A°. 1839. LEYD-SCHE fS ifiTT Ra P ul/oOON T U R K Y E. °p té I riet ieh bfc 8* 9l >4 den sal tien. ifde :iaal Na- sicli Ige aan van vail T* 16 id. «er van I ige r er als een loot den den tpe- ogil' tele. ank. den cpe. ndet •ank. JNA aren NT, :hans voor als. EN. ITS, yden (ON, inde: i, btf t. VRIJDAG, NEDERLANDEN. Leyden den ipden September. Men meldt uit 's Gravenhage, dat bij Koninglijk besluit van den iaden dezer is bepaald, dat de Procureurs bij den Hoogen Raad, de Provinciale Geregtshoven en de Arrondissemems-Regtbanken verpligt zullen zijn, om, alvorens in functien te treden, behalve den eed, vastgesteld bij art. 24 van het Reglement van orde en discipline voor de Advocaten en Procureurs, ook af te leggen den eed van zuivering, zoo als die in art. 10 van Zijner Majs. besluit van den 25 Februari) 1817, (Staatsblad Na. 13), voor de Pro. uureurs bij de toenmalige Regterlijke Collegien was voorgeschreven. Naar men verneemt, zijn bij de jongste Koninglijke besluiten, houdende definitieve aanstelling van de Procureurs en Deurwaarders bij den Hoogen Raad en de Provinciale Geregtshoven, onder anderen benoemd, tot Procu reurs bij den Hoogen Raad, de acht heeren, die voorloopig als zoodanig hebben gefungeerd, (te weten de heeren: Mr. .7. G. A.Clant, A.F.de BasD. Franfois, Mr. S. Schmolck, P. J. van der Burgh, Mr. A. Q. Kr ay en hof de LeurMr. G. van der Jagt Hz. en Mr. M. Eyssell,') benevens den heer ,7. van den Houert Thzn., thans Procureur te Amsterdam. Ton Deurwaarder,» bij den Hoogen Raad zijn benoemd de drie heeren, die lals zoodanig laatstelijk gefungeerd hebben, zijnde de heeren: J. de Haan, S. Vroom en .7. van Paasschen, alsmede de heer J. F. IV. Scelenhorst, laat. stelijk Deurwaarder bij het Provinciaal Hof. En tot Deurwaarders bij het Provinciaal Hof van Holland, de heer H. T. Pauwels, bij voortduring, en de heeren Koning en Reynderster vervulling der openstaande plaatsen. Naar men verzekert, zullen de nieuw benoemden op den isten October laanstaande in functie treden. Zijne Maj. heeft aan Jhr. S. Bedel, Nederlandsch Gezant te Londen, vergunning verleend tot het aannemen en dragen van de versierselen der Orde van den Rooden Adelaar, eerste klasse, hem door Zijne Maj. den Koning van Pruissen geschonken. Men verneemt, dat Zijne Maj. aan den heer J. L. Valk, te Charles. Itown, tegen primo November aanstaande eervol ontslag heeft verleend, :al( Nederlandsch Consul voor de Staten van Zuid- en Noord-Carolina en Georgia, en in plaats van denzelven, in gelijke betrekking, heeft benoemd den heer Leon Herkenrath. Zijne Maj. heeft dezer dagen goedgekeurd plannen van verdeeling der markengronden, gelegen in de buurschap Weerselo, Haarlo en Gelselaar, onder en in de gemeente Borculo, en van de woeste gronden in de mark van Genteren, almede in laatstgemelde gemeente gelegen. Zijne Maj. heeft goedgevonden het personeel der Koninglijke Militaire Akademie te Breda, zoo ais hetzelve bij Hoogstdeszelfs besluit van ïojunij 1836 voorloopig was bepaald, op denzelfden voet en wijze, mee twee Lui. tenants der infanterie, drie sergeanten en acht oppassers te vermeerderen; voor zoo veel de officieren betreft, zijn, naar men verneemt, daartoe be roemd: de iste Luitenant P. 77. J. Hoogeveen, en de 2de Luitenant L. van den Tolrespectivelijk van de ade en 9de afdeeling infanterie. -Voorts is aan den Leeraar van de 2de klasse in de Nederlandsche taai en