A0. 1839. L E Y D S O II E #Wraf\ C O E A N T, VRIJDAG, /t«V .11 -t*%r i TF ■11' S.V'r O V 30 AUGUSTUS. NEDERLANDEN. LeydeN den 29ste» Augustus. BIJ Zijner Majesteits besluit Van den 10 Augustus 1839, N°. 37, is aan 9t. J. Leenden verleend een eervol ontslag als Commissaris vaii Policie de. «Zter Stad. De Staatscourant van den i8sten dezer bevat bet volgende Koninglijke besluit, ter voorloopige voorziening in de dienst van de civiele en criminele justitie in de weder in bezit genomen gedeelten van Limburg, gedagteekend van den 15 Augustus 1839: Wij WILLEM, enz. Gezien het rapport van Onzen Minister van Justitie, Den Raad van State geboord, hebben besloten en besluiten: De artikelen 2, 3 en 4 van Óns besluit van den 31 Maart 1R31 'Staats Had N°. 7), mitsgaders Ons besluit van den 3 September 1838 Staatsblad N°. 34). worden van toepassing verklaard ook ten aanzien van de zaken, voorkomende bij de Regtbank van Eersten Aanleg te Roermonde en bij de verschillende Vredegeregten, onder de Regtbanken van Maastricht en Roer. inonde behoorende. De Hooge Raad der Nederlanden zal, ten aanzien van de vermelde zaken, in alles dezelfde Regtsmagt uitoefenen en op dezelfde wijze, als aan den Raad bij Ons voornoemd besluit van den 3 September 1838, In verband met dat van den 31 Maart 1831, ten aanzien van de binnen de stad en vesting Maastricht voorkomende zaken is opgedragen; en zullen de Procureur-Ge neraal bij den Hoogen Raad en de Officier bij de Regtbank van Eersten Aanleg te Roermonde, en de Vrederegters in de Arrondissementen van Maastricht en Roermonde, wederkeerig in gelijke betrekking tot elkander staan, als bij Ons besluit van den 31 Maart 1831, ten opzigte van den 'fungerenden Procureur-Crimineel^ en Officier te Maastricht was vastgesteld. Men meldt uit 's Gravenhage van den 29Sten dezer:' Zijne Maj. heeft den heer Mr. .7. A. Phitipse, Kapitein bij de dienst doende schutterij in deze stad en lid van den Raad van administratie tier mobile stedelijke schutterij, benoemd tot Ridder der Orde van den Neder, landschen Leeuw. Voorts heeft Z. M. benoemd: tot Notaris te Ouderkerk aan den Amstel, •den heer .7. C. Freyeren ZUlks ter vervanging van W. Strengmandie tot Notaris te Amsterdam is benoemd, en tot Notaris te Opdam (provincie Noord-Holland), den heer J. J. Haarselhorsten zulks ter vervanging van J. Haarselhorst, die op zijn verzoek, eervol uit gemelde betrekking is ontslagen. Men vefneemt, dat het vertrek van R. K. H. de Prinses Albert van Pruissen, hetwelk op Vrijdag bepaald was, eene maand is uitgesteld, gedu. rende welken tijd Zijne Maj. het Paleis in het Bosch zal blijven bewonen. Dezer dagen heeft het H. K. H. Mevrouw de Erfprinses van Oranje behaagd, de opdragt eener feest-onverfnre, ter gelegenheid van Hoogstder zeiver echtvereeniging met Z. K. H. den Erfprins van Oranje, gecompo lieerd door den heer Richard Mulder, goedgunstig aan te nemen, terwijl aan dien veelbelovenden jeugdigen toonkunstenaar de goedkeuring en het genoegen, dat de inzage van dit werk aan Hoogstdezelve verschaft heeft, op de minzaamste wijs is te kennen gegeven. De voorzitter van het afschaffings-genootschap, tot wering van sterke dranken, te Rotterdam gevestigd, heeft bekend gemaakt, dat ook H. K. H. de Erfprinses, even als H. K. K. H. de Kroonprinses, in den aanvang des jaars, thans aan alle Nederlandsche vrouwen een doorluchtig voorbeeld heeft gbgeven, door aan dat genootschap eene edelmoedige gift te doen geworden. In deze Residentie is aangekomen de heer Martin du Nord, lid van de Kamer van Afgevaardigden te Parijs. Ook is alhier aangekomen Z. H. de Prins Gustaaf, Hertog van Mecklen- burg-Schwerin, met zijn gevolg. Z. H. is aan het hótel de Bellévue afgestapt. Aan het Badhuis te Scheveningen is afgestapt de Prins Adolph van Bentheim, Heden heeft alhier een treffend geval plaats gehad, naardien een vader bjj ongeluk bijna zijn eigen zoontje van het leven zou hebben beroofd. Eenige turfdragers, in dienst van de wed. Keizer alhier, hadden zich voorge nomen om van daag, zijnde de trouwdag van hun' jongen baas, vrolijk door te brengen. De schippersknecht nam op zich ombij het uitkomen van het jonggehuwde paar uit de kerk, eenige vreugde-schoten te doen. Vóór het daartoe bestemde geweer af te schieten, waarschuwt de bezorgde vader zijn negenjarig zoontje, 'd'at zich its zijne nabijheid bevond, uit den weg te gaan, maar toen hij denzelven aanspoorde