I A*. 1840. LEYDSCHE N°, 70, C 0 (J R A N t, WOENSDAG, Vó JUNIJ. NEDERLANDEN. DENEMARKEN. ITALIË. DUITSCHLAND. 05** Letdcn, 9 JunU. Klen meldt Uit 's Gravenhage van heden den pden dezer: Heden heeft de Eerste Kamer der Scaten-Generaal aangenomen de zeveó Antwerpen van wet, houdende het eerste boek van het nieuw NéderlSndsïh lijfstraffelijke wetboek. Ten gevolge der in de afdeelingen van de Tweede Kamer gemaakte beden, kingen, ten aartien van het ontwerp van wet, tot aanvulling van art. 130, ia de redactie dier aanvulling veranderd als volgt: „Wijzigingen of verande. „ringen in de eenmaal bestaande regeling (der provinciale reglementen) „worden na ingenomen advies van de Staten der provincie, door de wet vastgesteld." Heoen was de Kamer bijeengeroepen, ten einde het verslag der centrale afdeeling over dit voorstel konde worden uitgebragt. Doch daar er slechts 27 leden aanwezig waren en dat getal derhalve niet toereikende was, om eenig besluit te nemen, is er geene zitting gehouden, maar stelde de Voor zitter de te houden zitting uit tot morgen, ks middags ten half a ure. De Staats-Courant van heden bevat een Koninglijk besluit van den 29. Mei II., waarbij aan het tarief der Justitie-kosten en salarissen in burgerlijke zaken, vastgesteld bij besluit van den 30 November 1839, (Staatsblad N°, 49), eene slotbepaling wordt toegevoegd; welke slotbepaling aldus luidt: Art. 74. In al de gevallen, waarin aan onvermogenden toelating worde verleend om kosteloos te procederen, zullen door de Griffiers bij den Hoo. gen Raad, de Provinciale Geregtshoven en Arrondissements-Regtbanken, alsmede door de Kantonregters en derzelver Griffiers, geene der, in dit be sluit vermelde emolumenten, regten, salarissen of vacatiën mogen worden berekend, maar zullen alleen de gedane voorschotten mogen worden in re' ksning gebragc; blijvende het echter vrijgelaten, om in contra dictoire regis, zsken, de voorzeide emolumenten, regten, salarissen of vacatiën te verha. len, op den voet als bjj art. 869 van het wetboek van burgerlijke regtsvór- dering is bepaald, Ook bevat genoemde courant de wet van den 30 Mei II., tot vaststelling der begrooting voor den jare 1840. Zijne Maj. heeft Hendrik Ligt lijf en Femmetje Pisser van de doodstraf, waartoe zij veroordeeld waren, vrijgesteld en hunne gevangenisstraf op 20 jaren bepaald. Men meldt uit Amsterdam van den 8 Junij: Gisteren was de toeloop van reizigers naar den ijzeren spoorweg ontzet tend groot, en ruim 5,200 personen hebben van dien vervoerweg gebruik gemaakt. Heden zal het getal der reizigers eer grooter dan geringer zijn. Zoo wel gisteren als heden heerschte ondanks de toestroomende menigte de volmaakste orde en de door HH Commissarissen tot dat einde getroffene maatregelen zijn met den schoonsten uitslag bekroond geworden. Vooral heett men met genoegen opgemerkt, dat in weerwil der zoo aanzienlijke menigte van reizigets, de wagentreinen telkens op het bepaalde uur de sta. tions verlieten. Ter H.ringviischerii zullen in dit jaar uitzeilen 122 schepen, als: 80 van Vlaardingen, 15 van Maassluis, 7 van Amsterdam, 6 van de Rijp, 3 van Enkhuizen, 4 van Zwartewaal, a van Dell'shaven, 2 van Middelharnis, 1 van Scheveningen, 1 van Schiedam, 1 van Pernis, zijnde 2 schepen meer dan in het vorige jaar. De zeildag ia bepaald op Maandag 15 Junij, nadat men Zondags re voren des Hemels zegen op het welgelukken der visscherjj zal hebben afgesmeekt. Men meldt uit Utrecht van den <5 Junij: De Nederlandsche en eenige Belgische leden van de Utrechtsche Com missie tot liquidatie der Belgische schuld zijn voor eenigen dagen van hier vertrokken; zij worden Vrijdag aanstaande terug verwacht, om hunne werk. zaamheden te hervatten. Uit Deventer meldt men van den 5 Junij: De heer IV. G. Ribbius alhier, heeft een model van een wagentje vervaar digd, dat door de bewegende kracht van den wind juist regt tegen den wind inloopt. Hij verkrijgt het door middel van een molentje met vlakke wieken, die aan eene horizontale as bevestigd zijn, welke evenwijdig met de as der twee achterste raderen loopt, op welke de beweging wordt overgebragt. Een derde rad bevindt zich van voren en dient om te sturen. Eene belang rijke toepassing zal er