A0. 1SS9. LEYDSCHE WOENSDAG, Burgemeester en Wethouders der Stad Leyden, brengen mits deze ter kén- 'nisse van de belanghebbenden, dat bij Him Ed. Ach tb. .van den Heer Controleur der Directe Belastingen is ontvangen het Patent-Kohier van het Tweede Kwartaaldienstjaar 1839 en 40, welke op den 9_den dezer maand is executoir verklaard, en dat dezelve aan •den Heeij Qntvanger, is verzonden. Leydenden 16 December 1839. J. G. de MEY, Ter ordonnantie van dezelve, v. puttkammer. NEDERLANDEN. Leyden den i7den December. Men üieldc oit 's Gravenhage van den i6den dezer: Men verneemr, dat het Zijne Majesteit behaagd heeft, het Departement van Binnenlandsche zaken te siagtigen tot de openbare aanbesteding van het graven van een, ter bevordering van de droogmaking van het Haarlemmer meer vereischt wordende kanaal, een aanvang nemende aan de trekvaart tosschen Leiden en Haarlem, over de Leede, en zich uitstrekkende in de rigting van de Oegstgeestervaart en de Rijnsbnrgsche vliet, tot in het Katwijk sche kanaal; wordende de voor het doen graven van dit kanaal benoodigde gelden, voorloopig geraamd op eene som van 166,854. Zijne Maj.'heeft tot Schoolopziener in het eerste district van Gelder, land, in plaats van wijlen'den wel-eerw. zeer geleerden heer Donker Curtius Predikant te Arnhem, benoemd den wel-edelen heer Mr. Robidé van der Aa, lid van de Arrondissements-Regtbank in genoemde stad. Heden avond wordt er bij HH. KK. HH. Prins en Prinses Frederik der Nederlanden een luisterrijk bai gehouden. Het is ongemeen prachtig. Alle de leden van het Koninglijk gezin, het Corps Diplomatique, de Ministers, vele leden der Staten-Generaal en de aanzienlijkste der Residentie woonden hetzelve bij. Morgen avond vertrekken HH. KK. HH. Prins en Prinses Albert van Pmissen naar Berlijn, H. K. H. heeft aan onderscheidene der tot het Hof behoorende personen aanzienlijke geschenken, onder anderen, verscheidene ringen doen toekomen, zoowel tot aandenken, als ter belooning van de diensten, die zij Hoogstderzelvegedurende haar verblijf alhier, hebben be wezen. Men verneemt, dat het H. K. H. de Erfprlnses van Oranje behaagd heeft aan den jeugdigen Gustaaf Basslials een bewijs van Hoogstderzelver bijzondere belangstelling, eene fraaije portefeuille, verrijkt met een gouden potloodhouder, waarop een edelgesteente prijktte, ter hand te doen stellen. Te midden van deze schoone portefeuille was het naamcijfer van H. K. H. geplaatst. Z. M. de Koning van Wurtemberg beeft een zeer vereerend blijk van goedkeuring doen toekomen aan den Nederlandschen Volksdichter Tollens, voor zijn dichtstuk op het huwelijk van zijne dochter met den Erfprins van Oranje. De Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft heden eene langdurige zitting met gesloten deuren gehouden, in tegenwoordigheid van Hunne Exc. de Ministers van Financiën en Koloniën. In deze zitting, die van een ure tot over half vier ure geduurd heeft, is gehandeld over de voordragt der leeningswet en hebben Hunne Exc. getracht de bedenkingen op te lossen, die vele leden nog tegen dat ontwerp hadden. Zij moeten daarbij nog veel. vuldige inlichtingen en ophelderingen hebben gegeven. Morgen komt de centrale afdeeling der Kamer bij een tot het opmaken van onderscheidene verslagen over aanhangige ontwerpen van wet. Deze verslagen zullen, naar men verwacht, in de zitting der Kamer van overmorgen, waarin over de voordragt der leeningswet zal worden gehandeld, worden uitgebragt, en zullen de discussiën daarover eerstdaags plaats hebben. Naar het schijnt, wordt de behandeling der begrootingswetten voor den jare 1840, uitgesteld tot na den afloop der beraadslagingen over het ontwerp der leeningswet, welke een zoo grooten invloed op het budget uitoefent. De Eerste Kamer der Staten-Generaal is tegen aanstaanden Vrjjdag bijeen geroepen en zal dien dag hare werkzaamheden weder hervatten. Fan den \yden December. Heden heeft de Voorzitter van de Tweede "Kamer der Staten-Generaal een conferentie gehouden met Zijne Exc. den Minister van Koloniën, terwijl de Ministers drukken bijeenkomsten houden. Een en