaar, voor zoover de omstandigheden in 't algemeen en de plaatselijke aangelegenheden in 't bij. tonder dit zullen gedoogen. Worden geoefend in de ernstige bediening en het gebruik van het geschut; terwijl de artillerie-troepen, te Delft in bezetting; weder bij gedeelten op de vlakte van Waalsdorp zullen kamperen en aldaar Worden geoefend, en de divisie pontonniers almede practische oefeningen verrlgten in een kamp aan de Bovenmaas re Poederoijen. Naar men verneemt, heeft Zijn Hoogw., Mgr. C. L. Baron van tVijc. iershotHeer van Schalkwijk, Bisachop van Curium, laatstleden Woensdag zijne opwachting bij Zijne Maj. gemaakt, zijnde Zijn Hoogw. Zaturdag den *7sten dezer van deszelfs buitenlandsche reize op zijn buitenverblijf Duim. zigt, bij Oegitgeest, teruggekeerd. Men verzekert, dat eerstdaags door Z. K.H. den Prins van Oranje eene groore inspectie over de stedelijke dienstdoende Schutterij dezer Residentie zit worden gebonden. Men verneemt, dat Zijne ESc. Baron de Stlby, Deensche Minister aan hek Nederlandsche Hof, die zich voor eenigen tijd uit deze Residentie naar benemarken had beglven, eerstdaags alhier zal terugkeeren. Men verneemt, dat de heer Legatieraad Rochussen gisteren morgen van hier naar Parijs is vertrokken. HH. Exc. de Ministers van Binnénlandsche Zaken en ad interim van financiën, hebben ter kenniase van de belanghebbenden gebragt, dat van primo Julij aanstaande, dagelijka (Zon- en Feestdagen uitgezonderd,) bij de Nederlandsche Bank te Amsterdam, mitsgaders ren kantore der Agenten vin den algemeenen Rijks-kassier in de hoofdplaatsen der provinciën, zoo mede te Rotterdam, overeenkomstig art.3, 6 en 8 van het berigt der geldleening, tot goedmaking der kosten van droogmaking van het Haarlemmer Méér, zal worden gevaceerd toe de voldoening der bij de, van genoemde geldleening uitgegeven obligatien gevoegde coupon van f 35, wegens zes maanden ren. ten, op gezegden eersten Julij verschenen. Van den 3*>sten Juni/. HH. KK. HH. de Erfprins en Erfprines van Oranje zijn heden morgen, van Hoogstderzelver reize naar Stuttgardt, in deze Residentie teruggekeerd. Hoogstdezelven znllen het buitenverblijf Zorgvliet, op den Scheveningschen weg alhier, betrekken. Bij Koningljjk besluit is dezer dsgen definitief vastgesteld het bouweh hrin een entrepót te Rotterdam. Daar er door den veranderden staatkundigen toestand dei Rijtti, eenige twijfel ontataan is omtrent de toepaasing der wee op de Nationale Militie, met betrekking tot de overlegging vin certificaten van voldoening aan de Nationale Militie, bij de voltrekking van huwelijken vereischt wordende, zoo heeft Zijne Exc. de Minister vata Justitie, na gehouden overleg met den Miniuter van Binnenlandsche Zaken, en in overeenatemming met deszelfs ge- voelen, gemeend te moeten aannemen: 1°. dat, wanneer perionen, die thana ten gevolge van het tractaat van den tp April 1839, als Belgen moeten wor. den aangemerkt, in het hnweljjk willen treden, van dezelve, onverschillig of zij vóór of na 1830, lotmgpligtig zijn geweest, geen certificaat van vol doening aan de Nationale Militie kan worden gevorderd of aangenomen, maar dn zij, even ali alle andere vreemdelingen, om tot het huwelijk te knnnen Worden toegelaten, eene verklaring van Zijne Maj. behoeven, dat zij niet behoeven te bewijzen aan de Nationale Militie te hebben voldaan; 20. dar, wanneer Nederlanders, die in het huwelijk zullen treden, en in België aan de