Saad-lHlah, Pacha van Maistia, heefc het herige ingezonden, dat een Aegyptisch legercorps, uit drie regimenten voetvolk, vier escadrons ruiterij en eenige duizenden manschappen van onregelmatige benden zamengesteld onder het opperbevel van den brigade-Generaal Shukry-Beyin de rigting van Malatia voorrruUte; dat zij de beide districten van Sivrek en Chertneck reeds bezette, en dat de bevelhebber dier plaatsen, Osman-Bey, op de aan maning om zich over te geven, met de zwakke bezettingen waarover hij beschikken kondezelve ontruimd heeft. Wat Saad-UUah-V&cbz betreft deze had dadelijk, in afwachting van de bevelen der Portee.uiige ruiterij afgezondenom de bewegingen des vïjands gade te slaan. Een bijzonder berigt merkt hierop het volgende aan: Hoewel men deze beweging ais eene bloote verandering van stelling,door het in den omtrek van Marasch heerschend gebrek aan levensmiddelen en door de aannadering van het ongunstige jaargetijde veroorzaakt, beschouwen kan, meent men toch, dat zij de ernstige aandacht der Mogendhedenwelke zich met het oplossen van het Oostersche vraagstuk belast hebben, ver. dient, en dat deze eindelijk besluiten zullen, om maatregelen te nemen tot het ten einde brengen van eenen staat van zaken, die van dag tot dag voor ieder onverdrageüjker wordt en algemeene ongerustheid veroorzaakt. Verle. den Zatuidag hebben al de hoogste ambtenaren van het Turksche Rijk aan het paleis der Porte eene buitengewone raadsvergadering gehouden. Men heeft allen grond om te gelooven, dat daarbij over de aan te nemen bonding, in geval het Aegyptische leger zijnen marsch voortzet, gehandeld is; maar omtrent de genomene besluiten is niets uitgelekt. De nieuwe Fransche Gezant bij de Porte, in vervanging van den Ad miraai Roussinde heer de Pontoisis te Konstaminopei aangekomen. Mehemed-Ali was den ipden October van Caïro te Alexandrie in goe- den welstand terug gekeerd. Hij zou 50,000 ardebs koren naar Konstancino- pel zenden, om eenen hongersnood in die stad te voorkomen. SPANJE. Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden heeft, na vijf dagen te Gibraltar te hebben doorgebragt, den 17 October aan boord van het fregat de Rhijn Kapitein Aniens, genoemde plaats verlaten en zijne reis naar de Middelland, sche zee voortgezet. De vijandigheden tegen het Ministerie, welke bij het begin in der za. menkomst der Cortes schenen te zullen vernietigd worden, zoowel all de onderlinge oneensgezindheid, die in de Cortes heerschte, zijn op nieuw uitgebarsten, waarvan het gevolg geweest is, dat de Generaal AlaixMi» nister van Oorlog, zijne portefeuille heeft nedergelegd, en tijdelijk is ver» vangen geworden door den Kapitein-Generaal van Madrid, Don Francisco Narvaez. Deze echter voor het eerst in de Cottes-vergadering optredende, heeft den 31 October eene Koninglijke ordonnantie voorgelezen, waarbij de Cortes tot 20 November geprorogeerd worden. Voor echter uiteen te gaan hebben de leden met 90 tegen 3 stemmen het volgende voorstel aangenomen: Wij verzoeken het congres te verklaren, dat de Spanjaarden niet gehouden zijn de belastingen of eenige andere soort van opbrengsten, of gelden hoege. naamd te betalen zonder dat de bedoelde middelen alvorens door de Cortes zijn goedgestemd en geauthoriseerdovereenkomstig art. 73 der constitutie. Uit Barcelona wordt van den 31 October medegedeeld: In den nacht van den 2Östen dezer is de Graaf d'Espana van het bevel, hebberschap der Carlistische troepen ontzet geworden. De Junta had hem uitgenoodigd haar te komen voorzitten, en het is in haar middden, dat hij ontwapend en gearresteerd is geworden, om naar Frankrijk vervoerd te wor. den, even ais ook de leden Orlen, Ferrer en Sappons. Het bevelhebberschap is aan Sagarra gegeven. De Secretaris Adell is ook in verzekerde bewaring genomen. Labandcro is belast met het