133. A0. 1830. LEYDSCHE WOENSDAG, COURANT, 13 NOVEMBER. NEDERLANDEN. duïtschlAnd. w, .1® J N*. Si ■n'_, ✓V Leyden den i2den November. Gisteren hebben HH. KK. HH. Prinses Albert V»n Pruissen en Prins Alexanderbenevens eenige andere hooge personen, deze stad met een bezoek vereerd en eenige Musea's bezigtigd. Men meldt üit 'sGravenhage van den nden November: B'j Zijner Majesteits besloit van den Ssten dezer, is de heer Mr.Nicolaas Verloren, Procureur-Crimineel te Maastricht, benoemd tot Ridder der orde van den Nederlendsehen Leeuw. Zijne Maj. heeft, bij besluit Van gisteren, den heer J. P. van Mant velt, Hoofd-Ambtenaar bij de Algemeene Rekenkamer, die Vrijdag laatstle den door de Tweede Kamer der Staten-Generaal tot eersten Candidaat getto: zen is tér vervulling van de opengevallen betrekking van lid derzelver Re kenkamer, tot lid van hetzelve collegle benoemd. Zijne Maj. heeft, als schadeloosstelling voor de leden der Commissie van hermunting bij 's Rijks Munt, wanneer zij last ontvangen om zich in dienst van den Lande op reis te moeten begeven, de daarvoor te berekenen reis- en verblijfkosten vastgesteld. Door Zijne Maj. is aan den heer A. van den Heuvel, te Maartensdijk, vergunning verleend tot het bestraten, volgens de bewerking van Mac-Adam van den weg van Utrecht tot Schalkwijk, en tot het openen eener geldlee- ning van f65,000, ter bestrijding der daarvoor geraamde kosten. Naar men verneemt, is door het Gouvernement weder concessie ver. Ieend tot den aanleg eener nieuwe diligence-dienst tusschen Amsterdam en Rotterdam, over de steden Haarlem, Leiden, deze Residentie en Delft. Dezelve zal omstreeks tien Ure des avonds uit Amsterdam vertrekken en te Rotterdam vóór het vertrek der stoombooten aankomen. Eerlang zullen de bekendmakingen het publiek van den aanvang dezer niéuwe dienst verwittigen. Zijne Maj. heeft, te rekenen met 1°. Januarfl aanstaande, benoemd tot Arrondissements-Inspecteur der directe belastingen, in- en uitgaande regteri en acCijnsen te Winschoten, den heer J. H. de Ranitz, thans controleur te Amsterdam, en zulks ter vervanging van den heer L. J. Hora Siccama, die eervol ontslagen is; en tot controleur der in- en uitgaande regten en accijn- sen te Amsterdam, in plaats van den heer J.H. de Ranitz, den heer J. van Lier, thans controleur te Leeuwarden. Zijne Maj, heeft bepaald, dat dè twintig oudste in rang zijnde Majoors bij de tien geformeerde afdeelingen het tractement zullen genieten van f2600 ieder, en de twintig jongere f 2200, onverschillig over welk gedeelte der afdeelingen zij het bevel voeren of geplaatst zullen zijn, terwijl aan de ba. baljous-Commandanten twêe rations fourage en aan de Commandanten van de reserve-bataljons, mitsgaders aan dé Majoors k la suite, slechts één ra. tion zal worden te goed gedaan, £ijne Maj. heeft de 2de Luitenants J. J. de Veer, kV. Nieborg en K. H. Bollaertz, respectivelijk van de 4de, Sde en 2de afdeeling infanterie, alsmede de 2de Luitenants C. P. Lauberschuinier en J. H, Goossens, respec tivelijk van de 5de en rode afdeeling infanterie, in hunnen tegenwoordigen rang en anciënniteit, overgeplaatst bjj het wapen der infanterie van het leger in Oost-Indiê. Aan den gepensioneerden Generaal-Majoor Baron van Zytzama is, buiten bezwaar van het Rijk, verleend de rang van Luitenant-Generaal. Gisteren Is alhier aangekomen en aan het hótel de Bellevue afgestapt Z-. K. H. de Hertog van Cambridge. De afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal hebben zich heden bezig gehouden met liet onderzoek van de laatstelijk aan haar aange boden ontwerpen van wet, tot verhooging van den accijns op de steenkolen, tot verbetering van den accijns op den turf, houdende bepalingen nópens den accijns op den turf uit de irreguliere veenderijen en betrekkelijk den te ver. leenen vrijdom van lasten, ter zake van landontginning en landverbeteringen. Van den 12 November. Gisteren morgen Is Z. K. H. de Hertog van Cambridge, die aan het hótel de Bellevue afgestapt is, door HH. KK. HH. den Prins van Oranje, Prins Frederik der Nederlanden en den Erfprins van Oranje verwelkomd. Des middags wat er groot diner ten Hove, hetwelk door It. H. den Hertog is bijgewoond. Des avonds