COUR A JV A". 1840. LEYDSCQE V J 7 WOENSDAG, NEDERLANDEN. Leyden, ai Jannarij. Men meldt uit's Gravenhage van den 20 Januarij: Bij Koningljjk besluit van den i5den dezer, is de heer Auguste Baron de Tavareau, te Grand-Han-(België) benoemd tot Ridder der orde van den Nederlindschen Leeuw. Bij besluiten van den i8den dezer, heeft Zijne Maj. benoemd: a. in plaats van den heer Mr. D. J. van Evijck, tot Gouverneur der provincie Drenthe, Hoogstdeszelfs Kamerheer, den heer J. D. Graaf van Rcchteren; b. in plaats van den heer Mr. IV. iPilleratot Griffier der Staten van Holland, Jonkheer Mr. A. J. van der Heim. Behalve de reeds opgegevene bevorderingen bij het Departement van Financien, heeft Zijne Maj. de heeren Verificateurs voor de registratie bij dat Departement, Overgaauw^Pennis en van Goens, benoemd tot Inspecteurs bij hetzelve bestuur. Bij besluit van den i4den dezer, heeft Zijne Maj. het octrooi tot de droogmaking der Nootdorpsche plassen verleend en een subsidie toegestaan van/loo,000, te betalen in vijf termijnen, en tevens het plan goedgekeurd tot eene geldleening ten -dien einde van 300,600 ad 5 pCt., waartoe de noodige middelen ter aflossing zijn aangewezen. Zijne Maj. heeft onderscheiden ambtenaren in de weder in bezit geno. men landstreken in Limburg in hunne functien bevestigd of anderen benoemd. Het fregat de Zaan is weder naar de Oost-indiën bestemd, onder den Kapitein ter zee D. Buys; de vorige Kapitein A. de Monye is op non-scti. viteit gesteld. Door den Opperkamerheer is bekend gemaakt, dat het Hof, op morgen den eisten dezer, den rouw voor drie weken zal aannemen, ter gelegenheid van het overlijden van H. K. H. Mevrouw de Landgravin Douairière van Hessen-Homburg, geboren Prinses van Groot-Britannie en Ierland; zullende de eerste week de middelbare rouw en gedurende de twee laatste weken de ligte rouw gedragen worden. De Staats-Cêurant deelt thans de wet mede van 30 December 1839, tot verbetering van den accijns op den turf. De zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van heden wordt ten half drie ure geopend. Lezing en goedkeuring der notulen van het ver. handelde in de laatstgehoudene zitting. De hee'ren de la Court en van Alphen hebben schriftelijk kennis gegeven, dat zij, ten gevolge van ongesteldheid, verhinderd worden de zitting bij te wonen. Aan de Kamer wordt hulde gedaan van een werk, getiteld: Geschiedenis en Beginselen der Nederlandsche Wetboeken, door Mr. J, C. Voorduijndeel VI, bevattende het wetboek van strafvordering, art. 1-169. Plaatsing in de boekerij. Zijn ingekomen onderscheidene verzoekschriften, als, onder anderen: 1°. van den heere P. Clebante Amsterdam, houdende klagte over onregt, dat hem, naar hij beweert, op Java zou zijn aangedaan; van veehouder, te TNlieuwkoop, Bodegraven en andere gemeenten in Zuid-Holland, die verhooging van de voorgestelde belastingen op de runderen verzoeken; 30. van grondeigenaren uit Noord-Brabandbetrekkelijk de landverbete. ringen en den vrijdom van novale tienden; 4°. van ingezetenen uit Leiden, behoorendë tot de afgescheidenen van het Hervormd Kerkgenootschap, die verzoeken, dat bij de herziening der grond, wet, art. 160 en volgende derzelve zoodanig worden verduidelijkt of gewij. zigd, dat niemand, ter zake van het uitoefenen van eeredienst, zal kunnen worden vervolgd 5°, van Reijders en andere grondeigenaren en landbouwers uit Groningen die verzoeken, dat de grondwet aanmerkelijke veranderingen onderga; terwul zij artikels gewijze aanduiden, welke veranderingen door hen alt wenschelijk beschouwd worden; 6". van van den Heuvel te 's Gravenhagedie andermaal er op aandringt dat de herziening der grondwet met geene overhaasting plaats grijpe. 