verlichte wandeldreven eene feestviering besloten, die, terwijl zij bij alle ranwezigen de Hefde voor Vorst en Vaderland op niettw heefc opgewekt, nevens de banden van broederlijke vriendschap, eenmaal in hagclielijke om Vandigheden aangeknoopt, weder naanw heeft toegehaald. De vijf en twintigjarige gedenkdag van den slag van Waterloo is gisteren ook alhier gevierd geworden, door het uitsteken van vlaggen van verschil lende gebouwen en schepen. Des avonds is in den Doelen een buitengewobe Vauxhall gehouden, die met een fraai vuurwerk besloten is. De Hollandsche Maatschappij van Wetenschappen te Haarlem, heefc in hare onlangs gehoudene vergadering de gouden medaille, op derzelver prijs vraag: Hoe verre kent men thans ie geschiedenis der trckvisschenhijzonder van diegenendie tot spijze of ander nuttig gebruik gevangen wordentoegewezen aan den Hoogleeraar Marcel de Serres, woonachtig te Montpellier. In het Algemeen Handelsblad van den 20sten dezer leest men: Met genoegen kunnen wij onze lezers berigten, dat men binnen weinige dagen de aankomst van het opmerkelijke vaartuig, het stoomschip Archime. des, in onze haven mag te geraoet zien, en twijfelen wij geenzins of de nadere beschouwing van de vindingrijke inrigting van deszelfs machine, welke door middel van de Archimedische schroef, aan den achcersteven ge plaatst, het schip voorstuuwt, zal de deskundigen met verbazing en opgeto. genheid vervullen. De bouw van het schip is zoodanig, dat de schroef steeds onder water werkt en niets van derzelver kracht verliest; ook kan de toestel niet van buiten beschadigd wordt, gelijke de lompe schepraderen van de gewone stoomschepen. Bij een zeegevecht kan de vijand aan de schroef geer. na deel toebrengen, terwijl de tegenwoordige raderen door het eersce schot zoodanig kunnen worden beschadigd dat dezelve geheel onbruikbaar worden. De voortstuwende kracht is bovendien zoodanig aangebragt, dat bet schip, in volle vaart zijnde, niet meer beweging in het water maakt dan een gewoon zeilvaartnig; welke voordeelcn bij andere belangrijke bedenkingen gevoegd, allerwaarschijnlijkst ten gevolge zullen hebben, dat de Archimedische schroef weldra de gewone schepraderen zal vervangen. De Archimedes is voorzien van eene machine van 80 paarden kracht, en doet eenen soort van proeftogten, om de belangstellenden in de stoomvaart de gelegenheid te verschaffen, zich van de onloochenbare voortreffelijkheid dezer vernuftige uitvinding boven alle andere tot dus verre ontworpen mid. delen van voortstuwing door stooin te overtuigen; wsarvan bij degenen, die zulks reeds onderzocht hebben, geen twijfel meer bestaat. De Kapitein Chappie (door het Engelsche Gouvernement daartoe aangesteld), beweert, dat deze schroef bij de grootste oorlogschepen zou kunnen worden aange. wend en dezelve dus in de mogelijkheid stellen, om, niettegenstaande te. genwind, ten allen tijde in bataille te komen. De uitvinder, de heer Smith, verzelt het schip, en is steeds bereid alle inlichtingen te geven. Te Zierikzee is reeds een tweede werf aangelegd, om schepen voor de vaart op de Oost-Indiën te bouwen; vóór twee jaren moest aldaar de eerste werf nog in gereedheid worden gebragt; den ïden dezer is op de laatst gebouwde de kiel voor een barkschip aangelegd, dat den naam van Marie Julie zal voeren. Uit Groningen meldt men van den 18 Junij Heden morgen heeft de Hooggeleerde heer Willem Muurling zijne waar. digheid ais Hoogleeraar in de faculteit der godgeleerdheid aan de Hoogeschool aanvaard met het houden eener inwijdings-redevoering: de Wesselii Gans- fortii Germans Theologi principiis atq'te virtutibus, etiam nunc probandis et sequendisdat is: over Wessel Gansfort, in beginsels en hoedanigheden een echt en ook nu nog navolgingwaardig Godgeleerde. Uit Nijmegen meldt men van den 19 Junij: De Arrondissements-Regtbank alhier heeft