DUITSCHL AND. guerilla gevonden, en nader heeft men zich te Lissabon nog van een pak brie ven meester geanaakt, waardoor de zekerheid bevestigd werd. Een nik grondbezitter is gevangen genomentwee andere personen zijn ontvlngr. De Minister van Finantien, de Carvalhodie zijn ontslag aan de Ko ningin had ingediend, hetgeen door haar reeds was aangenomen, heeft het zelve, op aanraden van den Voorzitter van den Rajd, weder terug genomen. Het is aan het Ministerie gelukt in Lissabon zelve eene leeiring van *400 Contos de reis te sluiten. SPANJE. Den 12 September heeft Cabrera, die zijne legêrrhagt in 4 deelen ge scheiden heeft, uit zijn hoofdkwartier te Chiililla, in het noorden van Va lencia eene proclamatie uitgevaardigd, waarvan het slot dus luidtr Navarre en de Baskische provinciën zijn door bedriegelijke beloften van •eene erkenning der fueros verleid geworden. Zij zullen weldra over hun <onnoozel vertrouwen tranen storten. Het Koningrijk Valencia, Katalonie «n de kroon van Arragon kunnen insgelijks de fueros terugvorderen, waarvan in den vroegeren successie-oorlog werden ontzet. Ik zal mijn zwaard niet in de schede steken, zonder die verzekerd, en voor mijn vaderland het Ware geluk, een beschermend bestuur en eenen eervollen, de kinderen van <den Cid en van Pelagius waardigen vrede verworven te hebben. Dat zijn de onveranderlijke gevoelens van uwen Generaal, voor welke hij tot zijnen laatsten druppel bloeds bereid is te storten. Leve Karei V! Leve de gods. dienst! Leve onze plaatselijke fueros! Ook de Generaal tPEspana heeft, vóórdat hem de vlugt van Don Car ■los is bekend geworden, eene proclamatie uitgevaardigd, waarin hij zijn ver. trouwen uitdrukt, dat de goede zaak van Don Carlos zou zegevieren; se dert echter heeft men zijne onderwerping gemeld. De bevrediging der in opstand geweest zijnde gewesten maakt goede vorderingen, hoewel nog eenige detachementen Carlisten de Baskische pro vinciën doorkruissendeze worden echter mee kracht door Iturbe vervolgd, zoodat zij eerlang de wapenen zullen moeten nederleggen of zich verstrooijen. Het kasteel van Guevara is nog het eenige verstrekte punt, dat door de Carlisten bezec wordt, doch van alle kanten is ingesloten. De Carlisiische Generaal Ortigoza, die in Estella, dat zich aan Espar- tero heeft overgegeven, bevel had gevoerd, is met 4 bataljons, 2 escadrons en een half bataljon artillerie Pampeluna binnengetrokken. Dit zijn de troe. pen, van welke de telegraphische depeche gezegd had, dat zij in het bosch van Irati post hadden gevat. Te Cordova hebben, bij het bekend worden van het verdrag tusschen ■Espartero en Maretto gesloten, onlusten plaats gehad, daar de nationale garde zich gewapend heeft en de stad doorgeloopen ischreeuwendeDood aan den vrede! Leve de oorlog! Dood aan de gemagtigden! Leven de heethoofden De Overigheid heeft zich hiertegen niec kunnen verzetten. Onderscheiden op Fransch grondgebied overgeloopen Carlisten veriaten heimelijk Frankrijk, zijn reeds op Spaansch grondgebied aangekomen en heb, ben reeds hunne gewone bezigheden hervat. In de zjtting van de Kamer van Afgevaardigden van den 16 September heeft de Graaf de las Navas een reeds vroeger door hem ingediend voorstel betrekkelijk de Ministeriele verantwoordelijkheid herhaald. Hij heeft beweerd, dat hij zich geenszins met het gevoelen der Ministers konde vereenigen volgens hetwelk die verantwoordelijkheid enkel van een zedelijken aard be hoorde te zijn. Volgens hem moesten de Ministers door strafbepalingen afgebonden worden van zich aan willekeur over te geven. Hij zeide voorts, dat hij van erkentelijkheid voor den Generaal Espartero vervuld was, die den weg tot geheele bevrediging van het Schiereiland had geopend; maar dat die heugelijke