letterkunde J. C. Beyer, de twee derden van zijne tegenwoordige bezol diging toegelegdin afwachting dat hem pensioen zal worden verleend. Wijders is de Architect bij de Akademie, de heer J. E. Terwinckel, eervol uit die betrekking ontslagen. Zijne Exc. de Minister van Financien heeft ter kennis der belangheb. benden gebragt, dat, ten gevolge eener verandering in de betrekkingen tus. schen de Fransche en Sardinische post-administratien, alle hrieven, die men uit de Nederlanden bij verkiezing over Frankrijk, de Sardinische, en naar de verder gelegene Italiaansche Staten wenscht verzonden te hebben, te re kenen van den isten October aanstaande, aan eene gedwongene frankeering tot aan de grenzen tusschen Frankrijk en Italië zijn onderworpen. Ten aanzien der frankeering van de brieven naar Italië, die over Duitsch- land loopen, blijft alles op den ouden voet. Bij het Gouvernement is thans in overweging een aanhangig plan tot droogmaking der Noorddorpsche plassen en Oostnegentig-morgen, met bijvoe ging van Klein Vrijenban, alles gelegen in de provincie Zuid-Holland. Het dagblad de Nederlander behelst het volgende berigt: Naar men verneemt, houdt men zich tegenwoordig bij het Gouvernement ernstig bezig met het beramen der voorbereidende maatregelen, welke de droogmaking van het Haarlemmermeer vorderen. Men voegt er bijdat deze onderneming de aandacht van het Gouvernement op dit oogenblik meer tot zich trekt, dan de aanvrage tot verlenging van den spoorweg van Haarlem tot Rotterdam, welke verlenging, naar het schijnt, nog zoo spoedig niet zal plaats hebben, als velen wel verwachten. Sedert de laatst gedane bekendmaking zijn door de belanghebbenden geligt de navolgende door Zijne Maj. verleende octrooijen: Een octrooi, in dato 12 Maart 1839, voor den tijd van vijftien jaren, van 27 December 1838 af, verleend aan V. Consideranswoonachtig te Amiens, domicilium gekozen hebbende bij C. J. Enthoven te 's Gravenhage, op de invoering van eene nieuwe beweegkracht, verkregen door de werking der warmte op de lucht of op eenig ander gaz. Een octrooi, in dato 5 Junij 1839, voor den tjjd van tien jaren, verleend aan A. Campbell tt Rotcerdam, op de invoering van eene verbeterde wijze tot vervaardiging van vleeschgelei en lijm. Een octrooi, in dato 5 Junij 1839, voor den tijd van tien jaren, verleend aan 77. van Eichtal, Beijersch onderdaan, domicilium verkozen hebbende bij A. Ferrier, Consul van H. M. de Koningin van Groot-Britannien te Rotter, dam, op de invoering van eene nieuwe wijze om booten op rivieren en ka. nalen voort te stuwenzonder derzeiver oevers te beschadigen. Een octrooi, in dato 27 Junij 1839, voor den tijd van tien jaren, van af 25 Maart 1839, verleend aan A. Ravelli Durieuxwoonachtig te Brussel, domicilium verkozen hebbende bij E. L. Kindt te 's Gravenhage, op de in voering eener verbetering der zoogenaamde capsules gdlatineuses composdes. Een octrooi, in dato 27 Junij 1839» voor den tijd van tien jaren verleend aan T. Groet te Haarlem, J. van der IVilde te Amsterdam, 77. Verheij te Halfweg Haarlem en F. B. Verheij buiten Haarlem, gezamenlijk domicilium gekozen hebbende bij Mr. T. L. IVillekes Macdonald te Haarlem, op de uit vinding eener kunstmatige aanwending van waterkracht, waardoor de werk tuigen der fabrijken door drie vierde gedeelten minder stoomkracht en kosten in voldoende beweging kunnen worden gebragt. Een octrooi in dato 13 Ju lij 1839, voor den tijd van vijftien jaren van af 6 Augustus 1837, (verleend aan A. 77. M'Dougall, woonachtig te West, 6 try*. ,t\ ,i i -Z i 'F'-'i-V* 41 r-r TYl vy*'- v Y-O/] *swt A Sep V?'