GROOT-BRITANNIE. FRANKRIJK. MENGELINGEN. bevoegdheid zal worden ontnomen, om eenzijdig, door middel var. de Handel, Maatschappij of het Syndicaat, schulden te makeo, of de amortisatie iter schuld te wijzigen. Op de effectenbeurs welke door alle tweespalt verschrikt wordt, heeft de krachtdadige en doortastende handelwijze der Siaceb-G.'ne. raaiwaarmede zij hare verlangens deed kennenmotnenraneel nadeelig gewerkt. Overigens zal zij spoedig inzien, dat alles, wat de Neuerla;.dsche volksvertegenwoordigers begeerden, gansch en al is in het welbegrepen be. lang der schuldeischers van den Staat, wier beste waarborg is gelegen in eene geordende, voor aller oogen openliggende huishouding der geldmiddelen van den Staar. De Staten-Genertal dringen verder aan op eene herziening der grondwet, waarin de Regering gedeeltelijk heeft bewilligd, door voor te slaan, d.t die paragrafen der Nederlandsche grondwet van 1815, welke ten gevolge van Belgiens afscheiding onmisbaar behooren te worden veranderd, in overweging worden genomen door eene, overeenkomstig de voorschriften der grondwet in dubbelen getale bijeen te roepen Tweede Kamer der Staten-Generaai. De meerderheid der Tweede Kamer staat echter op nog andere materiele verin, deringen en bijvoegingen, met name over de inkomsten der koloniën, het beheer der financien en de verantwoordelijkheid der Ministers, van al hetwelk de Nederlandsche grondwet niets bepaalds voorschrijft. Men heeft derhalve reden om in de aanstaande Vergadering levendige beraadslagingen te gemoet te zien. In het 1/gemeen Handelsblad van den 18 Jannarij leest men het volgende; De jongste particuliere berigten uit Hanover melden, dat het door de Commissie tot de grondwet opgestelde ontwerp van eene nieuwe constitutie voor Hanover den pden dezer aan den Staatsraad is voorgelegd. Dit ontwerp zal nu terstond door denzelven in overweging worden genomen. Naar men verneemt is dit concept in geenen deele van dien aard, dat het de begeerte der grondwettige oppositie naar het herstel der constitutie van 1833 zal doen verdwijnen. De Staatsraad zal waarschijnlijk tegen het einde dezer maand met het onderzoek des grondwets-ontwerps gereed zijn, waarna de tegen, woordige Stenden omstreeks de helft van February zullen worden bijeenge roepen. Wel moet in den Staatsraad eenig verschil van meening bestaan opzigtelijk de beoordeeling van den toestand des lands, doch de meerderheid is stellig voor het consequent vasthouden aan het tot dusverre gevolgde stelsel. Naar allen achijn zal de grondwettige oppositie hare taktiek in dit jaar daar. toe bepalen, om het geschil met de Regering, aangezien deze waarschijnlijk niet zal toegeven, te rekken; met welk oogmerk zulks zoude geschieden, is siec moejjeljjk te gissen. Londen den 15 Januarij. Men verwachtte algemeen, dat de Koningin op morgen in persoon het Parlement zou openen. Al de kleederen en versierselenwelke Hare Maj. bij gelegenheid van haar huwelijk dragen zal, zullen van inlandsch maaksel zijn. Alleen het gazen boordsel van het bruidskleed zal 1000 st. kosten. Hare Maj. heeft eenen Raad ingesteld van Commissarissen, tot het houden van oppertoezigt nopens den verkoop en de kolonisatie van woeste gronden in de Britsche volkplantingen. Een groot aantal Iersche voorstanders van het Ministerie heeft Vrijdag te Dublin eene vergadering gehouden, waarin besloten is, net tegenwoordig Kabinet op alle mogelijke wijzen te ondersteunen, en een adres aan de En- gelsche bevolking te rigten, ten einde haar van de onregtvaardigheid en partijdigheid der Torys ten opzigte van Ierland te overtuigen. De Lords Leimter en Charlemonl hebben een ontwerp van zoodanig adres ingediend. Parijs den 17 Jsnuarij. Zoo als wij in onze vorige hebben medegedeeld hebben tcnige honderden nationale garden met hunne