A°. 1830. LEYDSCHE COUR A N Te •I, I Zijne Maj. heeft benoemd tot Notatis te Hellevoetsiuis, den heer A.G. Wan Sitteitwonende te Soetermeer, en zulks ter vervanging van Mr. L. \Plooster, die tot andere fnnctien geroepen is; en tot Notaris te Zuidland, den heer D. Kratjenhojf van de Leurwonende te Brielle, ei' zulks ter rervanging van Mr. ,7. li. Kraijcnhojf van de Leur, die tot andere function Igeroepen is. 130. as: i 11: S- or- Sink eedj Ae/ heid e« WOENSDAG, NEÓERLANDEN. Leyden den 29sten October. Z. K. H. Prins Alexander is gisteren nacht te één uur van Hoogscdeszelfs reis naar Polen en Rusland, enz., deze stad doorgekomenzich naar 's Gra- Vsnhage begevende, Heden had aan onze Hoogeschool de private promotie in de Genees, 'kunde plaats, van M.'J. Ku-ys, van de Kaap de Goede Hoop, de dissertatie loopt: de nonnullis cxanthematibus ad familiam tuberculorum pertinentibus. Men meldt uit 's Gravennage van den 28 October: Zijne Maj. heeft aan den Majoor ,7. D. Barre, Adjudant van Z. K. H. Prins frederik, vergunning verleend tot-het aannemen en dragen van het versiersel 'der orde van den Roodeu Adelaar, 3de klasse, hem onlangs door Zijne Maj, Wen Koning van Pruissen geschonken, Zijne Maj. heeft aan den visschers-Kapitein Maarten den Breems, te Vlaardingen, en aan zijne equipage, ter zake van hun edelmoedig gedrag in het redden van scheepsvolk uit het Engelsch schoonerschip Mercury, Kapt tein James Reid, eene geldelijke belooning toegelegd. Aan den Engelschen Consul te Rotterdam, Sir A, Fervier, is vergund om de provincie Zeeland onder zijn Consulaat te begrijpen. Z. K. II. prins Alexander is heden morgen omstreeks n ure van Hoogst deszelfs buitenlandsche reize 111 deze Residentie teruggekeerd en heeft da. delijk bij Z. M. en de leden van het Kpningljjke Gezin bezoeken afgelegd. 1 Heden heeft de Tweede Kamer der Staten-Generaal eene zitting met ifesloten deuren gehouden, waarin langdurig beraadslaagd is over het ontwerp van adres, in antwoord der Troonrede, hetwelk haar, door de daartoe be noemde Commissie, is aangeboden. Zij heeft het adres aangenomen en het- zelve aan de Eerste Kamer verzonden. Vervolgens is de Eerste Kamer vergaderd en heeft dezelve van de Tweede Kamer het opgemelde ontwerp van adres ontvangen, en hetzelve, ter over weging aan de afdeelingen toegezonden. Morgen zal de Kamer over dit ontwerp beraadslagen en inogt hetzelve door de Kamer worden aangenomen, dan zal het ontwerp aanstaanden Woensdag den Koning worden aangeboden. Na den afloop van hec comité-generaal, is heden de centrale afdeeling van de Tweede Kamer vergaderd geweest en heeft dezelve den loop der werk zaamheden geregeld. Reeds morgen zullen de afdeelingen derzeiver raad plegingen aanvangen, en wel in de eerste plaats over de aangeboden one- werpen, nopens de Nationale Militie, de aandeelen van de ambtenaren van iet Openbaar Ministerie in de geldboeten en de duur der verantwoordelijk. \eid van de hypotheekbewaarders, enz, Heden heett de Raad van Ministers eene langdurige vergadering gebonden. !- In de laatste vier maanden van 1838 en de acht eerste van 1839 heb- 's lands inkomsten 414,541 boven de raming opgebragt; de accijnsen ben het meest tot die vermeerdering bijgedragen. Uit een staat der op den isien October jl. zich in leven bevindendè ensioneerdeningeschreven in het grootboek der gewone pensioenen, kt, dat het totaal daarvan bedraagt 2229, die genieten gezamenlijk eene 1 van 657,535. De oudste gepensioneerde is 102 jaren, trekkende 130, jongsten, 111 1B15, zijn twee in getal, trekkende te zamen f 122. Hec :sr in getal zijn geboren in 1774, te weten 78, trekkende 31,320. Uit een siaat der op 1 October jl. zich in leven bevindende gep uisioneer- Itn, ingeschreven in hec grootboek der voormalige geiierceerde kerkelijke si der buitengewone pensioenenmitsgaders in het biinoek der buitengewone lensioeilenblijkt dac het aantal der voormalige getierceerde kerkelijke pen- loenen bedraagt acht, beloopende f 2217; dat der buitengewone pensioenen 1540, bedragende f 639,866; dat van hec bijboek van buitengewone pcnsioê- sen 202, beloopende f 71,067. In het Dagblad van 's G'ravenhage van den 28sten dezer leest men het solgend Badberigt van Scheveningen Sederc ons laatste Badberigt, zijn er wel op het Badhuis en te Sclievenin. gen van tijd tot tijd nog eenige vreemdelingen, waaronder zeer.aanzienlijke