70. van een distillateur uit Rotterdam, die zich over een' controleur der belasting beklaagcen 8°. van Geer/inci uit Amsterdam, die zich beklaagt, dat hij de dood-acte van zijnen zoon, die in krijgsdienst is overleden, niet verkrijgen kan; alle deze adressen zullen aan de Commissie worden verzonden. Dezelve doet verslag, bij monde van den heer Vyfhuis, op een vijfial requaesten van veehouders te Bodegraven, Nieuwkoop, Alphen en andere gemeenten in Zuid-Holland, die den trenrigen toestand blootleggen, waarin zij zich, ten gevolge van de voortdurende longziekte, bevinden. Zij voeren aan, dat de schadeloosstellingenwelke zij voor verlies van vee ontvangen, veel te gering is en geven den wensch te kennen, dat de voorgestelde belasting op het rundvee worde verhoogd, ten einde in vervolg van tijd, wanneer dit wederom gebeuren mogt, de schadeloosstelling hooger zal kunnen gesteld worden. De heer Vyfhuis stelt namens de Commissie tot de petition voor, deze requaesten ter griffie jieder te leggen. De heer Brengers, lid derzelve Commissie, doet opmerken, dat de iieer Vyfhuis wel een rapport uitgebragt en een voorstel gedaan heeft namens de Commissie tot de petitiën, maar dat hij niet gelooft, dat de Commissie noch van het requaest, noch van het rapport, tioch van het voorstel, eenige ken bis draagt. Wat hem ten minste betreft, moet hü verklaren, er niets van te weten. Op dien grond moet hij zich tegen het voorstel verzetten. De heer Vyfhuis verklaart, dat hij de bijeenroeping der Commissie, voor deze adressen minder noodzadelijk heeft geoordeelddaar dezelve toch be. trekking hadden tot een ontwerp van wet, dat bij de Kamer aanhangig is. Er kan alzoo als het ware geen verschil bestaan over het besluit, dit te dezen moest vallen. Na nog eenige woordenwisselingen dienaangaande wordt besloten de beslissing op dit verslag tot eene volgende zitting in advijs te honden. Daar nog eenige andere verslagen, die eenige leden der Commissie voor. nemens waren uit te brengenvan soortgelijken aard als dat van den heer Vyfhuis warenen overigens niets aan de orde van den dag wasis de ver. gadering tot nadere bijeenroeping gescheiden. De afdeelingen hebben heden derzelver beraadslagingen over de ont. werpen tot wijziging der grondwet voortgezet. In die afdeelingen heeft men er op aangedrongen, dat van Regeringswege eene wet wierd aangeboden, Waarbij het Hertogdom Limburg als een deel des Rijks verklaard, en aldus n .jgi *rim x as JANUARIJ. het met België gesloten trsctaat, wat het grondgebied betreft, bekrachtigd wierd. Van den 21 Januarij. Bij Koningiijk besluit van den ipden dezer is bepaald, dat, tot kwijting der kósten voor de bedijking en droogmaking van het Haarlemmer Meer, voorloopig aan te wenden, in 1840 eene geldleening zal worden geopend, ten beloope van twee roillioenen guldens. Dit besluie is een voortvloeisel van de wet van 22 Maart 1839, krachtens welke voor de kosten van bedijking en droogmaking van het Haarlemmer Meer, eene geldleening van acht millioenen guldens zou worden geopend, tegen eene rente niet te boven gaande 5 pCt. in het jaar en te plaatsen bij reeksen, nasrmite de behoeften van het werk dit vereischen. Gisteren avond is er, ter gelegenheid van den verjaardag van H. K. K. H. de Prinses van Oranjebij Zijne Exc. den Russischen Minister aan het Nederlandsche Hof, eene luisterrijke partij gehouden, welke door alle de Prinsen en Prinsessen van het Koninglijke Huis, in de Residentie aanwe. zig, is bijgewoond en waarop de aanzienlijksten der Residentie, ten getale van 400 personengenoodigd waren. Even als de vorige dagen, zijn de afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, ook heden wederom over de wijzigingen, in de grond», wet te brengen, vergaderd geweest. Uit Dordrecht meldt men van den 20 January: Het ijs voor deze stad is gisteren geheel losgebroken, en doorgedreven; met den vloed kwam heden morgen nog veel ijs terug, doch op den middag was het voor deze stad blank. In de Noord wordt het ijs nog door den wind belet om er uit te drijven, ofschoon het ook daar, zoo als thans over. al, los is. Men verwacht tegen Donderdag de geregelde hervatting van de stoomboot-dienst tusschen deze stad en Rotterdam. Uit Utrecht wordt van den 18 Januarij het volgende gemeld: Onze Hoogeschool leed op nieuw een gevoelig verlies. Heden nacht ont. sliep op het alleronverwachtst de hooggeleerde heer Dr. Jodocus Heringa Ez., Ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, Hoogleeraar in de Godge leerdheid, lid van de derde klasse van het Koningiijk Nederlandsch Insti. tuuut, alsmede van binnen- en buitenlandsche geleerde Genootschappen, in den ouderdom van ruim 74 jaren. Algemeen erkend waren zijne groote ver. diensten. Begaafd