zich tö verwijderen, valt de man op het geweer; döor de schok gaat de haan over en op bet oogenblik ligt het kind bijna levenloos voor zijne voeten. De prop, waarmede het geladen was, is bet kind op de hoogte van den schouder ingedrongen; doch door de tijdig sangebragte heelkundige hulp er weder uitgehaald, zoodat het knaapje, hoe zeer in het grootste gevaar verkeerende, nog in leven-is. Hoè de stemming en de toestand des vaders zij, zal geene beschrijving behoeven. Het is bekend, dat alle aanvragen en requesten, tot het doen van af sluitingen van groote wegen, of gedeelten van dien, en het doen van bou. wingen langs 'die wegen, vaarten of andere publieke werken, voordurend, bij de heeren Gedeputeerde Staten moeten worden ingezonden, ten einde daaraan het vereischte gevolg te kunnen geven. Dikwerf gebeurt het dac zoodanige aanvragen en verzoeken zoo laat worden ingediend, dat de tijd ontbreekt om daaromtrent vooraf de ambtenaren van het domein of van den waterstaat te hooren, hetwelk bij Zr. Ms. besluit van 15 Mei 1839 is voor geschreven. De afwijkingen van dezen aard hebben onlangs tot eenige be. 'denkingen aanleiding gegeven en doen besluiten de plaatselijke besturen aan te schrijven, ofn te zorgen dat voortaan alle aanvragen en requesten omtrent de bovenbedoelde onderwerpen, zoowel door hen als door de ingezetenen hunner stad of gemeente, welke zoodanige verzoeken mogten te doen heb ben, bij heeren Gedeputeerde Staten der provincie worden ingediend, ten minste veertien dagen vóór het tijdstip waarop men tot de afsluiting van een of ander gedeelte wegs, tot het doen van aanbouwingen langs de we. gen, vaarten of andere publieke wegen, of tot het uitroeijen en weder in planten van boomen, zou wenschen over te gaan, ten einde er genoegzame tijd voorhanden zijom de zaak behoorlijk te onderzoeken, en de betrokken autoriteiten te hooren, bij gebek waarvan de belanghebbenden aan zichzel- ven zullen te wijten hebben het oponthoud en de ongelegenheid, welke daaruit zonden kunnen ontstaan. De Inspecteur-Generaal van de geneeskundige dienst der land- en zee- magr heeft alle genees- en heelkundigen, Nederlanders van geboorte, die genegen zijnom zich als officieren van gezondheid der tweede of derde klasse, voor de geneeskundige dienst der zeemagt te verbinden, verwittigd, dat zij zich bij verzoekschrift, op zegel geschreven en portvrij in te zenden en na daarop bekomen antwoord, in persoon bij hem Inspecteur-Generaal aan deszelts bureau te 's Gravenhage, in het locaal des magazijns van genees, middelen, Voorhout, Wijk I. N°. 327, in.deze P-esidentiebehooren aan te melden, met overlegging van bewijzen wegens hunnen ouderdom beneden de 36 jaren; ongehuwden staat; voldane dienstpligtigheid aan de Nationale Militie; wegens hunne studiën graad van bekwaamheid goed zedelijk ge drag en gezonde ligchaamsgesteldheid, zoodat zij voor alle militaire diensten geschikt zijn, waarna hun de gelegenheid zal worden verschaft, om in een bij het Rijks hospitaal te Utrecht af te leggen examen, bewijzen van be Kwsatnheid voor de verlangde betrekking te geven. Aan de plaats van eed officier van gezondheid der tweede klasse bij de, Nederlandsche Marine, rang hebbende van Luitenant ter zee der eerste klasse, is een jaarlijksch tracte- mènt verbonden van 800 en f 25 's maands tafelgeld, wanneer men zich aan boord bevindt. Aan de plaats van een officier van gezondheid der derde klasse, bij de Nederlandsche Marine, rang hebbende van tweeden Luitenant der Marine, is een jaarlijksch tractement van 600 verbonden en 25 'sfnaands tafelgeld, wanneer men zich aan boord bevindt. Uit Scheveningen meldt men, dat tegen de helft der volgende maand de pinken, ter steurharing-visscberij bestemd, zee zullen kiezen. Ditmaal zal het aantal uit ruim 50 bodems bestaan. Te Gouda zijn door het schieten op 's Konings verjaardag met gewe» ren, twee personen vreesselijk gewond geraakt. De een, .7. Stevens, een schippersknecht, die een schot in het achterhoofd heeft bekomen, is den daaropvolgenden dag overleden; de ander, de Bruin, een adjunct-onder, wijzer te Schoonhoven, heeft een schot in het gezigt gekregen, waardoor, zoo hl) er van opkomt, hij het gezigt kwijt zal zijn. Uit Vlaardingen meldt men van den 27 Augustus het volgende:. Met de haringvisscherij gaat het, tot nu toe, merkelijk minder gunstig dan in het gepasseerde jaar. Terwijl toen in de maand Augustus reeds