A*. 1840. LEYDSCHE COÜRAN MAANDAG, 01 1^ 9 «9T I'© '17 FEBRUARI], Burgemeester en Wethouders der Stad Leydtïn,— Gehad heöbende het verzoek van Martjnus Pieter Oudshoorn, Brood- en Koek bakker wonende «an den Nieuwen Rijn, Wijk 7 N°. 31, ter verplaatsing van een Bak oven naar het achterste gedeelte van deszelfs woonhuis; alsmede van Mattheus Du- rieux, Geelgieterwonende in de Mandenniakefoteeg, strekkende ter hekoming van de vereischte vergunning, om eén Fournuis of Smidse te mogen plaatsen, in een Pakhuis, staande en gelegen aan de Noordzijde van de Michielstraat, tussciien de Lysbeth- en josephsstegenWijk 6 Nc. 1329; Gezien Zijner Majs. besluit van den 31 January 1824, rakende de vergunningen ter oprigting van sommige Fabrijken en "Trafijken; Brengen bij deze ter kennis van alle daarbij belanghebbenden, ait tot het hoqren der bewoners van huizen naast aan de bovengenoemde perceelen geleden, ten opzigtc der informatiende commodo et incommododoor de Commissie van Fabricagezal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Stad, op Dingsdag den 18 Februarij 1840, des middags ten twaalf urezullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen opgemelde verzoeken op dien tijd bij genoemde Commissie in te brengen; terwijl bij "verzuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging vandezelven, 'niet te hebben verzet. Ley den 9 den 6den Februarij 1840. Burgemeester én Wethouders voornoemd J. G. de Mey. T«r ordonnantie van dezelve, v. puttiammer. NOTIFICATIE. Oproeping der Verlofgangers voor de Nationale Militie. Burgemeester en Wethouders der Stad Leyden, roepen bij deze op, ingevolge eene aanschrijving van Zijne Exc. den Heer Staatsraad, Gouverneur van Zuid-Holland, tie Verlofgangers van de Nationale Militiewelke van hunne korpsen zijn terug gekotrlen om te compareren in het Bolerhuis van de Stads Waagaan'de Vischbrugten'einde, ingevolge art. 181 der wet op ae Nationale Militie, van den 8 Januarij 1817, in verband gebragt met art, 10 der wet van den 28 November 1818, door den lieer Kolonel Militie- 'Commissaris te worden geinspecteerdvoorzien van de klceding- en kleine equipement stukken, welke zij van hun korps behouden hebben, alsnede van hunne Hvrets en ver lofpassen, en zulks op Woensdag den 19 Februarij aanstaandedes morgens'ten Elf ure. En geven Burgemeester en Wethouders voornoemd, wyders bij deze kennis, dat, bij aldien zich thans in deze Stad ook Verlofgangers mogten bevinden, tot andere Gemeenten of Districten behoorende, deze almede gehouden zijn, 0111 ter voorschreven plaatse en tijd te compareren; met vermaning aan alle Verlofgangers van de Nationale Militie, om naauw keurig aan deze oproeping te voldoen; terwijl aan die genen, welke zonder wettige, en door Burgemeester en Wethouders aangenomene redenen, van de Inspectie mogten weg blijven, door den Heer Militie-Commissaris een arrest van twee tot zes dagenin -de naastbij gelegene militaire provoost zal worden opgelegd. Zullende de attesten wegens ziekte, door Geneesheer en ai Heelmeestersaan Verlofgangers afgegeven, uit hoofde van welke zij belet mogten worden de Inspectie bij te wonen-, ter Secretarie moeten worden ingeleverd, uiterlijk op Maandag den 17 Februarij bevorens, vóór één utir des middags; terwijl andere wettige redenen van verschóoningdoor de Verlofgangers mede op dien dag des morgens ten 11 nre, aan H, H. Burgemeester en Wethouders zullen moeten wor den voorgedragen, ten einde over dezelve te kunnen oordeelen. Zullende cr door den Heer Kolonel Militie-Commissaris aan niemand vrijstelling worden verleend. Aldus gedaan en gepubliceerd}, bij H. H. Burgemeester en Wethouders der Stad Leyden, op den ioden Februarij 1840. j. G. de mey. Ter ordonnantie van dezelve, v. puttkammrr. NEDERLANDEN. Leyden, 16 Februsrij. Uit 'sGravenhage melde men vin den i5den Februarij: In de laatste dagen beeft men weder bijzondere levendigheid bij de Re- gering opgemerkt. De Kabinets-Raad heeft verschillende bijeenkomsten ge. honden. Bij een dezer dagen genomen Koninglijk besluit, is tot Hoogleeraar in de faculteit der bespiegelende wijsbegeerte en letteren bij de Hoogeschool te Groningen benoemd, de heer J. Lenting, thans Rector aan de Latijnsche school te Zutphen. Men verneemt dat het ontwerp van wet tot afschaffing van het Amor. tisatie-Syndicaat gereed is, doch dat het te vreezen is, dat deze wet verre zal zijn van te beantwoorden aan het algemeene verlangen dasrom.rem. Men spreekt er van, dat de Hertog B. van Saksen-IVeinsarLuitenant- Generaal in, Nederlandsche dienst, gebruik zou malten van het door de Re. gering aan de officieren van het Nederlandsche leger gedane aanbod, om ge durende twee jaren eene buicenlandsche reize ce doen. Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden is den 23 Januarij van Mes. sim te Maltha aangekomen. Z, K. H. zou van daar naar de Levant ver. trekken. Den iscen Maart aanstaande zal er een detachement militairen van Hel. voet over de kust van Guinea naar Oost-Indië vertrekken, met het achip Menado, Kapt. F. Fokkens. Uit Rotterdam meldt men van den 13 Februarij het volgende: Heden is de Middelburgsche stoomboot Zeeland, in plaats van ten 3 a 4 ure namiddags (het uur waarop dezelve had moeten aankomen, als zijnde zij des morgens ten 7 ure van Middelburg vertrokken) eerst des avonds over <5 ure gearriveerd. De oorzaak van dit oponthoud moet men toeschrijven aan het springen van een der werktuigen binnen in de machine, welk ongeval des morgens, toen de boot zich reeds in het ruime sop bevond, plaats had, en hetgeen de schromelijkste gevolgen had kunnen na zich slepen, vooral voor de passagiers, ware het niet dat door de onverschrokkenheid van het werkvolk, het gebrek zoo goed mogelijk hersteld was geworden. Niemand der zich op de boot bevindende personen heeft dns eenig letsel bekomen, want indien de machinist zich op dit oogenbiik daar ter plaatse had bevon. den, zoude hij voorzeker plotseling dood zijn geslsgen geworden. Daar de stoomboot de Primes Marianne zich thsns ter reparering teFyenoord bevindt en bovengemelde stoomboot, tot herstelling, daar ook naar toe moet, kan men veilig rekenen, dat de itoombootvaart tusschen hier en Middelburg (uit hoofde er geene andere concurrentie is) voor eenigen tijd zal dienen ge. schorst te worden. Op den isten Janusrij dezes jaars bestond de bevolking der stad Haar. iem uii 24012 personen, waaronder 509 militairen. Van deze bevolking wa. ren 11172 personen van het mannelijke geslacht, te weten: 6880 ongehuw- de, 3890 gehuwde en 402 weduwnaars; en 12840 van het vrouwelijke ge- alacht, namelijk: 7669 ongehuwde, 3870 gehuwde en 1301 weduwen. Het aantal der Protestanten bedroeg 14632; dat der Roomsch-Carholjjken 8908; dat der Israëliten 412, en dat der niet genoemde gezindheden 60. Het aan. tal huisgezinnen was 5080. De Raad van Bestuur der Koninglijke Akademie van Beeldende Kuns ten te Amsterdam, heeft dezer dagen, onder anderen, de heeren J, van Har- derwyk Rz., G. "Duuring Jr. sn E. L. Jacobsonte Rotterdam, tot ledën dier Akaüemie benoömd, Het lijk van wijlen Professor Suerman is den I4den dezer plegtig te Utrecht ter aïtrde besteld. Bij het graf heeft de Hoogleeraar H. J. Roijaards eene korre doeltreffende aanspraak gehonden. Uit Tiel meldt men van den 13 Februarij: Heden heeft de Arrondissements-Regtbank alHier, den onder de firms van Johannes Noman en Zoon, te Zilt-Bommel handelende Boekdrukker, veroor deeld tot betaling aan 's Rijks schatkist van de waarde van twee duizend exemplaren van het nagedrukte Tarief van Ceregtskostengerekend tegen boek. verköopersprijs vin den wetrigen druk, boete van honderd gulden, ten be. hoeve van de algemeene armen te Zalt-Bommel, en in de kosten, met con. fiscatie vsn alle de ongedebiteerde exemplaren van den nadruk. Uit Vlissingen wordt van den n Februarij het volgende gemeld: On\!er zoo vele vereerende bewijzen van weldadigheid en pbilantropische inrigtingen in ons Vaderland, verdient de werkinrigting voor behoeftigen alhier, niet alleen den lof, dien ieder menSCh aan blijkbaar goede daden verschul. digd is, maar ook de krachtdadigste ondersteuning van eiken menschenvriend, wien het morele belang van zijn Vaderland en dat zijner verarmde natudrge. nooten ter harte gast. Oogenblikkelijke ellende te lenigen is schoon, maar den handwerksman, die in den winter, van alle middelen van bestaan versto* ken, met kommervolle blikken op zijn behoeftig huisgezin staart, arbeid en brood te verschaffen, dat is edel, dat is voortreffelijk, dat is in het belang der maatschappij, inzonderheid in dat der stedelijke administratie, loffelijk gehandeld. Eenige achtenswaardige ingezetenen hebben deze inrigting tot stand ge. bragt, ondersteund door medewerking van bet achtbare hoofd der burgerij en andere menschenvrienden, welke döor inschrijvingen de tot de oprigting benoodigde gelden hebben