onderzoek naar de papieren van den Graaf d'Espana. Het schijnt, dat men zich verbonden heeft het stipste ge heim te bewaren omtrent deze omwenteling, naar de Tnrksche wijze. Niets was er nog te Berga uitgelekt op Maandag den 28sten. Volgens een ander berigt echcer zou de Graaf zich uit eigen beweging uit de voeten gemaakt hebben, daar hij door zijne troepen met het geroep van: Dood aan den tyranl Dood aan Don Carlos! was begroet geworden. Uit Bayonne meldt men van den 3 November, dat Espartero en diens Generaal Diego Leon bijna in de handen der Carlisten van Cabrera in eene hinderlaag gevallen en gevangen genomen waren. Een geheel escadron is daarbij door de Carlisten gevangen genomen en bovengenoemden zouden alleen hun behoud in de snelheid hunner paarden gevonden hebben. Brieven uit Madrid behelzen eenige bijzonderheden omtrent de onder, handelingendie thans tnsschen het Hof van Spanje en de Noordsche Mo. gendhedenonder medewerking van Frankrijk en Groot-Britannie, hangende zijn, en waarmede de reis van den Brigadier VargasKamerheer van'Don Sebasliaannaar Bayonne, het onverwacht vertrek van den Graafje Torreno uit Parijs naar Madrid, alsmede de zending van een Aide-de-Camp van den Maarschalk Soult naar Bourges, dadelijk in verband zouden staan. Men ver. haalt dat Don Carlos verklaard heeft, de beslissing zijner zaak geheel aan den Keizer van Oostenrijk over re laten, en dat de gedane voorstellen tot schik, king van de Spaansche geschillen, en te gelijk van die van Portugal, hoofd, zakelijk hiero.p nederkoraen: Spanje zon Don Carlos en zijne familie moeten herstellen in zijne regten van Infant, en in het genot zijner goederen en inkomsten aan zijnen hoogen rang geëvenredigdzijn oudste zoon zou Koningin Isabella II huwen; het Koninglijk statuut zon weder in werking komen, zoo als het in 1834 bestond, en de Cortes zouden opgeroepen worden om de wet omtrent de opvolging der monarchie definitief te regelen; het Spaansche Kabinet zou zich onderwer. pen atn het initiatief van het Hoofd der Kerk voor het hervormen van de geestelijkheid. In Portugal zou Don Miguel hersteld moeten worden als Infant en in het genot van zijne bezittingen en aan zijnen rang voegende jaargelden; aldaar moet men eene politieke amnestie uitvaardigen, het charter door Don Pedro geoctrooijeerd herstellende leening door Don Miguel te Parijs gesloten als staatsschuld erkennen, even als alle geldelijke verbindtenissen onder de rege. ring van Don Miguel aangegaanvoorts zou het Kabinet van Lissabon de bil. liike eischen van het Hof van Rome, betrekkelijk het hervormen der geeste iijkheid, inwilligen. Deze zouden de voorwaarden zijnop welke Oostenrijk het bestuur van Isabella II en Donna Maria II wil erkennen, en het Hof van Madrid zou alleen aanmerking maken tegen het huwelijks-voorstel tnsschen den oudsten zoon van Don Carlos met de Koningin, doch genegen zijn tot zoodanig hu. weliik met den civeeden zoon van dien Prins. Men verhaalt dat de onder handelingen reeds vrij ver gevorderd zijn. De gematigde partij, zoowel in Spanje als in Porcngalverlangt een einde aan den twist te zien, ook uit vrees van geheel verdrongen te worden door de zoogenaamde vrienden van den vooruitgang, die niets liever dan eene omwenteling wenschen. Men ver. zekert dat het Hof van Napels zich ook met die schikkingen inlaat en zich ter gunste van Don Miguel verklaart, die zich thans bij Koning Ferdinand bevindt, Telegraphische Depêche. Narbonne, 3 November. Den a8sten der vorige maand was de gemeenschap van Valencia met den Generaal O'Donnell moeijelijkde Generaal Aspiroz was in de omstreken van Xerciade Generaal Iloyos bezette Linade Carlistische bevelhebber Are. vallo bevond zich steeds te Chelva. ITALIË. Van de grenzen schrijft men van den aSsten October, dat de over. komst uit Oostenrijk van den