- COURANT. ao SEPTEMBER. minster, domicilium verkozen hebbende bij C. C. Uhlenleck re Amsterdam, op de invoering van zekere verbeteringen in weefgetouwen, en in dc wijze om fabrikaten van gebloemd goed te vervaardigen. Een octrooi, in dato 14 Julij 1839, voor den tijd van tien jaren verleend aan A. Campbell te Rotterdam, op de invoering van eene uitvinding ter ver. betering van vilten en andere stoffen, geschikt voor vloer- en haardsteden, beddedèkens en andere nuttige einden, alsmede van werktuigen ter vervaar, diging van eenige derzelven, en van verbeteringen in de wijze der bereiding van veehaar ter zamensteliing van eenige dier vilten stoffen. Een octrooi, in dato 14 Julij 1839, voor den tijd van tien jaren verleend aan G. Watson, Britsch onderdaan, domicilium verkozen henbende bij A. Ferrier, Consul von H. M. de Koningin van Groot-Britannien te Rotterdam, op de invoering van eene verbeterde wijze om loodwit te vervaardigen. Een octrooi, in dato 6Augustus 1839, voor den tijd van tien jaren, ver leend aan S. T. Grotshwaite, woonachtig te Londen, domicilium verkozen hebbende als voren, op de invoering van verbeteringen in de zamensteliing en vervaardiging van brandstoffen, alsmede van fournuizen tot verbruik daar. van en van andere soorten van brandbare stoffen. In de zitting van de Arrondissements-Regtbank te 's Gravenhave, van 17 September, is het roijement van de rolle bevolen van de zaak'van de Administratie der Nationale Nijverheid tegen den heere IVeemaels, betrekke, lijk den eigendom der normale drukkerij en gieterijals zijnde partijen met elkander in minnelijke schikking gekomen. Door de Commissie van beheer over de tentoonstelling van schilde, rijen enz. te 's Gravenhageis ter kennisse van het publiek gebragt, dat de zalen der tentoonstelling, in het gebouw der teeken-akademie aan den Bosch, kant, zullen geopend worden op Maandag, den 23 September aanstaande, en de toegang tot dezelve alle dagen der week, uitgenomen des Zondags, voor een ieder is opengesteld van 10 tot 4 ure, mits voorzien zijnde van een toegang-biljet voor ieder persoonby den ingang van het gebouw te beko. men, tegen betaling van 25 centen. In het dagblad de Avondbode van den 18 September leest men: Van goederhand zijn wij onderrigt, dat door de Gebroeders Andreson alhier, binnen deze stad wordt opgerigt eene weverij van Calicots. Ten allen tijde moeten wij zulke loffelijke pogingen toejuichen; maar vooral verheugen wij ons in de gelukkige keuze van het tijdstip, waardoor tegen de nadering van het wintersaizoen weder aan velen de gelegenheid wordt gegeven, door arbeid in hunne behoeften te voorzien. Wij hopen alzoo, dat de pogingen van de ondernemers, die ondersteuning mogen vinden, welke hen tot voort, gang en uitbreiding kunnen aanmoedigen; en wij houden ons verzekerd, dat allen, die bij magte zijn, om de inlandsche nijverheid krachtdadig te bevor. deren, bereid zijn, om daarvan ook ten gunste van inrigtingen binnen de hoofdstad van het Rijk te doen blijken. Van den Helder schrijft men van den 17 September: Zr. Ms. fregat de Zaan, gecommandeerd door den Kapitein ter zee de Monnyi, is heden morgen, omstreeks 9 ure, ter reede alhier aangekomen. In 102 