A". 1839. L E Y D S C II E SL..P' H9. COÜRAN T. aeJl I VRIJDAG, NEDERLANDEN. Leyden den 3den October. Op den 2den dezer zijn door het Kies-Collegie dezer Stad tot Leden van Óen Stedelijken Raad benoemd: de Heeren Mr. Hugo Gevers en Mr. Guillaume Pierre van Outeren, in plaats van Wijlen den Heer Jhr. Be.' rend Lewe tot Aduard en van den Heer Mr. Pieter van Outeren, aan wien, op deszells verzoek, een eervol ontslag uit deze betrekking is verleend. De bekende dag van den 3den October, de gedenkdag van het Leyden Ontxet, wordt heden, even als ieder jaar, wederom door onze Ingezetenen, van welken rang of stand, van welke geloofsbelijdenis zij ook zijn mogen, plegtig herdacht. De zegeningen toch en de weldaden, door dien dag in hec geheugen gebragt, zijn overwaardig om op eenedankbare, godsdienstige wijze herinnerd te worden. Was onze Stad in den dmkkenden en bijna hopeloo zen Spaanschen oorlog gevallen, waren onze burgers bezweken, het was gedaan geweest met onze volksvrijheid, gedaan met de vrijheid van ons ge weten,, als slaven waren wij aan den wreeden zegewagen derSpaanscheover heeracning geklonken geworden. Nimmer zou LeyJens volharding, dapper, heid en moed in 's Lands historie-bladen met onuitwisbare letteren beschre ven zijn geworden, nimmer zou er eene Hoogeschool in ons midden zijn ge vestigd geworden, die, beroemd in alle oorden der beschaafde wereld, een blijvend en luisterrijk sieraad is, die onze Stad tot roem zal verstrekken, zoo lang dezelve op hare grondvesten blijft rusten. En al wordt dan deze dag alleen in godsdienstige dankbaarheid en stille bewondering der daden onzer Voorvaders en der Goddelijke uitredding gevierd: wij begeeren niets meer; op vele inwoners onzes Lands, op Leydenaren vooral, mag het onlangsche gezegde van een onzer geachtste Hoogleeraren worden toegepast: Nostra nobis simplicitas sat est. Uit 'sGraverihage schrijft men, dat onlangs bij Koninglijk besluit de instructie voor de artis obstetriciae Doctores en Vroedmeesters in het Ko. ningrijk der Nederlanden is vastgesteld, welk besluit wij in ons volgend Nommer zullen meJedeelën. De Staatscourant bevat een Koninglijk besluit van 25 September II. dienende ter amplicatie van dat van 29 Maart 1829, houdende bepalingen omtrent de invoering en vervaardiging der Nederlandsche vochtmaten voor ■den handel in het klein. Als ambtenaar voor de dienst van den waterstaat en 's lands gebouwen in Nederlandsch Indiê is benoemd de tweede Luitenant bij het 4de bataljon artillerie Nationale Militie,^". L. Brocx,en eervol ontslag verleend aan Jhr. N. van der iVijck, tijdelijk bij het Indische leger dienende als tweede Lui. tenant Ingenieur. Bij het wapen der infanterie in Oost-Indië zijn in hunne rangen en ancien, niteit overgeplaatst, de tweede Luitenants T. T. Engelenburg, V. M. de Brauw en J. Mendes da Castra van de 5de, ff. E. van Till van de 13de en IV. Hcyntans van de 8ste afdeeling. De surnumerair der registratie IV. C. de Crane is uit Noord-Holland naar Zuid-Holland overgeplaatst, en in laatstgenoemd gewest in deze betrekking J. J. Hubrecht. Zijne Maj. heeft benoemd, tot lid van den raad van bestuur der Koning, lnke Akademie van beeldende kunsten te Amsterdam, in plaats van den heer C. Alewijnoverleden, den hoogleeraar Mr. J. Bosscha. Men verneemt, dat tot Gouverneur ter kuste van Guinea, met den Ting van Luitenant-Colonel, is benoemd, de heer van der Eb, in plaatse van deii heer Bos, op zijn daartoe gedaan verzoek eervol ontslagen; en dat tot eersten boekhouder, fiscaal en secretaris ter zelfder kuste is benoemd, in plaatse van wijlen den heer Maarschalkde heer IV. F. Schmieg. Men verneemt, dat de telegraphische gemeenschap hier te lande zal Worden opgeheven, en het daartoe behoorend materieel onder militair opzigt zal worden opgelegd, zoodanig, dat dit middel van communicatie steeds gereed zal zijn, om des noodig, weder in werking te worden gebragr. Men verneemt tevens, dat de personen, bij de telegraphische inrigting geëmploi. jeerdeervol uit hunne tegenwoordige tijdelijke betrekking zijn ontslagen, onder toekenning aan dezelven van een pensioen, bij wijze van het behoud hunner bezoldigingtot ultimo December aanstaande. Het Algemeen Handelsblad bevat, onder dagteekening van 30 Septem. her, den