GROOT-BR IT ANNIE. F R A N K R IJ K. B E L G I E. dtt dit veldri spoedig zou (runnen veranderen, omdat, dur Engeland vor< dert, dat Portugal aan zijne financiële beloften zal voldoen, dit land echter niet in staat zal zijn om de reeds amgekondigde betalingen voor de maanden December en Januarij te kunnen voldoen. Dei Marijuis Saidanhavergezeld van eenen Colonel en Kapitein zou zich raar Londen begeventen einde met Lord Palmerston omttent de vorderin gen van het voormalig Engelsch-Portugeesch legioen te beraadslagen, DUITSCHLAND. Na den Hongaarschen Rijksdag den !3den Mei gesloten te hebben, zijn HH. MM. de Keizer en Keizerin van Oostenrijk uit Presburg dienzelfden dag naar Weenen teruggekeerd. De Baron MollerusMinister der Nederlanden te Weenen en de Graaf Van LoewenhjelmMinister van Zweden aldaar, zonden binnen weinige dagen die stad verlaten, en van het verlof gebruut maken, hetgeen hun door hunne respective Hoven verleend is. 2. K. H. de Erfprins van Oranje is den 19 Mei uit Stuttgardt te Darm. itadc aangekomen, om bij den Russischen Grootvorst-Troonopvolger een bezoek af te leggen. Hij is den 2osten naar Stuttgardt teruggekeerd. In het jaar 1839 zijn in het Koningrijk Hanover 54,882 kinderen gebo den 'en 39,218 personen gestorven; het getal der gesloten huwelijken be- «droeg 13,074. De landverhuizingen uit Wurtemberg en Beijeren, vooral uit Rhijti. Bejjeren en Hesaen-Darmstadt naar de Vereenigde Staten vanNoord-Amerika worden dit jaar in grooten getale ondernomen; vele gegoede en fatzoenelijke lieden nemen aan dezelve deel. Den men Mei had te Frauenreuth eene bedroevende gebeurtenis plaats, "Van de zijde van het landgeregtTirscherenth werden genadarmen en geregca. dienaara gevraagd, om een landman, die eigenaar van een stuk land was geworden, hetwelk door het bestuur, uit hoofde van weigeriug om de be. luting te betalen, geregtelijk was verkocht, in de bebouwing van hetzelve ce beschermen. Toen men op het tand kwam, geraakte men dadelijk hand gemeen met den vorigen eigenaar en met diens zoon en dochter. De zoon «choot een gensdarme met een pistool ter neder, greep daarop een mei, bragc den stations-Commandant van Tirschereuth een steek toe en wierp hem ter neder. De nations-Commandant van Falkenburg wilde zijn makker redden; doch op het oogenblik, dat hij den moordenaar grijpt, slaat de va. «Ier hem met een bijl het hoofd aan tweeën. De dochter streed woedend met een mestvork en bragt aan eenige personen wonden toe. De landman heeft zich daarop mee de zijnen in zijn huis verschanst. Uit Regensburg x{jn militairen ontboden, om de moordenaars met geweld te vatten. Londen den 20 Mei. Naar men wilzou de Koninginwegens groote Uitgaven, zich in geldverlegenheid bevinden. In het Lager-Huis is het voorstel van wet, om het tekort in de staats inkomsten gedurende dit jaar met eene verhooging der belastingsvoorwerpen van 5 pCt. te bestrijden, met groote meerderheid aangenomen. Lord Palmerstondaartoe gevraagd, heeft in het Lager-Huis verklaard, dat van den heer MandeviUe, den Gezant te Buenos-Ayres, dezer dagen de. pêche» ontvangen zijn, volgens welke hij ijverig met de Fransche Gevol. magtigden onderhandelde, ten einde de vijandelijkheden der Franschen tegen verschillende Zuid-Amerikaansche Staten geheel te doen ophouden. Lord Palmerston kan niet ontkennen, dat behalve deze vijandelijkheden, Frankrijk zich ook mengde in de bijzondere geschillen tussclien de Zuid-Amerikaansche Republieken, en met name in den oorlog tusschen Monte-Video en Buenos- Ayres krachtdadig partij trekt. De Nederlandsche Gezant, Ridder Dedel, heeft aan den Hoogleeraar Elmers, van het collegie van burgerlijke ingenieurs, eene gouden medaille van wege Zijne Maj. den Koning der Nederlanden geschonken, wegens hec aan hem gezonden werk: Survey of the Port of London. Hoewel de