was ér soirée bij HH. KK. HH. den Erfprins en de Erfprinses van Oranje, waarop zich be vonden Z. K. H. de Hertog van CambridgeZ. K. H. de regerende Groot, hertog van Saksen-IVeimar, HH. KK. HH. de Prins en de Prinses van Oranje, Prins en Prinses Frederik der Nederlanden, Prinses Albert van Pruissen, Prins Alexander en Prinses Sophia, alsmede HH. DD. HH. de Hertog en Her togin van Saksen-kVeimarmet derzelver zoon. Heden avond zal er bij Z. K. H. den Prins van Oranjeter tere van dé buitenlandtche Vorsten, die zich op dit oogenblik in deze Residentie bevia. den, bal gehouden worden. In de zitting van de Tweede Kamer dér Staten-Generaal van heden, die de heeren Frets en van Dam van Isselt, ten gevolge van ongesteldheid; verhinderd werden bij te wonen, heeft de heer vanTuyll van Heeze, namens de Commissie, welke belast geweest is de lijst van drie Candidaten, tot vervulling der opengevallene betrekking van lid der Algemeene Rekenkamer, aan Zijne Maj. aan te bieden, haar verslag gedaan. Vervolgens is gelezen een Koninglijk besluit van den roden dezer, waarbij de heer J. P. van Mans, velt tot lid van dat Collegie benoemd is. Aan de Kamer wordt mededeeling gedaan van de dispensatlendie Zijné Maj., gedurende de afwezigheid der Kamera, verleend heeft van de bepa. lingen van het burgerlijk wetboek en van de wet, nopens de zamenstelllng der Regterliike Magt en het beleid der Justitie. Twee ingekomen stukken worden aan de Commissie tot de verkoekschrif. ten verzonden. Dezelve zijn van den heer Hubertut van den Heuvel, no. pens de aanstaande herziening der grondwet, en van den heer C. vanderTuuk, betrekkelijk 'slands geldmiddelen. De eerstvolgende zitting der Kamer wordt bepaald op Maandag, den 5 December, *s middags ten 2 ure. Van Vlaardingen meldt men van den loden dezer: In de vorige week zijn er 15 haringschepen gearriveerd, als: 7 te Vlaar. dingen, waaronder 1 van Delfthaven, 1 van Zwartewaal, 1 van Middelhar. bis en 1 van Scheveningen1 te Maassluis, 2 te Enkhuizen, waaronder 1 van de Rijp, en 5 te Amsterdam te zamen aanbrengende 234.; last, die van Amsterdam hadden met elkander nagenoeg 100 last daarvan. De haring vindt steeds goeden aftrek. Uit Dordrecht schrijft men, dat 1n 'den avond van 'den "iode'n 'dezer, de korenmolen de ZouWin het Kluizenaarspad even buiten genoemde stad, in brand geraakt en geheel door de vlammen vernield is geworden. Door de bijkomende brandspuiten zijn de belendende huizen nog behouden gebleven1. Den óden dezer is te Öud-Beijérland de schuur van den bonwhian kV, Hoogwerf, met vlas, lijnzaad, rogge en stroo opgevuld, eeneprooi der vlam. men geworden. Alles echter was voor brandschade verzekerd. Uit Amsterdam meldt men van den.tiden dezer, dat in de laatstge. hohdene vergadering van den Ed. Achtb. Raad dier stad-, uit het door HH. Regenten voorgedragen drieral, tot Doctor van het Buiten-Gasthuis aldaar, benoemd is de heer G. F. Voorhelm SchneevoogtMed. Chir. et Art. Ob'sr. Doet. Üit Harderwijk schrijft men van den pden dezer, dat den volgenden dag van daar te wafer naar Hellevoetsluis zon vertrekken een detachement, sterk 31 onderofficieren en manschappen, ten einde aldaar re embarquefen op het schip Batavia, om met dien bodem, na de kust van Guinea aangedaan ert aldaar Negerrecruten ingenomen te hebben; naar Java te worden overgevoerd. Het bevel over dat transport is opgedragen aan den van verlof terugkeerenden Kapitein Friuaertzijnde tot medegeleiders bestemd de 2de Luitenants van TilI en Engelenburg, mitsgaders de officier van gezondheid 3de klasse Pool AMERIKA. fie Banit der Vereenigde Staten te Philadelphia heeft, nadat eenige andere Banken derzelver betalingen in contant geld geschorst hadden, hare betalin gen geheel en al opgehouden te doen. Vele Banken in de zuidelijke Staten waen dat voorbeeld gevolgd, onder anderen die van Baltimore; die van New-York en Boston hielden zich nog staande. Men meent, en niet zonder gronddat deze handelwijs in Europa tot vele moeijelijkheden en bankroeten aanleiding zal geven- Ér hebben te New-York, Philadelphia en elder» voortdurend zware branden plaats, die veel schade aanrigten en die men aan kwaadwilligheid begint tóè te schrijven. In ééne maand warén door 24 branden óoo gebouwen in de asch gelegd, waardoor over de 4 millioen dollars schade was toegebragr. De berigten uit Montevideo loopen tot 19 Augustus. Den iyden dier tnaahd hadden de Franschen e'éne landing re Seconsir, dertig mijlen van Bue- nos-Ayres, ondernomen, maar waren met verlies teruggeslagen en naar het eiland Martin Garcia wedergekeerd. Een Amerikaansch schip, hetwelk door de blokkade Wilde breken, is door het Fransch escader genomen. RUSLAND. Naar luid van eenige berigten zou zich de gezondheidstoestand der Kei zerin niet verbeteren. 