Nationale Militie hebben voldaan, overleggen een certificaat, vóór Sep. temper 1830 in Belgie door de toenmalige wettige Autoriteit afgegeven, zoo. danig certificaat alsnog kan worden aangenomen; en 3°. dat, wanneer een Nederlander in België vóór 1830 aan de Nationale Militie heeft vóldaan -doch daarvan een certificaat overlegt, nk 1 September 1830 en dodr Rel. gische Autoriteiten afgegeven, ook een zoodanig certificaat als geldig zal kunnen worden aangenomen, mits behoorlijk gelegaliaeerd en opgemaakt in den vorm, bij de wet van den 8sten Januari) 1817, (Staatsblad N°. 1), sub. model LL, vastgesócM-, terwijl, bij afwijking van dien vorm, het certificaat niet aannemelijk moet wortlen geacht, maar eene bijzondere beschikking van Zijee Maj. zal women vereischt. Üit Scheveningen id'óTdt men, dat niettegenstaande het niet zeer gun stige weder, het getal vreemdelingen, hétWelk zich aldaar bevindt, niet Onaanzienlijk is. Te oordeïlen naar de vertrekken die besteld zijn, laat het zich zelfs aanzien, dar Scheveningen dit jaar niét mihder bezocht zal wor den dan in vorige jaren, en dat er, evens als vroeger, een ruim gebruik van dd heilzame zeebaden zal worden gemaakt. Uit Utrecht meldt men van den 37 Junij: Gisteren is de zeven en zestigste jaarlijksche vergadering van de leden vab het Provinciaal Urrechtach Genootschap van Kunsten en Wetenschappen, des voormiddigs ten io\ ure, in de kerk der Remonstrantsche gemeente te Utrecht gehouden. De heer IV. C, de Fremertj, Hoogleeraar in de Genees, kubde, enz. san de Akademie te Utrecht, opende als voorzitter de verga, de'ring met eene aanspraak, waarin bijzonder de verdiensten en wetenschap, pelijke werkzaamheden der leden, gedurende her genootschappelijk jaar overleden, geschetst werden. Deze overledene leden zijn de gewone leden 3. A. C. Van Heusde, J. Heringa, Eiz., A. V. G. Suermdn, Hoogleeraren aan de Akademie te Utrecht, Hf. Terpstra, Rector der Latijnsche scholen te Rotterdam; H. Donker Curtius, Predikanc te Arnhem; J. ten Brink, Hoogleeraar te Groningen; B. R. de Geer, laatst Hoogleeraar te Franeker en L. F. IV. van Cooth, Raadsheer in het Provinciaal-Geregtshof te Utrecht, het honorair lid L. van Toulon, Staatsraad en Gouverneur der provincie Ütrecht, en voorts de buitenlandsche leden J. F. Blumenbach, Hoogleéraar te Gottingen; en H. IV. M. O/bers, Medic, Doctor te Bremen, Op de vergadering is geoordeeld over de ingezondene prijsverhandelingen waarvan geene is bekroond geworden, over de uit te schrijven prijsvragen, enz. Tot nieuwe leden vin het genootschap zijn benoemd: J. Abbing, Rector der Latijnsche scholen, re Hoorn; Mr, A.M.C.van Aseh van IVijek\ Regter bij de Arrondissements-Regtbank te Ütrecht; J. Baart de la Faille, Hoogleeraar te Groningen, IV. F. Camp, tweede Kapitein Ingenieur te Vlis. singen; J. Van Geuns, Med. Doctor practiserend Geneesheer te Amsterdam; Mr. F. A. van Hall, Advocaat te Amsterdam; O. G. Heldring, Predikant te Hemmen; Mr. 3. de Bosch Kemper, substitunt-Officier van Justitie bij de Criminele Regtbank te Amsterdam; P. A. Pillera gewezen Griffier der Staten van Noord-Holland, te Utrecht; J. Rochussen te Amsterdam; J. D. Socher, Architect te Haarlem; G. D. 3. Schotel, PhiL Theor. Mag. Litt. Hum. Doe. tor, Predikant te Lage-Zwiluwe3. E. de Vry, Apotheker te Rotterdam, D. H. iVildschut, Theo!. Doctor Predikant te Amsterdam. Men schrijft uit Emden, onder dagteekening vin 17 Junij, dit het