gebeurtenis hem geenzins voor de misslagen van het Bestuur de oogen zou doen sluicen. De Kamer heeft tot het in overweging nemen van zijn voorstel besloten. Aan de Cortes is in de zitting van den iSden de officiële mededeeling ge. daan van de aankomst van Don Carlos in Frankrijk. Door den Minister van Financien is in die vergadering de voordragt gedaan, om aan Espartero de keus te geven nit de nationale goederen, van een jaarlijks inkomen van een half millioen realen, voor zijne bewezene diensten. ITALIË. Een schrijven uit Messina van 31 Augustus zegt over de reeds vroeger vermelde aardbeving het volgende: De gansche stad is in schrik. Den 27 Augustus om 11 ure des morgens voelden wij eenen hevigen en lang aanhoudenden stoot, warop dadelijk drie zachtere volgden. Den nacht daarop vier andere stooten zeer hevig en digc op elkander; tusschen 4 en 5 ure een zoo vreesselijkedat ik niet begrijp, ,hoe niet geheel Messina ingestort is. De angst steeg ten hoogsten toppunt, toen in den morgen van den 28sten de schuddingen op nieuw begonnen. Den volgenden nacht ging niemand naar bed. Sedert dien tijd leven wij voortdurend in benaauwdheid, want het verschijnsel heeft zich toe heden toe lederen dag van tijd tot tijd, bijna ieder uur, herhaald. Nog dezen mor* gen hadden wij eene sterke schudding. Van den schrik, die de geheeie be. volking bevangen heeft, is naauwelijks eene voorstelling te.geven. Mes- aina heeft reeds meerdere ongelukken door aardbevingen ondervondenen siddert bij de bloote herinnering daaraan. Ook van Caiabrie zijn berigten van aardschuddingen Ingekomen. Uit Berlijn schrijft men van den 21 September: Men meent te weten, dat hier uit Rusland tijdingen zijn ontvangen, welke de aankomst van Keizer Nikolaas te Berlijn nog tegen 28 dezer doen vermoe. den. Met dezelfde berigten moet zijn gemelddat het legerkamp van Boro. dino vroeger dan aanvankelijk was bepaald, Is opgeheven en de daar ver- eenigd geweest zijnde troepen naar de zuidelijke deelen des Rijks op marsch zijn getogen. Als aanleiding tot deze militaire beweging wordt liet verschil van gevoelen der groote Mogendheden ten aanzien van de Oostersche quaestie opgegeven;Rusland wordt gezegd zich geheel uic deze zaak te hebben terug, getrokken. Men is hier uiterst verlangend naar de bevestiging van deze be. langrijke tijding. Den eosten dezer is de nienwe Regeringsraad te Zurich benoemd en de heer Hesz tot Voorzitter van denzelven gekozendeze heeft echter eenige dagen van beraad verzocht. De beroemde muzijkkundlge Gottfried Webtruit Darmstadt, is dezer dagen te Creuznach overleden. FRANKRIJK. Parijs den 27 September. Een der opperhoofden in de Bogt van Guinée, Koning Denis genaamddie nooit eene gelegenheid heeft laten voorbijgaan, om aan Fransche zeelieden hulp en dienst te bewijzen, is door Zijne Maj. den Koning met het Ridderorde van het Legioen van Eer begiftigd. Te Parijs verhaalde men, dat er in October een congres te Weenenzou gehouden worden, waarin de zaken van het Oosten, de erkenning van de Koningin van Spanje, en de toestand der zaken van de stad Krakau door de vijf Mogendheden zouden behandeld worden. Het Kabinet van St. James zou op eene officiële wijze aan het Hof der Tuilerien kennis gegeven hebben van het huwelijkdat eerlang tusschen Koningin Victoria en eenen Prins van Saksen-Koburg In het aanstaande voor jaar zou gesloten worden. In den nacht tusschen Zaturdag en Zondag heeft te Nantes een schrik kelijke brand gewoed in het oude entrepót, dat nu tot eene ruiterij-kazerne gebruikt werd. De brand is ontstaan in het hooimagaeijnwaaronder ge. welfde kelders waren, die eene groote hoeveelheid walvischtraan bevatten. De kazerne en stallen weiden spoedig ontruimd, en daar het noch aan handeu rot