heden uitspraak gedaan in de zaak tegen de Kapiteins der stoombooten, H.Kock van de Komeet en J.Scott van de Stad Keulen, en den eerstgemelde van de ingestelde regtsvorderitig ontslagen en laatsrgemeide veroordeeld tot eene gevangenisstraf van veertien dagen, eene boete van 50 en in de kosten, als schuldig aan overtreding van art. 1 van Zijner Majs. besluit van den 15 April 1826, [in verband met art. 1 van het besluit van den 4 September 1824. Uit Venloo wordt van den 16 Junij het volgende gemeld: Tot veler leedwezen verneemt men, dat de spinfabrijk, welke de heer Mooyaart van Nijmegen hier zoude oprigten, waartoe de stedelijke Regering het lokaal had aangewezen en aan hetzelve uitwendige verbeteringen ge- daan, terwijl de heer Mooyaart het inwendige naar zijne begeerte en op zijne kosten in orde gebragt hadniet zal in werking komen. Óver de rede nen wordt verschillend gedacht. Indien echter, gelijk gezegd werd, eeö honderdtal behoeftigen ten minste op die fabrijk arbeid hadden kunnen vin. den, waartoe de beer Mooyaart zich ook moet verbonden hebben, zoo is het niet in werking komen een verlies te heeten voor deze stad, welke nog vele behoeftigen telt, welker jaren of ligchaams gestel geen hard werk ver oorloven. Moge het echter reeds geheel zeker zijn, dat de heer Mooyaart hetgeen hij ondernemen wilde niet kan volbrengen, zoo ware voor iemand, die dergelijke of eenige andere fabrijk alhier zoude wenschen op te rigten, de gelegenheid zoo schoon mogelijk tot verkrijging van een goed lokaal. AMERIKA. De berigten uit Noord-Amerika van het midden van Mei maken gewag van geweldige stormen, welke veie ongelukken veroorzaakt hadden. Inzonder. heid heeft de stad Natchez door een dwarrelwind geleden, meer dan 300 men. schen waren door de instortende hnizen omgekomen; men berekent de schade op meer dan vier millioen dollars. Onderscheiden vaartuigen in de haven waren verbrijzeld, waaronder vele stoombooten, die voor inlandsche dienst werden gebezigd. Nadere bijzonderheden otntrenc dit ongeval zijn in het volgend verhaal, door een ooggetuigen medegedeeld, begrepen: De ongelukkige stad Natchez is door eene der ontzettendste en noodlot, tigste rampen bezocht geworden, van welke wij immer getuige hebben moe ten zijn. Woensdag 13 Mei, omstreeks 2 ure na den middag, verscheen in het zuid-westen een donkere wolk, voorafgegaan door een luid en aan. houdend gehuil van wind; terwijl zij, door de kracht van den wind gedre. ven, snel kwam aanvliegen, werd zij door een andere wolk ontmoet, die uit de regt tegenovergestelde streek van het kompas kwam aanstormen. Eene beschrijving van het grootsche tooneeldat nn volgde, te geven, gaat het vermogen der taal te boven. Op het oogenblik der botsing werden aan zienlijke hoeveelheden van hetgeen een wit schuim scheen te zijn naar den grond geworpenen dit werd gevolgd door een gebulder van windals of de oHtde Aeolus in persoon er den storm bestuurde. Huizen werden eerst van de daken ontbloot en bijna onmiddelijk daarop geheel en al met den grond gelijk gemaakt. De lucht was vol met baksteenen en groote stukken hout; ja zelfs zware ossen-karren werden opgeligt en honderden roeden van de plaats, waar zij gestaan haddennedergeworpen. Ongeveer do platbodemde schuiten, die in de haven lagen, werden van den oever gedreven en zonken. De veerboot, die tusschen Natchez en de overzijde voer werd omgeworpen en in den grond gejaagdmen gelooft dat allen die aan boord waren, om het leven zijn gekomen. De stoomboot Hinds sloeg omzonk en ai het volk verdronk. Van de stoomboot Prairie werd de geheele roef weggeslagen, en ook van haar verloor bijna ai het volk het leven. De twee logementen in de stad storteden, het een gedeeltelijk en het ander bijna geheel is. Geen huis bijna is er of het werd min of meer be schadigd. Onmogelijk is het nog, te zeggen hoe veel