wel niet van te maken zijn, maar het denkbeeld is aardig en nieuw, en de mechanische theorie geenszins gemakkelijk. Men meldt tut Nijmegen van den 7 Junij: Het getuigen-verhoor in de zaak der stoomhooten, de Stad Keulen en de Komeet, bij de regtbank alhier Donderdag li. op nieuw voortgezet, is giste ren avond geëindigd. De Kapitein der Komeet had een ner model van zijne boot doen vervaardigen, hetwelk, bij de regtbank gedeponeerd, ter verdui. delqking der aangevoerde daadzaken moest dienen. Niet minder dan 80 ge. tuigen zjjn in die zaak van beide kanten gehoord. Het valt voor alsnog moejjelijk uit de verklaringen dezer personen eenige juiste gevolgtrekkingen af te leiden; zooveel schijnt echter te blijken, dat dt Komeet op het oogen- blik van het ongeval zich niet in haar wettig vaarwater bevond, ofschoon Ka pitein Koek beweert, dat hij daarbij overeenkomstig de seinen van de stoom, boot de Stad Keulen gehandeld heeft. Het zal nu ook te bewijzen zjjn of er voor eersrgemelden, toen hij bemerkte, dat zijn vaarwater onklaar was, geene mogelijkheid bestond om te stoppen, te wenden, of achterwaarts te werzen, ten einde daardoor het gebeurde onheil te verhoeden. Maar wt) Willen daaromtrent de zaken niet vooruitloopen. Aanstaanden Donderdag zal de heer officier zijne condusien nemen en voordragen, waarlijk een korte termijn, die van de ijverige belangstelling van Z. Ed. Achtb. in deze zaak, loffelijk getuigt. Er zal alsdan ook nader bepaald worden wanneer de plei. doojjen zullen beginnen. CHINA. Men heeft over Engeland wederom berigten nlt Maéao ontvangendié zeer oorlogzuchtig luiden. De Commissaris des KeizersLin, Was tot Gou verneur der provincie Canton bevorderd. Kapitein Elliott had den Portuge* acben Gouverneur te Macao reeds den isten Januarjj schriftelijk aanvraag gedaan, om het overschot der Britsche ladingen té Macao te mogen opslaan den itiden daarophad hij eerst een weigerend antwoord gegeven. Genoemde Gouverneur had hem ook een verzoek om vrijgeleide voor zijn persoon en de bezittingen der Britsche krboUtegen eiken aanval der ChinesChe Over* huid, afgealageti. Deze Gouverneur fs ongetwijfeld bevreesd geweestdat eene zoodanige inwilliging hem de wraak der Chinezen zou berokkenen. Den isten February heeft Tih, de onder-Inspecieur der provincie Canton, san den Gouver neur van Macao geschreven, dat, naardien Kapitein Elliott en eenige andere vreemdelingen, waaronder de bekende zendeling Gutilajf genoemd wórdt, in weérwil der hub gedane vermaningen, zich te Macao bleven ophouden, hij; Tik, last bekomen had om aan het hoofd van troepen derwaarts te gaan, de aangeduide Engelscnen gevangen te némen en buiten de stad ter dood te brengen, zonder dat zulks aan de óverige vreemdelingen en inwoners de geringste vrees moest inboezemen. Volgens de jongste tijdingen, tot 4 Febfuarij loopende, hadden Kapitein Elliot en de Engeischen besloten, de plaats niet te verlaten, en had eerst, genoemde, om van dit zijn voornemen te doen blijken, het fregat Hyacinth dat gedeelte der haven doen binnenzeilen, waar alleen de Spaantche en Por. tugesche vlaggen toegelaten worden. Op de weigering van den Gouverneur, om hem eene lijfwacht toe te staan, zou genoemde Bevelhebber gedreigd hebben de marinieis van het fregat te Volage te doen landen, zoódat meil met belangstelliug verdere berigten te gemoet ziet. Op de kusten van Shan Tung en Ledau Tung kruisten talrijke zeerooverr, die alle vreemde vaartuigen bedreigden. De Admiraal Kvandie in het eerkte gevecht met de Engeischen ingewik. keld is geweest, trachtte eene vloot op Europesche manier zaam testellen, en heeft daartoe zich Idóor verbeurtverklaring van eenige Deensche schepen meester gemaagt, ook eenige Amerikaansche bodems zijn aangekocht geworden. Er waren in de Chinesche wateren nog slechts 2 Engelsche oorlogschepen. De staatkundige toestand in Denemarken schijnt veel te wenschen over té laten; een berigt uit Koppenhagen van 24 Mei schrijft onder anderen het volgende De pracht en verteringen van het Hof, de regtsgedingen ter vervolging van de drukpers, het geschil, met de studenten, de zaken van de ijzeren spoorwegen, bovenal echter de hooghartige verachting van de openbare volks, stemhet