In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaa! van heden is er beraadslaagd over het ontwerp van wet tot verbetering van den acciins op de steenkolen, hetwelk inderdaad eene verhooging van dien accijns b-vatte. De heeren van Hoorn van Burghvan RappardFrets enLuzac hebben zich tegen het ontwerp verklaard. De verscnillende aanmerkingen, tegen de voordragt gemaakt, vereenigrien zich in hetgeen door den heer Luzac werd aangevoerd. Die geëerde spreker zeide: 1°. dat het ontwerp in striid was met de beloften door Ziine Exc. den Minister van Financien afgelegd, dat de accijns op de brandstoffen geene vernooging zou ondergaan-, 2°. dat hetzelve onnoodtg was, omdat wel is waar de behoeften der schatkist groot waren, en krachtdadige voorziening vorderden, maar de 2 ton, welke deze verhooging van den accijns in de schatkist doet vloeijen, niet voldoende waren te beschouwen, en dat het onjuist was aan te merken, dat de Rege ring deze 2 ton had verloren, daar het uit de 6taten van in- en uitgaande 'regten, welke aan de Kamer zijn overgelegd, gebleken is, dat de opbrengst 'slechts 50,000 en derhalve maar een vierde minder was, dan vroeger be. Ipaald was; 30. dat de voordragt ook onbillijk was, daar dezelve slechts de gebruikers van ééne soort van brandstoffen zou treffen, en de vroeger opge gevene evenredigheid van den accijns tusschen de verschillende soorten van 'brandstoffen daardoor zou verbroken worden; 40. dat het voorstel was on. regtvaardig, daar hierbij eene soort van privilegie werd daargesteld, welke bij de grondwet werd. verbodendaar er streken in ons land waren, waar alleen turf gebezigd, maar ook andere, waar alleen steenkolen gebruikt werden, en derhalve het eene deel des Rijks niet bevoordeeld moet worden ten koste van het andere; en 50. dat dit ontwerp was onstaatkundig, omdat weldra het oogenblik zal geboren worden, dat men zich zal moeten bezig honden, middelen te beramen, om de inkomsten der schatkist op eene duur zame wijze te regelen; dat het niet staatkundig geheeten kan worden, een voorwerp van groote behoefte,, vooral voor den geringen stand, bovenmatig te belasten; en dat eene zoodanige verhooging niet geacht kan worden te kunnen strekken, om de goede gezindheid der burgerij te bevorderen. Wijders hebben eenige leden daarop aangedrongen, dat ook de Regering hare aandacht zoo vestigen op de herziening van liet tarief der regten op den in- uit- en doorvoer, en dat inzonderheid zouden worden voorgedragen bepalingen, betrekkelijk de vrijstelling van den invoer van den haardasch en nopens de vrijstelling der regten naar de West-Indien; welke bepalingen, vervat waren in het ontwerp, dat in den jare 1837 tot 1838 aan de Kamer was voorgedragen, en toen door dezelve werd verworpen. De heer Frets beschouwde de voordragt in strijd met een goed stelsel van staathuis. houdkunde. De heeren van Sijtzama en Kniphorst hebben ten voordeele van het ont. werp gesproken, en eenige der gemaakte bedenkingen bestreden. Zijne Exc. de Minister van Financien heeft het ontwerp verdedigd en getracht te doen zien, dat de schatkist werkelijk door de afschaffing van hec inkomend regt op de steenkolen, een verlies geleden had, terwijl Zijne Exc. tevens aantoonde, dat, als grond tot de verwerping der vroeger voorgestelde wet, was bijgebragt, dat het inkomend regt op de fabrijken zon drukken. Wanneer er nu eener ligte verhooging van dezen accijns op de contriboabelen wierd gelegd, dan zou de schatkist het verlies terug erlangen. Terwijl Zijne Exc. ten slotte betoogde, dat zelfs bij eene aanneming van de voor dragt de accijns nog 33 cents minder zou bedragen, dan dezelve vroeger, met het afgevallen