matigheidsgenootschappen in Engeland vermeerderen, neemt daardoor het gebruik van sterken drink niet alleen niet af, maar onder de Arbeidende kl«**e integendeel meer en meer toe, daar, niettegenstaande de hooge regten op denzelven binnen, korten tijd het gebruik van 9 tot 29,000,000 gallons, (de gallon bedraagt 4^ Nederlandsche kan) vermeerderd is. Te Londen baart het besluit der Fransche Regering, om hec gebeente van Napoleon naar Frankrijk over te voeren, zeer veel verwondering, daar men niet zonder grond meent, dat Lodewyk Philips zich dien stap spoedig ernstig beklagen zal, dewijl de onderscheiden partijen onder hec volk noode. loos in beweging zijn gebragt. Parijs den 22 Mei. De geruchten, die geloopen hebben, dat ook de Koning door de mazelen aangetast was, blijken geheel en al bezijden de waarheid te zijn, daar Z. M. den aosten in het pirk van Neuilly eene wan. deling gedaan heeft. De Commissie, die met het onderzoek van de wet beiast is, op het overbrengen van het gebeente van Napoleon naar Frankrijk, heeft, om zelve over de voegzaamheid der plaats te kunnen oordeelen, waar het ttoifelijk overblijfsel van dien man gelegd zou worden, zoowel de kerk der Invaliden,, alsjdie »«n !a Madelaine en het Psntheon bezocht, en daarna haar oordeel met 8 tegen 1 stem uitgebragt, dat de door het Ministerie voorgestelde plaats, de kerk namenlijk der Invaliden, de geschikste waa om aldaar voor Napoleon een gedenkteeken op te rigten. Verder heeft zij nog bepaald, dat het lijk in dat gedeelte des gebouw der Invaliden, hetwelk onder het koepeldak gelegen is, met deszelfs vier kapel, len, bevattende al de attributen en insignien van het Keizerrijkin een praal, graf zal gelegd worden en voortaan in dat gedeelte geene verdere begravin gen zullen mogen geschiedende beide grafplaatsen echter van Turenne en Vauban, onder dat koepeldak gelegen, zullen er mogen blijven. Ook heeft die Commissie nog verder bepaald, dat ter eer van den ex-Keizer een standbeeld te paard zal worden opgerigt, de plaats nader te bepalen. De Minister Thiers heeft een aanzoek ontvangen, om, te gelijk met het overschot van Napoleon tevens van St. Helena het register ce laten halen, waarop al de bezoekers van het graf van Napoleon hunne namen geschreven hebben. De Kamer van Afgevaardigden beraadslaagde den oosten over het voort, duren van het octrooi der bank. Onderscheiden gevoelens zijn bij deze gelegen heid uitgebragt. Onderscheiden leden hebben gemeend, dat die instelling wel kon vervallen, daar zij niet veel nut aanbragt. De heer Mauguin onder anderen wilde, dat zij een grooter bedrag aan papier uitgaf, daar de thans in Frankrijk in omloop zijnde geldswaarde niet genoegzaam was voor de be. hoefte. Hij schatte de in dat rijk aan gereed geld aanwezige som op 1600 millioen franken. De Minister Thiers meende echter, dat die schatting veel te gering wasen noemde de som van 3000 millioen. De bestrijders der bink schenen over het algemeen tot het gevoelen over te hellen, dat de Kamer omtrent dit ingewikkeld onderwerp nog niet genoegzaam was inge licht, en dat deswege een opzettelijk onderzoek moest plaats hebben. De heer Jacques Lefivre is als een warm verdediger der bank opgetreden en heeft vooral ook het geopperde denkbeeld, om kleinere bankbriefjes dan van 500 franken uit te gevenonraadzaam gekeurd. Natuurlijk is de treurige loop dien het bankwezen in de laatste jaren in Noord-Amerika genomen heeft, door hem en anderen bij herhaling ter sprake gebragt. In de zitting van dtn 2osten heeft de Minister Thiers in eene lange redevoering op de aanneming van het wetsontwerp aangedrongen, en vooral ook de'dienstcn, door de Fransche bank gedurende de laatste jaren, inzonderheid tijdens hetalgemeene wantrouwen kort na de omwenteling van 1830, bewezen, in hec oog doen valleti. Dit wetsontwerp ii Itl eene Volgende