be* rigt van de oprigting in de Nederlanden eener Maatschappijstrekkende tot vestiging eener stoomboot-dienst van Amsterdam naar den Lemmer met het doel om regtstreèksche gemeenschap door Groningen en Delfzijl, met Ëuu dem daar te stellen, en alzoo het aan de markt brengen van koloniale voort* brengseien in bet Koningrijk Hannover gemakkelijk te maken en aan te moe digen, er de levendigste belangstelling inboezemt. Men Uit den wenscb dit de ingezetenen deze onderneming zullen aanmoedigenen daaraan door het openen van gemeenschap met Hamburg door stoommiddelen, uitbreiding zullen geven. Uit Arnhem wordt gemeld, dat aangaande den onlangs plaats gehad hebbende belangrijken brand, in het Zoerensche boscb, niets naders is bekend geworden. Zijne Maj, had eene premie van ƒ100 doen uitloven aan denge. mén, die den dader wist atn te wijzen. Het beschadigde hout werd thans verkocht en men was reeds bezig hetzelve weg te voeren, De schade door den brand veroorzaakt werd thans met meer juistheid berekend op bijna f6000. SPANJE. HH. MM. de Koninginnen waren den iSden Junij re Saragossa nngeko- men en overal op haren weg vreugdevol ontvangen. Genoemde stad had een zeer feestelijk aanzien, des avonds waren de buizen verlicht en de aandrang der menschen was zoo groot, dat de Koninglijke stoet 3 uren noodig had om van de poort tot het paleis van den Marquis Ajerbe,waar de Koninginnen logeeren, re komen. Den aistén zouden zq naar Lerida vertrekken, waar Espartero haar wacht. Er liep te Tóulouzé een gerucht, dat Cabrera thans over het neder- leggen der wapenen handelen wil, en tevens om op Franath grondgebied over te gaan; dit gerucht echter verdient zeer bevestiging, daar het met de vorige berigten ib tegenspraak is. De CifliStische Generaal Balmaseda, die met eene'verwonderlijke snel- heid Zijne bewegingen uitvoert, is den aóiten bij Puenta Larrk den boven- Ébro overgetfokken, en heeft twee Christinos compagnien, welke hem den overtogt wilden beletten, verslagen. Hij heeft zich naar den kant van San tander gewend. Her is te vreezen, dat door hen het naauwlQks gebluachte oorlogsvuur in Navarre en de Baskitche provinciën op nieuw zal ontsco. ken worden, Er ia van Bayonne den aósten eene celegraphische depeche overge maakt, meldende, dat de Generaal Balmaseda viugtende is en weldra in Frankrijk eene Schuilplaats zal zoeken. De laatste berigten bevatten deze teiegraphische depeche van St. Jean de Luz, des avonds van den a6 Junij: Öe factieuien komen Frankrijk door Olëtte, Strre en Alnboa binnen1,300 man, die reeds aangekomen zijn, moeten morgen naar Bayonne vertrekken, Balmaseda is te Atann met slechts 500 man, Z. M. de Keizer van Oostenrijk heeft aan den Baroii Mollerus, Gezant van Nederland aan het Weener hof, de orde van de IJzeren kroon eerste klaase gegeven. Nadat Z. M. de Keizer van Rnsland in den nacht van den sasten op den 34sten nit Hanover over Harburg en Altone naar Kiel gereisd was, zonder Hamburg aan te doen, is hij den sssten te Kiel aangekomen en zon. der zich op te houden aah boord gegaan van eene gereed liggende oorlogs. stoomboot, om naar Rusland weder te keeren. Uit Berlijn meldt men, dat Z. M. de Konibg bepaald bid, dat voor. taan leder Minister het regt zal hebbenom aan hem voordragten té doen over aangelegenheden, zijn departement rakende; te voren mogten dit de Minister van Oorlog en de Graaf von Lottum slechts doen,

Leydse Courant | 1840 | | pagina 1