8 7,ijre Maj, he-ift cenc Commissie benoemd, welke belast is met de zorg voor het graven van eene unloozliig in de Noordzee, ten einde het water in de grachten van 's Gravenhage te verbeteren. (jit Dordrecht wordt gemeld, dat zich eenige aanzienlijke personen ai. daar vereenigd hebben, »m eene assnrancie-maatschappij op terigtin, onder benaming van Dordrechtsehe verzekeringsmaatschappij voor Zeegevaar. Bet kapitaal dier maatschsppij zal ƒ500,000 groot zijn, verdeeld in 100 aandee- len van 5000 ieder. Uit Amsterdam meldt men van den 26 Mei: Het heeft, Zijne Maj. behaagd, bij kabinetschrijven van den leden dez.'er loopemie maand N°. 97, goed te keuren de gedane verkiezing door de tierde klasse van het Koninglijk-Nederlandsclie Instituut van wetenschappen, let terkunde en schoone kunsten van de Hoogleeraren .7. M. T. Bhnhaum en li. J. Roijaards, te Utrecht, tot detzelver medeleden. Gemelde klasse heeft ook nog tot hare korrespondenten verkozen de hee - ren Madsig, Hoogleeraar te Koppenhagen; Th. !V. J. Juijnboll en .4. C. Rovers, lioogleeraren te Franeker; J. H. StufkenV. D. M., te llaaften; C. Leemans, Directeur van 's Rijks Museum van Oudheden,'te Leiden. Het Algemeen Handelsblad berigt, op grond van eenen Pijzonderen brief llit Parijs, van den 23sten dezer, door een handelshuis re Amsterdam aan hetzelve medegedeeld, dat de onderhandelingen over her sluiten van een handelsver drag msschen Frankrijk en de Nederlanden, welke te Parijs door den heer Rochussen gevoerd worden, een veel minder gunstig aanzien opleveren dan men voor tenigen tijd verwachtte. Zelfs moeten de onderhandelingen op dit oogenbiik afgebroken zijn, en gelooft men, dat de heer Rochussen eerst daags naar Holland zal terugkeeren. De heer Georgesleerling van den beeldhouwer Roiyer te Amsterdam, heeft eene zeer gelijkende buste 111 pleister vervaardigd van den ook buiten 's lands beroemden Nerierlandschen zanger de Chavonnes Vrugt Uit Utrecht meldt men van den 2Östen dezer, dat de leden der Coin- missie tot liquidatie der Belgische schuld, aldaar andermaal vereenigd, hunne werkzaamheden dagelijks voorizeiten. Uit Groningen meidt trien, dar, wegens de inhechtenisneming van den boekdrukker J. li. Bolt, de uitgave van den Tolk der Vrijheid gestaakt is. Nog meldt men uit Groningen, dat in die provincie het getal school kinderen "in 1839, 30,086 geweest is, terwijl er in 1838 slechts 20,821 de scholen bezochten. Deze vermeerdering moet niet zoozeer worden toege schreven aan het verminderde schoolgeld, daar dit op ƒ3 bepaald bleef, maar wel, dat de school-onkosten voor boeken enz. van 3 op 90 cents ge- bragt zijn. Uit Midwolda in den Oldambte berigt men van 22 Mei, dat aldaar door de stortregens en den aanhoudenden feilen wind het water zoo sterk was opgedreven, dat het de lage koren- en weilanden tot niet geringe schade van den land- en veeman overstroomd heeft. Ecu Londer.sCh blad van laatstleden Zondag berigt, dat Koningin Vic toria zich in gezegende omstandigheden bevindt. In het jaar 1839 zijn op de eilanden Curaqao, Aruba en Bonaire in den burgerstand geboren 891 kinderen, en overleden 463 hoofden, Onder de geborenen waren in den burgerstand 313, en in den slavenstand 464 van het mannelijk geslacht. DUITSCHLAND. Wekken der 19 Mei. De Turksche Gezant aan het Pruissische hofNuri- Elfendi, is te Weenen, op zijne terugreize naar Konstantiuopelplotseling gestorven, 11a eerst eenige aanvallen van waanzin gehad te hebben. In een schrijven uit Weenen