T U R K V E. Wrd tan J. F Muntileh, ce Uufchtop de uitvinding via cento verbeter den en vereenvoudigden watei-vljzelinolen. Een octrooi in dato 14 December 1839, voor den tijd vin vijf jtren ver» leend aan M. Ctoeneveld, te Kralingen, op de uitvinding eener verbeterde wasehmachine. Een octrooi in dato ai December 1839, voor den tijd vin vijf jaren ver. leend aan H R. Bruijr.s, te Amsterdam, op de uitvinding vin bedekte we. gen tot communicatie onder water, door bezinking of andere voegzame mid delen daar te stellen. Een octrooi in dato at December 1839, voor den tijd van vtjf jaren ver leend aan J. Hoogendam en A. E. de Kievit, te Delft, op de uitvinding der vervaardiging vin zekere dunne houten bak of deksel tot overdekking van botervaten. Een octrooi in dato a8 December 1839, voor den tijd vin vijftien jaren, van af 13 April 1838. veilemd aan R. Grellier, te Londen, domicilium ver- koren hebhende hij C. C. Uhienbeck, te Amsterdam, op de invoering van verbeteringen in de roeiraderen tot vooratuwing vin schepen, booten en an dere vaartuigen, welke door stoom- of indere beweegkracht voortgestuwd worden. Een octrooi in dato a8 December 1839, voor den tijd van vijftien jaren verleend aan F. Morpurgo, te Parijs, domicilium verkozen hebbende bij Mr. J, W. CefkenAdvocaat te 'Gravenhage, op de invoering van een toestel door de dampkringslucht bewogen wordende, en geschikt voor de beaturing van luchtballen voor de scheepvaart en voor rijtuigen op ijzeren en ge wone wegen. In den avond van den 2711» dezer ia uit deze Residentie een ambte naar van het Ministerie van Financien naar Brussel vertrokken, tot het Ont vangen van eene som van 2,500,000, door Belgieten gevolge van het tractaat vin den 19 April 1839, wegens de rentebetaling, te voldoen. Men verneemt, dat, dij het onderzoek der vijf ontwerpen van wet, strekkende tot herziening der grondwet, in de afdeelingen via de Tweede Kanier der Staten-Generaal, door onderscheiden leden de wensch is geuit, om de provincie Holland in twee afzonderlijke provinciën te splitsen. Tot inving van dit gevoelen is door die leden bijgebragt, dat Noord- en Zuid- Holland te veel in rijkdom verschillen, en de bevolking veel te groot ia om ééne provincie uil te msken. Uit Deventer wordt van den 27 February gemeld: Zondag laatstleden is alh er van de werf te Fyenoord de tweede rivierboot der Rijn- en IJstel Stoombootmaatschappij, de JJssel genaamd, aangekomen. Dezelve munt in fraaiheid van maaksel en gemakkelijkheid van inrigtingen hoven de overige uit en wordt algemeen bewonderd. Zoodra de zeeboot, welke met eenen nieuwen ketel voorzien moet worden, van de werf terug is, hetgeen men hoopt dat in de eerste dagen van Maart zal geschied zjjn, zal de dienst weder hervat worden, Uit Nijmegen schrijft men van den a8 Februarjj, dat het drijfjja op de rivier veel verminderd was. AMERIKA. In het Noord-Amerikainsch Congres is, volgens berigren uit New-York van den 3den Februarij, een besluit genomen, om geenerlei vertogen betrek kelijk den slavenhandel te ontvingen, of daarover te beraadslagenten einde alzoo bevrijd te zijn van alle pogingen rot afschaffing der slavernij of mati ging derzelve in de zuidelijke Staten van het Gemeenebest. Tegen Floridawaar zich her overschot vsn den initndschen volksstsa der Seminolen ophoudt, die Z'Ch door moorddtdige srrooptogten zeer gehiit heeft gemsskt, is door de Republiek der Vereenigde Sisten den oorlog on* dernomendoch dezelve wordtwegens de wijze wsir op men dien voeren wil, geenzins gebillijkt. In een Engelsch btsd wordt dssromtrent van Was. hlngton gesenreven: De oorlog in Florida is op nieuw begonnen, en