officieren en onder officieren, zich naar de woningen van de heeren Lafitte, Martin, Dupont en Arago begeven. De dagbladen maken thans de toespraken van aie heeren aan de nationale garden bevend. Eerstgenoemde heefc tot hen gezegd: „Ik Jb1. -i - ©VV V- i J,. Ü-W Si» mij aangenaam u in dit huis weder te ziendat het hoofdkwartier der Julij— omwenteling is geweest, van die onsterfelijke omwenteling, welke, daar zij bij alle volken een grootmoedig medegevoel heeft opgewekthet lot der wereld in handen van Franhrijh heeft gesteld. Die door en voor het volk be werkte omwenteling heeft nog geene vruchten gedragen. Zij legde pligten op en stond regten toe; gu bebt die pligten getrouwelijk volbragt; maar die regten lijn nog niet erkend. Door het vragen der parlement» hervorming toont gq u getrouw aan den geest der Julij-omwenteiing, welker lot een oogenblik den schijn heeft gehad, van door hen, die de zending hadden om haar te bevestigen, in de waagschaal te worden gesteld. Overigens, mijne heeren 1 zijn hervormingen, als zjj noodzakelijk zijn geworden, het beste behoedmiddel tegen omwentelingen. Door het volgen van den wettigen weg zullen wij, ik ben er zeker van, tot vooruitgang gersken." In die van den heer Arago merkt men het volgende op: «Daar door (na. menlijk door de hervorming van het verkiezings-stelsel) zullen wij weder de groote natie worden. Als de magtige stem des volks zich zal hebben doen hooren, zullen alle nadeelige begoochelingen; alle wrok, alle ministeriele tegenstand, als ijdeie schimmen verdwijnen. Hebben de Ministers en htlnne aanhangers dan vergetenhoe veel invloed de openbare denkwijze altijd op de beraadslagingen der gevestigde staatsmagten weet utt te oefenen? De Kamers wilden de erfelijkheid van het Pairschap niet, en die erfelijkheid is verdwenen; er zijn Ministerien geweest, die volgaarne Algiers zouden hebben willen laten varen, en thans ziet men zich gedwongen, om plegtig te ver klaren, dat noordelijk Afrika voor altijd met Frankrijk vereenigd is. Men arbeidde, weinige jaren geleden aan den bouw der veertien vestingen, die de hoofdstad moesten omringen; de Parijssche bevolking verklaarde, dat dit baar mishaagde en de vestingen stortten in. Op diezelfde wijze zullen wij de hervorming verkrijgen. De goede uitslag is zeker: als wij de vastheid van geest, de gematigdheid en het vertrouwen bezitten, die ons goed regt ons moet inboezemen. Zoo 300,000 ondertekeningen (het getal, dat men thans op de petitien voor de uitbreiding van het kiesregt zegt verkregen te hebben) niet genoegzaam zijn, vertoonen wij ons dan in het volgende jaar met een millioen toetredingen, en gij zult zien, dat de souvereiniteit des Volks geen ijdeie klank is." De Moniteur bevat de verklaring, dat de nationale gardes, die zich den 13 Januarjj hij de gemelde demonstratie vereenigd hebben, de pligten, hun door de wet opgelegd, te kort hebben gedaan en dat de officieren, die er aan hebben deelgenomenvoor den regter ter verantwoording zullen ge Toepen worden. Bij eene dagorder van den bevelhebber der nationale garde, Maar. tchalk Cérard, is bekend gemaskc, dat aan dezelve verboden wordt, zonder voorafgaand bevel de wapenen op te vatten of zich te verzamelen; zullende alle deliberatien van hunnen kant, met opzigt tot de staatsaangelegenheden, als eene aanranding tegen de openbare vrijheid aangemerkt worden. Het adres van de Kamer op de troonrede is met overgroote meerder heid van stemmen aangenomen en den itfden door eene Commissie aan den Koning aangebodende Koning ia in zijn antwoord niet in bijzonderheden getreden, maar heeft in algemeene bewoordingen gesproken. De Minister van Financien heeft in de zitting van den ióden een wets ontwerp aangeboden ter conversie der spCt.; deze conversie zou du» moe •en zijn, dat de Staat op