geeft men de vrees te kennen, dat tus. schen de westelijke en Oostelijke Kabinetten van Europa eene merkelijke verkoeling ontstaan is, waartoe de benoeming van den heer Thiers tot Presi dent-Minister, en de vereeniging van Engeland met de policiek van dezen staatsman, aanleiding gegeven zou hebben. De conferencien te Londen, over de Oostersche aangelegenheden ouden, volgens hese brieven, op het punt staan om afgebroken of voor langen tijd verschoven te worden. Prins Esterb.azy, die zich bereids tot zijne afreis naar Londen had gereed gemaakt, zon Weenen nu vooreerst niet verlaten, en het scheen zeer onzeker of de Fransche Gezant, Graaf St. Aulaire, zelf naar de Oostenrijksche hoofdstad zou terugkeeren of door een anderen diplomaat vervangen worden, die meer de staatkunde van den heer Thiers is toegedaan. Ook het gebeurde tusschen Engeland en Napels, en de beuioeijingen der Fransche Regering met dien twist, heeft, altijd volgens de genoemde berigten, het Oostenrijksche Kabi. nee mishaagd, dewijl het daarin eene verzwakking ziet van zijnen invloed op de aangelegenheden der Italiaaniche Staten. Men verneemt van Warschowdat aldaar groote toebereidselen gemaakt werden, om'HH. MM. de Keizer en Keizerin van Rualand te ontvangen. Uit Athene meldt men, dat de inzamelingen van gelden voor het Aka- demie gebouw in die stad bij voortduring zeer veel opleveren. Er was tot in het midden van Mei reeds voor 160,000 drachmen of 40,000 Rksth inge schreven en men verwachte nog 20,000 drachmen uit Hongarije en 10,000 uit Wallachije. De Akademie zal naar Koning Otho genoemd worden. De Aartshertog Frederik van Ooatenrijk is, volgens een berigt uit Kon. stantinopel van den 6den, den 4den dier maand in genoemde stad aangekomen. FRANKRIJK. Parijs den 26 Mei. Er waren omtrent den verderen voortgang van de expeditie in Afrika nog geene nadere berigten ontvangen. Bijzondere berig. ten echter melden, dat eenige benden Arabieren, de gelegenheid, dat de troepen van de stad Algiers verwijderd waren, hadden waargenomen, om in den omtrek dier stad, zelfs tot op twee kanonschoten afstanda van dezelven, te stroopen en alle, die zij vonden, te vermoorden, In een bijzonder schrijven uit Parijs meldt men het volgende: Uit Londen wordt gemeld, dat een groot aantal jonge lieden, die tot de levendigste bewonderaars van Napoleon behooren, besloten hebben, zich naar St. Helena te begeven, om bij de opgraving van Napoleons gebeente tegenwoordig re zijn. Daar men in Frankrijk welligt zwarigheid zou maken, om hun de vergunning daartoe te geven, willen zij naar Londen gaan, en daar een schip tot het volvoeren van hun plan huren. Wij kunnen daarbij voegen, dat de Fransche Poiicie uit Londen waar schuwingen ontvangen heeft, die bij het Ministerie groote ongerustheid baren. Men beweert, dat Prins lodewijk Napoleon besloten zou hebben, zelf met een Engelsch schip naar St. Helena te gaan, om de plegtigheid ai. daar bij te wonen, en dat hij door een groot aantal zijner aanhangers verge, zeld zou worden. Wij willen gaarne gelooven, dat hij jdaarmedc geen an. der oogmerk heeft, dan eene laatste hulde te brengen aan de nagedachtenis van Napoleon. Maar zulk een stap van den kant van een man als Prins Lo dewijk, en na het gebeurde te Strasburg, verdient van de zijde der Fransche regering de ernstige aandacht. Wij hopen dat er gepaste maatregelen getto, men zullen worden, om te beletten, dat de tegenwoordigheid van Prins Lodewijk Napoleon te St. Helena, niet