heden van Sumatra maakte zich gereed tot het doen eener iaipectie-reis naar de binnenlanden, In het Palembangsche en op het eiland Banks rigtte de kinderziekte groote verwoestingen onder de inlandsche bevolking aan; doch had het Nederlandsch Gouvernement, door gepaste maatregelen, getracht het kwaad te stuiten. De tot dat einde beproefde overzending van Batavia van levendige koepok stof mislukt zijnde, is men er toe overgegaan, om eenige ingeente Inland sche kinderen van daar naar Palembang te doen overbrengen. De waarnemende Resident van Palembang, de Luitenant-Colonel Buschkens, was op den 8 Ociober ter laatstgemelde plaats teruggekomenvan eenen door hem gedaren togt naar TebingrTing ealwaar de zetel van het bestuur der vereenigde residentie van Palembang en Benkoelen eerlang zal gevestigd worden. De gescniktheid dier plaats daartoe wordt, behalve om derzelver ligging in het midden der residentie, ook bijzonderlijk uithoofde van de ge zonde luchtstreek geroemd. Aan de officiers-woningen aldaar waren eenige verbeteringen aangebragt geworden, en men had eenige voorzieningen geno men, om de aaiden weraen vooi wegspoeling te bevrijden. Van Macasser had men berigten ontvangen tot den 18 October jl., die deden vreezen, dat de rust in 's gouvernements bezittingen aldaar niet ten allen deele behouden zou kunnen worden. Een der Inlandsche Prinsen, ge naamd Daing Poclagoc een onechte zoon van den Kooing van Tanette, had zien in ecne kampong op's gouvernements grondgebied genesteld, endezelve «enigermate bevestigd. Op de vertoogen der Neaerlandsche autorheitenom genoemden Prins, door den Vorst van Tanette, tot zijnen pligt te doen bren gen, had deze laatste geëischt, afstand van 's gouvernements regten op Ta nette, en teruggaaf der vroeger daarvan afgescheiden districten, en voorts erkenning van zijn aldus vergroot Rijk als geheel vrij er onafhankelijk. Dien ten gevolge was eene militaire expeditie naar de noordelijke gret zen van 's gouvernements grondgebied afgezonden geworden, die bij verschillende onmoetingen den vijand, telken reize, naar dat van Taneite heeft doen te. rngtiekken. Er is alle hoop, dat deze ongelegenheid, op eene voor het Gouvernement gunstige wijze, uit den weg zal worden geruimd. Op hei eiland Bali is, door de factorij der Nederlandsche Handel-Maac- schappu, een agentschap gevestigd geworden, hetwelk voorden handel gun stige resnliaien schiim te zullen opleveren; ofschoon den benoemden agenr, den heer D B. Schuurmanzoo men zegt, niet overal eene even vriend schappelijke ontvangst moet zijn te beurt gevallen. Onder de geschenken, die hu, onder indeien, voor den Vorst van Kloenkong had medegenomen, bevond zich een rhinoceros. Berigien omtrent China uit Macao, onder dagteekening van 17 Julij jl,, ontvangen, houden in, dat Engelsche vaartuigen niet ophouden, langs de Westkust van China, den handel in opium te drijven, tot dat einJe zelfs de Chinezen oorlogsjonken met geweld te keer gaande. Te Batavia droeg men nog geene kennis van eenige expeditie, die, volgens een Buiienlandsch dagblad, tegen China, door het Britsch Gouvernement in Indie zoude voor bereid wordenen evenmin dus van eenige dadelijke ooriogs -verklaring. Van famhas en Pontianak meldt men op nieuw de verschijning van inland sche zeeroovers. Het was echter aan de Koloniale schoener Haai, te Sam bas gesiationneerdin eene ontmoeting met 37 Dayaksche rooverpraauweu gelukt, de mtcsten er van in den grond te noren. Het overlijden van den Kapitein ter zee IV, A, Lam heeft eenige mutatiën onder de gezagvoerders van eènige in Indie gestationeerde Nederlandsche oorlogsvaartuigen ten gevolge gehad, waarbij de Kapiiein-Luitenant ter zee E. G. van der Blaat, als opvolger