personen, aangekomen, doch te weinig om er eene afzonderlijke melding van ie maken. Behalve de in onze berigten opgegeven Badgasten, zijn er ook rete vreemdelingen in de stad gelogeerd geweest, die daar niet op voorko- :n, en echter de Baden hebben gebruikt: gelijk dit mede het geval is |(Weest met een groot getal ingezetenen van 's Gravenhage. Men heeft zich izonderheid aan het Badhuis mogen vereerd zien door de herhaalde bezoeken :r leden van het Vorstelijk Huisen onder de badenden mogen tellen Z. K. H. n Erlprins van Oranjebenevens Hoogstrieszelfs Vorstelijke Gemalin en I.K. H. Mevrouw de Prinses Alben van Pruissen, die van de baden in de lene zee tot bet einde van het saizoen heefc gebruik gemaakt. Bij vergelijking met de vorige jaren, hebben wij voorts de voldoening eene larliiksche vermeerdering te bespeuren, zoo wel van de menigte vreemde lidbezoekers, welke dit jaar zeer aanzienlijk is geweesr, als van hec geral kwone baden, hetwelk dit jaar 10,614 beliets; terwijl hetzelve in 1837 lechis 9.696, en in 1838 slechts 9,427 had bedragen. Deze cijfers, zoo el als de gelukkige uitkomsten der badkuren en de algemeene tevredenheid r badbezoekersleveren even zoo vele waarborgen op voor den coene- snden bloei dezer inrigting. Den 26sten dezer is er, des nachts te half drie ure, te Gouda een ivige brand ontstaan bij den manufacturer van Schagen, in de \Vaaij:scraac Jaar, waardoor het geheels huis en bijna al wat in hetzelve was eene orooi i vlammen geworden is en ook de aangrenzende huizen beschadigd zijn worden. De oorzaak van den brand.was onbekend. Uit Amsterdam meldt men van den 28 October: lieden middag ten 1 ure heefc de Hoogleeraar H. Beyermanin tegenwoor- gbeid van eene groote en aanzienlijke schaar toehoorders, het Hoogteers, ibt plegtig aanvaard met het houden eener keurige redevoering. Zijn Hoog. leerde begon met te schetsen, hoe de Kranschen, in het laatsc der vorige 'Uwde Engelsche instellingen bewonderden en opvijzelden; onder deze Wonderaars bekieedde.de beroemde Montesquieu eene eerste plaats, wiens I op Engeland dezen geest door geheel Europa verbreid heeft. De spreker We zich voor het onregtvaardige van deze lofrede aan re toonen, en wel ju opzigte van drie hoofdpunten, betrekkelijk de godsdienst, de vrijheid - jo OCTOBER., en den handel, £11 tevens te bewijzen, dat de Nederlanders vroeger en meer aanspraak hebben dan de Engelschen in het aanwenden ten algemeene nutte van deze drie zaken. Den 2Ósten dezer is te Utrecht de heer C. .7 Berchuys rot Doctor in de VVis- en Natuurkunde gepromoveerd, met eene dissertatie de Dolio;>iettij. T U R K Y E. De nota, welke de Porte" aan de Gezanten der 5 Mogendheden gezonden heeft, en Waarvrn 'wij in óns vorig nounner hebben gewag gemaakt, was 111 deze bewoouijfigeu vervat: In de nota welke de verhevene Porte in den loop van Augustus aan de vertegenwoordigers der 5 Mogendheden rig'tte, drukte zij den wensen uit, dat de Mogendheden, de beslechting vail hec Aegyptische vraagstuk op zich genomen hebbende, iru ook de middelen mogten beramen, om M ene mal-A li tot zijnen pligc terug te brengen, hem tot teruggave der Turksche vloot, tot het afzien van zijne overdrevene eischen te bewegen"', en hem te. verma nen, om rustig de'beschikkingen af te wachten, welke, onder bemiddeling der s Mogendheden en onder goedkeuring der verhevene Porte, zouden ge* troffen worden. Sederc heeft de Porte onophoudelijk bewijzen ontvangen van de welwillende bedoelingen der 5 Mogendheden; en zij .aarzelt dus niec aan den goeden wil derzei ven regt te doen wedervaren, gcliji; zij ook verre er af is van de menigvuldige moeijelijkhed'en te miskennen, die dezelve Dij de verwezenlijking van hare grootmoedige oogmerken ontmoet mogen heb ben. Desniettemin is reeds meer dan eene maand verloopenzonder dat de door de Goddelijke Voorzienigheid tusschen de 5 Hoven tot stand gekomen eenstemmigheid eenige tot hec voorgestelde doel leidende uit wei king gehad heeft. De verhevene bemiddelende Mogendheden moeten in hare bekende wijsheid inzien, hoe wenschelijk het voor de OcomannisChe Regering is zöodra mogelijk eenen scaac van zaken te zien ophouden, die de Porte be nadeelt en den nlgèiueenen vrede bedreigc, door dagelijks nieuwe kiemen van wanorde en tweed page te doen ontspruiten. De troonsbeklimming van Sultan Abdul Mid chidwerd door eene groote daad van