leydsche PT. f35. m A0, 1830. MAANDAG, COURANT. ii NOVEMBER. NEDERLANDEN. Leyden den loden November. Bij de Leidsche Mnzijkschool heefc laatstleden Donderdag, den ^den de- Eer, de Vijfae Jaarlijksche Prijsuitdeeling aan de meestgevorderde leerlingen plaats gehad. Als inleiding 'tot het kleine feest, sprak de Vice-President der Commissie, Prof. J. BaXe, tot het talrijke gehoor over het doel der Toonkunst, en over de keuze der Muzijksoort, die als uitspanning en sie raad van het beschaafde leven beoefend wordt. Hij verhaalde van den bloei der School, die thans 109 leerlingen telt. Hij roemde de toenemende be. langstelling dtr Leden, en de bekwaamheid en de vlijt der Heeren Onder, wijzers; terwijl hij eindelijk eene toegevende beoordeeling inriep van de muzijkstukkendie sommigen der leerlingen, als proeven hunner vordetin gen, zouden voordragen, en van het Choorgezang, dat den avond beslui- ten zou. De uitkomst heeft den Spreker der Commissie niet beschaamd; de tevre. denheid was algemeen. Bijzonder werd de aandacht getroffen door de kracht en den smaak in het Pianospel van den jongeling C. W. Susanna, leerling der Tweede Klasse, die dezen avond van de School afscheid nam, en een vleijend getuigenis wegdroeg van vlijtige oefening en van een ordelijk gedrag. Het Choorgezang, waarin men stemmen opgemerkt heeft, die veel beloven, getuigde alweder van het bijzonder talent van den Heer Directeur, die met dit gedeelte van het onderwijs belasc is. Hierna werden Prijzen en Getuigschriften uitgereikt aan 26 leerlingen. Het geheel was geopend en Werd beslocen met Ouvertures, uitgevoerd door een Orcbesc van meesters en welwillende liefhebbers der mirzjjk. Het beijverde zich, in den loop van den avond, om de jonge spelers en het Choor op een bescheidene wijs te begeleiden, en zich niet ten hunnen koste te laten gelden. Eenige leerlingen, onderwezen door de Heeren Wet- rens en Knippenberg, en wier studie eerst met den aanvang der Inrigting, of zelfs later, begonnen is, namen in het Orchest deel aan de uitvoering der Ouvertures. Dit prijst zich zelf. Men meldt uit 's Gravenbage van den 8sten November: De vergadering van de Tweede Khmer der Staten-Generaal wordt heden ten half twaalf ure geopend. Er zijn 44 leden tegenwoordig, te weten de heeren: Junius van llemertDijckmeesterBrongers, BackerSnouck Hur gronjeSchimmelpenninck van der Oye, van de MortelSandberg, van Tuijll van HeezeBruce, van Nagelt, Ferweij Mejan, Kniphorst, van der Gronden, Boddaert, Frets, Hinlópen, IVijnaendts, van Akerlaken, Repclaer, de Jonge van Campens- Nieuw landStar Busmann, van Hoorn van Burgh, Collot d'Es CUryvan der FsldenGouverneur Druljvesteijnvan Dam van IsseltClif ford, van Uappard, Romme, Hooft, van de Poll, Binkes, Gockinga, Luzac, IVarin, Röell, van Aiphenvan Sytzama, Cats, van A::': van IVijck, Fijf- huis en de Voorzitter jnr. Mr. O. van Swinderen van Rcnsuma, De notulen van het verhandelde in de vorige zitting van den ó.ien dezer maand worden gelezen en goedgekeurd. Het opmaken der voordragt van drie Candidaten voor de opengevallene plaats van lid der Algemeene P.ekenknmer wordt aan de orde gesteld. Tot siemopnemers worden benoemd de heeren: van Tuijll van He-ze en Leende van Nagelt van