A*. 1840. LEYDSCHE ^s®§; v COURANT. WOENSDAG, f' NEDERLANDEN. GROOT-BR ITANNIE 4 MAART. Letden. 3 Maart. Men meldt uit 'a Gravenhage van den aden Maart: Gisteren morgen, bi) het uitgaan van de Klodsterlterk, heeft de ongeluk kige vrouw van den laatstleden Maandag, met deaz.elfs tnedepligiigedoor het Hof van Holland ter dood veroordeeluen Ligtlijf, een requaest om gratie voor haren man aan Zijne Maj. den Koning aangeboden. Men heeft opge merkt, dat de Koning rich met deze vrouw, welke van hare drie kinderen vergezeld werd, en vóór en gedurende het regtsgeuing zulk eene vooroeel dige grootmoedigheid heeft betoond, vry lang en op de minzaamste wijs heeft onderhouden. Zijne Maj. heeft het verzoek om gratie, ingediend door T, Somer, we gens moedwilngen doodslag door het Provinciaal Geregtshof van Gelderland ter dood verwezen, verworpen. De uitoefening der straf was op den 3den bepaald. De veroordeelde hield tot nog toe eene stellige ontkenning vol. Naar men verneemt heeft Zijne Maj. tot Hoogleeraar in de godge* leerdheio aan de Huogeschool te Groningen benoemd den heer IK Muurling Hoogleeraar voor dat vak aan het Aihenaeum te Franeker. Z M. heett dezer dagen bepaald: i*. dat er gedurende dit jaar, geene andere troepen voor de Oost-Indien zullen worden bestemd, dan die welke nood g zijn, ter begelijding derwaarts van de neger recruten der kust van Guinéa; en 2°. dat ler completering enz. van de ondeischeiden garnisoenen in de West Indische bezittingen, gedurende opgemeld tijdvak, een bepa.ld getal onder -officieren en manschappen derwaarts zullen worden gezonden. Zijne Maj. de Koning heeft, naar men verneemt, voor bijzondere reke- ning, in dt Friescne Meer- en Kanaal-Stoonboot-Maatschappij te Joure, voor acht aandeelen, ieder groot f 500, deel genomen. De Oppeikamerheer van Ziine Maj. den Koning, de Graaf van Bijlanit heeft bekend gemaaki, dat Zijne Maj., uit hoofde van Hoogstdeszelfa ver trek naar Amstrrd m, Woensdag geene audiëntie zal geven. De dag van hec vertrek is op Woensdag bepaaid; al de Prinsen en Prinsesten van het Ko- ninglijk Huis zullen Z 'ne Maj. naar de hoofdstad vergezellen; men vleit zich aldaar, dat de Vorstelijke tamielje Donderdag den Hollandscnen en Zaturdag den F anschen schouwburg zullen bezoeken. Een als in de jongst atgeloopen jaren heeft Z. M. bepaald, dat aan de fabtnkanien leveranciers van wollen stoffen voor het leger, over 1839, weder eene tijdelijke verhooging van de standprijzen dier stollen zal worden toegestaan, ten beloope van 6j pCt. De leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zijn thana werke. Ijjk aangeschreven, om zich op Woensdag den i8den dezer maand, des na. middags ten twee ure, in deze Residentie te vereenigen, ten einde hunne weikzaairheden te hervatten. In het voorjaar zal zich Z. H. de Hertog BernarJ van Sekten-Wei mar Luitenant-Generaal, commanderende de 2de divisie, met deszelfs familie, naar men verzekert, voor een paar jaren n.ar Manheim begeven, om aldaar verbluf te houden, tot welk einde Zijne Maj. aan dezen krijgsoverste, mee behoud van half tractement, een buitenlandsch verlof voor dien tijd heefc verleend. Het getal der nienw gebouwde Nederlandsche schepen, waarvoor in het jaar 1839 voor de eerate maal zeebrieven zijn verleend bedraagt 123 bodems, houdende te zamen 19,959 'asten. In hetzelfde jaar zijn, door verongelukking, slooping of buitenlandschen verkoop, 34 schepen, houdende 1,935 lasten, buiten de vaart geraakt. Op ultimo December 1838 bedroeg het getal der in de vaart voorhandene Nederlandsche zeeschepen 1,439, houdende 117,315 lasten, en washetzelve op ultimo December 1839 tot 1,528, houdende 135,339 lastenvermeerderd terwijl in 1839, 6,179 schepen, houdende 940,723 tonnen, zijn ingeklaard en 3,984 schepen, houdende 596,046 tonnen, zijn uitgeklaard. Bovendien zijn nog in ballast ingeklaard 466 schepen, houdende 29,926 tonnen, en uit geklaard s.723 schepen, houdende 404,649 tonnen. Uit deze opgaven blijkt, dat de handel en scheepvaart in Nederland gedu rende het afgeioopen jaar in een bijzonder bloeijenden staat verkeerd hebben. De hoeveelheid en capaciteit der Nedttlandscne koopviardij-vloot ispa aftrek van die bodems, welke buiten de vaart zijn geraakt, wederom toege. nomen met een geial vin 89 schepen en eene