blnssching noch aan ijvc-r en gcetie orde ontbs^&khad men alle hoep run het vuur, zoo niet geheel meester te worden, ten minste tot het brandend gebouw te bepalen, toen eensklaps een muur van vijftig voeten hoog instortte en een aantal menschen onder het puin begroef. Zeven, meest spuitgasten, hebben daarbij het leven verloren en omtrent veertig zijn meer of nou gevaar lijk gekwetst. Zondag op den middag was de brand nog niet geheel gebluscht. B E L G I E. Men vindt in den Belgischen Moniteur van den 2<5sten September, de ge wone weitelijksche opgave omtrent den middelprijs der granen op de ver. schillende markten van Belgie, zoodanig als die aan het Ministerie van Bin- nenlandsche Zaken is opgemaakt. Het blijkt daaruit, dat de middelprijs der tarwe op die markten gedurende de derde week van September 24,57 f'. 'ie£ hectoliter (de Nederlandsche rondde) heeft bedragen, en de middelprijs der rogge voor dezelfde hoeveelheid 13,57 f'» Dien ren gevolge is, bij een be sluit van den Minister van Binneniandsche Zaken, te rekenen van den isten October aanstaande, de uitvoer van tarwe en tarwemeel uit Belgie geheel verboden, en daarentegen de invoer van dat graan van alle regten vrijgesteld. De rogge zal voortdurend kunnen worden ingevoerd tegen een regt vau 21,50 fr. de 1000 kilogrammes (Ned. ponden), en kunnen worden uitge. voerd tegen een regt van 25 centimes voor diezelfde hoeveelheid. MENGELINGEN. VIRGILIUS door BART li KLEMT. BisartPs harde uitvallen tegen „de lïgte literatuur," en het voorbeeld dat hij zelf, door zijne geschiedenis der Latijnsche dichters van lateren tijd, ge geven heeft, schijnen inderdaad niet zonder invloed gebleven te zjjn. Zoo lazen wij, kort geleden, van J. J. Ampère, eene geestzolle en uitvoerige kritiek van Ansonius en zijnen tijd, van Granier de Cassagnac eene uiteen zetting van het godsdienstig leven der Grieken en Romeinen, en thans schenkt ons Barthélemyde gemakkelijke zanger der Villeliade, en vroeger de bekende dichterlijke tweeling broeder van Méry, eene nieuwe overzet, ting der Eneïde! Wij kunnen niec anders dan het Fransche publiek hiermede geluk wenschenzoo het ren minste genoegzame oplettendheid voor de meesterwerken der ouden bezit, en de heer Barthélemy is juist de man, ge. schikt om deze oplettendheid te boeijen. Wel is waar, heefc hij daarom, even als zijne voorgangers, zijne toevlugr tot de Alexandrijnsche verzen moeten nemen; maar, onder zijne handen, verkrijgen deze iets klassieks, en komen meer roet het oorspronkelijke overeen, dan die van Delille, die'in zijne vertaling der Eneïde vele plaatsen geheel veranderd, en veeleer een tegenhangsel der Henriade van Voltaire, dan eenen weergalm des Latijnschen heldendicht geleverd heeft. Onlangs zijn er in Frankrijk pogingen aange wend, óm de rijmelcOze verzen in te voeren, en wei is dit den heerLefran. fois, in zijne overzetting van Schiller's Trilogie van IVailensteijngelukt; maar deze proeven hebben, noch bij de kritiek, noch bij het publiek, na- klank mogen vinden, en 200 zal het wel, voor het tegenwoordige, nog bij de Alexandrijnen moeten blijven. Wij geven hier, tot proeve, omdat de zelve, bij de met het origineel bekende lezers, nog het meest in geheugen zullen zijn, de eerste verzen der Eneïde, volgens de overzetting des hee. ren Barthélemy r Jeune encore, eux posteers j* off ris tres premiers sons; Depuïsquittr.nt les bots, par mes douces lepons Aux voeux du laboureur j'assujétis la terre Aujoard'huidéroulant des images de guerre Je chants ce hérosqui jovet du destin. Le premier vittt de Troie au rivage Latin Sur la terre et les flots sa fortune poussée Lutta contrc le ciel et Junou courroucée II eut cl subjugüer des peoples ennemis Pour transporter set dieux au Latium