Hertog van Bordeaux naar Rome, in laatstge. noemde plaats veel opzien verwekt had, daar die overkomst niet alleen ge. heel onverwacht was, maar men ook meendedat dezelve zonder passen van de Oostenrijksche Regering en dus zonder hare toestemming gebeurd was. Wat de reden echter van zijne handelwijze wezen mag, weet men niet; dit alleen weet men, dac hij digt bij Rome eene zamenkomst rnec ziir.e moeder, de Hertogin van Berry gehad heeftmisschien heeft zijne reis niets anders ten doel, dan om Rome en derzelver merkwaardigheden te bezigti. gen; hoewel sommigen van eene te beproeven landing in het zuiden van Frankri,k reeds beginnen te spreken. ZWITSERLAND. De nieuwe Opvoedingsraad te Zurich heeft nu bekend gemaakt, dat aan de Hoogeschool van die plaats een gewoon Professoraat in de Theologische Faculteit voor het leerstellige en de kerkelijke geschiedenis open is; dat he: vaste tractemenc is 1800 Zwitsersche fr., zooveel als ruim ƒ1200, en dat diegenen, die daarna dingen willen, zich voor 31 December schriftelijk moeten aanmelden bij den Voorzittter van den Opvoedingsraad Dr. Meier met bijvoeging van hunne kunde en leerwijze, die reeds door openbare fnnctien gebleken is, of van een schrifcleijk berigt nopens hunne scuaien en leerwijze. DUITSCHLAND. Te Weenen is den 30 October de Prins von Metternich van zijnen uitstap naar den johannes-berg wedergekeerd, Z. M. de Koning van Pruissen heefc aan den Nederlandschen Luitenant" Generaal van Coedecke de orde van den Rooden Adelaar geschonken. Uit Berlijn meldt men, dac reeds den isten November de voorloopige feestvieringen voor hec eeuwfeest der Hervorming begonnen waren, door het feestelijk onthalen der kinderen en oude lieden, in de godshuizen, de inwijding van een burgergasthuis, hec onthalen der invaliden uit den veldtogc van 1813 tot 1815, ten getale van 300 enz. Den aden is er eene plegtige godsdienstoefening gehouden. De leerlingen der onderscheiden scholen zijn in plegtigen optogt naar de kerken gegaan. Ook de Magistraat en de geeste. lijken begaven zich in eenen optogt derwaarts heen. De Magistraat heeft besloten aan elk van de armen, bedeelden der stad, zonder onderscheid van geloofsbelijdenis, 10 sgr. te schenken, hetwelk voor 6—7000 zoodanige armen 2500 th. bedraagt. Zijne Maj. de Koning heefc aan de stads-armen 3000 th. geschonken. In de dagbladen is er spraak, dat de reis van den Groothertog van Sak* sen-Weimar naar 's Gravenbage ten doel zou hebben een huwijjk van den Erfgroothertog met Prinses Sophia van Oranje. De Erfgroothertog is in zijn 22ste jaar, Prinses Sophia in haar 16de. Uit Hamburg schrijft men van den 29 October: Men zegt, dat het Fransche Gouvernement ïan het Kabinet van Kopen, hagen voorstellingen heeft gedaan, met betrekking tot het zeer hooge tarief van de Sond, een tarief, dat, volgens de meening van het Fransche Gou vernement niet meer in overeenstemming is met de regten der Europesche Staten. Frankrijk zou nog aan Denemarken den wensch hebben doen uitdruk, ken van de verschillen te zien eindigen, die tusschen dat Koningrijk en de steden Hamburg en Lubeck, betrekkelijk den transito-handel, bestaan, opdac de slechte gevolgen voorgekomen worden, die daaruit voorden Franschen handel in het Noorden voortspruiten. Men melde uit Baden van den 29 October het volgende: Met de gisteren nacht plaats gehad hebbende sluiting der speelbanken en van het conversatiehuis is thans het saizoen van 1839 als gesloten te beschou wen. Blijkens de gedurende den badtijd dagelijks uitgegeven vreemdelings- lijst is deze badplaats door 19,895 vreemdelingen en badgasten bezocht.; ver* leden jaar telde men ruim 20,000. Het tegenwoordige saizoen mag schine. rend worden genoemd, hoewel het verblijf der vreemdelingen, door elkan der genomen van korteren duur was dan in vorige jaren. De eigenaars