A0. 1829. L E YDSC II E COB 11 A N T. WOENSDAG, e-.3 AUGUSTUS. KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders der Stad Ley den, brengen bij deze ter kennis van de ingezetenen dezer Stad, dat het Zijne Majesteit heelt behaagd, bij besluit van den 23Steii Junij jl.N°. 27, tot Secretaris dezer-Stad te benoemen en aan te stellen: Jonkheer Mr. JACOBUS NICOLAAS van PUTTKAMMER; alsmede, dat door den Ed. Achtb. Raad, op den 22Sten Ju lij daaraanvolgende, tot Ste delijk Ontvanger is benoemd: De Heer ISAAC HENRES; welke Heeren in gemelde betrekkingen op heden zijn beëedigd en geïnstalleerd. Aldus gedaan en gepubliceerd, bij'H. H. Burgemeester en Wethouders der Stad Leyden, op den 5den Augustus 1839. J. G. de M e y. Ter ordonnainje/van dezelve, paul du riru, Wethouder L. S. Burgemeester en Wethouders der Stad Leyden, brengen mits deze ter kennisse van de belanghebbenden, dat bij Hun Ed. Acntb. van den Heer Controleur der Directe •.Belastingen is ontvangen, het Eerste gedeelte van het Primitieve Kohier der Patenten dienst 1839 en 184.0, welke op den 27Sten Julij ji. is executoir verklaard, en dat dezelve aan den Heer Ontvanger is verzonden. Leydenden 5dcn Augustus i83'9. J. G. de Mey. Ter ordonnantie van dezelve, 'Paul du ri eu Wethouder LS. NEDERLANDEN. Leïden den 6den Augustus. i> nde verjaardag van de dpchter van Z. K. II. prins Frederlk der Ne- I r audenPrinses IVilhctmina F'rederika Alexandrina Anna Louiza, is gis. :cïs hier, zoo als gebruikelijk is, gevierd geworden. Bh arrest van het Provinciaal Geregcshof in Holland, is J, van Erkel, 20 jaar, .7. van Eikel, oud 50 jaar, en IV. van der Reideoud 26 jaar, wc ende binnen deze stad, scnuidig verklaard aan het afleggen van vahche «elmgenis in de correctionneele zaak van G.Teegelaar, alhier, hetgeen zij ge-.'.un hebben op het verzoek van de moeder van gezegde Teegelaar, om dien zot veel mogelijk te verschoonen, zonder eenig voordeel daarbij te beoogen if t hebben gekregen, hetgeen door het Hof ais verzachtende omstandig- hri -O is aangenomen. De drie personen zijn ieder tot een confinement in ii "asp- of tuchthuis voor den tijd van twee jaren veroordeeld. Men meldt Uit 's Gravenhage van den 6den Augustus, dat bij êen de. Zi.r dagen genomen Koninglijk besluit het fregat Beliona'nut! de Oost-Indien Ibts.emd is, ter versterking van de zeemagt aldaar, met bepaling, dat die Vi n de reis derwaarts zoo spoedig mogelijk zal aannemen. Bij ditzelfde li, uit wordt de ad interim dit fiegat gecommandeerd hebbende Kapicein- iciienant ter zee .9. J. Grave van Limburg Stirum met den loden dezer op nou-activiteit gebragt, en het commandement over hetzelve met den nden te-:r opgedragen aan den Kapitein ter zee Ceesteranus, tot dus verre het illemsoord liggend wachtschip Kenau Hasselaar commanderende; terwijl r.sc lommandement over dit wachtschip met dien datum wordt opgedragen aan den Kapitein ter zee H. J. Tuning. Hec is bij Koninglijk besluit van den 2den dezer, dat bet Zijne Maj. beb.agd heeft, Hoogstdeszelfs beminden kleinzoon, den Colonel IVillem Alexander Frederik Comtantijn Nikolaas Michiel, Prins der Nederlanden, die ■zich thans te Petersburg bevindt, te benoemen tot Generaal-Majoor. Den 4den dezer heeft Zijne Maj. hec volgende besluit genomen: Wij WILLEM, enz. Gelet op Ons besluit van den 11 Junij I. 1. Staatsblad N°. 20), betref- •mee het ontslag en de ontbinding der vrijwilligers en vrijwillige corpsen, welke, naar aanleiding Onzer proclamatie van den 5den Octooer 1830 (Staats iiaa N°. 62), tot handhaving van Ons gezag en tot bescherming van den Vadorlandschen grond ue wapenen opgevat en hunne haardsteden verlaten tdden O erwegende, dat ook andere ingezetenen, met niet minder lofwaardige'n ijve:, in hunne woonplaatsen of op de kusten des Rijks, diensten verrigt hebben, welke door Ons allezins worden gewaaideerd, daa; zij niet alleen gestrekt hebben tot instandhouding van de goede orde en rnsr binnen's lands, u" het aan Ons ook mogelijk hebben gemaakt, op het tijdstip, dat zulks voc? het welzijn des Rijks noodig was, over de mobiel verklaarde schiute- 'jer.voor de dienst bij het leger en in de vestingen te beschikken; la aanmerking nemende, flat die ingezetenenkrachtens Ons besluit van 26 Julij 1834, N°. 