inkomend regt, had beloopen. De beraadslagingen werden gesloten verklaard. Ter stemming overgegaan zijnde, werd het ontwerp verworpen met eene meerderheid van 32 tegen 18 stemmen, zoodat Zijne Maj. eerbiedig zal worden verzocht, ook die ontwerp in nadeie overweging te nemen. Voor hebben gestemd, de heeren: van Akerlaken, van der Gronden, Cats BoddaertVyfhuisStar Busman, Beelaerts, BinkesKniphorstBruce, Ren- genSandberg TrompGockinga van Sytzamavan Asch van Wyck Bron gers en van Swiltderen. Tegen hebben gestemd, de heeren: Backer, VeynandsLuyben, van de PollGouverneurSchimmelpenninckvan Nagell, Verwey-Mejanvan Alphen LuzacRepelaer, van den Mortel, van Rappard, van Meeuwen, van Hoorn van Burgh ,5 DruyvesteynRöellSnouck HurgronjeHinlopenIVeertsvan Dam van IsseltFrets, van Tuyl van ileezed'Escury van Heinenoordvan de Velde, van Hemcrt, Clifford, de JongeIVarinCorver-HooftRomme en Dyckmeester Afwezig waren de heeren Gevers, de la Court, van Tuyl van Coelhorst Hooft en fVickevoort-Crommelin. Vervolgens is beraadslaagd over het ontwerp, tot verbetering van den accijns op den turf. De heeren van der Gronden, van Sytzama, van de Poll en IVarin hebben onderscheidene bedenkingen tegen de voordragt in het midden gebragt. De heer van Dam van Isselt vraagt dienaangaande eenige inlichting. De heer IVarin merkt aan, dat niets gevaarlijker is, dan om in de finan ciële administratie aanleiding te geven, dat er willekeur kunne plaats heb. ben. Om zelfs den schijn daarvan te vermijden, verklaart hij zich tegen het ontwerp. Zijne Exc. de Minister geeft tot opheldering van de voordragt te kennen, dat het zomerpeil, waarover chans geschil bestaat, altijd bepaald wordt mee overeenstemming der administratie van den waterstaat. Tevens verklaart Zijne Exc., dat het zomerpeil allerwege wordt bekend gemaakt, en da: dit de zekerste waarborg is tegen alle willekeur. Ter stemming overgegaan zijnde, is het ontwerp met 41 tegen 9 stemmen aangenomen. Tegen hebben gestemd, de heerenvan de Poll, van der Gronden, Cats Vyfhuis, Binkes, Bruce, Retsgers, IVarin en van Sytzama, Éindelijk wordt, met algemeene stemmen, aangenomen het ontwerp, hou dende bepalingen nopens den accijns op den Turf uit de irreguliere veenderijen. Vervolgens wordt de vergadering gescheiden tot aanstaanden Maandag, 's morgens ten elf ure. Alsdan zullen de beraadslagingen over de begrootings. wetten een aanvang nemen. De Eerste Kamer heeft gisteren eene vergadering gehouden. In hare zitting zijn van de Tweede Kamer ontvangen het ontwerp, hou dende bepaling tegen het aan de ambtenaren van het Openbaar Ministerie toekennen van aandeeien in geldboeten, uitgesproken in strafzaken, en dat houdende aanwijzing der gevallen, waarin de certificaten van voldoening aan de Nationale Militie niet meer zullen worden gevorderd. In het begin der aanstaande week zullen de beraadslagingen over beide deze ontwerpen bij genoemde Kamer plaats hebben. Z. M. heeft als Consul der Vereenigde Staten van Amerika te Amster dam erkend den heer J. IV. v. d. Broek, Het Hof heeft, wegens het overlijden van den Koning van Denemar ken, den rouw voor 4 weken aangenomen. De gewezen garnizoens-Predikanten P. van Enter en II. van Idimga zijn met den isten Januarij ontslagen en op pensioen gesteld. Het stedelijk Bestuur van 's Gravenliage heeft de zilveren prachtstuk, ken, waarvan melding is gemaakt, aan HH. KK. HH. den Erfprins en Erf- prinses van Oranje den iöden dezer aangeboden en zijn bij die gelegenheid bij HH. KK. HH. op het diner geweest. De Staats-Courant van den 2isten dezer bevat de aanbesteding van hec graven van een kanaal tegenover de Leede, bij het Warmonder-hek, dat in het Katwijksche