A0. 1830. LBYDSCHE COURANT^ T R K Y E. WOENSDAG, li DECEMBER. NEDERLANDEN. Leyden den ioden December. Mén meldt uit 's Gravenhage van den 9 December: Aanstaanden Vrijdag avoud zal er bij Z. K. H. den Prins van Oranje tal gehouden worden. Heden avond heeft er een luisterrijk bal plaats bij HH. KK. HH. den Erf. prins en de Erfprinses van Oranjewaarop omstreeks 400 personen genoo. •digd zijn. Alle de leden van hec Koninglijk gezin zijn op hetzelve tegen woordig. Het muzijkcorps der afdeeling grenadiers heefc zich gedurende hec bal doen hooren. Z. K. H. Prins Albert vanPrnissen, die den 3de» dezer uit Petersburg te Berlijn was teruggekeerd, is eergisteren middag alhier aangekomenzijnde H. K. H. Mevrouw de Prinses Albert van 'Pruisseu baren Gemaal cot-Alphen •te gemoet gereden. De afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zetten der zeiver overwegingen over de veelvuldige aanhangige wetsontwerpen voorc. Morgen zal de Kamer eene algemeene zitting houden, waarin de. dag der beraadslagingen over de twee ontwerpen, waaromtrent de centrale afdeeling Vrijdag laatstleden verslag heeft gedaan, zal worden bepaald. Men kan al- zoo eerstdaags hét begin der dis'cussien over de aan de Kamer onderworpene voordragten, re gemoet zien. - Zijne Maj. heefc bepaald dat, behoudens nadere uitbreiding of wijzi- ging', gedurende het volgend jaar, in de weder in bezie genomen landstre ken van Limburg, de Rijks en vroegere provinciale belastingen op den duur, overeenkomstig Hoogstdeszelfs besluit van 12 Junij jI.N3. 31, zullen wor den geheven op den tot dusverre bestaanden voet, en naar de wetten en besluiten tor hiertoe in gemelde landstreken in werking gebleven. Hoogstdezelve heelt vastgesteld dat, van den eersten Februarij eerst komende, voortaan geene certificaten van Nederlandschen oorsprong voor katoenen lijnwaden zullen worden geviseerd, dan alleen voor de zoodanige als binnen Viands zullen zijn geweven en alle verdere bewerking hebben ondergaan. Zijne Exc. de Minister van Financien heeft eene resolutie genomen, waarbij de alphabetische lijst der vrijdommen van brievenporcen mee de vol. gende voorschriften geamplieetd worden: LoodswezenEr worde vrijdom toegestaan voor de Officiële correspondentie van de ontvangers en sub-ontvangers der loodsgelden mee elkander onderling. Het Departement van Oorloge De vrijstelling, toegestaan voor de officiële briefwisseling van en met de plaacselij«e Commandanten, zal toegekend wor den aan de correspondentie van en met de garnizoens-Commandantendie, op plaatsen, waar geene werkelijke Commandanten van de eerstgenoemde benaming aanwezig zijn, als zoodanig fungeren. Staten -Generaal, De leden van de Stat en-Generaal genieten vrijdom voor de officiële stukken, die hun door de griffiers van eene der beide Kamers, gedurende den tijd, dat de leden niet vergaderd zijn, aan hunne gewone woonplaatsen worden toegezonden. Uit het thans in hec licht verschenen nommer van het tijdschrift de Beeldende Kunstenblijkt, dac er op de afgeloopene' tentoonstelling in deze Residentie, behalve eenige andere kunstwerken, niet minder dan 83 schil derijen (ruim een vierde gedeelte der te koop geboden stukken) zijn aange kocht, voor welk een en ander gezamenlijk, eene som van ofigeveer f26,000 is besteedeen bedrag, dat waarschijnlijk niet onaanzienlijk is,en in verhouding tot betgeen op de, in de laatste jaren, te dezer stede gehouden tentoonstel lingen is besteed geworden, als zeer groot moet genoemd worden. Het JVeekblad van het Regt verhaalt eenen zeer afgerigten diefstal van lood, binnen 's Hage gepleegd. In een huilrhuis namenlijk komc een lood gietersknecht en zegt door den huisheer gezonden te zijn om de goten na te zien. Hij werkt eönige schofcen en komt verder niet te rug; doch in dien tijd had hij het looa van hec dak gestolen. De huisheer wist natuur lijk van niets af. Volgens eene bekend gemaakte opgaaf vtn het bedrag der collecre, gedaan ter aanmoediging en ondersteuning der gewapende dienst in de Ne •derlanden, blijkt, dat in dit jaar 27,234.79 ontvangen is. In Znid-Holiand was bijgedragen 6,832.21als: in.'s Gravenhage 2,197.775Rocteidam 2,827.705, Leiden 