gevolgd worde door eenige nieuwe dolzinnige onderneming van dat jonge mensch. Naar men ons verzekert, zijn er reeds onderhandelingen geopend, om van de Engeische regering te verkrijgen dat aan geen vaartuig hoegenaamd ver. guild worde St. Helena san te doen, zoo lang de Fransche Commissarissen zich op dat eiland zuilen bevinden, maar men vreest, dat die onderbande, lingen niet tot het gewenschte doel zullen leiden. Het komt ons intusschen voor, dat de Britsche regering niet kan weige. ren de noodige maatregelen te nemen om' voor te komen, dat de overbren ging der asch van Napoleon de oorzaak of het voorwendsel worde van on lusten in Frankrijk. Wij zonden dan reden hebben, om ons over eene rege ring te beklagen, die ons dit dierbaar overschot alleen met den geheimen wensch Zou willen teruggeven, dat daardoor eene bron van tweedragt en openbare onlusten rnogt geopend worden. In een onzer vorige notnmers maakten wij melding, hoe de dagbladen, die nu Napoleon ten hemel verheffen, bi; zijnen val in 1815 van hem spraken; zier onder anderen hier een artikel van het. Journal des Dibats van Julij 1815: De regering van Buonaparte was voor ieder regtschapen Franscbman de afschuwelijkste, die er immer bestond. De loodkleurige Corsicaan met zij nen tijgerblik lachte nooit dan bij ramp en ellende. Den 20 Mei kwant die dwingeland, door meineedtge soldaten ondersteund, met geweld iu een rouw dragend palei's in de bedroefde hoofdstad des jrijlts plaats nemen. De slttwé vlugheid, waarmede hij tegen den Bcllerophon (een Engelsch linieschip; waarop Napoleon na den slag van Waterloo eene wijkplaats vond) opkroop; en alle die schoone bedriegingen om zich van kant te maken, zijn nicgeloo pen op het verwisselen van den Bellerophon met den Northumberlandop welken nvertogt hij zich als eenen volmaakten koordendanser heeft aattge- Meld. Hij is e.-n van de beste tooneelspelers, die er ooit geweest Zijn», zoowel in het blij- ais iti het treurspel wist hij raad, en schreide even ge makkelijk als een krokodil. PR IJS-COURANT van EFFECTEN. Amsteidam, 27 Mei 1840. Nederlanden. Werkei. Schuld 2 JpC. 53J4 53! Dito 5 ioojkioo; Uitg.k Kans-Biljetten24 S 24J Amort.Syndic. 4Jy2ji 92! 3i 7öl4 77] Hand.-Maats. 4J180 ii8oj Nieuwe dito.4J a Aandl.Il.Spoorw. k Rijn-Spoorw. 4} loojkloi^ Frankrijk. Inschr. Grb. 3 pCt. 84^ft 85J Rusland. Gb./7.&C°.i798 5pCt.io5{kio6 18;; 5n°5akio5; Ins. en Certif. 6694k 70 18Ü593Jk 99 Gebl. 53 rs looj 24i56 92 A 77. 85 I05f 105I 69I 98f Pruissen. Geldl. te Lond. pCt. k Aandeeleu van dito ft Spanje. Nieuwe 1S35 85 5pCt. 26^27 Dito onbep. st.I Dito passivei Dito uitgest7U 8 Coupons Ard18ft 19 Oostenrijk. Obl. Cs/7 C°. 5 pCt. Certificaten.2» ft Neg. Metaliek 2'i Idem5 104J&105 Dito in Lond. 5 ft Bank-Aktien.3 ft Napels. Certificaten.5 pCt. i Dito in Napels. 5 i Gebl, 104J Heden morgen overleed, na een langdurig lijden, tot groote droef, heid van mij, mijne Kinderen en Behuwd-Kinderen, mijne geliefde Echt. genoote MARGARETHA DÉE, in den ouderdom van ruim 66 Jaren. Leyden D. van W IJ K, den 27 Mei 1840. Binnevader in het Minnenhuis. Eenige Kennisgeving. Het KINDJE, in welks bezit wjj ons eene maand lang verheugden, oncviel ons heden door den dood. Leyden W. G. BRIL L. den 27 Mei 1840. A. C, P. HASEBROEK. OPROEPING van CREDITEURE N. De Schuldeisschers in de Boedels van de gefailleerden JOHANNES MAT THIAS PETERSEN, Schoenmaker, en PETRUS de RIDDER, Winkelier en Slijter in Sterke Dranken, beide wonende te Leyden, worden bij deze