wel onder omsttndiglie- den, die, ten minste voor de bevolking der noordelijke en oostelijke Scaten, iets zeer stuitends hebben. De pleetseliike Overheden ven Florid, h.hb.n besloten, om met bloedhonden op de Indianen jsgt temaken, en te dien einde eenige koppels dezer dieren, met eenen Spsnjaard, die hen heeft afgerigt, uu Cuba doen komen. Een nog grooier aantal bloedhonden ia ontboden. Tot nu toe was voor da Amerikaansche krjjgimagt niets zoo moegelijk sis het vinden der Indianen. De honden zullen dat -moeten dienen om hen op ipoor te komen. Hebben zij dit eenmaal ontdekt, dan vervolgen zij her rusteloos, ook over eene rivier heen. In Florida beweert men, dat de honden enkel tot dit doel gebruikt en niet tegen weerlooze vrouwen en kinderen losgelaten zullen worden. Toch strijdt het tegen het geheele one. weip met alle gevoelens van menachelijkheid. Het hoofdbeituur der repu bliek heeft, 100 als men hier zegt, nieca met deze schikking te maken, maar het bezit toch de msgi, om het gebruik maken der bloeddorstige die. ren te beletten, en doet het dit niet, dan wordt het medepligtig tan de misdaad. Konstantinopzl den 7 Februtrij. Berigren van deze dtgteekening mei. den, dst de Groot-Vizier Cëarrew-Pecha wederom geheel hersteld wss. Ook wordt van dtir het volgende geschreven: Ten gevolge ven eenige inlichtingendie de heer de Fontoit gemeend had vin de Porte te moeren vrtgen, ter zake van de ontzettende oorlogs-toebe- reidselen der Russen in Odessa en de' indere havens der Zwarte zee, en wasrop geen voldoend antwoord gegeven is. heeft de Frsnsche Gezant aan den Divan doen weten, dat hij bekend was met deizelfs voornemen om de hulp van Rusland in te roepen, maar dat hij in naam van Frankrijk protea teerde tegen de ontscheping van Russische troepen op Turlrsch grondgebied. Naar men zegt, heeft de Porte deze nota niet willen aannemen. In Servie zon eene zamenzwering ontdekt zijn, ten doel Hebbende, om den jongen Vorst Michiel bii zijne aankomst gevangen te nemen en nur Kra- gujewatz te voeren. Deze Vorat had Konstantinopel den 5 Februarij verlaten en was vóór zijn vertrek tot een afacneidsgehoor bij den Sultin toegelaten, welke hem met eereieekenen begiftigd had, die anderi alleen de Viziers dei Rijks dragen mogen. Uit Smyrna wordt het volgende gemeld: Dezer dagen heeft de Consul-Generaal van Zijne Mij. den Koning der Nederlanden aan Zone Exc. Selim-Bey eenen firtnan der Verhevene Porte overhandigd, waarbij de Nederlantlsche kooplieden in het genot geateld war den vin dezelfde hindelsvoordeelen, die bij de jongste handelstrictaten aan de Franschen en Engelschen zijn toegestaan, tot op het sluiten van een defi nitief tractaat, waarover op dtt oogenblik tusschen de Ottomannische Rege ring en den Ridder G. Testa, Nederlandschen Zaakgelastigde te Konstiurinopel, onderhsndeld wordt. Berigten uit Alexandrie, gaande tot 9 Februarij, brengen de tijding aan dat de Fransche Gezant bij Mehemed-AU op de teruggave van de vloot atn den Sultan had aangedrongen; Mehemed echter zou hierop geantwoord heb ben dar hij zijnen eigen zin zou volgen en des nooda zijn regt, zonder eenige hulptegen geheel Europa zon staande houden. Ondertuaachen had de ge. bodene wapening der borger» in het Aegyptisch gebied zeer veel ontevreden heid verwekt en had Mehemed ito dien maatregel voor het grootite gedeelte moeten afzien en zou hij denzelven alleen re Alexandrie uitvoeren; anderen meenen, dat dezelve ook diir niet zal bewetkstelligd worden. De pest maakte te Alexandrie veel voortgang en waren er reeds geval. iiB dier riekte in het pileis vsn den Onderkoning voorgevillen. SPANJE, De post-coerlers uit