genade gekenmerkt, ver mits Z. H. aan den Pacha van Aegypce voor zijne bedreven misstappen ver. giffen is schonk en hem tevens de erfelijkheid voor zijne kinderen bewilligde. De Pacha- beantwoordde deze weidaad met de zwartste ondankbaarheid. Hec is algemeen bekend, dat hij niet alleen geweigerd beeft, de vloot, die hem door het laagharcigsc verraad overgeleverd werd, terug te geven, maar dac hij in de aan den Sultan onderworpen landen opstaad zoekt te verwekken, en in het algemeen de vijandigste houding jegens de Porte aanneemt. Z. H. volhardt, in weerwil daarvan, bij zijne grootmoedige bedoelingen, en is be,, reid aan Mehemed-Ali de erfelijkheid van Aegypce voor zijne kinaeren te verleenen, en hem al het onbehoorlijke en misdadige, dac hij tot heden be dreven heeft, te vergeven. Onder deze voorwaarden zal de Regering van Z. H. steeds bereid zijn eene overeenkomst mee haren vazal te onderteek© nen. Van het gedrag van dezen na ne sluiting van zoodanige overeenkomst zal hec afhangen, in hoe ver dezelve nadere gunscbewnzen verdient, die ec'nter alleen als een gevolg van vrijwillig geschonken Souvereine genade beschouwd zouden moeten worden. De verhevene Porte verzoekt de vijf heeren vertegenwoordigers aan hunne Hoven de hoop der porte te doen ken.- nen, dac de 'verhevene bemiddelende Mogendheden de geschikte middelen zullen aangrijpen, om zoo spoedig mogelijk eene bevredigende oplossing van het Aegyptische vraagstuk te beweiken. In Konstantinopel deed zich het gebrek aan levensmiddelen sterk gé- voelen, zoodat men aldaar voor hongersnood vreesde. De Divan had be sloten, dat de Regering alle aankomende granen zou opkoopen, om in tie behoefte eenigermate te kunnen voorzien. Uit Bucharest melde men, dat de jonge Vorst Michiel Obrenewitzdie in plaars van zijnen uit de Regering verwilderden Vader, den Servischen troon beklimmen zou, door eene bloedspuwing was overvallen, zoodat hij waarsChijnli'k aan dezelfde ziekte zou sterven, welke ziin oudsten broeder, die eenige maanden slechts geheerscht heeft, in het graf heefr gerukt. Uit Alaxandr.ie meldt men.van den <j Ocober, dac Mehemed-Ali op hec punt is geweesr van eenen plotselingen dood te sterven, daar een vaar tuig, waarin hij zich bevond, door eenen rukwind werd omgeslagen, e.n al'en zich daarin bevindende personen in het water storteden. Hij is er echter spoedig weder uitgehaald en zijne tegenwoordigheid van geest heeft er vee! toe bijgedragen, om ook de overige schipbreukelingen te redden. De Engelsche Regering zou aan de Fransche nieuwe voorstellen ge daan hebbenWaarbij bepaald wierd dat aan Mehemed-Alibehalve de erfe lijkheid van Aegypre, ook^nog her Pachaliek van Se. Jean tl'Acre 7.011 wor den toegestaan, mits dat Mekka en Medina onder Turksche heerschappij bleven. rusland. Z. K. H. de Grootvorst-Troonopvolger-, welke den 29 September nir Pe(- tersbtrrg vertrokken was. om zieh naar Warschau te begeven, is volgens berigten bit laatstgenoemde stad van den 18 October, wegéns eene hem over. komene ongesteldheidnaar Petersburg teruggekeerd. SPANJE! De berigten uit Madrid van den 20 October maken melding van eene onstuimige zitting in de Cortes-vergadering van den iSden, daar het Ministers bet voorstel deed, dat de beraadslagingen over bet adres van antwoord zouden vergescboven wotden tor de Senaat een besluit omtrent het ontwerp van vt rt over de fue'ros gfenomen had. dewijl de Minisrers niet te geliik in de beide Kamers konden tegenwoordig ziin. Bij de Afgevaardigden echter waren T die meenden, dat bet Ministerie zich verdeelen en alzoo in beide Kamen tegenwoordig ziin kon. Bij het einde def zitting was de verwarring, die over dit voorste! oiitstaan wasnog ten top en geen besluit genomen. Eene telegraphiscbe depechete Pariis den 27sren ontvangenmelde, dar Espartero den ipdén ziin hoofdkwartier naar Esternel verlegd heefc. welks plaats op weinig afstand g.elegen is van de vesting Montalvan, die door He fcarlisten is bezet; den kjsre'n zou Espartero die vesting tioert aanva'Vn eerst zon de zuidelijke zijde deczelve afgesloten worden/door eene afdeeling van ziin leger, onder bevel van Castaneda', hij zelf zon den aanval aan de noordzijde besturen. De weinige vorderingenwelke Espartero in den laatster) tiid gemaakt heeft; moeten niec zoozeer aan de slechte wegen wotden toegeschrevenhoèwë

Leydse Courant | 1839 | | pagina 1