bijeengebragt. Aan het boofd van het bestuur der inrigting bevindt zich een mar, die door zijne maatschappelijke positie, uitgebreide kennis en warme ménschenliefde, den weldadigsten invloed op het geheel uitoefent, zich door daadwerkelijk onderrigt, geduld en overre. ding, alle denkbare moeite heeft getroost, en wiens edele pogingen, bij de geringe middelen, dié tot zijne beschikking staan, dan ook de schoonste vruchten hebben gedragen. Het zegt veel tcn-en-dettig huisvaders, op eene geringe bevolking als die van Vlissingen, werk te geven, waarvan zij in den winter zijn beroofd; maar het zegt oneindig meer, hunnen ijver levendig te houden, en de reeds zoo zeer bezwaarde armbesturen niet meer te druk. ken, door het getal der gealimenteefden te vermeerderen. Metselaars maken er koperen nagels en dopjes voor den scheepsbouw; wagenmakers en tim. merlieden vervaardigen kruiwagens, houten schappen en steelen voor alle werklieden; opperlieden, sjouwers en verwers houden zich met kurkensnij- den onledig; in één woord, door de edele pogingen der bestuurders, kun. nen Vlissirgent ingezetenen zich op eene inrigting van weldadigheid beroemen, die in vele steden van oni Koningrijk, welke duizend maal meer hulpbron, nen, dan het thans zoo Zeer opbeuring behoevende Vlissingen bezitten, niet besraat. Moge deze der menschheid vereerende inrigting onder den zegen van Hem, die geene enkele weldaad onbeloond laat, verdere ondersteuning en uitbreiding erlangen. Uit Groningen meldt men van den 13 Februarij: Omtrent de uitvinding van eenen wagen, welke zonder stbofn en zonder pairden kan worden voortgestuwd, gedaan door den landbouwer J.J. Rienks, te Kloosterburen, verneemt men nader, dat dezelve tot dus ver slechts be. staat in het hoofd van den uitvinder, en dat van denzelven nog geen model, veel minder een wagen in gereedheid is, waaruit men over de waarde dier nicvinding zonde kunnen oordeelen. Niemand heefc nog iets vin de nieuw uitgevondene constructie van zoodanigen wagen gewaar kunnen worden; al. leen weet men, dat de wagen door zwaartekracht in beweging moer wor den gebragt. De bevolking der hoofdstad van Drenthe, Assen, bedraagt, volgens dé laatste volkstelling, slechts 3394 inwoners. CHINA. De berigten uit Macao loopen tot 30 October en melden, dat de Engel- sche zeemagt in de Chinesche wateren een gevoelig verliea had geleden door den dood van den Admiraal Maitland. Voorts wordt gemeld, dat de aangeknoopte onderhandelingen met de Cbi. nesche Regering weder geheel afgebroken en de vijandelijkheden werkelijk begonnen waren. Hec Britsche fregat Folage namenlijk was door een 2otal Chinesche jonken aangevallen geworden, doch had dezelve gedeeltelijk vernield. De EnjelscheRegering zou, naar men verzekert, ernstige maatregelen beramen, om een einde aan de geschillen met het Chinesche Gouvernement re maken. Een leger van zestienduizend min, waaronder ean groot gedeelte cavallerie, zou uit Oost-Indie derwaarts worden gezonden, om Canton op schatting te stellen en vervolgens noordwaarts op re trekken, ten einde den Keizer in Pekin zelve de wet voor te schrijven. Buiten de genoemde krijgs. magt, zullen ook, volgens deze geruchten, gewapende schepen van de Kaap de Goede Hoop en uit de Stille zee naar de Chinesche kust zeilen, om aan de verrigtingen der expeditie meerderen nadruk bij te zetten. OOST-INDIE. Uit Bombay wordt van den t sten Januarij het volgende vrij vreemde berigt door de dagbladen bekend gemaakt: De Hollanders hebben Barus bemagtigden wij verwachten elk oogenbiik te vernemendat zij ook meester zijn van de havens TapotisSinkel en Trumon op de westelijke kusten van het eiland. Zie hier hoedanigerwijze die gebeurtenis heeft plaats gehad: Eene Hollandsche flottille, zamengesteld uit een groot oorlogschip en twee van mindere grootte, met isooEuropesche en inlandsche soldaten aan boord, heeft vóór drie maanden eene ontscheping nabij Barus bewerkstelligd, en die (plaats bemagtigd, na een kortstondig ge- vecht, waarin de Raja en 60 zijner soldaten het leven verloren. De Raja's van Sinke! en Tapous, die Barus waren te hulp gesneld, hebben veel moeite gehadom zich met de vlugt te redden. Na aan den mond der rivier eeti provisioneel fort opgerigt en van geschut voorzien te hebben zijn de sche- pen nsar Sinkel gestevend, en hebben die plaats geblokkeerd; ongetwijfeld hebben zij deze stad zoowel als Tapous veroverd:

Leydse Courant | 1840 | | pagina 1