Madrid blijven nog gedurig achterwege, waaruit men besluiten moet, dtt de gemeenschap tusschen Madrid en Saragossa door Carlistische benden if«esntden wordt. Berigten echter uit Madrid tot den aoiten, langi eenen bultengewonen weg ontvangen, melden, dat in die stad de zaken eene voor de gematigde partij gunstige werding namen, Uit het leger wordt, langa dien zelfden weg, tot den sisten berigt dat men in hetzelve begon te hopen, dat de burgeroorlog welligt nog voor het voorjaar ten einde zou zijn gebragt, daar de maatregelen, die genomen zijn, om denzelven ten einde te brengen, allerbest ingerigt waren. De tjjd tal echter hier moeten leeren. Het Mtdridache Gouvernement heeft, ten einde voor de instandhouding der ruit in de stad te zorgen, eene groote knjgsmagt rondom dezelve zaam- getrokken. TzLecxArulscut DefIche. Bayonne, sj Februari/, Espartero is den !9den dezer ce Mnnieaa gearriveerdher gansche bele. geringsgeschut ia daar vereenigd. Bij de aankomst hiervan heeft zich onder de bezetting van Segura wanordelijkheid geopenbaard, enden soiten bestond er eenige hoop op capitulatie. Berigten uit Saragossa van 17 Februarij melden, dat door deCirlisciiche Junta in Neder-Airagon eene proclamatie uitgevaardigd is, waarvan het einde dut luidt i nZonen der omwenteling, door de hel rot schande van den Spaanschen naam uitgebraakte monsters, liberalen van al die schakeringen, waarin uwe eerlooze partij zich smaldeelt, maakt eene vergelijking tusschen u en onal Gij vermoordt uwe Generaals onder begunatiging van volksoploopen en za. menspanningende verdedigers der heilige zaak van God en van den Koning rigten onophoudelijk en met tranen in de oogen hunne gebeden naar den hemel voor het behoud van het dierbaar leven huna Opperbevelhebbers. Zietdaar, hoe eerloosheid en ongeregtigheid zich aan de zijde van uwe, eer en regtvaardigheid aan de zijde van onze partij bevinden. Leve de Godsdienst Leve de onbeperkte Koning Leve de Graaf van Morella Men schrijft van Gibraltar, dat er twee kapera van Abdel-Kader bij Itasp Gate gezien zijn, die een Franach en een Spsinach schip genomen hebben. Het waren gewapende brigantijnen, sterk bemsnd en voerden roode vlsggen. De oorlogsbrik frasp wis, op verroek van den Engelsciien Consul naar Tanger gezonden. Al de Consult hielden zich aldaar binnen hunne buizen, uit vreet dat de Arabieren a'diar zouden komen, om naar Fran achen re zoeken en zij niet een onregte meenden, dat alle vreemdelingen door hen all Franschen zouden worden aangezien. DU1TSCHLAND. Te Görtingen heeft eindelijk de Hoogeschool, op herhaalde aanmaning van her Gouvernement vin Hanover, eenen Afgevaardigde voor de S.enden vergadering gekozen; tien stemgeregtigden heobeo echter hunne stern niet uitgebragt. De Hertog van Nassau heeft den S4iten Februarij zijne Stenden te Wieabaden met eene troonrede geopend, waarin hij apreekt van den rouw wegens her overlijden van den vorigen Hertog en zgn voornemen om dcszelfs regeringa-itelsel te volgen. Uic Hamburg melde men via 34 Februarij In den vorigen nicht heeft zich het drgfij» in deze streek der E'be zoo danig opgehoopt, dat de zeilklaar liggende schepen niet meer van hier ver* trekken, noch ook schepen uir zee kunnen nakomen. Ondertusscnen is et beneden op oe Elbe, en wel te rekenen van Stade naar zee, slechta zeer weinig drijfijs. De vaart van en naar Haarhurg is zoo wel door den Köhl- brand als door den Reicherscieg voor zeilvsartuigen nog nier afgebroken. Door het in de Elbe ssnweiige ijs is de gemeenschap met Cuxliaven te wtter afgebroken; de telegrafische berigten worden hieidoor meer en meet bevonden vin algemeen nut te tijn. Het