A°. 1830. LEYDSCHE te\ I nd o- rd tor ry, ke :hc me ige ee- ale 30. la- be» tije li-, irs; en, ch- ies. >nd, en «7» ii5 den D, der, 142; 'dere een of No. ondi» igen. ings- ANE Wol- be* s na* len. WOENSDAG, NEDERLANDEN. Leyden den isten October. ïh den morgen van den 28 September is te Noordwijk aan Zee de eerste (steurharing-schuit de Jonge Jan, schipper IV. Meeuwenoord, aangekomen, 21,000 stuks aan boord hebbende, welke te zamen ƒ800 hebben opgebragt. -r Men meldt uit 's Gravenhage, dat dezer dagen de respectieve depar. tementen van algemeen bestuur, van wege Zijne Maj. zijn aangeschreven, om bij ontstane vacatures bij voorkeur die ambtenaren te plaatsen, welke in 1830, op Hoogstdeszelfs roepstem, de wapeneH voor Koning en Vaderland hebben opgevat en eerst onlangs finaal uit de dienst zijn ontslagen, insge lijks zijn de departementen voormeld aangeschreven, de noodige voordrag- ten in dien zin te doen, bijaldien het posten betreft, waarvan Zyne Maj. ïich de benoeming heeft voorbehouden. Bij Zijner "Majs. besluit van den 22 September II.,N°. 53,zijn benoemd: tot Kanton-regter te Enschedé, Mr. A. P. J. de Schepperen tot Griffier van het kantongeregt te Zuidhorn, Mr. A. Gelderman. BIJ Zijner Majs. besluit van dien zelfden datum, N°. 54, is tot Notaris te Delfshaven benoemd: B. van Staveren Jr. Bij Zijner Majs. besluit van dien zelfden dag, N°. 56, is tot Officier van Justitie bij de Arrondissements-Regtbank te Almelo benoemd: Jonkheer IV. van Thije Hannes, Naar men verneemt, heeft Zijne Maj, de Commissie van beheer over de tentoonstelling van schilderijen en verdere kunstwerken te 's Hage, ge- saagtigd tot het aankoopen en doen verloten van eenige schilderijen enz. van de tentoonstelling. De aandeelen of loten zijn dagelijks verkrijgbaar tegen betaling van 5 voor elk aandeel, aan het locaal der tentoonstelling, enz. De deelneming in deze verloting is opengesteld van den isten tot den 23 October. Naar mate van het meerder getal deelnemers zal de waarde en het aantal van aan te koopen en te verloten stukken vermeerderd worden. In eene plegtige algeraeene vergadering van het Provinciaal Geregtshof van Hollandgehouden onder het voorzitterschap van deszelfs waardigen President Mr. H. van der Burgh, is Jhr. Mr. M. IV. de Jonge van Campens Nieuwlandals vice-President van hetzelve hof, met het houden van eene hartelijke toespraak aan zijne ambtgenootenafgetreden en is Mr. J. A. Brand, die tot deze betrekking verheven is, als zoodanig, met de meeste plegiigheid geinstalleerd. Gemeld Provinciaal Hof heeft zich den 30 September ook bezig gehou. den met het opmaken van een zestal personen, die bij de verkiezing van drie Candidaten, tot aanvulling van de opengevallene plaats van Raadsheer in hetzelve Hof, ten gevolge van het door Zijne Maj., aan den heer Mr. G. J. Jordens verleende ontslag als zoodanig door de Staten in aanmerking konden worden genomen. De Staten hebben op dit zestal geplaatst de heeren: l°. Mr. C. J. Vaillant, Advocaat te Amsterdam; 2°. Mr. II. A. Bollard, President van de Arrondissements-Regtbank te 's Hage; 3°. Mr. IV. C. B. Vinlgens, Advocaat te 's Hage; 40. Mr. P. BujskesOfficier van Justitie bij de Arrondissements-Regtbank te Leiden; 5°. Mr. B. van den Velden, Sub- stituut-Officier bij de Arrondissements-Regtbank te Hage; en 