menschen om het leven geraakt zijn, daar de straten vol zwaar hout lagen, dat dezelve bijna ontoe. gankelijk tnaakteen het werkom dc lijken van onder de ingestorte huizen weg te halen, wss nog niet voleindigdtoen de Vickshitrgh vertrok; 5 a 20 lijken waren reeds gevonden. Zeer moeijeüjk was het, met een vaartuig aan wal te komendaar al de huizen aan den voet van den heuvel omver gewaaid waren en de rivier vol lag met drijvende atnkken van huizen en van schuiten. De wervelwind Natchez verlatende, volgde den loop der rivier omtrent acht mijlen ver langs den oever. Het regihuis te Vidalia werd omgestormd en de Kcrspel-regter verloor het leven. De boomen op de overzijde iter rivier, gelijk ook die op het Natchez-eilandwerden alle met den wone's uit den grond gerukt of van hunne takken beroofd. De schade aan de v.-ld gewassen was hoogst aanmerkelijk; sommige plantaadjen verloren al hare af. schuttingen, en op andere werd elke hut en stulp door den itorm weggevaagd. T U R K Y E. Uit Konstahtinopel wordt van 27 Mei geschreven, dat de Engelsche Ge zant, Lord Ponsomhy, van de Porte zou verlangd hebben, dat zij een legcf van 20,000 man naar de Syrische grenzen zou laten marcheren om krach: tut te zetcen aan de blokkade der Aegyptische havens, welke alsdan door En gelsche schepen zou bewerkstelligd worden. Dit verlangen echter van Afi souihy zou niet voldaan worden, daar de Turksche Regering zich niet in meer* dere moeijelijkheden wil wikkelen, dan waarin zij zich reeds bevindt. Redschid-Pacha moet bij die gelegenheid bij den Engelschen Gezant aange drongen hebben, da; er toch spoedig te Londen iets ten voordeele der Tttrk- sche zaken mogt ondernomen worden; daar Turkije, zoo langde geschillen met MchemedAK aanhangig waren geweest, niet vóór maar zeer veel ach" ternitgegaan waren. Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden is in den avond van den 26 Mei te Alexandrie aangekomen. SPANJE, De Fransche Moniteur meldt, dat Cabrera den 8sten met 3000 man te Berga in Catalonte was aangekomen; eene andere afdeeling Carlisten bezette eene linie, die zich tot Andorre uitstrekte, en waren daar geplaatst,om den Carlisten, die eene wijkplaats in Frankrijk wilden zoeken, hunne vlugt ge* makkelijk te maken. Te Berga werden op klaar lichten dag rooverijen en moorden gepleegd. Men meende, dat de Carlistisclie Generaal Segarra, die bij de zijnen in ongenade gevallen was, het oorlogen moede, zich aan de grenzen zou aanbieden. Aan de uiterste grenzen van Frankrijk waren den loden eenige hon. derden Carlisten aangekomen, welke men vreesde, dat het grondgebied zonden schenden; weshalve aan de Fransche Overheid bevolen was ae strengste maatregelen daartegen te nemen. ITALIË. Uit Rome meldt men van den i4Junjj, dat de heer Villalbaomtrent de Kerkelijke aangelegenheden in Spanje bij voortduring druk onderhandelt. Er moeten in Spanje 22 Bisschoppelijke zetels vervuld wordenvoor welke de Spaansche Regering Candidaten heeft voorgesteld, welke men echter niet gelooft, dat allen zullen aangenomen worden. Ook omtrent de plaatsing van 3 Bisschoppen in Chili wordt met den Roomschen Stoel onderhandeld. De mededeeling der Russische Regering aan het Roomsche Hof, met betrekking op de wegvoering van den Bisschop van Podlachien, heeft in Rome eenige verlegenheid verwekt, daar het Russische Gezantschap te Rome reeds sedert langen tijd en herhaalde malen van den Paus de verwijdering van dien Bisschop verlangd had, en wel met de bijvoeging, dat de Russische Rege. ring anders gedwongen zon zijn, uit eigene volmagt te handelen. Dit ver langen was echter altijd zonder gevolg gebleven. Indien het waar is, wat met zekerheid beweerd wordt, dat zich onder de papieren van den Bisschop van Podlachien brieven bevinden van den Apostolischen Nunciusdoor welke van hem geëischt wordt op den ingeslagen weg voort te