Zitting met eene meerderheid van 252 tegen 58 stemmen aangenomen. Het fregat !a Magicienne heeft den 20 Mei Brest verlatenom in de Chinesche zee gescacionneerd te blijven. Men meent daaruit te mogen op maken, dat de Fransche Regering zich met de gebeurtenissen in China zou willen bemoeijen. Een Parijsch blad bevatte dezer dagen de volgende uitvallen, bij gele genheid, aat het redeneerde over de invoering in Frankrijk van Napoleons lijk Wie zal, bij het verschijnen van die lijk-urn op ons grondgebied voor- uit treden om dezelve te ontvangen? Welke zijn de namen van hen, die den Keizer getrouw zijn gebleven? Hoe korc zal de lijst der genoodigden dan zijn, maar hoe lang zal dezelve wezen, zoo men de uitnoodiging uit. strekt tot allen, die hem verraden hebben! Zal men er tegenwoordig zien die senateuren, die, door zijne weldaden verrijkt, na voor zijnen voorspoed gekropen te hebben, met zijne tegenspoeden gewoekerd hebben? Zal men er die Generaals tegenwoordig zien, die den oorlogsroem moede en van buit overladen, hunnen Keizer, dien zij het hart niet hadden te volgen, overge. leverd hebben Zalmen er die hovelingen aanschouwen, die sedert zoovele afgoden hebben aangebeden? Gij, die zoo vele eeden hebt gescapeld op de eeden van trouw, die gij aan Napoleon had gezworen, zult gij er zijn, mijn. heer Pasquiert Zult gij er zijn, mijnheerSoult, gij, die hem de benamingen van gelukzoeker en van dwingeland hebt toegevoegd? Gij, mijnheer de lof. redenaar van zijn despotismus, maar die hem, zoodra zijn tegenspoed begon, verloochend hebt, zult gij er zijn, mijnheer Moll Gij, die het schavot aan Didier heb doen beklimmen en die den Maarschalk Ney ter dood hebt doen voeren, mijnheer Decazes, zult gij er u vertoonen? SequierPortalis, Ram- buteau, DelabordePasquier, Soult, Moli, Decazes, verradende senateuren, ontrouwe Generaals, geveinsde hovelingen! Ziedaar dan den schitterenden en eervollen stoet, dien gij bijeen zulc brengen, om de lijkstatie te verge, zeilen en te begeleiden. Weet gij wat u nog rest om die alles te bekroo. nenf Dit is, om het houden der lijkrede op ce dragen aan hec Journal des Débats, hetwelk Napoleon bestempelde mee de benamingen van koord-dan. ser, loodkleurigen Korsikaan met het cijgerioog, vloekbaren dwingeland, eerloozen overweldiger en krokodil. De heer Rohiquet, een Fransch civiel Ingenieur, die zich gedurende vijf jaren op het eiland Corsica heeft opgehouden, deelde onlangs aan de Fransche Akademie van wetenschappen de navolgende bijzonderheden om trent hetzelve mede: Van 1832 tot 1836 werden er, op eene bevolking van 200,000 zielen330 moorden en 448 zware verwondingen gepleegdT'T der moorden, T4T der verwondingen geschiedden door middel van vuurwapenen. In de maanden December, Januarij en Februarij, waren deze aanslagen op het leven het menigvitldigste, hetwelk waarschijnlijk aan hec gemis van werk in die maanden moec worden toegeschreven. Alle onzekerheid omtrent de expeditie in Afrika is opgehouden door de volgende telegraphische depêche, door den Maarschalk Pa/lée den 13 Mei van Teniah de Mouzaya afgezonden: De bergengte van Mouzaya is gisterenna een schitterend gevecht tegen al de troepen van Bbdel-Kadcrdoor het leger ingenomen. Hec leger baant den weg, welke naar Medeab moet geleiden. Onze verliezen zijn niet aanmerkelijk geweest. De Prinsen zijn welvarend. Twee andere depêches uit Toulon melden, dac die bergengte door 6000 Arabieren, onder welke 25,000 man geregelde troepen, verdedigd werd, en dat de Prinsen zeer veel deel aan de gevechten hadden genomen. Het ver. lies der Franschen wordt slechts op 50 man dooden en 150 gekwetsten geschat. Dit Medeah, waarvan in de eerste depêche melding wordt gemaakt, is reeds door den Generaal Clausel in 1830 bezet, doch het volgende jaar door den Generaal Berthezène verlaten geworden. Hec is