6°. Mr. I/. C. A. ClantProcureur te 's Hage. I Naar men verneemt heeft de voormalige stads ambtenaar te Lelden, Sejtt, die Vrijdag laatstleden door het Provinciaal Hof van Holland veroor, deeld is, zich tegen het uitgesproken arrest, in cassatie voorzien. Naar men verneemt, is in den avond van Vrjjdag, den e/sten dezer, onder de gemeente van Looaduinen, door zekeren Laurens Duindam, ge. schoten een otter, van het mannelijke geslacht, iets hetgeen, naar men meent, als eene zeldzaamheid in deze streeken moet worden beschouwd. Zijne Exc. de Baron de Selby, Gezant van Denemarken bij het Neder- lindsche Hof, is dezer dagen uit Denemarken te 's Hage wedergekeerd. Naar men berigt, is bepaald, dat de algemeene vergadering van het Amortisatie-Syndicaat dit jaar weder zal worden gehouden te Amsterdam, op Woensdag den 16 October, des middags ten één ure, in het voormalig loctal van het St. Jorishof. Laatstleden Zondag is te Rotterdam In de Roomsch-Katholijke kerk op de Hoogstraat, welke onlangs gebouwd is, een gedeelte van het platfand nedergestort, hetgeen, hoewel geene ongelukken veroorzakende, echter tulk eenen schrik heeft te weeg gèbragt, dat de gemeente in der haast de kerk heeft verlaten, waardoor sommigen onder den voet zijn geraakt. Van Vlaardingen meldt men van den 29 September: De vorige week is niet minder schraal geweest in scheeps-arrivementen dsn eenige vroegere, alzoo slechts drie schepen zijn aangekomen, te weten een te Vlaardingen en twee te Amsterdam, beide van de Rijp, te zamen met ongeveer 45 last baring; de laatst gestelde prijzen zijn tot den isten October gecontinueerd. De totale aanbrengst was in Augustus, door vier en dertig ichepen te Vlaardingen 510J last, door vijf schepen te Maassluis 52 last, door zes schepen te Amsterdam 66 last en door een schip te Enkhuizen 13} last, te zamen 442 last; in deze maand September door zes schepen te Vlaardingen 77 last en door twee schepen te Amsterdam 35't last, te zamen llaj last. Uit Amsterdam meldt men van den 29 September: Heden morgen hebben HH. KK. HH. de Kroonprins en Kroonprinses, Erfprins en Erfprinses, Prinses Sophia en Hoogstdeszelfs gevolg, de gods dienst-oefening in de Nieuwe Kerk bijgewoond, onder het gehoor van Ds. Brave, die tot tekst genomen had, Genesis 42, hec laatste gedeelte van hec 18de vers: Ik vreeze God. Even als altijd onder het gehoor van den Eerw. Leeraar was ook nu de gemeente talrijk, doch voor deze gelegenheid reedz veel vroeger dan anders opgekomen, en verbeidde zij met ongeduldig verlan. gen de komst der geliefde en vereerde Vorstelijke personaadjen, die dan ook met de talrijke schare deze godsdienst-oefening onder de gemoedelijkste stichting hebben bijgewoond. H. K. H. de Erfprinses van Oranje heeft, ten behoeve der Bewaarschool voor behoeftige kinderen, welke eenige dames alhier wenschen tot stand te brengen, als eerste gift verleend, eene som van vijfhonderd guldens, met toestemming, om deze inrigting naar Hoogstderzelver naam Sophia te noemen. Het heeft aan HH. KK. HH. den Erfprins en de Erfprinses van Oranje behaagd aan den Burgemeester dezer stad eene som van honderd zestig gul den ter hand te doen stellen, ten einde uit dezelve en wel uit naam van H; K. H. aan vjjf meisjes, alle leerlingen op de stads armenschool n°. 