kanaal moet uitloopen en zich strekkeu in de rigting van de Oegstgeester vaart en de Rhijnsburgsche vliet. De werkschool voor behoeftige kinderen, te Scheveningen do,or de zorg en op kosten van H. K. H. de Prinses van Oranje ingerigtismetNo. vember wederom in werking gekomen en de kinderen hebben tot nu toe reeds zoo veel afgedaan, dat aan 80 huisgezinnen éénc iiirdeelinj» van Vleede'rt-'h i: kunnen gedaan worden. Dc üifdeeliugen hebben meestal plaats op dch verjaardag van een der leden van het Koninglijk gezin. Volgens den dezer dagen in het licht verschenen Amsterdamschen Stil. denten-Almanak bedraagt het aantal aldaar studerenden thans 140, als aan het Athenaeum Illnstre Mi, waarvan 42 in de Regten, 38 in de Medicijnen, 16 in de Godgeleerdheid, 6 in de Letteren, 5 in de Regten en Letteren, 1 in de Godgeleerdheid en Letteren, 1 in de Godgeleerdheid en Regten, 2 in de Letteren en Wijsbegeerte; aan de Seminarien: Koningl. Lnthersch 7, Doopsgezinden 17, Remonstranten 5. In het afgeloopen jaar zijn gepromo veerd 8, namelijk 2 in de Regten, 2 in de Regten en Letteren, 2 in de Godgeleerdheid en 2 in de Medicijnen. Het aantal der Studenten aan de Utrecbtsche Hoogeschool bedraagt thans 5*0, waarvan 102 in de Theologie, 126 in de Regten, 109 in de Ge. neeskunde, 140 in de Letteren en 33 in de Wis- en Natuurkunde studeren. Een droevig tooneel wordt opgehangen van de ellende en armoede waaraan de bevolking van het eiland Schokland thans reeds lijdt, door hec tegenvallen der vischvangst, gedurende liet geheelen jaar; op Ürk is hec beter gesteld, daar in den laatsten tijd vooral de schelvischvangsc voordeelig geweest is. Men berigt uit Noord-Brabanddat aldaar op onderscheiden plaatsen brand ontstond, welke zeker door kwaadwilligheid aangelegd wasook hoorde men daar veel van brandbrieven, diefstallen en openbare aanranding op de wegen. T U R K Y E. Een brief uit Konstantinopel melde, dat de Sultan het verzoek van zijne zuster Muhirma zon hebben toegestaan, om zich naar Europa te begeven, de viering van het huwelijk van Koningin Victoria van Engeland bij re wonen en vervolgens eene rei* door Europa te doen. Men zou reeds met toebe reidselen voor die reis bezig wezen en de stoomboot de Moschroos bestemd zijn, om haar over te voeren. Weldra zou er een besluie van den Sultan uitgevaardigd worden waarbij aan alle Turksche, Armenische, Grieksche en Israëlitische vrouwen vergund zou wordeDde Europesclie kleeding aan te nemen. De Prins de Joinville was den sósten November uit Konstantinopel naar Frankrijk vertrokken. De Fransche vloot was den 23Sten in de haven van Smyrna binnengeloopende Engelsche vloot lag nog te Vurla voor anker. Berigten over Parijs ontvangen meldendat er te Konstantinopel eeti oproer zou uitgebarsten wezen, hecwelke echter terstond zou gedempt zijn. RUSLAND. Z. M. de Keizer van Rmsland heeft het besluit der Synode van de Griek* sche kerk bekrachtigd, volgens hetwelke alle zaken bij de geregtshoven den afval van die kerk betreffende, in zoover zij geestelijke of wereldlijke personen aangingen, die to: de nu opgehouden hebbende secte de geünieerde Grieken behoorden, als afgedaan beschouwd en der vergeceiheid overgegeven zullen worden. SPANJE, Uit Madrid heeft men berigten tot den 12 December, welke inhouden* dat de beide staatkundige partijen aile mogelijke moeite aanwenden om bij de aanstaande verkiezing de bovenhand te houden; men had echter goeden moed, dat de partij der gematigden zegevieren zou. De berigten omtrenc de krijgsverrigtingen van Ëspartero luiden zeer onderscheiden; de een meldt, dat hij Cabrera al meer en meer insluit en hem weldra zal noodzaken de wapenen neder te