961.425, Dordrecht f 315.16, Gorinciiem 312.045, en m Brielle f 220.10. In den avond van den 7den dezer heeft er een treurig ongeluk op den Scheveningschen straatweg, tusschen hec huis van Doctor d'Amerie en half. weg, plaats gehad. De voerman van der Mey> die onder weg twee vrienden in zijn' wagen had opgenomen, is, zonder dat deze zulks schijnen gemerkt ce hebben, van den wagen gevallen; na een klein eind wegs, zonder voer man gereden ce hebben, bemerkte men *t eerst, en bij onderzoek bleek, dat van der Mey overreden was. Bijna bewusteloos te huis. gebragc, werd aan hem, doch vruchteloos, geneeskundige hulp toegediend; gevende hij na een half uur den geest. Hij laat eene weduwe na, welke, vau haren braven broodwinner verstoken, tot volslagen armoede is vervallen. ïn hec Journal de Smynewordt van 19 November gemeld, dat het Hof 'der Nederlanden aan de Verhevene Porte, door tusschenkomst van den Rid der G. Testadeszelfs zaakgelastigde te Konstancinopelde bedoeling te kennen heefc doen geven, om een nieuw handels-rractaac te sluiten op den voet van datgeen, hetwelk verleden jaar tusschen Turkije, Frankrijk en En geland gesloten is. De Sultan heeft 2 dagen voor den aanvang der heilige maand welke den 7den November was ingegaan, eenen firman uitgevaardigd, waarbij aan ialle ambtenaren, zonder onderscheidbevolen wordt, zich terstond, na het avondgebed, naar hunne bureaux te begeven. Daardoor zou de stremming in den loop der zaken, welke vroeger doorgaans die geheele maand Voortduurde, voorgekomen worden. De Prins de Joinville heefc van den Sultan onderscheiden geschenken ontvangen. De Kapudan Achmet-Pachadie de Turksche vloot aan Mehetned-Ali heeft overgeleverd, zou, volgens sommige berigten uic Alexandrie, aldaar den 14 November overleden zijn. De Turksche zeelieden te Alexandrie worden tot den rang van 2den Luitenant geregeld betaald; de betaling der hoogere officieren is tot nader order uitgesteld. DENEMARKEN. Den 3 December is te Kopenhagen in den ouderdom van 72 jaren overle den, Z. M. de Koning van Denemarken, Frederik KI, na eene afneming van krachten en eene ziekte van bijna drie weken, twee en dercig jaren ge regeerd hebbende. Zijne Maj. was reeds in 1784 tot mede-Regenc van zij nen vader verklaard, en volgde hem den 13 Maart 1808 in de Koninklijke waardigheid op. Den 31 Juki 1790 huwde hij de tegenwoordige Koningin- weduwe, Mat ia Sophia Frederika van Hessen-Kassei. De overleden Vorst is dadelijk in het bewind opgevolgd door Prins Chris tiaan Frederikoudsten zoon" van zijnen o"erledenen oom, Prins Frederik die den 7 December XS05 is overleden. Deze Monarch, thans onder den naam va» CkriAiaan Fill uitgeroepen, is den 18 December 1786 geooren; werd den 19 Mei 1814 tot Koning van Noorwegen verheven, maar legde deze waardigheid reeds den 15 Augustus van dat jaar neder. Sedert den 22.Mei 1815 is hij met zijne tweede gemalin, Prinses Karolina A mali a van Holster.) Augimenburg verbonden. Hij heeft uic een vroeger huwlijk eenefi zooi), met name Prins Frederik Karei Christiaatigeboren in 1808, welke ill 1828 gehuwd is met eene dochter van den nu overleden Koning. DUITSCHLAND. Uit Berlijn meldt men van den 5 December: Anderhalf jaar geleden.verwoescce een hevige brand eenige in de stad staande molen», bij welKe 10 personen, en daaronder ook de molenaar Kerrner en zijn gezin, met uitzondering van eenen zoon, om het leven kwamen. Thans eerst heeft men ontdekt, dac deze brand gesticht is. Een persoon, die bij eenen koopman in dienst was, welke een pakhuis onder een der afgebrande huizen had, wist, dat zijn heer eene aanzienlijke soin geld 111 eene ladetafel had geborgen. Hij deelde zulks eenen bekende mede eo beiden kwamen overeen, oin net huis in brand ce steken: de buit ont ging hun echter, want de koopman had dienzeifden namiddag het geid reeds in de bank gebragc. Door gewetensangsten gefolterd, veriiec de jonge koop- mansbedieade Berlijn en begaf zich naar Brcs'au; daar werd hij ernstig krank en, voor den dood beducht, openbaarde hij zijn misdrijf en gaf ook zijnen medepligtige aan; deze is de zoon van den molenaar Kerrneren dus de moordenaar vau zijne ouders, broeders en