zwijgen over alle aangelegenhedenwaarbij het publiek belang heeft, dit alles doet den onwil des volks gedurig klimmen. De openbare stemming is nooit zoo vijandig tegen de Regering geweest als thans. De Poiicie schijnt bevel te hebbenom alleen in den uitersten nood met kracht tusschen beide te treden. D i ongenoegen schijnt dan ook de oorzaak geweest te zijn, dat den 22 en 23sten Mei, bij gelegenheid van de viering der zilveren bruiloft van HH. MM. den Koning en Koninginongeregeldheden hebben plaats gehad. Aanzienlijke personen, die zich den 23sten naar het Hof begaven, om hunne gelukwen. schingen aan te bieden, zijn met beleedigende kreeten ontvangen en het vólk heeft zelfs op de militairen, die in groot getal in de stad waren, steenen ge worpen, doch het is door dezclven uiteengedreven. Den volgenden avond; toen eenige huizen geillumineerd waren, heeft het volk tegen dezelve bal. dadigheden gepleegd en de glazen ingeworpen; zich daarop door de stad veri. spreidendeheeft het in de door de studenten bewoonde kwartieren vreugde- kreeten aangeheven en de glazen der Joden kerk ingeslagen; het is ook dien avond der Poiicie gelukt de bovenhand op de onrustigen te houdeo. Napels den 26 Mei. De Engelsche Consnl heeft de in het Koningrijk aanwezige Engelsche kooplieden aangeschreven, hunne aanspraken op scha deloosstelling voor verliezen op te geven. Daarbij komen de onbilljjkste; onregtmatigste vorderingen te voorschijn. Huizen, welke in vroegere jaren misschien één of twee ladingen per jaar exporteerden, verlangen eene scha. deloosstelling van 100,000 tot 200,000 dukaten. Bij de alhier iiggeude En. gelsche vloot van tien zeilen worden dezer dagen nog drie linieschepen en twee stoomfregatten verwacht, waarschijnlijk om aan de Regering door zoo» danige magt schrik aan te j'gen. Rome den 26 Mei. De Russische Gezant, von Potemksn, heeft door tus. schenkomst van eene officiële nota aan den Kardinaal-Staatssecretaris Lam. battscini de inhechtenisneming van den Bisschop van Podlaehien, in Po. lenGuttoroskigemeld, en van deszelfa overvoering uit zijne dioecesé naar een klooster in het gouvernement Mobilew melding gemaakt. Als grond dezer handeling wordt een door den Praelaat bekend gemaakt schrijven opge. geven. Het is nog niet bekend, welk antwoord op deze aanzegging vólgde; maar men zal zich ligt een begrip kunnen maken, welke uitwerking zulk eene hier gebeurtenis hebben moet, en men is op nog verdere willekeurige handelwijzen tegen de kerk iu Rusland, die weldra volgen zullen, thani voorbereid. De beroemde muzijkkundige, Paganini, is te Nice in den ouderdom van 58 jaren een zeer groot vermógen aan zijnen zoon achterlatendeoverleden. In geen 10 jaren had hij in het openbaar bewijzen van zijne|kunst gegevendaar niet alleen dat, maar ook zelfs om zijne viool voor zich in bet bijzonder te be. spelen, hém doof zijne geneesheeren verboden was. Hij is gestorven, zonder de hulp der Rooffische kerk bij de Stervende aangewendte willen ontvangen en de geestelijkheid heeft daarop de begrafenis voor het Ijjk geweigerd; zijn zoon heeft het nu laten balzetilen en zal bet naar Genua; de geboorteplaats van Paganinioverbrengen. De bijzondere berigten óver de toenemende ziekte van Zijne Maj. den Ko. nlng van Prulssen worden door officiële berigten bevestigd. Den 4 Junij is des morgens het eerste bulletin door de Doctoren von Witbel, SchSnltin eii Grimm uitgegeven, van dezen inhoud: Zijne Maj. de Koning heeft in den afgeloopen nacht eenige uren geslapen desniettegenstaande hebben zich de krachten daardoor niet kunnen herstèllen; integendeel is de krachteloosheid op eene zeer ontrustende wijze toegenomen. Hare Maj. de Keizerin van Ruslandvergezeld van hare Dochter de Grootvorstin Olga, is den 3 Junij te Berlijn aangekomen. Zij was dóór haren Gemaal tot aan de Poolsche grenzen begeleid geworden. Te Warschau waren HH; MM. met veel bewijzen van vreugde ontvangen. De Gemalinj van den Russiichen Grootvorst Michael, Helend, is met drie barer dochters te Hamburg den gden dezer aangekomen. De laatste brieven uit de havens der Zwarte zee meldendat de ge- ruehtendie verspreid zjjn geworden; Omtrent de verliezen; Welke de RM.

Leydse Courant | 1840 | | pagina 1