van den heer Lam, tot Commandant van Zr. Ms. corvet Nehalennia was benoemd geworden; terwijl, in slede van den heer van der Plaat, het bevel over Zr. Ms, brik Meermin aan den Ka pirein-Luiienant lei zee A. D. Voigt, commanderende Zr. Ml. advies-brik de Postillon, was opgedragen geworden, en eindelijk de Luitenanr ter zee der isie klasse J. Schroder, als eerste officier aan boord van de Nehalennia gediend hebbende, het bevel heeft gekregen over de Postillon. Op Java heerschte rust en orde. De berigten omtrent den oogst, die ge heel binnen is, blijven steeds bijzonder gunstig luiden, vooral omtrent de boven alle berekening groote opbrengst van het koffij-product. Met betrekking tot de suiker, worden hier en daar zoowel bij de fabrij kanten als bij het Gouvernement maatregelen tot invoering van eene verbe. teide wijze van fabrijceten genomen. Men verwachtte te Batavia tegen het einde van het jaar 1839 eene tweede veiling van banca-tin. van ongeveer 8 4 10,000 picolsoverigeni was er door hei Gouvernement geen verkoop van producten tot dus ver aangekon digd geworden, en meende men, dat daartoe niet zou behoeven te worden overgegaan, als een middel ter voorziening in de behoefte aan zilvergeld Hoezeer de Javasche bank bare betalingen in zilver nog niet had hervat, had zulks evenwel geene bijzondere ongelegenheid in den handel doen ont alaan. Wel lipt is dit toe te schrijven aan het besluit der Reger-ng en der factorij, om het hankpipier tot deszelfs volle waarde bij voortduring in ont vang te nemen. In verband tot gedane remises en anderen zou, zoo men zeide, de bank spoedig in staat kunnen gesteld worden, om op nieuw be talingen in zilver te doen. Aan de verschi'lende cultures, vooral die der koffij, wordt bij voortduring zoodanige uitbreiding gegeven, als de uitgestrektheid der geschikte gronden, en de beschikking over het benoodigde aantal landbouwers zulks toelaten. De proeven ter overbrenging op Java van de nagelteelt tot dus verre niet bij zonder gelukt zijnde, heeft men, in de veronderstelling, dat de mislukking aan eene verkeerde behandeling der zaak toe te schrijven was, eenige erva ren nagelplanters van Ambon doen overkomen. Ondanks alle pogingen der Regering, schijnén de met de zijdeteelt geno men proeven tot nog toe weinig gunstige resultaten te hebben opgeleverd; met opzigt tot de cochenilleteelt, daarentegen, meent men de zwarigheden te hebben overwonnen, en worden de aanplantingen van Nopal (welk ge was tot voeding van het cochenille insect dient) ai meer en meer belangrijk. De door den heer van den Bosch, zoon van den afgetreden Minister van Ko loniën, op liet landgoed Pondok-Gede genomen proeven moeten vooral tot de reüssite dezer teelt hebben bijgedragen. De theeteelt maakt groote vorderingenvoornamelijk in de afdeeling Ledok residentie Banjoemaaa) alwaar de ijverige pogingen van den adsistent-resi ent Schiff het vooruitzigt hebben doen geboren worden, dat de thee binnen weinige jaren een zeer belangrijk artikel voor onze Europesche markt zal worden, In de nabijheid van Batavia is een groot etablissement opgerigt geworden, in hetwelk ai de op Java geteelde thee moet worden verwerkt. Behalve de meening, dat daardoor de kosten van de thee zouden kunnen vermeerderd worden, zijn er, die van ooideel zijn, dat, voor de qualiteic van het artikel, hec doelmatiger zon zijn, om de thee ter plaatse der aan planting de geheele vereischte bewerking te doen ondergaan. De opbrengst der in- en uitgaande regten, gedurende de eerste negen maanden van 1839, hoezeer/ 176.660 minder bedragende, dan over hetzelfde tijdvak van het vorige jaar, doch ongeveer f 610,000, meer dan voor de eerste negen maanden van 1837, getuigt van de