gaan, zot» zou dit ook niet weinig bijdragen om de verlegenheid nog te doen toenemen. Eene buitenlandsche compagnieschap heeft aan de Regering aangebo den en verlof gevraagd, om eenen spoorweg tusschen Rome en Civita Vee. chia te mogen leggen; tot nogtoe is dit verlof niet verleend en vindt hec aanzoek veel tegenstand, dewijl nu de correspondentie tusschen die havenen Rome door eene stoombootdienst vervuld wordt. DÜITSCHLAND. Die uitmuntende ljjkzang: Jezus is mijn toeverlaat, welke bij de plegtige begrafenis van wijlen den Koning van Prulssen gezongen is, is op. gesteld door wijle de Keurvorstin van Brandenburg, Louize HenriettePrin ses van Oranje, dochter van den Hollandschen Stadhouder Frederik Hendrik gemalin van den Grooten Keurvorst Frederik Wilhelm, overleden 6 Junij 1667. HH. MM. de Koning en Koningin van Hanover zijn den I4den uit Ber. lijn naar Hanover wedergekeerd. Den I4den Junij is de Russische Troonopvolger te Frankfort aangeko- men en van daar naar Biberich voortgereisd, om aan het Nassausche hof een bezoek af te leggen. Men verwachtte aldaar den Keizer en de Keizerin, benevens de Grootvorstin Olga, tusschen wie en den regerenden Hertog van Nassau, men zegt, dac een huwelijksplan bestaat. Uit Frankfort meldt men van den 17 Junij: Gisteren tegen den middag kwamen uit Darmstadt hier ter stede aan de Groothertog, de Erf-Groothertog, de Prinses Maria, bruid van den Russi. schen Grootvorst, de Prins Emilius en de overige leden van de Groother. togelijke Hessische familie; zij stapten af aan het nevens het Hotel deRussie gelegen Grooth. Hessische paleis. De Russische Grootvorst was zijne Door. luchtige ouders tot aan Hanau te gemoet gereden. Weinige minuten voor 5 ure kwamen HH. Keiz. MM. met talrijk gevolg binnen onze wallen; in het eerste rijtuig bevonden zich de Keizer en de Keizerin en in het tweede de Grootvorst Troonopvolger en de Grootvorstin Olga. Eene ontelbare me. nigte menschen vulde de Zeile en begroette met geestdrift de hooge reizi gers, die zulks met de meeste vriendelijkheid beantwoordden. Zoodra de Keizer zich van het reisgewaad had ontdaanbegaf hij zich met den Troon opvolger, beide in de uniform der Donsche kozakken, naar het Groother togelijk Hessische paleiswaar de Groothertogelijke familie hen tot aan den trap te gemoet kwam. Z. M. ontving de Prinses Mariade bruid zijns Zoons, welke hij thans voorde eerste maal aanschouwde, allerminzaamst. Na kort verwijl keerde de Keizer en de Grootvorst te voet naar het hotel terug. Weinig tijds daarna reed de Groothertog met de Prinses Maria naar het hótel de Russie, waar de Keizer hen opwachtte en. naar de Keizerin geleide. Om streeks 8 ure deden HH. MM. benevens de Grootvorst en de Prinses Maria eenen rondrid door de stad. Na derzelver tehuiskomst bleef de Russische en Hessische Vorstenfamilie tot 10 ure bij elkander. Ten 9 ure kwam de regerende Hertog van Nassau uit Biberich hier aan en stapte af in het hótel '/.urn Römischen Kaizer. Heden ochtend heeft de Hertog van Nassau bezoeken afgelegd bi] dc Keizerlijke Russische en Groothertogelijke Hessische gezin nen welke dcor tegenbezoeken werden beantwoord. Ook heden is de Zeile met menschen opgepropt, vooral toen onder spelende militaire muzijk eene dubbele wacht den post bij het paleis der Bondsvergadering betrok. Heden namiddag wordt op het Grooth. Hessische paleis familie-diné gehouden, waarbij de Keizerlijk Russische familie zal tegenwoordig zijn. De Hertog van Nassau is dezen achtermiddag, na bij de Russische en Hessische Vorste lijke personen afsclieids-bezoeken te hebben afgelegd, naar Biberich terng. gekeerd; hij zal HH. Russische MM. te Ems ontvangen. Ook de Koning van Bcijeren wordt heden achtermiddag uit Aschaffenburg hier verwacht om I1H. Keizerlijke MM. te begroeten. Naar men verneemt zal de verloving

Leydse Courant | 1840 | | pagina 2