promts £t fonder le berceau des grandes origines Des Latinsdes Albins de Rome aux sept collines. T IJ GE RS op JAVA. Men huivert nog bij de herinnering van het treurig overvallen van eene moeder en twee kinderen, door een tijger, hetwelk onlangs in de Nederland sche bladen is verschenen. In eenige streken van Java, zijn dezelve menig, vuldig. Het is echter te verwonderen, hoe bedaard de meeste inlanders bij het ontmoeten van tijgers zijn, en welk eene groote tegenwoordigheid van geest, zij daarbij aan den dag leggen. Zoo meldt de heer Dotnis, in zijn reisje door Bezoeki, dat een Javaan in de residentie Samarang, die door een* tijger werd besprongen, voorover op den grond werd geworpen, en door hec verscheurende dier, met den regter poot op zijnen rng gedrukt, en on der gehoudendoch dat de man nog met de linkerhand de kris die hij op zijde in zijnen gordel droeg, trok, en den tijger daarmede eene zoo geluk, kige wonde in de bnik toebragt, dat het dier zijne prooi verliet, en naast den Javaan dood ter aarde viel. De inwoners durven niet dan met de grootste vrees een tijgervel bewaren vermits zij zeggen, dat zulks deze ondieren aanlokt. De tijger aast op de uitwerpselen der wilde paauwen, zoodat gewoonlijk de menigvuldigheid dezer vogelen aanduidt, dat er vele tijgers in de omstreek zijn. NIEUWE SPAANSCHE SCHILDERSCHOOL. Ook in Spanje, en zelfs onder de tegenwoordige ongunstige omstandlghe. den, schijnt de schilderkunst eene hoogere vlugt te willen nemen. Dit zoude ten minste eene billijke schadeloosstelling zijn, voor de in de laatste tijden plaats gehad hebbende plundering der grootste meesterstukken van de oude Spaansche school, door de Franschen en Engeischen. In het jaar '837, was er in de Akademie van San Fernando te Madrid eene tentoonstel- ling van schilderijen, welke ingevolge eene in de Gazeta de Madrid gestaan hebben recensie, meer uitstekends aanbiedt, dan sedert langen tijd het geval geweest is. Bijzonder vermeld worden de volgende werken: eene transfi. guratie van Don Antonie Maria Esqnirel, wiens werken over het algemeen aan de vermaarde school van Sevilia, aan Velasquez, Murillo, Zurbaran Valdez en Hurera moeten herinneren; voorts een heilige Franeiscus en eene Madonna van Vincente Lopez, een allegorisch tafereel: de liefde, van José Gutierre de la Vaga, de hoofdkerk van Uviedo van Genaro Perez VUlamil en verscheidene landschappen van José Elbo. ZEE-TIJDING. In Tcssel binnengekomen D. G. Doeksen, van Batavia, E. Meijer, van Surinamen R. J. Sprik, van Liverpool. J. Manning, T. Barnes, H. Street, J. Grey en li. B. Tippema, van Londen, Davison, van Sunderland, H. C. KlaprothD. Earson, E. Le wis, B. E, Roll, C, M. S. Meyer, B. Jarenbuli en B. Wilson, vau New-Cast!e, II. C. Kool en E. P. Dik, van Hull, II, 1-1, Gerlof, van Archangel, O. SvendsenvanNerva, P. Rehberg en J. Kirseboomvan RigaC. T. Ahrensvan MemelII. J. Steinorth van Carlsham, f. E. Romare, van Stokbolm, H. E. PottH. Nieinnn en J. E. Kort- rijk, van Koningsbergen, J. G. Oycn, van Dronthetu, O. Holst en C. M. Ulstrup, van Holuistrand. In bet Vlie binnengekomen E. G. Simden, van Tornea, J. A. Zeilinga, G. K. Wyk- meijer, M. R, Klein, W. K. de VVyk en D. P. Douwes, van Petersburg, J. L. de Vries, van Pernau J. Fuhrman, A. II, Bokkeriug, J. Zeplien, R, R. TuntelerW, G. Hcllinga, H. Permien en J, II, Deddes, van Riga, H. H. Ebcs en J. M. Hcldt, van Memel, P. D. Dotnvcs en II. A. Brouwer, van DantzïgR. Andersen, R. F. Taay J. Hanssen J. Hcndriksson, G, G. Bakker, C. Westerbrink, H. W.Panman, RC. Jans, C. E. Riemer, L. J. Naatje, J. P. Bacr, J. C. MolirII. TobbensK. de Vries, II. Roelfsema, J, J, Wever, D, Fokkens, 11, W.'Stuiten C, i'. Homvan Koningsbergen.

Leydse Courant | 1839 | | pagina 3