zusters. De jonge Kerrner haJ seaerc dien end eenen kleinen handel gedreven, doch deze bezigheid weder laten varen en eenen zeer wilden en onbetauieliiken levenswandel geleid. Hij is gevangen gei.omen en heeftnaar uien verzekert, de bekentenis van zijne misdaad reeds afgelegd. -- Uic Göttiugen schrijft men van den 30 November, dat het getal der i« geschreven studenten voor het wincer-i.c.i jaar 675 bedraagt. Van deze scuoeerden 246 in de Regtsgeleerdheid163 in de Godgeleerdheid 179 in de Geneeskunde, en 87 in de Letteren en Wijsbegeerte; onder deze bevon den zich te /amen 216 buitenlandersals Engelschen, Grieken, Zweden, Amerikanen, Lijflanders en Zwitsers. Het getal der studerenden was in ver gelijking van dac van het vorige jaar met 11 vermeerderd, hetgeen als een gunstig reeken werd aangezien. Ondercusschen kiaagc men uit Göttingen zeer over hec gering getal van scudencen, daar ue stad, in de gelukkige tijden van 1824 tot 1829, voor 1800 studenten ingerigc was en thans slechts een derde daarvan zich aan de lloogeschool bevond. Het gevolg daarvan was*, dac er niet alleen vele kamers leeg stonden, maar de huren ook zoo bijzonder laag waren, dat een daglooners famielje meer dan een student moest verwonen. Men beklaagc zich in Beijeren zeer, dat tie Regering het vereischre verlof om zitting te nemen geweigerd" heeft aaneen groot aantal beambten, die cot leden der Scendenvergadeiing verkozen zij», en welke bekend staan tot de liberale partij te behooren. Aai», al de Advocaten, met uitzondering van een enkelen slechrs, die tot leden der Scendenvergadering gekozen wa- ren, is dat verlof geweigerd geworden. GROÜT-BRITANNIE. Linden den 7 December. Op het Ministerie van Buitenlandsthe Zaken is Woensdag een Kabinetsraad gebonden. Maandag zal er door de Koningin op Windsor een geheimen Raad gehou den worden. Volgens de redenering der dagbladen schijnt het zeker, dat de aanstaande Gemalin der Koningin, in geen geval, den titel van Koning zal kunnen voe ren. Men meent, dat hij tot Heitog van Kent zal worden verheven, en dus den titel van den vader zijner gemalin voeren zal. Ook dar, echter zal hij, volgens de Engeiscbe gebruiken, eerst na de Prinsen en Prinsessen van den bloede in rang volgen. Men meent voorts, dat hem door het Parlement een jaargeld van 30,000 st. zal worden toegelegd. Over het geheel zal zijne stelling veel overeenkomst hebhen met die van den tegenwoordigen Koning der Bel en, toen deze met Prinses Charlotte, de vermoedelijke erfgename der kroon, was gehuwd. In de laatste 3 maanden hebben er in Londen 200 branden plaats gehad, waarbii 16 menschen omgekomen zijn. Dezer dagen zal te Londen het grootste schip der wereld, her stoom, schip namenlijk de Presidentvan de werf der heeren Curling en Toung te water gelaten worden. Dat vaartuig heeft 268 voeten^ in lengte, 42 voeten in breedtezonder de kasten voor de raderen der machine te rekenenwelke gezamenlijk bovendien 22 voeten breedte hebbenhet bezit eene machine van 600 paardenkracht, en kan rnim 1921 011de tonnen last voeren. Er is door den heer Jaudon een verslag bekend gemaakt, ten aanzien van den staat der Bank van de Vereenigde Staten van Noord Amerika. Uit dien staat bliikt, dat het verlies, hetgeen deze financiële inrigting, ten gevolg vati het escompteren van wissels, geleden heeft, slechts 1,300,000 dollars bedraagt. FRANKRIJK. Parijs den 7 December. De gevangennemingen gaan te Pariis nog gé- durig voort en onderscheiden huiszoekingen worden gedaanwelke tot ge- wigtige ontdekkingen aanleiding geven. De anarchistische partii heeft zich van wapenen en buskruid rijkelijk voorzien. Bij een student, die gevangen is genomen, heeft men 5 met kogels gevulde bommen en ander moordtuig gevonden; de proclamatien, die men vindt, gaan alles in hevigheid te boven. De Franschman, die dezer dagen uit Rusland, na aldaar sedert 18ra zijn verblijf gehouden te hebben, is wedergekeerd, heeft san de Regering verklaard, dat hem niet bewust was, dat er in Siberie Franscben in gevan genschap leefden. De Regering zegt in hare memorie, welke zij omtrent die zaak uitgegeven heeft, onder anderen het volgende:

Leydse Courant | 1839 | | pagina 1