belaidbare ruimre vin 18,024 lasten, waardoor de iterkte derzelve vloot thans is geklommen tot 1,528 bo dems, metenue 135.339 laat-n terwijl de in 1839 in de vaart gebtagte nieuw gebouwde achepeu liet getal van 1838 heeft overtroffen mer 42 schepen, houdende 10,986 laaien; kunnende de Oost-Indische vloot gerekend woiden te zijn vermeerderd met ruim 40 bodemswaaronder 27 fregatschepen. Ook de in- en uitklaringen leveren, boven het reeds zoo gunstig jaar vsn 1838, weder in totaal eene vermeerdering op, voor de inklaringen van Ó84 acuepen, metende 173,081 tonnen en voor de uitklaringen van 403 schepen, metende 95,315 lonnen; komende onder de vermeerderingen de Nederlaod- ache vlag tot een bedrag bij inklaring van 233 tchepenhoudende 41,836 tonnen, en bij de uitklaring van 260 ichepenhoudende 44.197 tonnen. Men meldt uit Dordrecht van den aden dezer het volgende: De in de laatste helft der vorige maand op nieuw ingevallen vorst heeft zich meer door aanhoudenheid dan door den graad van koude onderscheiden Ondertusachen heeft zich reeds in het begin der voorgaande week wederom ijs op onze rivieren beginnen te vertoonen, hetwelk zich langzamerhand zoodanig vermeerderd heeft, dat er aedert Donderdag veracheide stoomboot- diensten door zijn geschorst, en thana genoegzaam alle scheepvaart ge .«tremd ia. Voor deae atad waa het vooral bij de eb dat zich nog ai veel, de Merwe afkomend, driifija vertoonde. Van meer belang ia evenwel, achter dit eiland, bet door de Werkendamsche killen van boven komende ijs ge weest, zoodat op de boven-rivieren zich meer jja dan wel hier moet ge. vormd hebben. In de maand Februarü zijn langs den Haarlemmer spoorweg 15,014 per lonen vervoerd en zijn ƒ7643.87 ontvingen. Het totaal dar personen in dit jaar beliep 27,022 en der ontvangsten 13.736.92. Volgena de laatst gehouden volkstelling, bestond de bevolking der pro vincie Uirecht uit 14s, 13a zielen, als: mannelijk geslacht, ongehuwden 46,131 gehuwden 22,298, weduwnaars 2,507, te zamen 70,936; vrouwelijk geslacht, ongehuwden 45,915, gehuwden 22,317. weduwen 5.934, te zamen 74,196; Protestanten 85,579. Roomich Knholiiken 57,951Israëliten 1.528, niet genoemde gezindheden 74; aantal huizen 22.643, huiagezinnen 28.923. Het getal inwoners der atad Leeuwarden bedroeg op den jaten Januari .1840, 21,956 (zijnde 1986 meer dan in >830), dat der huizen 3521 en dat der huisgezinnen 4Ó55. Order de Inwoners telde men 9743 van het manne lijke geslacht, zijl dÊ 3434 gehuwden, 342 weduwnaars en 5967 jungmana en kinders, en 12,213 '-an het vrouwelijk geslacht, zijnde 3493 gehuwden, 1271 weonweii en 7449 jonge dochters en kinders. De bevuikitg bestond lilt 16,876 Ptotestsnien3956 Roomschen, 1119 I.raëliien en 5 van geene genoemde gezindheid. Onder de bevolking zijn niet begrepen de militai ren, ten getale van 771 en de gevangenen, ten getale van 973. Uit Yzendijke achtijjt men vin den 26 Fehtuirij, dat nij Waterland, kerkje, in Zeeland, een man woont, Jacob Blamaart genaamddie, zeer weerkundig, anders een eenvoudig veeman, dezen winter reeds voorspeld had, dat in het laatst van de maand Februarij een sterke vorst zou invallen. Hoewel allen hem uitlachten, daar hij zijne aardappelen-petten in het mid den van Februarij wederom goed begon te dekken, is echter thans uit de uitkomst gebleken, dat hij de waarheid gezegd en niet te vergeefs op zijne hoede geween is. PORTUGAL. Lissason den 19 Februarij. De tijdingentot deze dagteekenlng loopen. de, melden, dat aan de Cortea het budget voor dit jaar wis aangeboden. De daarin opgegeven inkomaten werden berekend op 1,900,000 at. en de uilgaven op 2350,000 st, waaronder dan voor bet bedrag der interest voor de buitenlai.dsche schuld, 550,000 at. waren opgegeven, welke de Minister van Financien zoowel dooi eene nieuwe belasting als door eene kleine leening zou trachten te vinden. Te Liaiabon had dit nndget eenen gunstlgen indruk gemaakt, omdat de binnenlandsche achuideischers hunne interest geheel zouden ontvangen. In Engeland evenwel was men beducht, dat het voorste! des Ministers van Financien niet zou worden aangenomen en aldui de buitenlandsche schuld» eischeri wederom zouden verwaarloosd worden. SPANJE. Berigten uit Msdrid van den 20 Februarij melden, dat er reeds bij het begin oer zitting van