A". 1839. LEYDSCHB rr lik C O U R A N MAANDAG. ei ile •or. ié tot ou. den ider siert en oor het ng» en stle 4 s den laatst W. Sun- van C. t 11te haven rdain. 3ebl. 23 6\ 7 is 104. NEDERLANDEN. Leyden den isden September. Naar tóen verneemt zal aanstaanden Donderdag de 12de afdeeling infanterie Van hier naar Doesburg vertrekken, om aldaar garnizoen te houden, en Vervangen worden door het fianltbataljon der 9de afdeeling infanterie. Omtrent de organisatie in de krijgsmagt verneemt men nog onder anderen 'dat de 12de afdeeling infanterie wordt de iste, de 13de de 3de, de 14de de 4de, de :7de de 6de, de 2de, 5de, 7de, 8ste, 9de en iode blijven hun nommer behouden; de 18de wordt ge.ieel ontbonden en geeft een bataljon aan de iste, een aan de 4de en een aan de 6de afdeeling verder zal ieder bataljon uit 6 compagnien bestaan, de corpsen grenadiers en jagers, die in de Residentie garnizoen houden, zullen in hun geheel verblijven, doch ook <6 compagnien per bataljon vormen. De verwisseling van garnizoen-plaatsen zal nog in deze maand 'plaats hebben. De Staatscourant van den i4den dezer bevat een Koninglijke besluit van den 3 September II., houdende nadere bepalingen ten aanzien vÈn den inbond van en het jjkloon voor het nieuwe vaatwerk, bestemd voor den verkoop van tftelk. Men schrijft uit's Gravenhagedat bij een onlangs door Zijne Maj. genomen besluit, aan Commissarissen tfer deelhebbers in geldleeningenop gedeelten van groote wegen gevestigd, wanneer zij voor hunne beraoeijenis sen geene geldelijke belooning erlangen, tot aan de geheele aflossing der negotiatien, vrijdom Van tol óp het betrokken gedeelte grooten Wegs is toegekend. Door Zijne Maj. zijn bij besluit van den nden, op voordrag! van Z. K. H. Prins PrederikAdmiraal der vloot, eehige bepalingen, wijzigingen en benoemingen gedaan in de tegenwoordige regeling van het personeel der constructie bij de marine. Het is bij Koninglijk besluit van 8 dezer, dat Zijne Maj. heeft be. paalddat de Generaal-Majoor Schuurman, opperbevelhebber der vesting Breda, met den tsten October aaustaande, bij het Departement van Oorlog zal worden gedetacheerd; dat hij, onder de leiding van den Directeur-Ge neraal van Oorlog, tot adsistentie van denzelven zal werkzaam zijn, en hem, bij ziekte, afwezigheid of ontstentenis vervangen, mitsgaders, op autorisatie van welgemelden Directeur-Generaal, om voor denzelven te tee. kenen. t Wijders is bij hetzelfde besluit het Departement van Oorlog gemagtigd om met den jsten October aanstaande, het opperbevel dór vesting Breda voorloopig en ad interim op te dragen aan den Generaal-Majoor Klcrckcom. manderende de tweede brigade van de eerste divisie infanterie. Zijne Maj. heeft dezer dagen bepaald, dat eenige officieren beneden den rang van Kapitein en eenige onderofficieren voor de dienst in de Oost- Indiën bestemd, mits daartoe genegen zijnde, gedurende eenige maanden ter 1 kust van Guinea dienst zullen doen, ten einde aldaar de geaardheid van de 1 Afrikaansche recruten te leéfen kennen, en vervolgeus met dezelve naar Java te vtrtrekken. Zijne Maj. heeft aan de Roomsch-Katholijke gemeente te Beverwijk, voor den opbouw eener nieuwe Kerk, uit 's Rijks kas 11,000 toegestaan. Den i2den dezer is er bij Zijne Majesteit op het Paleis in het Boseh familie-diner geweest. De drie en twintigste algemeene vergadering van het Hoofdbestuur en de Afgevaardigden