5, welke bij het bezoek van die school de bijzondere aandacht van HH. KK. HH. tot zich hebben getrokken, ieder eene gift van twintig gulden worden uitgereikt. 1 Uit beide deze giften blijkt weder ten duidelijkste niet alleen de zucht vin weldadigheid van HH. KK. HH., maar ook tevens de innige belangstel. d( Gt Vt '.X» COURANT. 2 OCTOBER. ling in goede inrigtiDgen ter bevordering van gepaste en heilzame verlichting en ter beschaving. Van den 30 September. Z. K, H. de Prins van Oranje heeft voor Hoogst deszelfs vertrek, aan den Burgemeester dezer stad doen ter hand stellen eene aanzienlijke gift van vijf honderd guldenten behoeve dergenendie door den brand van den 19 September in het ongeluk zijn gestort. De Vorstelijke personen zijn heden morgen van hier naar 's Gravenhage teruggekeerdin aller gemoederen nieuwe redenen van eerbiedige achting en liefde achterlatende. Ten half acht ure vertrokken HH. KK. HH. de Erfprins en Erfprinses en ruim derdehalf uur daarna derzelver Vorstelijke ouders benevens de Prinses Sophia. Het afscheids-gejuich der menigte volgde hen van het paleis tot aan de poort. (HH. KK. HH. zijn dien zelfden dag te 's Gravenhage teruggekeerd.) Uit Haarlem meidc men van den 30 September, dat de belangstelling in den spoorweg steeds vermeerdert, van hetwelk eén bewijs is, dat laatst leden Zondag niet minder dan 4,500 personen van denzelven hebben gebruik gemaakt, en men genoodzaakt was met de beide stoomslepers eerst 21 en daarna 23 rijtuigen over de baan te laten trekken. De dienst der omni bussen te Amsterdam voor den spoorweg is bepaaldelijk geregeld, De heer van der Vlis, Theol. Doctor, van Utrecht, zal binnen korc den Vaderlandschen bodem verlaten, om, in dienst van het Nederlandsch Bijbelgenootschap, op Java, tot grondige beoefening van het Javaanschen tot de overzetting van den Bijbel in die taal, onder opzigt van den heer Gericke, werkzaam te zijn. Uit Vlissingen wordt gemeld, dat Z. K. H. Prins Hendrik, aan boord van het fregat de Rijn, Zaturdag morgen te 6 ure die reede verlaten heeft. RUSLAND. Het kamp te Borodino is den I4den September opgebroken; de soldaten hebben zich niet, zoo als door de bladen was gemeld geworden, naar hec zuiden des Rijks, maar naar Moskau begeven, werwaarts de Keizer ock den t5den is afgereisd. Den mden heeft er nog eene algemeene wapen schouwing plaats gehad, waarover de Minister van Oorlog, bij rescript* uit naam des Keizers zijne hooge tevredenheid betuigd heeft. Het gedenkteeken, dat bij Borodino op hec slagveld is opgerigt, bevat onderscheiden opschriften, van welke een meldt, dat de vijandelijke troepen in den veldslag van 1812 de Russische ver in getal overtroffen, terwijl een ander te kennen geeft, dat van hec Fransche leger, hetgeen, 554,000 man sterk, in Rusland getrokken was, slechts 79,000 uit Russland zijn weder gekeerd. Uic Odessa wordt gemeld, dat aldaar en in de haven van Sebascopol de grootste bedrijvigheid heerschte, dewijl in die haven, meer dan 18 groots en een aantal kleine vaartuigen vereenigd waren. SPANJE. Telegraphiscue Depêche. Perpignan, 25 September. Den 23sten heeft Segarra zich van S. Juan de las Abadesas meester ge maakt. Het fort van Campredon hield het den 24Stennog. De Graaf cPEspagnd hield zich persoonlijk bij Olot op, en de Generaal Carbe was te Vich. Valdez was den töden van Manresa naar Cervera getrokken. De bevelhebber