ge» noegzaam de geheele vloot aan geweest was, en zich voor dé tweede reis in zee bevond, zijn nu in het geheel nog maar 42 schepen binnen gekomen, alsvan Vlaardingen c. a. 31, Maassluis 2, Enkhuizen 3 en Amsterdam 6, en waren derzelver aanbrengsten, met betrekking tot de hoeveelheid, niet meer, dar. zeer middelmatig. De haring, doorgaans van zeer goede quali. teit, is meestal bij de aankomst dadelijk verkocht, en is de tegenwoordige voorraad mede zeer onbeduidend. De prijzen zijn thans: volle haring/325, maatjes 350 per last; volle haring 1.80, maatjes 1.90 per ton. Uit Amsterdam schrijft men van den 27 Augustus: Heden werd alhier gehouden de twaalfde openbare vergadering der derde klasse van het Koninglijk-Nederlandsche Instituut van Wetenschappen, Let» terkunde en Schoone Kunsten. De heer Mr. J. H. van Reenen, voorzitter der klasse, opende deze ver. gadering met eene gepaste reden, waarna de Secretaris der klasse, de beer Mr. C. A. den Tex, voorlezing deed van het verslag harer werkzaamheden gedurende de twee laatst verloopen jaren, met vermelding harer lotgevallen, bijzonder van de verliezen welke de klasse in dien tijd had ondergaan. Hierna plaatste de Hoogleeraar .7. Heringa Elizasz.op nitnoodiging des voorzitters, zich aan het spreekgestoelte, en droeg van daar eene verhan. deling voor, over de IVaarhcidsliefde bij den beoefenaar der wetenschappen na welke iie voorzitter den heer Heringa op de meest gepaste wijze den dank der klasse betuigde voor deze belangrijke voordragt. Hierna werd door den heer C. A. den Tex berigt gegeven, wegens den uitslag der prijsuitschrijving van den jare 1837, waarbij bleek, dat aan een ingezonden antwoord op de vraag nopens de Scholen en Akademiën der Ara bieren en Turkende uitgeloofde gouden medaille niet had kunnen worden toegewezen; wordende vervolgens nog voorlezing gedaan van het nieuwe programma, dat wij later in zijn geheel hopen te zullen kunnen mededeelen. Eindelijk sloot de voorzitter, met eene gepaste toespraak, deze openbare vergadering; de genoodigden, waaronder men mogt opmerken onderscheiden Hooge Regeringspersonen, zoowel uit het stedelijk Bestuur als uit de Reg. terlijke Magt, Commfssien uit verschillende maatschappijen, en een aanzien, lijk publiek, dank zeggende voor de eere van derzelver tegenwoordigheid. Den 28<ten dezer heeft er op de Haarlemmer spoorweg wederom eene proefmgt plaats gehad, die naar wensch uitgevallen is; Vrijdag zal er nog maals eene proeftogt gehouden worden; men wacht nu. daar de weg vol. komen goed bliikt te zijn, naar de locomotiven, om den weg voor hec publiek te openen en eene geregelde dienst aan te vangen. Uit Harderwijk meldt men, dat op den 28sten dezer van daar te water naar het Nieuwe Diep vertrekken zou een detachement, sterk 120 onder officieren en manschappen, ten einde aldaar op het schip Schoonverbond te embarqnerèn, om met dien bodem naar Ocst-Indiën te worden overgebragt. Het bevel over dit detachement is opgedragen aan den van verlof terugke- renden Ritmeester van het regiment huzaren N°. 7, Helmerich, zijnde tot medegeleiders bestemd de 2de Luitenant de Brouw, van de infanterie; Net scher, van de artillerie, en de officier van gezondheid. 3de klasse, Robinow. .'pjet bouweh van een locaal voor het Provinciaal Geregtshof, de Arron dissements Regtbank en het Kantongeregt te Zwolle, is door den aannemer P. van Limburg voor eene som van 75.000 aangenomen. Naar men uit onderscheiden plaatsen uit het Nedetlandsch-Ltmburgsche Verneemt, is aldaar de verjaardag des Konings met openlijke vreugdebedrijven gevierd geworden. T U R K Y Z. K. H. de Prins de Joinville is den óden Augustus te Konsrantinopel aangekomen en van de zijde der Porte op eene eervolle wijze begroet ge- worden. De Adjudant des Keizers van Rusland, Graaf Adam Bzewriskj, is dienzelfden dag in genoemde stad aangekomen, om, namens den Keizer ,_den Sultan met Zijne troonsbestijging geluk te wenschen. De Engelsche en Fransche vloten lagen aan den mond van de Darda. nellen voor anker. In de Turkschê Staats courant wofden onderscheiden besluiten mede- gedeeld, welke doen zien, dat de Sultan alles tracht aan te wenden om de lasten zijner onderdanen te verligten én hen tegen knevelarijen der ambtena. ren te beschermen. De pest was te Silïstria uitgebroken, doch de Turksche autoriteiten namen krachtge maatregelen om dezelve te weeren»

Leydse Courant | 1839 | | pagina 1