dagen heeft deze bodem de reis uit de Oost-Indische bezittingen naar hier afgelegd. Aangenaam was het te mogen vernemen dat de Etat- Major en de geheele equipage eene volmaakte gezondheid genoot. Berigten uit Konstantinopel loopen tot 26 Augustus, doch brengen geener lei nieuws, ten aanzien der staatkundige omstandigheden, mede. Openlijk echter wordt door het Fransche Ministeriele blad, dat dit berigt mededeelt voor valsch verklaard het gerucht, door eenige Fransche dagbladen verspreid, als of Rusland en Pruissen aan de Porte zouden verklaard hebben, dat, daar hunne Regeringen het met de overige 3 Mogendheden niet eens waren, zij in het vervolg aan de conferentien, de Oostersche zaken betreffende, geen deel zouden nemen. De Russische vloot in de Zwarte zee telt 14 linieschepen, en ettelijke fregatten en kleindere vaartuigen. De Britsche vloot in de Levant bestaat' thans uit 12 linieschepen, 5 fregatten en corvetten en 7 kleinere vaartuigen, benevens negen gewapende stoomvaartuigengezamenlijk voerende 1222 stuk. ken geschut. De Fransche vloot telt 9 linieschepen, 2 fregatten, 4 corvet. ten en kleinere vaartuigen, benevens drie gewapende stoombooten, gezamen lijk voerende 984 stukken, Zekere Nadir-Bey, die zich thans op Malta bevindt, is als Preten. dent van den Turkschen troon opgetreden. Hij zegt een zoon van Mustapha, de broeder van den overleden Sultan Mahmoud, te wezen, en wendt voor, dat hij zijne regten alleen daarom niet vroeger heeft doen gelden, dewijl de hervormingen, door zijnen oom aangevangen, hem weldadig voor zijne on. derdanen toeschenen. RUSLAND. Petersburg den 7 September. Op den 29sten Augustus heeft de Keizer, vergezeld van den troonsopvolger, in het legerkamp bij Borodino, dat zich over eene grondvlakte van 15 wersten uitsrrekteene wapenschouwing over de aldaar verzamelde troepen gehouden. Daarna begaf Zijne Maj. zich naar de piaats, waar het gedenkteeken aan den zwaren veldslag van Borodino is opgerigt. Den volgenden dag kwam ook de Hertog van Leuchtenberg in het kamp aan. De geheele sterkte der aldaar vereeningde krijgsmagt bestond uit 44,512 man. Na den afloop der revue behaagde het Zijne Maj. Hoogstdes. zelf tevredenheid over het goede voorkomen der troepen en de juistheid der manoeuvres aan de bevelvoerende Generaals te kennen te geven. Het brood was te Petersburg sedert eene week in prijs gestegenen had de prijsverhooging der overige levensmiddelen ten gevolge gehad. Men schreef dit daaraan toe, dat de berigten uit het zuiden van Rusland, ten aanzien der graanoogst, niet gunstig luidden, daar de buitengewone warmte en de aanhoudende droogte op de granen zeer nadeelig gewerkt hadden. In de meeste westelijke districten echter, vooral in die aan de Oostzee, waren dezelve zoowei in hoedanigheid als in verschot ver boven de andere jaren verheven. De sedert eenige weken echter vallende regen had den landmail bij het inzamelen der vruchten groote schade veroorzaakt. Er was in het buitenland een gerucht in omloop geweest, dat er te 'Petersburg eene zamenzwering ontdekt zou zijn, waarin vete Russische officieren betrokken warendit gerucht wordj officieel tegengesproken. In Polen zijn de kerkelijke geschillen neg niet bevredigd en de onder, handelingen, ten aanzien der gemengde huwelijken duurden met den Paus nog voortdaar zij geen gewenscht"doel schenen bewerkt te hebben. len.

Leydse Courant | 1839 | | pagina 1