leggen; de ander evenwel wil weten, dat Esparterc bijna aan alles gebrek heeft, en, zoo hierin geene ver» andering komt, onmogelijk den veldtogt tegen Cabrera zal kunnen voortzetten* Cabrei a zou eene poging in het werk gesteld hebben, om Ëspartero te doen vermoorden, maar de moordenaar vóór de uitvoering van zijne daad gevat zijn geworden. Bijzonderheden echter weet men hiervan niet. ITALIË. Het verblijf van den Hertog van Bordeaux te Rome. wiens vertrek uic die plaats ten'onregte gemeld is, schijnt aan de Fransche Regering bezorgdheid in te boezemen vooral nadat cie Hertog bil den Paus ten gehoor is toegela» ten, hergeen de Pausselijke Regering verzekerd had, niet te zullen geschie den. De Fransche Gezant te Rome, de Graaf Lato::r-Matibourg\ heeft thans aan den Staacs-Secrecaris eene nota ingediend, waarin hij over het een en ander zijne verwondering en zijn leedwezen uitdrukt. In het slot van die nota verlangt de Gezant, dat de Hertog niet langer dan coc hec einde van dit jaar in de Pausselijke Staten blijve vertoeven. In een berigt uit Pvome van den yden dezer leest men het volgende: Men kan het niet goed begrijpen, w -arom het Fransche Kabinet zoo groot gewigc hecht aan de tegenwoordigheid van den Hertog van Bordeauxdaar men toch eindelijk in Frankrijk za! inzien, dar zijn eenvoudig verblijf alhier van alle staatkundig doel verwijderd is. Zoo hem hier door Engelschen en Russen niet eenige feesten gegeven werden, men zou bijna zijne san-.vé-zig-* heid niet bemerken. Voor het overige zal Koning Lodewyk Philips van on» dersche'den korten°de verzekering krijgen, dat de tegenwoordigheid van den den jongen Hertog slechts kort zal duren. Heden is aan de hoeken der straten eene groote Latijnsche verordening aangeslagen, welke tegen den slavenhandel gerigt is. Er worden daarin vroe gere bepalingen der Pausen Pi us IIPaulus III\Urb anus VIIIBene diet us XIV en Pius VII aangehaald, en aan alle geestelijken en leeken verboden, open lijk of in het geheim te leeren, dat die handel geoorloofd zij. ZWITSERLAND. De ingezetenen van het kanton Tessino, waarin de onlangs door ons ver melde omwenteling plaats heeft gehad, zijn opgeroepen geworden, om, onder de leiding van hec voorloopig Bestuur, eenen nieuwen grooten Raad te verkiezen, daar door dien Raad de Regering benoemd moeten worden. De plaats gehad hebbende omwenteling schijnt vooral toegeschreven te moe ten worden aan de vereenigde Roomsch-Karholijke geestelijke en ariacocra tische partijen, daar deze in den laatsten tijd veel invloed uitoefenden en in den Grooten Raad, welke uic 100 leden bescond, de meerderheid hadden. DUITSCHLAND. Z. M. de Keizer van Ooscenrijk heeft.zijne toestemming; tot het bouwen eener nieuwe beurs te Weenen gegeven, waarvan de onkostenjop 300,000 iL berekend zijn. De Opperpesident der provincie Posen heeft in het laatst van November een schrijven gerigt aan de geestelijkheid van Posen, om haar indachtig te maken, dac, zoo zij in hare predikatiën tot het volk den maatregel der wegvoering van den Aartsbisschop op Koninglijk bevel, eene inbreuk noem. den op de Kacholijke godsdienst, zij dan in de straf, door de wet op aan. zetting tot oproer gesteld, vervallen zoude. Ook geeft hij aan dezelve ra kennen, dat het niet meer luiden der klokken en het verbieden van vreugde, bedrijven aan het volk, het volk zelve onaangenaam was en velen uit het. zelve de bedreiging reeds hadden doen hooren, om de gewone toelagen aan de Priesters niet meer te betalen. Hij raadt hen dus aan om, ten aanzien des Aartsbisschops, aan de geregtigheid haren loop te laten en zich als stiiia onderdanen van het Rijk te gedragen.

Leydse Courant | 1839 | | pagina 3