voortdurende levendigheid van den handel. De ontvangsc over de drie eerste kwartalen van 1839 heeft bedragen ruim 3,354,000. RUSLAND. Men schrijft van de Russische grenzen, dat men aldaar uit zeer goede bronnen vernomen had, dat het huwelijk van den Grootvorst-Troonopvolger met de Prinses van Hessen Darmstadt, Sophia Mariaeerst in 1841 zou voltrokken worden, wegens de jonge jareu der beide Vorstelijke personen. TV Grootvorst zou echter dit Jaar naar Darmstadt vertrekken en een bezoek bij zijne verloofde afleggen. Er werd in de anders vruchtbaarste streken van Rusland geene goede hoop op den oogst van dit jaar gekoesterd, daar de velden slechts eene ge ringe opbrengst beloofden, 5 P A N J E. De legerafdeeiing van den Generaal Balbao is den 10 Maart weder uit Madrid gerukt, hoewel toen de ataat van beleg nog bleef voortduren. Het bleef echter, volgens berigten van den nden, bij voortduring rustig en de 'Cortes zouden binnen een paar dagen geheel geconstitueerd en gereed zijn hunne werkzaamheden aan te vangen, Nog wordt 'uit die stad gemeld', dat aldaar eenige Hollandsche kooplie den waren aangekomen, om domein-goederen te koopen; hetgeen zeer veel genoegen veroorzaakt had. In de provincie Guadalaxara zwerven nog bij voortduring aanzienlijke benden Carlisten rond. In den laatsten tijtt evenwel moet het aan den Bri gadier Ramirez gelukt zijn aanmerkelijke voordeelen op hen te behalen. Esparicro was, volgens berigten uit zijn leger, te Alioriza en bedreigde Castellote. Cabrera was onvermoeid bezig om maatregelen te nementen einde overal aan de Christinos tegenstand te kunnen bieden. Hij had Balïita ceda en Labandero naar Arragon en Arnan naar Catalonie gezondenom den Generaal Segarra bij te staan. DUITS CHLAND. Brieven van Weenen van den loden meldendat men aldaar binnen kort de Koning en Koningin der Beide Sicilien verwachtte. Den i7den Maart is te Hanover bet feest gevierd van de sojarige krijgs dienst van Z. M. den Koning. Hetzelve is begonnen met eene groote parade, waarbij Z. M. tegenwoordig was, en waarop aan hem door de officieren zijn zilveren standbeeld is aangeboden. Men heeft daarop een groote maaltijd ten hove gehouden, waarop alle in de stad aanwezige officieren genoodigd waren; des ivot.di was de stad verlicht. Z. M. heeft den i8den de geluk, wenschingen van het Corps Diplomatique ontvangen, en de Gezant van Pruissen heeft hem bij die gelegenheid eenen eigenhandigen brief van zijnen Meester aangeboden; een aantal officieren is door Z. M. met ridderordes beschonken géworden. Den I9den zou het feest met een luisterrijk bal ten Hove woiden besloten. Den 19 Maart zou het huwelijk voltrokken zijn geworden van de Prinses vtn WurtembergMaria, mee den Grsaf Neiperg. GROOT-B& IT ANN IE. Londen den 18 Maart. H. M. de Koningin bseft haren Gematl benoemd tot bevelnebber van een regiment huzaren, hetgeen naar zijn naam zal ge noemd en door hem in eigendom bezeten worden. Zoo als men weet is hij reeds door de Koningin tot Veldmaarschalk verheven en mee hec Grootkruis van de Bath-orde begiftigd. Zaturdag middag is, zoo men meent met betrekking op de Chinesche zaken, een Kabinetsraad gehouden, welke langen tijd geduurd heeft. Óp voorstel van den Marquis van Londonderry tu bet Hooger-Huis den t6den gedaan, zal eene lijst worden opgemaakt van ai de sommen, welke de Engelsche Regering sedert 1844 tot onderhoud der Spaanscbe bannelingen in Engeland betaald heeft, als ook een staat van den orderstand door ge. noemd land aan de Spaansche Regering sedert 1838 verstrekt, en ten laatste een siaat van de Spaansche bannelingen, welke zich thans nog in Engeland bevinden. Berigten van de Kaap de Goede Hoop, tot den 7 janoarij loopende, melden, dat de