der diStricts-Commissien van het fonds ter aanmoediging en ondetsteuning van de gewapende diénst in de Nederlanden, is gehouden te Amsterdam, den 31 julij II. Uit de rekening door het Hoofdbestuur in deze vergadering ingeleverd, is gebleken, dat van de inschrijvingen J70 Werkelijke Schuld, ten behoeve ri ipso van het primitive fonds Is moeten verkocht worden 15,000, tot dekking van •xilluu het te kort °P dat 'onds, zoodat het kapitaal dezer 5% inschrijvingen op x- den 31 December II. is verbleven f i,r25,7oo. Dat, ten behoeve van het primitive fonds, voor gratificatiën aan de deel. .IS, in geregtigden over het jaar 1838 is ditbecaald eene som van 54,763. 68en daarenboven nog voor aanzuiveringen van gratificatiën, welke over het jaar 1837 niet waren uitbetaald, eene som van f 167.55. Dat san het Invalidenhuis te Leiden zijn goedgedaan de pensioenen-grati. ficatien, die door de in dat gesticht geplaatste militairen, van den Staat en van dit fonds worden getrokken, en ingebragt eene som van 13,415.92^, en dat boven en behalve deze som tot onderhoud van het gebouw, administratie, voeding en kleeding der Invaliden, is uitbetaald eene som van ƒ20,823.93--. in Pel- Dat uit den interest van de eerste gift vati het Waterloo-comité te Lon- n ziine den, aan verminkten en nsgeblevenen van gesneuvelden van den veldiogc MENT van 1815, en wel over de jaren 1837 en f838, is uitbetaald eene som -ren all san f 2526. idingea Dat het hoofdbestuur, ten gevolge van het genomen besluit in de alge. meene vergadering des vorlgen jaars, is voortgegaan met de provisionele bedeeling aan verminkten uit vroegere oorlogen, gevoerd vóór November 1: Eet 1813, waarvoor aan gratificatiën, in het jaar 1838 zijn uitbetaald 5,988.88! -meuhi- en nog voor aanzuiveringen over het jaar 1837 f 29-°hi, terwijl van deze ndelait liatstgenoemden 14 verminkten in het Invalidenhuis zich bevinden, waardoor iet getal der personen, met inbegrip van 13 uit den strijd tegen Belgie, in immerd dat gesticht aanwezig, op den laatsten December 1838 in hec geheel be. igrachtJ Hep 114. me Ka- En eindelijk, dat ten behoeve van de slagtoffers Uit den strijd met Belgie, Tuin, ia den loop van dit jaar is bijgedragen 2036.15, en door het hoofdbestuur ns eene tijn ontvangen, de renten der belegde gelden, ter somma van f 13,400, goede aaaronder zijn begrepen de renten van ƒ3000, 2!% en ƒ2000, 5c/0 inschrij. ENIN.Ifingen werkelijke schuld, waarvan bloot de vruchten aan dar fonds zijn af. he Tuin jestaan, en dat daarentegen aan gratificatiën in het jaar 1838 is uitbetaald lags ted geworden eene som van 29,104.59. in hei Men meldt uit Amsterdam vsn den 13 September: in hei Het stedelijk Bestuur alhier heeft voor de armen-administratiën der ver- vEU'lkhillende gezindheden dezet stad eenè niet onaanzienlijke som beschikbaar ODEN' psteld, ten einde daaruit eefie extra-bedeeling te doen vóór of uiterlijk ezigtigd lldens den intogt van HH. KK. HH. den Erfprins en de Erfprinses van Oranje it deze hoofdstad, welke op Maandag den 23Sten dezer zal plaats hebben. Het Bestuur zegt bij eene daartoe betrekkelijke aan de armbesturen ge- :yden« 'fete missive gewenschc te hebben ter dezer gelegenheid zoodanige feesten tt kunnen aanrigten, waarin al de ingezetenen dezer stad, ook de minst ge- pede, deel konden nemen, opdat deze heugelijke gebeurtenis bij allen eene iingename herinnering mogt nalaten. Daa het heeft dien wensch moéten 25,000. 