heder avond ten 4J uur aldaar san gekomen postschip uit Londen, is in gemelde haven voor anker gegaan. Uit Dresden m#>r. wan dears tjj/len Pohruarii - '-> Voor eenige wezen kwam de Baron van Busek, Ritmeester hij de garde- ruiierij alhier, naar huis en vond zijne secretaire opengebroken en 800 rth. daaruit gestolen. De dief was niet te ontdekken, tot dai een in somnambu lismus verkeerend boerenmeisje hem eenen bediende, die reeds 3 jaien b(j hem in dienst waa, alt den dief deed kennen. Deze werd gearrrateerdbvleed den diefsisl en de bestolene kreeg, op weinig na, zijnen eigendom terug. Deze zaak heeft hier, wegens de wjjze, waarop de diefstal ontdekt ia, veel opziens gehaard. De Hertog van Bordeaux ia den lóden Februarij uit Florence, waarhQ ook zeer feestelijk onthaald is, naar Görtz teuig gekeerd, GROOT-BRITANNIE. Londen den 26 Fehiuarg. Gisteren heeft Hare Mij, op her paleis van Buckingham een cour gehouden, en, op haren troon gezeten, de geluk- wenschingen ontvangen van de Geestelijkheid van Londen en van de Univer» aiteit van Cambridge, welke haar door de Groot-Dignitarisaende Hoog* leeraren en ongeveer 400 personen, in processie werd aangenoden. De Univeraiieit betuigt in haar adres, dat Print Albert, behalve zijne deug» den en hooge hoedanigheden, die hem de groote onderscheiding, welke hem te beurt gevallen ia, waaraig gemaakt hebben, nog bijzondere aanspraak op de achting der Engelsche natie heeft, die in hem eenen afstammeling van dat oude geslacnt van Saksen ziet, aan welks verstand en dapperheid zjj tc regt den oorsprong van hare zoo benijdde constitutie en nationale grootheid toeschrijft, en een Print vereenwiens voorouden door krachtdadige hulp en edele verknochtheid aan de zaak der zuivere godsdienat', het Proreitant. ache geloof op eenen vanen en onwrikbaren grondslag hebben gevestigd. Hare Maj. heeft daarop geantwoord, dat zij veel waarde hechtte aan de geachiedkundige herinnering door de Universiteit gedaan. Lord Londendrrri heeft in hei Hooger-Huis wederom geaproken over het aandeel, hetwelk de Engeliche Regering in het verraad gehad had, door Marotto aan D<>n Cartot gepleegd. Hoewel de Ministers het woord tegen hem gevoerd h»hh»nhebben zij echter niet andera ten dien aanzien gezegd, dan dat de bevrediging vin Spanje, langs welken weg ook, voor Engeland van zeer veel belang was, en de Regering zich verheugde, dal dit nu g«. noegzaam was teweeg gebragr. Daarna is nog gehandeld over het door de Franschen in bezit nemen van hei eilandje bij Port Mahon; in die onderhandeling zgn scherpe aanmerkingen regen de Minisieri gemaakt en tegen de wijze, waarop zijn het land besturen. Frost. H'illiams en Jones, de drie tot deportatie veroordeelde hnofden der Chartiiten, zijn Maandag te Portsmouth ingescheept, aan boord van dc Mandanin, die te Spit head zeilree lag en gisteren moeit vertrekken. Dit achip moet nog 310 ander* ballingen naar Australië overbrengen. F R A N K R IJ K. Pakijs den 38 Februarij, Den sditen ia de heer Guiztt tl» Getint een het Engeliche Hof neer zijne bestemming vertrokken; zijne reit ia gedurig uitgesteld geworden door de ziekte fin zijnen achoonveder, die dan ook den 34iten overleden is. Door het dagblad ie Capitole wordt bfi herhaling verzekerd, dit de Koning van voornemen zou zijn, het gebied neder te leggen. Te Perija worden door de Overheden gedurig genoegzame voorzorgen genomen, om de stooring der rust te voorkomen. Wel is het uiterlijk ruatig, doch de Regering meent, door voorbeelden vin indere jeren, bij her efcre* den van Ministers, geleerd, niet genoegzeam op bare hoede te kunnen zjfn.

Leydse Courant | 1840 | | pagina 2