volgenden brief uit Rotterdam: Het schijnt dat hier ter stede sedert eenigen tijd eene soort van epide. mie heerscht, bekend onderden naam van zelfmoord, want van af primo Augustus tot op lieden zijn alhier zes zelfmoorden (met de hierna vermelde medegereekend)bedreven, en wel allen om verschillende redenen. Gepasseer. den Zaturdag heeft zich alhier opgehangen een bediende van den stads cou. rantier den heer Arrenberg en gisteren heeft zich een zekere Damid Samot, gealimenteerde in het stads armhuis, op dezelfde wijze van het leven be- roofd. Eerstgemelde zou, doordien hij zich sedert eenigen tijd in finantiële ongelegenheden bevond, aangezien hij voorheen meer bemiddeld was ge- weest, tot dien wanhopigen stap gekomen zijn; de redenen van laatstgen. zijn onbekend. Maar wat of nu wel de reden van dat vreemd verschijnsel in eene zoo verlichte eeuw als de tegenwoordige is, kan zijn? Men kan zulks gevoegelijk met één woord beantwoorden: het is ongodsdienstigheid, of met andere woorden eene zekere onverschilligheid omtrent de godsdienst, omtrent haar van wie wij in leven en sterven onzen besten troost en de hoop op een toekomend leven te verwachten hebben, en welke bij die ongeluk, ltigen, waar wanhoop het hart is binnengedrongen en haren zetel gevestigd heeft, geen weerklank vindt, maar alles nacht om hen is en ook wel blij ven zal, tot een verschrikkelijk ontwaken hen in eenen alles verslindenden poel van jammer en ellende werpt, waaruit geene redding meer mogelijk is. Het ware te wenschen en God geve er zijnen zegen over, dat het beginsel, waaruit de zelfmoord als het ware geboren wordt, eens door ware gods vrucht moge vervangen worden en dat wij dan ook verzekerd zullen zijn, dat men door geloof, hoop en liefde het rijk Gods nader komt, dan door eene vooral in deze dagen zoo zeer de overhand nemende aller verderfelijk ste dweepzucht. Den isten October is te Haarlem het nieuw ingerigte gebouw in de Zijlstraat, tot Provinciaal Geregtshof zullende dienen, plegtig ingewijd door eene redevoering van Mr. Jonkh. van Tets van Coudriaan. Op de hofstede Oud-Berkenrodenabij Haarlem, is eene bloeijende Aloë voor een leder te zien. Den isten dezer heeft te Gorinchem wederom een ongeluk plaats gehad door het springen van een grenaatwaardoor de Luitenant G. J. R. Aarts, van het 4de bataljon artillerie Nationale Militie plotseling gedood en eenige mdete militairen gekwetst zjjn. 4 OCTOBER. Den 10 October aanstaandezal de Groningsche Hoogleeraar B. FT. Lulofs zijn Rectoraat aan den Hoogleeraar C. Star Nut»an, met het houden eener plegtige redevoering, opdragen. Des avonds zal er door heeren stu denten eene prachcige maskerade gehouden worden, voorstellende den intogt van Gustaaf tVaza in Stokholm. T U R K Y E. De volgende officiële berigten uit Konstantinopel van den nden Septem. ber worden in den Oostenrijkschen Beobachter medegedeeld: Heden had de Oosrcnrijksche Gezant, Vrijheer von btürmer, de eer in een plegtig gehoor aan Z. H. den Sultan Abdul-Medschid ztjne nieuwe geloofs brieven te overhandigen. Bij dat gehoor waren tegenwoordig de Groot- Vizier Chosrew-Pacha, de Seraskier Halil-Pacha, de onlangs hier aangeko men Minister van Buitenlandsche Zaken Reschid-Pocho de tolk der Porteen eenige Kabinets-Secretarissen van Z. H. Reschid-Pachadie den 4den dezer met eene Fransche stoomboot In deze hoofdstad teruggekeerd is, had daags na zijne aankomst een gehoor bij den Sultan, waarop hij zijne bezoeken bij den Groot-Vizier en de verdere groot, waardigheids-bekleeders aflegde. Den yden heeft hij het bestuur van hec Departement der Buitenlandsche Zaken weder aanvaard. Den éden dezer werden de Pruissische ofiicieren von Mühlbach, vonMoltke en Vincke bij den Sultan tot een afscheidsgehoor toegelaten en bij die gele. genheid met rijk versierde snuifdoozen begiftigd. De beide laatstgenoemden zijn reeds van hier vertrokken. In den nacht van den 6den op den yden dezer is in de voorstad Funduklu, tegenover Pera, een brand uitgebarsten, dien men eerst na twee uren heeft kunnen meester worden, en waardoor een dertigtal huizen vernield zijn. Dezelve- schijnt door eene dievenbende aangelegd te zijn. De Russische Gezant von Butenief heeft den 9den aan den Sultan zijne nieuwe geloofsbrieven