ieder 5 fr. rente, ten minste 50 centimes won, en het nominale kapitaal der gesubstitueerde of genegotieerde renten in geen geval eene vermeerdering van meer dan 30 pCt. zou mogen bedragen. De houders zullen tusschen conversie of teiugbefioming hunner effecten kunnen kiezen en de Regering die geconverteerde renten binnen de eerste 10 jaren niet wederom mogen converteren. De Minister zal de liénoodigde geideu in de ter zijner beschikking gestelde reserve vinden. De Commissie van Spaansche renthouders heeft bekend doen maken, dat de door haar op den 31 December II. gedane oppositie tegen de afgifte van effecten, van welke de heeren ArdoinLafitte en andere bankiers depo- sitarissen waren, aan het Spaansche Gouvernement, de gewenschte gevolgen gehadheeftdaar genoemde bankiers geweigerd hebben gezegd depöl uit hunne handen te geven, tot dat de regtbanken over de maatregelen, welke de Commissie in het belang harer lastgevers meenden te moeten nemen, beslist zullen hebben. Uit Afrika schrijft men van den 5den Januarij; De narigten door den Colonel Latnoricière (een bekend aanvoerder van Afrikaansche troepen in Fransche dienst), te Coleah ingewonnen, komen hierop neder, dat, na de nederlaag der Arabieren te Oned-Laliy op den Sisten December, de Kalifa M'Baruk, die daarbij aan den schouder is ge. kwetst, zeer ver is teruggetrokken; dat het bataljon geregeld voetvoik uit Medeah niet meer bestaat; dat het betaljon uit Miliana, hetwelk minder ge leden heeft, alleen in de Arabische legerplaats is gebleven; dat 15 caïds gesneuveld zijnen dat de ruiters naar hunne stammen zijn teruggekeerd. Verder verneemt men,dat de nieuw opgerigte Arabische benden voetvolk den schok van een aanval der Franschen met de bajonec, die onder het oog van den Maarschalk Vallée zeiven plaats had, geenszins konden weêrsiaan. De Arabieren hebben tusschen de 4*50 en 500 man verloren. De geweren van hun geregeld voetvolk, die men heeft opgeraapt, waren bijna allen van Engelsch maaksel. Sedert die overwinning laat de Maarschalk aan de ves tingwerken en verschansingen rondom Belida arbeiden, zonder dat een enkel Arabier dien arbeid durft komen belemmeren. In de stad Algiers zijn onder de Europesche bevolking de moed en het vertrouwen geheel teruggekeerd. De aanbouw van nieuwe huizen, die na het eerste uitbreken van vijandelijk, heden was gestaakt, werd weder met gtooten ijver voortgezet. Reeds be gonnen de volkplanters naar hunne verwoeste woningen en akkers terug te keeren. Toch heerichte te Algiers, ten gevolge van het wegblijven der inboorlingen van de markten, nog schaarsheid van levensmiddelen, vooral ook van vleesch. Men nam maatregelen om slagtvee uit Spanje te laten komen. Algemeen vleit men zich te Algiers, dat de vijandige Arabieren, al de prophetien van Abdel-Kadcr omtrent het verdrijven der ongeioovigea tiende falen, naar hunne haardsteden terug zullen keeren. NOG IETS over de HOOGESCHOLEN van CAMBRIDGE en OXFORD. XVervolg en slot. Zie N". 3 van den 6 Januarij Een teder gebrek is de behoefte aan eene goede gymnastiek. Wel is wiar hechten vele lieden daaraan weinig waarde; eenige beweren zelfa, dat de zoo kostbare of dergelijke oefeningen bestede tijd, voor de wetenschap ver loren is; msar Petrarca, Cervantis, Milton en alle overige groote schrijve» der verloopene eeuw, dachten hierover geheel anders. Maar hoe houde de ontwikkeling der natuurlijke krachten geeuen beilzamen invloed op den geesc uitoefenen Maakt niet doorgaans natuurlijke zwikte en een ziek ligchaim de ziel traag, en verzwakken dezelve niet de verbeeldingskracht in den hoogsten graad t Men betrachte slechcs eens zekeren Duitschen Professor; niemand studeerc met meer vljjc en geduldverlaat hij echter zijn studeer, vertrek, dan vindt men in hem een mensch weinig geschikt om onder