11554. qui a. 16 SEPTEMBER. laten varen, zoowel omdat het saizoen reeds Verre gevorderd is, alsook omdat de gesteldheid der stad in verhouding vsn derzelver talrijke bevolking daartoe geene geschikte gelegenheid aanbiedt. Om dan het voorgestelde doei op eene andere wijze te bereiken is het geschikt voorgekomen de gelden die anders tot openbare volksfeesten zouden besteed zijn, thans te bestem, men tot eene extfa-uitdeeling aan de armen, Het.Bestuur vleit zich, dat deze daad de behoeftige stadgenooten zal stemmen tot eene gepaste vrolijk, heid, die zonder ongelukken te veroorzaken, of de vréugde van andere te stèren, blijken geeft van hunne belangstelling in het geluk en den bloei der Koninglijke tamilie. In het Algcmheji Handelsblad leest men het volgende: De heeren Paul van Hlissingen en P. van Eik hebben uicgegeveii het pro- spectus en de voorwaarden eener op te rigten stoomboot-reederiiten doel hebbende bet daarstellen van eene stooinbootvaart tusschen Amsterdam, en Londen. Het kapitaal der reederij is op 500,000 gesteld, zijncfe 450,000 voor den aanbouw van twee stoomschepen van krachtig vermogen en ƒ50,000 voor het in diénst brengen derzelve; zuüende evenwel, zoodra eene som van 250,000 geteekend is, de inteekenareii bij elkander geroepen worden toe bet benoemen van Commissarissen en alsdan één schip op stapel worden ge zet. De reederij zal bestaan uit 200 pottien van ƒ2,500, voor welke, tot aan het gereed zijn der scoomvaartuigen toe, een interest van 4 pCt. aan de deelhebbers zal worden uitgekeerd. Genoemde heeren verwachten van deze onderneming, vooral in verband me: het tusschen Nederland en Engeland gesloten handelsverdrag en mei den op Arnhem aan te leggen spoorweg.de gunstigste gevolgen. HEd. verklaren van dezelve eene beredeneerde en op verkregene ondervinding berustende berekening van koste.1 en waarschijnlijke ontvangscen opgemaakt te hebben, en hoezeer het presumtief minimum der ontvangsten daarbij tot grondslag is ge. nomen, meenen HEd., dat de uitkomst dier berekening genoegzaam aantoonr, dat men deze stoomvaart op goede gronden als voordeelig raag beschouwen. De inreekeningeii zulien worden aangenomen ten kantore van den heer P. van Hlissingen, alle werkdagen van 9 tot 2 ure. In een berigt, hetgeen het dagblad de Avondbode van den I4den dezer mededeelt, omtrent eenen nieuwen proefrid op den spoorweg van Amsterdam naar Haarlem, die den i3den heeft plaats gehad, leest men het volgende: Zij, die dezen rid hebben medegemaakt, hebben nu gelegenheid gehad, cm te zien, dat er zijn drie verschillende rangen: diligence, char-h-banc en wagon, en dat voor elk dezer rangen de plaatsen aan een bijzonder kantoor van afgilte van biljetten moeten genomen worden, betgeen voorden spoed aiieztns doelmatig is. Men ontvangt voor de zoogenaamde diligence cegen 1.20, een rood biljet; voor de char-h-banc tegen 80 cents, een blaautv biljet; en voor de wagon tegen 40 cents, een wit biljet. Na deze biljetten ontvangen te hebben, begeeft ieder passagier aan de station te Amsterdam zich in eene der zalen, in welke het teelten om in de rijtuigen plaats te nemen, wordt afgewacht. Ook deze zalen zijn drie in getal, en derzelver opschrift van den rang toont den passagier dadelijk aan, in welke hij zich begeven moet. Insgelijks draagt iéder rijtuig het opschrift: diligencechar et hane en wagon, zoodat alles ten duidelijkste en ten meesten gemakke voor den reiziger is ingerigt. De spoorweg zou, zonder verdere verhindering, den 22sten dezer voor het publiek opengesteld worden. De dienst der omnibussen te Amsterdma is den i4den wederom hersteld. Opdat alles nu onverstoord voori zou gaan, zal er op ettelijke stations eenig militair toezigt gehouden worden. Men verneemt, dat de provinciale ingenieur van den waterstaat, de heer P. Koek te Haarlem, is toegevoegd aan de werken voor de droogmaking van het Haarlemmer-Meer. Men verwacht van dezen bekwamen ambtenaar, voor den gelukkigen afloop dezer gewigtige onderneming, alles goeds. Uit Groningen schrijft men van den i2den September: Het neefr Zijne Maj. behaagdbeschikkende op de requeste van A.H. Tromp en H. A. Trompte Woudsend, die vtrzocht hebben, dat door Zijne Maj., voor 's Kontngs bijzondere rekening, moge worden deelgenomen in de door hen en anderen oncworpene oprigting eener Vriesche Kofscheepsreederijte Woudsend te vestigen, den Thesaurier van Hoogstdeszelfs Hni» te mag- tigen, om voor Zr, Majs. bijzondere rekening, in de op te rigten Vriesche Kofscheepsreederij deel te nemen voor een getal van 16 aandeelen, ieder groot 500, en alzoo vertegenwoordigende een kapitaal van j 8000; zijnde vooris Zijne Exc. de Scaaisraad, Gouverneur van Vriesland, gemagtigd, oni Zijne Maj., bij het verlijden der acte van vennootschap, te vertegenwoordig gen en vervolgens 's Konings belangen ter zake dezer deelneming waar të nemen, of te doen waarnemen. CHINA. De berigten uit Canton loopen tot 11 Mei: Uit dezelve blijkt, dat op bevel van den Keizerlijken Commissaris de ge. meenschap met de schepen wederom geopend was en de booten, die dezelve belet hadden, waren ingetrokken, ook ae wachten, die den wijk, waar de Britsche kooplieden wonen, hadden omringd, waren verwijderd geworden. Evenwel zijn er 16 dier kooplieden als gijzelaars gevangen gehouden, en is bedongen, dat de zich in de schepen bevindende opium zou worden afgele. verd, waarna het aan de schepen vrij zou zijn, wederom toe en af te varen. Kapitein Eliott heeft echter verklaard, dat hii voorraan alle handelsverkeer tusschen Engeland en China als opgeheven beschouwde. Er zou een gezant schap van Engelsche kooplieden naar Londen vertrekken, om bij de Rege ring aan te dringen dat zij het Chinesche Gouvernement noodzaken moge om, voor de in beslag genomen opium, schadevergoeding, te geven. In een advies aan den Keizer van China van eenen staatsman, met name Chao Tsunlid van den Kabinetsraad, eenen man, naar het schijnt, van even veel kennis als doorzigt, vindt men op het ondertverp van her opium rooken, de volgende merkwaardige uitdrukkingen, welke van een verlicht oordeel getuigen: Om kort te gaan, zegt hij, omtrent aan hec einde van zijn stuk, de wijdverspreide en verderfelijke invloed van de opium isvoor zoover hij het eigendom aamast, van minder belangdoch voor zoover hij de gezond, heid van het volk ondermijnt, verdient hij ai onze aandacht. Eigendom is zeker datgene, waarvan het bestaan-des volks afhangt, doch eene vermin dering van eigendom is voor herstelling vatbaar, terwijl daarentegen al de middelen der kunst ontoereikend zijn om aan een volk, door-weelde ot\tzej:( nhwd, nieuwe krachten te geven. In de geschiedenis van Formosa viudèu

Leydse Courant | 1839 | | pagina 1