overhandigd. Dezer dagen is eene ter beschikking van het Russisch gezantschap gestelde oorlogsstoomboot in den Bosporus binnen- geloopen en voor het gezantschapshotel te Bujukdere ten anker gekomen. De gezondheidstoestand blijft in deze hoofdstad voldoende. SPANJE. Telegraphische Depêche. Bayonne, 28 September. De commandant Mathieu schrijftdat de heer Lafptte den e-.sten de tijding ontvangen heeft, dat de Commissie, die door de Cortes voor bet onderzoek van het vraagstuk betrekkelijk de fueros was benoemdzich met eene groote meerderheid voor de handhaving daarvan heeft verklaard. Tijdingen uit Madrid van den 23sten melden, dat de Madridsche Re. gering aan den heer d'Almarix, die tot het Spaansche Gezantschap te Parijs behoort en met de voorwaarden, door Don Carlos gemaakt, te Madrid was aangekomen, geantwoord heeft, dar de Regering geenerlei stap tot het toe. kennen van een jaargeld aan Don Carlos zou willen doenindien deze niet vooraf zijnen eed van trouw aan de Koningin Isabella II had afgelegd. In de telegraphische depêche in onze vorige medegedeeld werd gemeld, dat het fort Campredon, hetgeen de Carlisten belegerden, was ontzet ge. worden. Thans echter weet men, dat den 23 September de Carlisten, ten getale van 4000 man, eerst in de stad Campredon doorgedrongen zijn, en dezelve in brand hebben gestoken. Genoemde stad ligt slechts 3 uren van de Fransche grenzen, Een Parijssche brief, onder dagteekening van 29 September, bevat het volgende: In de laatste dagen is veel over onderhandelingen tot verbetering van het financiewezen in Spanje gesproken. Men wilde, dat door middel eener geld» leening aan de Madridsche Regering de noodige fondsen zouden worden ver* strekt, om in de behoeften der schatkist en in de betaling in geld van de coupons der werkelijke schuld, die den isten November aanstaande verval len, te voorzien. Te gelijk zou dan eene regeling omtrent de zes achter, stallige coupons piaacs hebben gehad; en zulks het zij door eene uitgifte van werkelijke schuld voor het geheele bedrag der verschenen renten, het zij door eene betaling in geld van twee der zes coupons, die den isten Mei 11. reeds vervallen waren. Op die wijze zouden de houders van Ardoins dén isten November, of de betaling in geld van drie der zeven dan verschenen coupons ontvangenof wel een dier coupons zou in geld en de zes overigen zouden in werkelijke schuld, tot het geheel bedrag der bestaande vordering, betaald zijn geworden. Ongelukkig zijn de onderhandelingen, die daarover sedert eene maand door den Spaanschen Ambassadeur met den heer Aguado werden gevoerd, thans afgebroken, en is die rijke Spaansche bankier naar Bordeaux vertrokkenwaar hij bij den wijnoogst in de beroemde wijnbergen van Chateau-Margaux, die uitsluitend zijn eigendom zijn, tegenwoordig wil wezen. De beslissing omtrenc dit geheele vraagstuk is uitgesteld tot dat de Cortesomtrent al wat het binnenlandsche beheer van het Schier-Eiland betrefc, beslist zullen hebben. DUITSCHLAND. Men meldt uit Weenen van 23 September, dat de Altgemeine Zeitung, ge. dnrig berigten mededeelende van conferentiendie in genoemde stad over de Oostersche zaken gehouden worden, zeer slecht onderrigt is, want dat men te Weenen van die conferentien niets weet; en dat het dus ook verzonnen is, dat de Russische Gezant in staatkundige gevoelens omtrent die zaak, van de overige Gezanten der Europesche Mogendheden verschillen zou. Een deputatie der gilden van Göttingen heeft den 2ysten een adres aan den Koning van Hanover overhandigd, waarin zij belooft, dat alle gilden pogingen in het werk zullen stellen, ten einde te zorgen, dat de ver. kiezing van eenen Afgevaardigde ter Stendenvergadering niet langer tegen, gehouden worde, en dat de Afgevaardigde een man zal zijn, die trouw voor de Koning zal wezen. Z. M. heeft geantwoord, dat hij nimmer zijne gunst aan de stad Göttingen onttrekken zal, indie» hare burgers zich die waardig zullen maken. FRANKRIJK. Parijs den isten October. In het dagblad le Mode, dat steeds de partij van,Don Carlos getrokken heeft, leest men het volgende: Op het oorenblik dat wij ter perse gaanvernemen wij dat de positie van Koning KareiV eindelijk bepaald is. De diplomatie, door voormalige raads.

Leydse Courant | 1839 | | pagina 1