andere -ii- -v". uv te strenge studiën ontzenuwd. is zijn ligClisam dikwijls op 30 jarigen ouderdom gebrekkelijk, en het loon zijner werkzaamheden verloren. In Oxford en Cambridge is alzoo noch gymnastiek, noch ook eene gron dige studie der regten, der medicijnen, der schei- of kruidkunde te vinden; die der statistiek, cameralia, mineralogie, geologie en natuurlijke historie over het algemeen ligt bjjna gebeel verlaten, en niettegenstaande de groote voortgangen, welke de psychologie in nieuweren tijd gemaakt heeft, bezit deze schoone wetenschap geen ander hulpmiddel, dan de werken van Loeke en Mackintosh. Deze geheele veronachtzaming is, zoo men zegt, juist het gevolg der jongste opneming dezer wetenschappen in den kreits der studiën aan de Hoogeschoolen van den onweerstaanbaren afkeer, welke de ver deelers der Akademische palmen tegen alle nieuwigheden hebben. Hoe zai men echter de bijna geheele vergetelheid regtjvaardigenwaarin de studie der Oostersche en vin bjjna alle andere talen gezónken is, daar tocb deze studie voor het land eene vruchtbare bron voor staatslieden, redenaars, wijsgeeren en taalkenners zoude zijn! Wat beoefent men dan op de Hoogescholett te Oxford en Ctmbridge De mathemtthische wetenschappen, de klatslsche talen en de theologie, dat zijn de broodstudieën der Engelsche Hoogescholenen tot de bevordering dezer studiën, dienen alle belooningen en alle werkzaamheden der Profes, soren. De scholowships en fellowships, welke bij deze faculteiten, zeven achtste der gezamentlijk voorhanden zijnde uitmaken, de twee gouden me. dailies des Kanseliers, waarvan elke 15 guinjes waard is, de vier prijzen elk tot 15 guinjes, welke aan de Hoogescholen door de Parlements-leden be. willigd worden, de Smiihsche prijs van 35 st., de Norrische prijs van 13 it. en de Seatonsche prijs van 40 St., dat zijn de belooningen, welks den ijver der studenten aanvuren moeten, dikwijls echtereen geheel ander gevoel in hen verwekken, namelijk dat der inhaligheid, n Bij de bovengenoemde belooningen komt nog de zoogenaamde tripos, dat is de naamlijst dier jonge lieden, welke in den loop des jtars in hunne stu. diën hebben uitgemunt; deze zijn van klassischen of mathematischen aard, en de lijsten worden tweemaal 's jaars in de Hoogeschool bekend gemsskt. De msthematische tripos is een onmisbasr vereischte tot verkrijging van het philosophised candidaatjchsp, want wie dezen graad verkrijgen wil moet junior optima zijn, dat is zijne wiskundige bekwaamheid moec eervol op de tripos zijn vermeld gewordendit is echter eene onbillijke vordering. Voor. zeker is de grondige studie der wiskunde ten volle onze aandacht waard en zijn de bemoeijingen der Professoren tot volmaking en verbreiding dezer schoone wetenschap, zeer prijzenswaardig; juist aan haar is Engeland eenige Zijner grootste mannen, als Herschel en Newton, verschuldigd. Niettemin valt het niet te ontkennen, dat menigeen die tn de integraal- en differentaal- rekenlng slechcs middelmatig is, in andere wetenschappen uitmunceu kan. De meeste groote namen, die thans in hec staatkundig strijdperk schitteren, zijn, zoo wij de tripors gelooven, slechts middelmatige wiskundigen ge weest. Allerwege wordt aangevoerd, dac de studie dezer wetenschip den geesc vlug en buigzaam maakt, de bevattelijkheid scherpe en bijzonder ge. schikt is de ontwikkeling des verstands te bevorderenmen zoude echter door de studie van elke andere positive wetenscnap, b. v. de logica, hec. zelfde doel op eene spoedigere en daardoor voordeeligere wijze bereiken gesteld natuurlijk dat de geest del kweekellngs zich daartoe meer geëigend vertoone. Met één woord, de studie der wiskunde wordt zeer grondig hehsndeld, even zoo de theologie; en deze ontbreekt tot hare volmaking nog slechts

Leydse Courant | 1840 | | pagina 3