de Cortea oneenigheid ontstaaa was, dewijl een der Afgevaardigdendie tot de hevige vrijheidsvrienden behoortmet een voor stel te berde kwam, dat namemyk de Regering inlichtingen zou geven, of de vetkiezingen voor de Cortea in al de provinciën wei volledig waren. Daar nu de tijdelijke Voorzitter hem herinnerde, dat er geen voorstel gedaan kon worden, alvorena de geloofsbrieven onderzocht en de Kamer regimarigge- constitoëerd was, zooJheeft genoemd lid, Olotaga geheeten, met al de leden van zijne partu de vergaderzaal verlaten; doch den volgenden dag zijn zjj weder ter vergadering gekomen en daar het het verlangen van de Kamer scheen, dat over het voorstel zou gestemd worden, is hetzelve met 80 tegen ii stemmen verworpen. B'i gemelde verwarring is het niet geblevenin eene teiegraphisehe depêche, den 29sten te Parija ovet Bayonne aangebragtwordt het volgende gemeld: Ten gevolge van ernstige wanordelijkheden in de Kamer en van eene poging tot opstandis Madrid den 24Sten in'ataat van beleg gesteld. De zitting werd geschorst. Bij het vertrek v,n den courier was de kalmte weder hersteld. Eene nadere depêche meldt, dat de opstand zich alleen bij de Kamer had bepaal.). Men wist natuurlijk nog geene bijzonderheden, doch de ontvangen tijding had veel invloed op de Spunsche fondsen gehad. Behalve de telegraphiache depêche in onze vorige over het oprukken tegen Segura door Esfartere medegedeeld, achrgft men over die plaati uic Saragosaa De veating Segura ii haren val nabij. De bezetting is aan het muiten geslagen. De Gouverneur, de Plaats-Majoor en een Kapiiein, die niet in de overgave hebben willen toestemmen, ziln vermoord. Een gedeelte der bezetting is ontwapend en gevangen gezet. Zurbano is degene, die de srerkte het meest beknelthij staat op minder dan een uur afstands van daar en maakt ïlle gemeenschap tusschen de bezetting en het omliggende land onmogelijk. DUITSCHLAND. Ziine Maj. de Koning van Pruisten heeft Ziine Maj. den Koning van Dene marken vereerd met de Ridderorde van den Zwarten Adelaar. Laatstgenoemde Vorst zou den a8sten Junij aanstaande als Koning van Denemarken ge - kroond worden. Betreffende den haringvangst luiden de berigten uit Chrisriania zeer gunstig. Voor rekening der stad Stavanger waren reeds omtrent 80,000 ton nen, voor rekening van Bergen 15,000, en voor rekening van Egersund Hitièró en Soggendal 30 k 40,000 tonnen haring ingezouten. (jit Solorhurn, in Zwitierland, wordt de dood gemeld vaneen der beruchtste dieven van Europa, zekeren Jekerdie in genoemde stad in hec gasthuis is overleden Het groot getal diefstallen, waaraan hij zich schuldig gemaakt heeft, zijne ontkoming tilt ichier alle voarnsme gevangenissen van Europa, zóne desertien uit twaalf militaire corpsen, waarbij hti dienst had genomen, hebben hem eene treurige befaamdheid begeven. Achrereenvol. gend door verschillende regibanken veroordeeld, had hij nog 82 jaren dwang, arbeid ten riinen bezwaren toen de dood hem daarvan bevrijd heeft. De B sschop van Curium. Baron van Wjckerihotis uit Nederland den 3isren Januarij I. I. te Rome aangekomen, en den 5den Februarij daaraan volgende door den Nedeilandschen Gezant, den Graaf Lieiekerke Beaufort aan den Paua voorgeareld. Londen den 29 Februarij. Hare Maj. de Koningin, haar Gemaal en der. zeiver Hofhouding, hebben deze week voor het eerst een paar schouw burgen dezer stad bezocht en zijn aldaar met alle bliiken van achting en geestdrift door de talriike toeschouwers verwelkomd geworden. Prins Albert heeft toegestemd om lid te wotden van het riike goud. amids-gilde te Londen, waarvan de Koningin hei honfd is; dientengevolge heeft deze week zich eene Commissie van voornoemd gilde naar Z. K. H. begeven, ten einde van hem den dag te vernemen, waarop hij den eed zou komen afleggen. De vader van Prins Albert, de regerende Heme vin Saksen K-ihurg- Gotha, heeft zich den 28sten van het Buckingham-paleis naar Woolwich begeven, om van daar naar het vaate land over te steken. De Fransche Gezant, de heer Guitet, ii uit F'ankrijk gisteren te Lon. den aangekomen en aan het bureau van Legatie afgenapt. De Ministers hebben in het Lager-Huis eergisteren eene nederlaag gele. den, hetwelk weder van de pogingen d« oppositie-partij getuigt, om hare

Leydse Courant | 1840 | | pagina 1