van Campredon meldt, dat de Carlisten den 24$ten,den aanval op het fort latende varen, van voor die plaats teruggetrokken zijn. Valdez is den 22Sten uit Vich opgerukt, met zijne colonnes den weg naar Berga inslaande. De Koningin-Regentes heeft den 18 September het volgende besluit afgevaardigd: „Met geheel mijn hart wenscbende, dat de vrede, dien de noordelijke provinciën hebben beginnen te genietenzicb in geheel de monarchie ver. zekere en op de onvermelde grondslagen van de liefde en erkentelijkheid der volken worde gevestigd; een niet dubbelzinnig bewijs wilde geven van mijne gezindheid, om de vroegere onlusten te vergeten en in alle Spanjaarden slechts regtschapene, gehoorzame en aan den troon mijner doorluchtige doch. ter, de Koningin Isabella, getrouwe onderdanen te zien; daarenboven wil lende toonen, dat ik even voldaan als erkentelijk ben over en voor de door den doorluchtigen Generaal, den Hertog der Overwinning, genomen maar. regelen, en meer bijzonder voor dien, waarbij de opheffing van het beslag van goederen bevolen wordt, hetwelk door de Regering en de krijgsbevel, hebbers was gelegdmij vereenigende met het eenstemmig advijs van den Raad der Ministers en in afwachting der openbaarmaking van de PVet van amnestiewelke mijn bestuur tot voorlegging aan de Cortes gereed maakt heb ik het volgende besloten: „Art. 1. D'ebeschikkingen.door den opperbevelhebber, Hertog der Over winning, met opzigt tot het opheffen der sequesters en de teruggave van goe deren aan derzelver eigenaars genomen, worden goedgekeurd. „Art. 2. Van dezen dag af zijn en blijven alle algemeene en bijzondere besluiten en beschikkingen, die het sequestreren of in beslag nemen van eigendommen, wegens staatkundige redenen verordenden, in de provinciën, welke zich bij de overeenkomsc van Bergara hebben onderworpen, ingetrok. ken en buiten werking gesteld. „Art. 3. De gesequestreerde goederen zullen onmiddellijk aan hunne eige naars worden wedergegeven, onder voorwaarde, dat zij voor altijd het grond wettig gezag mijner doorluchtige dochter, de Koningin Isabella, erkennen en zich aanbiedenom die goederen terug te vorderen. „Art. 5. Die erkenning en terugvordering moet plaats hebben, binnen tien dagenindien de belanghebbenden in de provinciën, waar vroeger hunre woonplaats gevestigd was, hun verblijf houdenbinnen twintig dagen voor degenen, die zich elders in het Schiereiland ophouden; en binnen rwee maanden voor hen, die buiten 's lands eene wijkplaats hebben gezocht." In het budget van 1839 tot 1^4° een deficit van 935,205,000 realen plaats hébben; zoo de buitengewone oorlogslasten wegvallen, blijft hetzelve nog 443,784,983de rente en amortisatie der schuld beloopen 306,568,2k9; zoo men deze niet betaalt, vindt men toch nog een deficit van I37,2l6,694rea!en. Cabreradie nog over 10,000 man voetvolk en 1200 ruiters te beschik, ken heeft, zou onder den titel van Don Ramon I, tot Koning van Valentta Arragon en Catalonie door zijne aanhangers uitgeroepen wezen. Men wil thans weten, dat de Graafd'Espagna, dien men berigt heeft dm zich onderworpen had, door zijne eigene soldaten in een oproer om herleven is gebragt. Het oproer was daardoor ontstaan, dat hij alle gevangenen te Berga en Segarna had willen om het leven brengen; zijne soldaten hadden

Leydse Courant | 1839 | | pagina 1