opgeroepen, om op Woensdag den 3den Junij 1840, des voormiddags ten elf ure, te compareren in de zaal der Arrondissements-Regrbank te Leyden, op het Raadhuis aldaar, ten einde, ingevolge de bepalingen der Wet, over te gaan tot de Verificatie der Schuldvorderingen. Mr. J. L. KLAVERWIJDEN, Curator. De Erfgenamen in de, onder het voorregt van Boedelbeschrijving sin. vaarde, Nalatenschap van den Wel-Edel-Geboren Heer PETRUS CUN7EUS, gewoond hebbende te Leyden, en aldaar op den 25sten December 1839 over. leden, roepen bij deze op, overeenkomstig Artikel 1082 van het Burgerlijk Wetboek, de onbekende Schuldeischers van voornoemden Overledenen, om op Zaturdag den 13 Jnnij 1840, des middags ten 12 ure, te komen ten Ksn. tore van den Notaris H. ROSKES te Leyden, ten einde de REKENING en VERANTWOORDING van hun beheer op te nemen, en (zoo er geen verzet plaats heeft), hunne Schuldvorderingen te ontvangen, voor zoo verre het bedrag der Nalatenschap toereikende zijn zal. Wij Ondergeteekenden, sedert 1°. Maart 1837 de STALHOUDERIJ van Wijlen den Heer C. Van HAAGEN overgenomen en onder de Firma van A. J. ZUUR en COMP. uitgeoefend hebbende, hebben de eer door deze hunne zeer geëerde Begunstigers ter kennis te brengendat van heden 1 Maart gemelde Stalhouderij geheel en alleen voor rekening van den eerst Onderge. teekende zal worden voortgezet, die met de in te vorderen Gelden en Be- talingen derzeive belast is en zich bij voortduring in de toegenegenheid zij. ner geëerde Stadgenooten en H. H. Studenten dezer Hoogeschool blijft aan bevelen; terwijl de tweede Ondergeteekende door deze zijne erkentelijkheid betoont, voor de bewijzen van toegenegenheid, gedurende dien tijd genoo- ten en zijnen Broeder in die zelfde gunst ten minzaamste blijft aanbevelen. Leyden, 1 Maart 1840. A. J. Z U U R. J. A. ZUUR. GRAND SALON. De Ondergeteekende heeft de eer, zijne geëerde Begunstigers bij deze re berigten, dat hij, rnet toestemming van H. H. Burgemeester en Wethouders der Stad Leyden, ten zijnen huize op de Bovenzaal zal houd,en SOIRÉES MUSIC ALES(als hebbende daartoe een met roem bekend Gezelschap Toon kunstenaars, onder Directie van den Heer BUZIAU geëngageerd); de dagen waarop dit zal plaats hebben, zijn op Zondag 31 Mei, Maandag 1 Juni;, Diugsdag 2 Jnnij, Woensdag 3Jnnii, Donderdag 4junij en op Pinkster-Zon en Maandag; aanvang des avonds ten negen uren. Zullende hij Onderge. teekende zich beijveren, alles in bet werk te stellen, om zijne Begunstigers met de meest mogelijke promptitude te bedienen, daar hij ook zal zorgen, dat zijn Buffet van vele Ververschingen zal voorzien zijn. De Encrée is bepaald voor een Heer met of zonder Dame Vijf tig Centsieder Dame meer der Vijftig Cents. A. J. V E R M E Y. De Ondergeteekende beeft de eer, het geëerde Publiek bekend te maken, dat in het van ouds gerenommeerde KOFFIJHUIS HET ZWIJNS HOOFD, aanstaande Zondag en Dingsdag, benevens de beide Pinksterdagen, zal gegeven worden BAL. Den aanvang des avonds ten negen ure. C. HANSELAAR. Er wordt IN HUUR gevraagd, tegen de maand Augustus of No. vember, nabij of binnen de Stad Leyden, een HUIS met TUIN, het Huis inhoudende 6 it 7 Kamers, goede Keuken en Kelder, en verder wat toe eene fatsoenlijke Woning wordt vereischt. Opgaven van Stand en Huur gelieve men op te geven met gefrankeerde Brieven, onder de letters G. B., b ij den Boekverkooper 11. V. van GOGH re Rotterdam. By dc Wed. ANTHONY de KLOPPER en ZOON, te Leyden.

Leydse Courant | 1840 | | pagina 2