ander schijnt betrekking te hebben tot de beraadslagingen over de leeningswet, die morgen een aanvang nemen, en waarover ook in het gis teren gehouden comité-generaal gehandeld is. Het schijnt niet, dat deze zitting met gesloten deuren tot iets geleid heeft. Immers men verzekert, dat tot dus verre geene veranderingen of bijvoegingen in de aanhangige voor dragt gemaakt zijn, en de Kamer nog bij hare bedenkingen blijft volharden. Tegen het einde dezer week vertrekt Zijne Exc. de Baron Fagel, Ne. derlandsch Gezant aan het Fransche hof, uit deze Residentie naar Parijs. Wij hebben het genoegen stellig te kunnen berigten, dat thans al de fondsen tot het graven van eene uitloosing of uitwatering aan het Scheve, ningiche strand, zijn gevonden, en dat de aanbestedingen eerlang zullen plaats hebben. Den I2den dezer is alhier overleden Jonkvrouwe Petronella van IFoemel. Zij beoefende de schilderkunst met ijver en goed gevolg. Meermalen zag men op de tentoonstellingen in deze Residentie schilderijen van hare hand, voorstellende bloemen en vruchten, welke algemeene goedkeuring erlangden. Men verzekert, dat tegen het aanstaande vporjaar, met de verbouwing der Groote of St. Jacobskerk alhier, een aanvang zal worden gemaakt. Aanstaanden Donderdag zal voor het Provinciaal Hof van Holland de zaak dienen van Arend Stokkel, bij verstek veroordeeld door het voormalig Hof van Assises in de provincie Holland (Zuider-kwartier)wegens eenen den 31 December 1835 beganen moedwilllgen manslag te Hazerswoude. Uit -Utrecht meldt men van den 15 December: Het Naturaliën-Kabinet onzer Hoogeschool is onlangs verrijkt met eene fraaije verzameling van Javaansche vogelen en eenige amphibien en visschen, door den hoog edel gestr. heer Mr. J. IV. F. van Nes, Ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, en hoofd-ambtenaar in Nederiandsch Indië, bij zijne terugkomst in het Vaderland medegebragt en aan de Hoogeschool geschonken. Ook heeft de Hoogleeraar van Lidth de Jeude van genoemden edelmoedigen beschermer der wetenschappeneenige fraaije stukken ten ge. schenke ontvangen, welke nog aan zijne rjjke, aan de Zoölogische Sociëteit verbondene verzameling ontbrakeu. COURANT. 18 DECEMBER. OOST.INDIE. Bij Koninglijk besluit van den 3 Januarij 1, 1.is tot Predikant der eerste klasse, bij- de Evangelisch-Luthersche Gemeente te Batavia benoemd, de heer F. JuttingCandidaat b,ij dat kerkgenootschap. Bij een ander Koninglijk"besiuic is de heer P, J. Bde Perezthans Adsi. stent-Resident van Beokoelen, op Sumatra, benoemd tot Ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw. Van Pontianac op de Westkust van Borneo wordt gemeld, dat aldaar zijn aangebragt een 20tal schipbreukelingen, welke in den avond van den 25 J111 ij door de Rijks schoener Zeemeeuw in volle zee werden omw^ard, hun best doende om den w-al, te bereiken. Deze ongelukkigen bleken, behoord te hebben tot de Engelsche brik Mar it7, Kapitein JV. fVihonwelke mee eene lading stukgoederen, ter waarde van 91,2-90, waaronder 42,000 aan contanten, van het eiland Mauritius kwaiu en naar Timor Koepang was be stemd, doch, ondanks alle aangewende pogingen, ten gevolge van een be komen lek, in den avond vaji 24 ju lij op o gr. 42 ra. Z. B. 108 gr. 30 m. O. L. van Greenwich was gezonken. Kapitein IVatson van de Engelsche schoener Essington was in April 1!. ter re-ede van Timor aangekomenaan boord hebbende een der op hec eiland Timor Laut overgeblevene personen van de equipage van de in 1823 aldaar door de oevolking afgeioopen Engelsche schoener Staat Come. Hij had 17 jaren als slaa.f op genoemd eiland doórgebragt, eene zeer harde behandeling onder vonden en was zijne moedertaal geheel vergeten, kunnende zelfs niet meer tot 10 tellen. Uit de districten Potjitan en Kediri waren berigteD ingekomen, van het buiten hare oevers treden der rivieren, door aanhoudende regens veroorzaakt, waardoor rijstvelden, koffijtuinen, gebouwen, bruggen enz., vernield waren. Zijne Exc. de Gouverneur-Generaal heeft onderscheiden zoo burger lijke als militaire benoemingen gedaan. T U R K Y E. Dé Gezanten der Europesche