Engelscne troepen van Port-Natal teruggetrokken waren, de invallen en rnoverijen der Kaffers in den laatsten tijd niet waren ver. meerderd, de staat der kolonie goed was, hoewel de oogst niet gelukkig wat uitgevallen, en dat de zwarten, die op twee buirgèmaakte Portugesche slavenhaalders gevonden waren, onder de kolonisten als leerlingen waren verdeeld. Uit de jongste berigten uit Oost-Indie blijkt, dat de productie en handelsbirei aldaar zeer aan het toenemen is, ondanks de beperkingen welke aldaar op den vervoer van daar naar Engeland nog drukken. Men mag voor. spellen, dat binnen weinige jaren de fabriekanten van Britannte in staat zul. len zijn, eene grootere hoeveelheid katoen van daar te kunnen krijgen, dan thani uic Amerika, waardoor zij van eene voor hen lastige afhankelijkheid znllen worden ontslagen, dat Indische tabak in overvloed zal kunnen wor den aangevoerd; en dat het den Chinezen zeer bevreemden zal, indien zij ondervinden zullen dat „de Barbaren" in overvloed thee uit Opper-Assam kunnen erlangen. Het Nederlandsch schip de Schelde heeft voor Ascension schipbreuk geleden; de equipage is gered; ten behoeve van de Hollandsche matrozen werd door de de equipage van de Melville eene inschrijving geopend, en ieder van de manschap, die te Simons Town aan wal ging, kreeg 2 sc. FRANKRIJK. Parijs den 20 Maart. Er zijn thans door den Minister van Financien 4,000 fr. aangewezen, ten einde een gedenkteeken op te rigten ter eer van de heldhaftige verdedigers van Mazagran, in Algeria, tegen de Arabieren. Bovendien is deze zaak weder in de afdeelingen der Kamer behan. deld geworden en zou, volgen» een voorstel van eenige leden de Kamer verklaren, dat de bezetting van Mazagran zich verdienstelijk jegens het va. derland heeft gemaakt; eene herinnering van de verdediging dier sterkte voortaan in gouden letteren op het vaandel van het iste Afrikaansche bataljon, waartoe die bezetting behoorde, gelezen worden; en aan het compagnies vaandel, dat gedurende den aanval der Arabieren op de reduit van Mazagran steeds geplant is gebleven, met plegtigheid het ordeteeken van het Ie» gioen van eer worden vastgehecht. De Minister» hebben zich tegen den geest van dit voornel niet verzet; maar toch beweerd, dat bij dergelijke belooningen de Regering den eersten stap behoorde te doen. Daarop is door de meerderheid van al de afdeelingen het besluie genomen, om aan het voor. stel geen verder gevolg te geven. Eergisteren hebben de heeren Thiers en de Remusat zich andermaal in den boezem der Commissie voor de geheime fondsen begeven. De Messa ger zegt desaangaande het volgende: De discussie, die tot bijna zes uren des namiddags geduurd heeft, heeft over de binnen- en buitenlandsche aan. geleeenheden des lands geloopen. De beide Minister! door de minderheid der Commissie (leden van de 221 of der behoudende partij) over de staat, kunde, die zij dachten te volgen, onderhouden, hebben achtervolgelijk zeer uitgebreide inlichtingen en die toeschenen voldoende te zijn, gegeven. Heden komt de Commissie andermaal bijeen, en zal waarschijnlijk haren rapporteur benoemen; men denkt, dat de keus op den heer Bervillt, een voorstander van het Ministerie, zal vallen. Men wil weten, dat, bij gelegenheid van het huwelijk van den Hertog van Nemours, de Koning der Belgen en de Hertogin van Kent in Frankrijk zullen komen. In de laattte 10 jaren it het middelbare getal der geboorten te Parjja geweest 25,60c. Een derde van dit getal Is buiten het huwelijk geboren; velen echter worden daarna nog gelegitimeerd. Een Fransch blad meldt, dat de Nederlandsche Regering In het met Frankrijk te sluiten bandclstcactaateeuige voordeelen aan den Franschio

Leydse Courant | 1840 | | pagina 3