Amp senvan Dam van Isselt en RöeU van Hazerswoude. De Voorzitter geeft kennis, dat nog is ingekomen een verzoekschrift van P. van Genabethvroeger Professor aan het Athenaeum te Brugge en thans ■woonachtig te Amsterdam, die mede wenscht voor 'het lidmaatschap der Al gemeene Rekenkamer in aanmerking te komen. Die verzoekschrift wordt ter inzage van de leden nedergelegd. Eene eerste stemming ter benoeming van den eersten Candidaat heeft plaats ■waarvan de uitslag is als volgt: J. P, van Mansveld 17 stemmen, Mr. 11. van Stralen 6, Mr. R. Sandberg 5, Mr. A. F. Romswinkel 4, Mr. E. van der Dussen 4, D. J. H. Boellaard 3, Mr. A. C. van der Goes 3, R. il. van Some- ren ééne en Mr. IV, G. Hovy mede ééne stem. Niemand de volstrekte meerderheid bekomen hebbende, gaa; men tot eene tweede stemming over, waa'rbij de stemmen aldus verdeeld zijn: van Mans veld 21 van Stralen 6, Romswinkel 6, van der Dussen 4, Sandberg 3, Boel laard 2, Hovy 1 en van der Goes 1. Deze stemming almede tot geenen bepaalden uitslag hebbende geleid moet er eene derde en beslissende stemming tusschen de twee eerst in aan! merking komenden, die de betrekkkeliike meerderheid hebben bekomen plaats hebben. Daar nu de heeren van Stralen en Romswinkel ieder zes srem! men en dus een gelijk getal hebben verkregen, moet uitgemaakt worden, wie van hen beiden bij de beslissende stemming met den heer van Mansveld in aanmerking komt. De Griffier doet voorlezing van het 15de artikel van het reglement van orde der Kamer, waaruit blijkt, dat in zulk een geval de ouderdom den voorrang geeft. De Voorzitter zegt, dat uit liet door den heer van Stralen ingekomen verzoekschrift blijkt, dat hij den ouderdom van 40 ja. ren heeft bereikt; terwijl, naar getuigenis van verscheidene leden, die met den heer Romswinkel bekend zijn deze eenige jaren ouder moet zijn. De heer van Sytzama meent echter, dat het een gevaarlijk antecedent zou'zijn om bij eene zaak van dezen aard op eene bloote waarschijnlijkheid af te gaan'. Daar deze aanmerking beaamd wordt, schorst de Voorzitter de zitting, opdat inmiddels naar den ouderdom van den heer Romswinkel onderzoek zou'kunnen ■worden gedaan. Na eenig tijdsverloop geeft de Voorzitter te kennen dat het hem gebleken is, dat_ de heer Romswinkel den ouderdom van 50 jaren heeft bereikt. Derhalve kan bij de derde en beslissende stemming alleen deze heer met den heer van Mansveld in aanmerking komen. Die stemming heeft plaats. Daar de heeren Beelaerts van Blokland en van Meeuwen, inmiddels in de vergadering zijn gekomen, nemen 46 leden aan de stemming deel. De heer van Mansveld verkrijgt nn 33, de heer Romswinkel {i stemmen, terwijl twee stembriefjes oningevuld blijven. De Voorzitter proclameert dien ten gevolge den heer J. P. van Mansveld als eersten Candidaat op het aan Zijne Majesteit den Koning aan te bieden drietal voor het lidmaatschap der Algemeene Rekenkamer. Voor de keuze van den tweeden Candidaat op hetzelfde drietal, hebben mede drie stemmingen plaats, te weten: Eerste stemming: Mr. H. van Stralen 9 stemmen, Mr. E. van der Dus. sen 8, Mr. R. Sandberg 6, Mr. A. C. van der Goes 6. D.J.H.Boellaard5, Mr. A. F. J. Romswinkel 5, Mr. IV. G. Hovy 5, J.J.Brutel de laRivièrei, en P, M, van Meunmede