Mogendheden heb(ben openlijk aan den Sultan eene nota ingeleverd, waarin zij hem geluk wenschen, mee de, volgens den laatsten Hatti-Scheriff, ingevoerde veranderingen in zijn Rijk. De jonge Vorsc Milotch van Servie is uic Bucharest, zoo als reeds gemeld is, te Konstantinopel aangekomen en uit naam van den Sultan door een Overheidspersoon begroet. Zijne audientien bij den' Groot-Vizier en andere Ministers hebben reeds plaats gehad. De Prins de Joinvilie is;, na eenen uitstap naar Trapezunt gedaan te heboente Konstantinopel terug gekeerd. DENEMARKEN. In den avond van den 3den December heeft er te Kopenhagen reeds een volksoploop plaats gehad en in eenige huizen zijn de glazen ingeworpen. De oorzaak van denzelven schijnt geweest te zijn, dat het volk, bij de troonsbeklimming van den nieuwen Koning, meerder vrijheid verlangt, dan het tot dusverre genoten heeft, en eetie constitutie, op den voet der Noor. weegsche, wil ingevoerd hebben. De voorstanders van eenen meer liberalen regeringsvorm teekenen petitien aan den nieu wen Koning en men gelooft, dat Z, M. niet ongenegen is aan dien wensch gehoor te geven. Er is ook een adres door den handelstand te Kopenhagen aan den Koning aangeboden, waarin dezelve dringend om opbeuring verzoekt. Den 22Sten zou hec lijk van den overleden Koning te Rotschildt bij gezet worden. Z W ITSERLAND. Den 4 December is het in het kanton Tessino tot eene omwenteling geko. men, waarbij, even als in het begin van dit jaar te Zurich, de Overheids. personen afgezet en anderen door het volk aangesteld zijn. De reden dezer handelwijze zou daarin gelegen zijndat de afgezette Regering eenige be sluiten genomen hsd, welke met de vrijheid der drukpers en de schutters, genootschappen in strijd waren. De soldaten, die in Lugano, Belienz en andere plaatsen waren, hebben aan geenen tegenstand gedacht, maar dadelijk na het planten des vrijheidsbooms de wapenen nedergelegdzoo dat de nieuwe erde van zaken zonder bloedvergieten ingevoerd is. De laatste berigten, tot den 7den dezer loopende, melden dat de overwinnende partij zich toen overal zoo goed als meester beschouwde. GROOT-BRIT ANNIE. Londen den 14 December. De Koninglijke kapel van St. James schijnt de plaats te zullen zijn, waar het huwelijk van Hare Maj. de Koningin met Prins Albert zal plaats hebbenin die kerk worden reeds voorloopige toe bereidselen gemaakt. Uit Engeland waren dit jaar op de Groenlandsvisscherij 12 bodems uit. gevaren, welke 31 walvisschen hebben medegebragt, te zamen 382 ton traan opleverende bovendien waren 29 schepen naar Straat Davis gestevend, welke 89 visschen opgedaan hebben, 1,138 ton traan gevende, benevens 70 ton balein, te zamen dus f1,520 ton. Het vorige jaar was de vangst veel voor- deeliger geweest, daar dezelve toen 3,955 ton traan en 240 ton balein had opgeleverd. Het Ministerie te Lissabon is wederom veranderd, ren gevolge van de weigering der Ministers, om aan de vertogen der Engelsche Regéring, ten aanzien van de afschaffing des slavenhandelste voldoen. Van de Kaap de Goede Hooo heeft men het bedroevend berigt, dat bet Nederiandsch koopvaardijschip, Betsyen Sara, Kapitein Blaaw.vpot van Ba. tavia naar Nederland, ten westen van de Boschjesmansrivier, tn het district Uitenhage, verongelukt is en d,e Kapitein en 18 man zijn omgekomen14 man waren gered en door den heer G. van Rooyen gastvrij ontvangen. Door het Chineesch Bewind was, volgens de laatste tijdingeneen nieuw edict uitgevaardigd, waarbij de vreemde schepen, die opium hadden aange bragt, bevolen werden huiswaarts te keeren den 14 Junij was echter aan dat bevel nog niet voldaan. FRANKRIJK. Parijs den 15 December. De Moniteur bevat eindelijk omtrent de ge- nichten van eene zamerzweringwelke dezer dagen in aller ruond geweest zijneen artikel, waaruit blijkt, dat, hoewel er de Policie gelultk'g in geslaagd is, door hare waakzaamheid de verderfelijke aanslagen der paruien te verüde^n er echter schrikbarende Toebereidselen gemaakt waren, toe omverwerping der bestaande orde van zaken. Hetgeen door het regeringsbiad

Leydse Courant | 1839 | | pagina 1