een der gewigtigsce puncen. De beraadslagingen over de ïeeningswei van 90,000,000 ir. duurden in de Kamer der Vertegenwoordigers nog voort. Er zijn wel leden, die deze som toe 60,000,000 willen verminderen; echter gelooft men algemeen, dac het gevraagde zal worden toegestaan. De Minister van Financien heeft bij de Kamer van Afgevaardigden nog een crediet van 660,000 fr. aangevraagd, om gronden, die aan het paleis van Laeken behoorenaan te koopen. De Baron van der Smissen heeft zich bij den Auditeur-Generaal van het hoog-militair geregtshof aangemeld, om zich gevangen te stellen en van de vroeger tegen hem uitgesproken veroordeeling te zuiveren. De Auditeur heeft echter aan zijn verlangen geen gehoor gegeven, waarop van der Smis- sen daarvan door eenen deurwaarder, die hem vergezelde, .proces-verbaal heeft doen aanteekenen» In de Vergadering van het Leydsch Departement der MaatschappijTot Nut van Algemeengehouden den 23 April 1840, is uitgebragt het navolgend VERSLAG wegens den STAAT van de LEfLSCHE SPAARBANK: De Commissie, dit Taar benoemd tot het opnemen van den Staat der Leydsche Spaar bank sedert 1830heeft te gemakkelijker aan haren last kunnen voldoennaarmate haar de volledigste inzage is gegeven van alle de Boeken en Effecten, tot dit beheer betrek kelijk. Zij is daardoor al dadelijk overtuigd geworden van de waarheid en juistheid van het goedkeurend berigt, hetwelk jaarlijks, 11a de noodlottige gebeurtenissen van het laar r 1830, is uitgebragt door eene buitengewone Commissie van het Departement, ter inzagé en opneming van den Staat der Bank, waarop het Bestuur van dezelve telkens diligent wefd verklaard, ten aanzien van het geven van de Jaarlijksche opening, waartoe liet. Volgens de Wetten der Spaarbankwas gehouden. De Commissie heeft namelijk bevonden, dat in alle de Jateft, gedurende welke de op neming van den Staar der Spaarbank, uithoofde van den drang der omstandigheden, doot eene bijzondere Commissie heeft plaats gehad, het Bestuur steeds op dezelfde naauwkeu- rige wijze, als vroeger, is te werk gegaan, en dat alle de boeken de volledigste blijken •dragen van die netheid, juistheid en gemakkelijkheid van beheer, welke bij de eerste inzage reeds dc volledigste overtuiging van deszelfs deugdelijkheid geeft. De ingelegde Gelden en alzoo de Schuld der Bank bedroeg op het einde van het Jaar 1829 476,396.93, op 2158 boekjes, welker waarde, dooréén gerekend, voor ieder bedroeg 220. 75» In het Jaar 1830 werd ingelegd 104,219.97®. Maar er werd teruggevraagd-211,196.17s. dus 106,976.20 meer dan de ingelegde som. In het Jaar 1831 werd slechts ingelegd f 42,180.72s en teruggevraagd- 107,542.72 dus f 65,361.995 meer dan dan de inleg. Onder zulke omstandigheden, bij den plotselijken en sterken teruggang van den prijs der Nationale Effectenliep het bestaan van de Bank groot gevaar en dcrzèlver ontbin ding scheen onvermijdelijk; men zocht te vergeefs hulp, waar men die had mogen ver wachten; doch dezelve daagde van eene zijde, welke zich niemand had kunnen of dur ven voorstellen. Door de edelmoedigste ondersteuning, geheel belangloos niet alleen, maar altijd veel opofferende, en met een mogelijk verlies van een alleraanzienlijkst Kapi taal, werd hét Bestuur van de Spaarbank in staat gesteld de teruggevraagde gelden, bui ten schade voor het fonds van de Bank, ten volle te kunnen betalen en zonder eenige andere vrees van nadeel voor hen, die hun geld ter bewaring aan de Bank bleven toe vertrouwen, dan dat, hetwelk door nog meerdere daling der Effecten of andere onvoor ziene rampen zou kunnen veroorzaakt worden. Wie Christelijke liefde oefent, wenschC geheimhouding bij de mcnschen; en dankbare en eerbiedige bescheidenheid gedoogt niet te willen navorschenhetgeen de grootste edelmoedigheid in de stille binnenkamer heeft

Leydse Courant | 1840 | | pagina 3