1Een gedeelte der troepen; die in het kamp van Borodino geweest zijn, zijn naar het zuiden des Rijks getrokken; hoe groot echter het aantal der troepen aldaar wezen zoukan met geene zekerheid worden opgegeven. Openlijk wordt het berigt tegengesproken van het ontdekken eener zimenzwering onder de troepen van den Generaal Geistuarnaar Polen bé. stemd. Wel wordt in dat later berigt erkenddat genoemde Generaal van zijn bevelhebberschap is ontslagen, maar het zegt, dat dit daaraan moet toei gekend wordendat er eenige insubordinatie onder zijne officieren ontstaan was, omdat hij, een vreemdeling, hen aanvoerde, daar de Russen thans eenen grooten haat koesteren tegen al wat vreemdeling is. De onlangs te Odessa aangekomen Gouverneur van Nieuw-Rusland en Bessarabie, Graaf von kVoronzoJf, zou naar de Krim vertrekken, om eenige nieuwe verordeningen aldaar in persoon te doen uitvoeren. Er was in de haven van Odessa; zoowel als in die van Sebastopol eene aanzienlijke zeemagt vereénigdook de Admiraal Lazarejf bevond zich te Odessa. Men had te Petersburg den 29 October Bog bestendig zacht weer. Sedert 1823 tot 1838 hebben de bergwerken in Rusland 206,000 pond goud, 737,480 pond zilver en 50,360 pond platina opgeleverd. SPANJE. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden heeft slechts twee dagen de reede van Gibraltar verlaten, daar hij den 19 November, na een togtje naar Tanger gedaan te hebben, op dezelve is teruggekeerd. Niet alleen heeft dé Minister van Oorlog Alaix, zoöals reeds is ge. meld geworden, zijn ontslag ingediend, maar ook al de overige Ministers hadden dit gedaan, hoewel tot nog toe dat ontslag hiet aangenomen is. Men theent, dat het gevolg van dezen toestand van zaken zal zijn, of het vormen van een geheel nieuw Kabinet, of het ontbinden der Cortes. Volgens berigten uit Arragon, van dén 3 November, waren de onder scheiden afdeelingen van Espartero het gebergte, in hetwelk Cabrera zich verschanst houdtreeds vrij ver ingetrokken. Uit eene telegraphische depeche üit Bayonne van den 9den blijkt, dat Espartero slechts 4 mijlen van Morella en O'Donnell 2 mijlen van CSntavieja verwijderd was. Een berigt uit Bayonne van 6 November meldt, dat Espartero, bij eene ontmoeting met de troepen van Cabreraéene aanmerkelijk vérliei geleden had; Een berigt uit Berlijn, overgemaakt door iemand, die omtrent de kerke- iijke zaken doorgaans vrij wel ohderrigt is, deelt de vrij belangrijke bijzon derheid mededin men in Pruissen niet alleen denktmaar ook dadelijk werkzaam is aan de oprigtihg eener van Rome geheel onaf hankelijke Duitsch- Katholijke kerk, waaraan meh reeds lang behoefte heeft gevoeld. Dit gebouw zoude op zeer milde, liberale grondbeginselen worden opgetrokken. Als algemeene bepalingen zouden terstond in aanmerking komen: het algemeeti vrij onderzoek der H. Schrift; het verrigten der gansche dienst in de land. spraak, dus ook het gezang, waaraan ook de géheele gemeente zoude deel nemen; het missaal zoude eene geheele omwerking Ondergaan. Mén zoude vervolgens met langzamen gang en wijze bedachtzaamheid zulke verordeniri. gen en vormen trachten aan eene zijde te zettendie in strijd zijn met het standpunt der hedendaagsché algèmeene vérlichting. Men zoude ook de zaak daarhenen trachten te leiden, dat, indien de Aartsbisschoppen van Reülèn en Posen tot die kerk wilden toetredenen hunne geheele afhangigheid van Rome wilden opzeggen, volle begenadiging ontvingen en in hunne waardig, heden hersteld werden, hetzij in de door hen bekleede zetels, hetzij dan, dat zij die met andere verwisselden. Men meent; dat ook Saksen en War.

Leydse Courant | 1839 | | pagina 1