met een helder verstand, zeldzame scherpzinnigheid, naatiwkeurige en bondige geleerdheid en kloeken geest, was zijn gtheele leven een vöordeeld der orde, naauwgezetheidarbeidzaamheid, van wijze spaarzaamheid in het gebruik van den tijd, vooral van gemoedelijken Chris, telijken zin en Evangelisch geloof. Gedurende bijna 46 jaren was hij een sierraad onzer Hoogeschool, wier Nestor hij mogt genaamd worden, wier belangen en regten hij in de dagen harer vernedering met vaste hand en on. verwrikte zorg voorstond en bestierde, aan welke hij eene uitgebreide school gesticht heeft,en aan welke hijdoor onderwijs en Evangelie-predikingbleef arbeiden, ook nadat hij in de drie laatste jaren het Emeritaat genoot, aan zijn' leeftijd verbonden. Als raadsman werd hij in velerlei omstandigheden door velen geraadpleegd. Als hartelijke vriend deelde hjj steeds in het lot van zijne vrienden, ambtgenooten en leerlingen, en als memchenvriend deed hij bereiJvaardig wel aan ware behoeftigen, en was deelnemer aan alle nut. tige instellingen. Als welsprekend redenaar had hij zich in ons Vaderland roem verworven. Als Christen-Leeraar wat hij onvermoeid werkzaam tot in de laatste uren van zijn leven, en als schrijver, door uitgegeven geleerde geschriften, zoowel als door leerredenen, bij onze landgenooten hooggeacht waarom zijn dood, als een groot verlies voor zijne kinderen en kindikinde. ren, het Vaderland, de wetenschappen en de kerk, door velen zal wor. de* betreurd. De volgende berigten hebben wij nopens de rivieren ontvangen: Vreeswijk den 18 Januarij. Het water in de rivier de Lek alhier stond gisteren 3 el, 45 duim; zijnde in de laatste 24 uren gevallen 31 duim. Vreeswijk den 19 Jannarij. Heden morgen 8 ure stond het water in de rivier 3 el, 64 fluim onder nul; zijnde in de laatste 24 uren 19 duim geval- len. Om half 8 ure is het ijs voor Vreeswijk in beweging geraakt, zoodat het voor het veer, van de groote Schutsluis tot aan het Pontenveer, schoon water was; om 8 ure ging het ijs weer vast zitten; doch kwartier over Sure was het, zoo wel boven als beneden de sluis, weder in beweging. Het wa ter was toen 3 el54 duim onder nul. DeRhijn voor Arnhem is in den nacht van den I9den dezer losgeraakt; boven de stad was het ijs nog vastzittende, doch men meende, dat dit spoe dig zop opruimen. Daar de eeredienst der Protestanten in België, volgens het budget, meerdere onkosten vereischt, maakt men daaruit het besluit, dat de Protes. tanten, sedert de revolutie aldaar, aanmerkelijk moeten zijn toegenomen. De som, die gedurende de tweede helft van het voorleden jaar, voor de tol op de Schelde te Antwerpen aan den Nederlandschen Agent betaald is, bedraagt ongeveer 174,000. AMERIKA. De boodschap van den Voorzitter, M. van Buren, is bij gelegenheid van het openen der Wetgevende Vergadering in de Vereenigde Staten den 24 De cember aangeboden geworden. Dit uitvoerig stuk houdt zich grootendeels met de inlandsche belangen bezig, en onder anderen wordt daarin te kennen gegeven, dat de Voorzitter bij zijn eensgenomen besluit volhardt, om aan de Banken geene concessien te doen. Het geheel bedrag van derzelven schulden wordt op 200,000,000 dollars begrooten op nieuw heeft de Voorzitter tegen de gevaren wegens de uitsporigheden van het bankwezen gewaarschuwd. De betrekkingen met het buitenland heeft hij als gunstig opgegeven en daarbij vermeld, dat het met Nederland gesloten handelstractaat gelukkig een einde heeft gemaakt aan een sedert lang bestaand onderwerp van geschil, en alle vrees voor belemmering in het handelsverkeer thans geheel is weg, genomen. Ook heeft hij vermeld, dat door de Nederlandsche Regering schadevergoeding gegeven was wegens het in 1800 te Curapao opbrengen en verkoopen van een Amerikaansch vaartuig door eenen Franschen kaper. Brieven uit Curapao tot den 30 November II. bevatten de tijding vsh Porto Rico, dat het berigt van Don Carlos vlugt uit Spanje naar Frankrijk, aldaar met blijdschap was vernomen, dewijl de constitutionnele vrijheid van dat eiland thans in veiligheid is. Terstond na de ontvangst dezer tijding, hééft het bestuur aldaar het besluit der Cortes, om de klooster-eigendommen

Leydse Courant | 1840 | | pagina 1