van particuliere woningen hebben minder goede zaken gemaakt dan de talrijke groote logementen, weshalve de meesten in den loop van dezen winter nog verder zullen worden uitgebreid. Particuliere verblijven zijn reeds zoo goed koop te huren als in iedere kleine stad ten platten lande, terwijl zij vroeger de huur van woningen te Parijs of Weenen opbragten. Den rijksten oogst echter hebben de groene tafels ingezameld; bevoegde beoordeelaars begroo* ten de zuivere winst, na aftrek van alle onkosten, pacht, uitgaven voor de verfraaijing, enz., op ruim een millioen guldens. Gedurende den ganschen speeltijd, van 15 Mei tot 25 October, heeft de bank slechts op eenen enkelen dagen verloren, te weten 9 h 10,000 guldens aan eenen voornamen Rus; overigens heeft de bank alle dagen gewonnen, en op eenen der laatste dagen nog tusschen de 80,000 en 90,000 guldens van eenen Franschman. Uit Dusseldorp meldt men van den óden, dat in het Munsterchal onlangs een man gestorven is, die bekend heeft in 1819 een mensch te hebben ver. moord, van welke misdaad toen, de vrouw en de zoon van den vermoorde beschuldigd zijnde, beide op het schavot waren gestorven, hoewel de onge- lukkigen tot hnnne laatste oogenblikken toe hunne onschuld betuigd hadden. Dit geval kan den Regter leeren orazigtig te zijn. De Neurenburgsche Correspondent meldt, dat in Volhynie, in Polen, in eenen nacht alie Katholijke geestelijken, die zich tegen de gemengde huwlijken verzet hebben, opgeiigt en naar Siberie vervoerd zijn. GROOT-BRITANNIE. Londen den 6 November. Den 3osten 1. 1. heeft Lord Palmerston zich in eene circulaire aan de te Londen residerende vertegenwoordigers der on derscheiden Mogendheden gerigt, om zich te verantwoorden wegens het gebruik, dat door hem van de 5,000 gemaakt is, welke het Portugeesch Gouvernement in zijne handen gesteld had, tot betaling van eenige billijke aanspraken van Britsche onderdanen op de Poriugesche Regering. Zoo als men weet heeft het Portugeesch Gouvernement, omtrent het gebruik dier gelden, zeer het harnas aangetrokken. Den I4den zal er ten behoeve der uitgewekene Polen, van stadswege, een groot bal en concert gegeven worden. Sedert eenigen tijd is er moeite gedaan en wel met goed gevolgom van een oorlogschip, de Royal George, dat voor een groore vijftig jaar, digt bij de kust gezonken is, onderscheiden stukken door met buizen aangebragt buskruid te laten springen en dan door duikers naar boven te laten brengen. Onder de kleine voorwerpen, door de duikelaars opgebragt, is merkwaardig eene groote houten doos, waarin twaalf blikken bussen, luchtdigt gesloten, waarin men ingemaakte snijboonen gevonden heeft, welke, na 57 jaren onder water geweest te zijn, nog even goed en bruikbaar bevonden werden, als of ze pas in de bussen gesloten waren. Men kan niet merken, dat er zout of azijn of iets anders gebruikt is om dezelve te bewaren; zij zijn eenvoudig gekookt en niets meer. De heer Henry IVilkinsonwerktuigkundige te Londen, heeft eene nieuwe soort van geweren uitgevonden, welke alle bekende soorten moeten overtreffen. Deze geweren, die een getrokken loop hebben, zijn zeer een. voudig, zij zijn van eeD rad voorzien, dat om eene as draait en met zeven patronen wordt beladen, die achtervolgens afgeschoten worden. Na de ont lading van dit rad heeft de schutter slechts een ander rad aan te brengen, hetwelk zeer gemakkelijk geschieden kan, zoodat hij zich alleen van een aantal geladen raderen heeft te voorzien, om een bestendig vuur te onder honden. Alle de zeven schoten worden in minder dan 15 seconden gedaan. De geweren dragen honderd en vijf yards (ongeveer 100 Nederl. ellen).- Men heefc reeds, in het,bijzijn van deskundigen, met deze geweren proeven genomen, die alle zeer voldoende zijn uitgevallen. Bij dezelve heelt een

Leydse Courant | 1839 | | pagina 2