ééne stem. Tweede stemming: van Stralen 16 stemmen, van der Dussen 11, van der Goes 5» Romswinkel 4, Hovy 4, Sandberg 3, en Boellaard mede 3 stemmen. Derde stemming: van Stralen 29, van der Dussen 16 stemmén; één Stem, briefje 111 blanco, Qe Voorzitter proclameert alzoo den heer Mr. H. van Stralen als tweedert Candidaat op het aan Zijne Maj. den Koning aan te bieden drietal. Voor de keuze van den derden Candiuaat hebben de beide volgende stem» miugen plaats: Eerste stemming: Mr. IV. G. Hovy 23, D. J. H. Boellaard 8, Mr. A. C. van der Goes 4, P. M. van Meurs 4, Mr. A. F. J. Romswinkel 2, R. H. van Someren 2 stemmen, J. J. Brut el de la Rivière, Mr. E. van der Dussen en Mr. R. Sandbergieder ééne stem. Tweede stemming: Hovy 27, Boellaard 9, van der Dussen 3, van der Goes-3, Sandberg 2 en van Meurs 2 stemmen. De Voorzitter proclameert dien ten gevolge den heer Mr. IV. G. Hovy als derden Candidaat op hec aan Zijne Maj. aan te bjeden drietal. De Voorzitter benoemt tot leden der Commissie uit de Kamer, die dit drietal aan Zijne Maj. zal gaan aanbieden, de vier heeren stemoprtèmérs, alsmede de heeren van Akerlaken, Binkes, Brüce en Kniphorst. De heer valt Akerlaken verzoekt van deze Commissie verschoond te worden, omdat hij voornemens is zich voor eenige dagen huiswaarts te begeven. De heer Fteïs wordt in zijne plaats benoemd, en zegt, de zending te aanvaarden, ofschoon hij anders mede eenige dagen huiswaarts zou zijn gekeerd. Niets ikeer aan de orde zijnde, wordt de zitting opgeheven. Gisteren middag is, bij gelegenheid van het verblijf van dén Groother» tog van Saksen-lVeimar, groot diner bij Z.M. geweest; aldaar waren tegen, woordig, behalve de doorluchtige gast, de leden van het Koninglijk Huis4 de Hertog Bernard van Saksen-lVeimar en deszelfs Echtgenoot, benevena vele leden van het Corps Diplomatiek en andere booge personaadjen. Het heeft H. K. H. de Prinses Albert van Pruissen behaagd, gisteren op het paleis te neodigen den beroemden pianist Döhler, die in tegenwoor digheid van al de Prinsen en Prinsessen van het Koninglijk Huis, alsmede van Z. D. H. den regerenden Hertog en HH. DD. HH. den Hertog en de Hertogin Bernharivan Saksen-lVeimaronderscheidene uitmuntende stukken heeft uitgevoerd, weswege het booge gezelschap, op de vleijendste en wel. willendsie wijze, deszelfs bijzondere tevredenheid heeft betuigd. Wij we. ten, dat er slechts eene stem was om te erkennen, dat al hetgeen men tot dusverie geboord heefc, in geene vergelijking komt met het uitstekend talent van dezen virtuoos. Dezen morgen heeft de groote pianist, van wege Hare K. H. Prinses Albert van Pruisseneenen pracluigen ring, met edelgesteen- ten omzet, ten geschenke ontvangen. Van den <}den November. De Commissie van de Tweede Kamer der Staten Generaai, welke in de zitting v^n gisteren belast geworden is, de lijst van drie Candidaten voor de opengevallene betrekking van lid der Al. gemetne Rekenkamer, aan Zijne Maj. aan te bieden, is heden bij den Ko. ning toegelaten, om z;ch van de haar opgedragene taak te kwijten. N«'r men verneemt, zijn er bij het onderzoek der aanhangige financiële wctien, veeLUidige en gëwigtige aanmerkingen, in de afdeelingen der Ka llid, tegen deze! e gemaakt, en zijn er door vele leden onderscheidene vragen deswege gedaan. Men moet bij deze gelegenheid ook in belangrijke becijferingen getreden zijn, Aanstaanden Dingsdag, ten 2 ore, zal de Tweede Kamer eene open bare zitting houden. Men verzekert, dat de werkzaamheden der Kamers voi-rloopig zuilen worden geschorst tot op het einde dezer maand, waardoor de Regering in de gelegenheid zal zijn, in dien tusschentijd te antwoorden op de bedenkingen, welke in de sectien tegen onderscheiden aanhangige wets-ontwerpen gemaakt zijn. Gisteren middag is er bij Zijne Exc. den Minister van Koloniën, Ba. ron van den Bosch, weder een luisterrijk diner gehouden, waarop het Corps Diplomatique en een aantal leden der Staten-Generaal genoodtgd waicn. De volkstelling, door Zijne Maj. bevolen in deze maand te moeten plaats hebben, is ook van toepassing verklaard op de weder in bezit geno. men landstreken in Limburg, benevens op de stad Maastricht en der.r. 'ver stratcgetischen kring. De Hofmaarschalk van Zijne Maj, den Koning heeft, volgens Hoogst- deszelfs bevel, aan den heer D. Koning N.Zn. te Rotterdam, (welke thans echter zich te Parijs bevindt toe verdere beoefening der compositie), als een blijk van Zijner Majs. welwillendheid, een diamanten ring doen over handigen, voor een aan Z. M. opgedragen gebed Domine salvum fac Regem, waai van Z M. reeds vroeger de opdragt met welgevallen had aangenomen. Te Rotterdam is H. Ligtlijf, gehuwd mee J. de Hekbeschuldigd, met bebuip van F. de Fisser, met welke vrouw hij eene ongeoorloofde ver keering hïe'-dzijne voornoemde vrouw, aan huis van laatstgenoemde, uic een zolderraam op straat te hebben geworpen; de vrouw, hoewel zwaar gewond, is echter niet overleden en bevindt zich in het gasthuis. Ligtlijf en de Fisser zijn in handen der Justitie. Te Amsterdam is den 7den dezer rnet goed gevolg te water gelaten, het koopvaardij-fregatschip genaamd Doggersbankter grootte van nagenoeg 800 tonnen, en gebouwd op de werf de Oranjeboom, van de scheepsbouw, meesters A. de Graaf en Zonen, op hec Bikkers-eiland. Marretje Moonen, beschuldigd van moedwillige brandstichting in eenen hooiberg, toebehoorende aan Jan van der Neut, onder Mijdrecht, zoude den 5 November voor het Provinciaal Geregtshof van Utrecht verschijnen, dan de teregtstelling is, ingevolge art. 452, wetb. van strafv., geschorst; zij is naar hec krankzinnigenhuis te Utrecht overgebragt. Wanneer deze beschuldigde hersteld zal zijn, dan zal deze zaak, voor den regtsgeleerde belangrijke opmerkingen opleveren. Het Journal de Limbourg meldt, dat de Commissie, belast met het onderzoek van de vaart op hetZuid-Wiilems-Kanaal, bepaald heeft, dat hec vervoer der koopwaren van 's Hertogenbosch naar Maastricht en vice versa, vrij zal kunnen plaats hebben. Het transico-regc zal door eene eenvoudige formaliteit vervangen worden. T U R K Y E. Uit Konstantinopel meldt men van den isden, dat de Sultan een firtrtatl had uitgegeven, waarbij het aan het Franache fregat la belle PouleCom mandant de Prins de Joinville, toegestaan waa de Dardinellen binnen te loo. pen en naar Konstantinopel te zeilen. De Porie heefc aan de Ambassadeurs der groote Mogendheden de vol gende mededeeling gedaan:

Leydse Courant | 1839 | | pagina 1