94, slechts voorloopig en in afwachting van nadere t den, van alle werkelijke dienst vrijgesteld zijn geworden en de omstan der tigheden van dien aard zijn, dat zij aan allen van de geheel vrijwillig door gen 1 an langegane vetbindtenissen volledig kunnen Worden ontslagen. Ier, iébben besloten en besluiten: ien. Art. 1. Alle ingezetenen, in de voormelde categorie vallendeen mits. »N, «in alle vrijwillige rustbewaarders, de vrijwillige schutters of artilleristen h" de plaatselijke schutterijen, vrijwillige schutters te pkard in onderschei, dene steden; de vrijwillige jagers in Zuid-Beveland en te Almelo, de vei. ids-wachten en kustbewaarders, worden bij deze finaal en van alle ver- dienst ontheven met bijzondere dankzegging voor de door hen aan Ons n het Vaderland bewezene belangrijke diensten. Door de zorg van Onzen Minister van Binnenlandsche Zaken, endoor nenkomsc der plaatselijke Besturen, za] aan elk der zich alzoo verdien- gemaakt hebbende ingezetenen zoodanig bewijs van ontslag worden reiktals zal kunnen strekken tot blijvende herinnering van de in deze door hen betoonde Vaderlandslievende gezindheid. 3 Onze Minister van Binnenlandsche Zaken zal de noodige maatrege- 1 .'men, ten einde de naamlijsten der bedoelde vrijwilligers door de zorg 1 ie daarbij betrokkene plaatselijke Besturen opgemaakt, bij de archieven emeenten worden gedeponeerd en bewaard. - Men verneemt, dat eerstdaags de mobile schutterijen zullen ontbonden im. Een inwoner van Amsterdam heeft dezer dagen aan Zijne Maj. concessie gd tot het aanleggen van eene versnelde trekschuitendiensc tusschen ■Jen Amsterdam en Utrecht, en dat wel met ijzeren booten, zoo als Engeland en Frankrijk bestaan, welke booten den afstand tusschen steden binnen een betrekkelijk zeer korten tijd zullen afleggen. 6 en rij. 39- K, ;e 0, :it; ans oor als N, het riiig oek Pie. gus. e. deti UR- lats, DL ïsv t tL bei.: Met genoegen verneemt men, dat den 5den dezer, ingevolge art. 139 van het burgerlijke wetboek, de acte van voltrekking van het hooge.buwe- lijk, heiwerk den 18 Junij jl. tns-chen Z. K. H. den Erl'prins van Oranje en H. K. H. Prinses Sophia van Wurtemberg, te Sjuttgardt gesloten is, 111 hec openbaar huwelijks-register van de Residemie-stati is ingeschreven. Men vleit zich thans, dat het onaangenaam geschrijf, waartoe het tot dus verre nog niet inschrijven van dit huwelijk, in den laatsien tijd heeft aanleiding gegeven, een einde zal genomen hebben. Naar men verneemt zal de zaak .van den heer tirade tegen de Holland, sche spoorweg-maatschappij, Woensdag den t4den dezer, bii korr geding, behandeld worden voor hec Provinciaal Hof van Holland, kamer van vacantie; zijnde, gelijk men weet, het bestuur der gemelde maatschappij in hooger beroep gekomen van een vonnis der Arrondissements-Regtbank te Amscer. dam, ter dezer zake. Het achtste weitelijksche badberigc van Scheveningenden 4den Au gustus gedagteekenddeelt hec Dagblad van 's Gravenhage aldus mede: De voornitzigtenwelke men had op een luisterrijk badsaizoen voor onz.e stedelijke Scheveningsche zeebadinrigcingzijn niet te leur gesteld, daar, niettegenstaande het ongestandige en onstuimige weder, hetwelk bij afwisse ling met schoone oagen in de afgeloopene weken beefc geheerschter reeds in de twee laatste maanden-rnim 500 zeebaden meer zijn gebruikt dan gedu. rende dien tijd, 111 het vorige jaar; terwijl onze regenbaden en douches ins gelijks hoe langer hoe meer roem verwerven, en de eerste bij ongunstig weder de baden in zee zeer doelmatig vervangen. Het thans ingevallen schoone zomerweder heefc het getal der op Vrijdag genomen baden op 180, en gis. teren op 201 doen klimmen, hetgeen niet te verwonderen is, als men in aanmerking neemt, dar het Badhuis thans geheel met logeergascen uit de boogsie klassen der maatschappij, zoo in- als buitenlanders is bezet; waarvan sommigen met eigen rijtuigen en paardenterwijl op het dorp Scheveningen mede genoegzaam geen logement meer beschikbaar is, om aan de aanvragen van badbezoekers te kunnen voldoen. De Table iTHdte aan het Badhuis is dan ook dagelijks, en vooral des Zondags, zeer wel bezet, en blijft deszelfs roem hoe langer hoe meer, verdienen, Van Vlaardiugen schrijft men van den 4den dezer: In de afgeloopene week zijn slechts vier haringschepen aangekomen, ce weten op den 29 Julij 2 te Vlaardingen met 15J last, waarvan een uit Schie dam den 30 dito een te Amsterdam met 7^ last, en den isten Augustus een tnede te Amsterdam met 9 last; de prijzen zijn onveranderd; dezelfde geble ven, namenlijk f 35 voor den vollen en/80 voor den maatjes haring. Den 5den dezer heeft de jaarlijksche prijsuitdeeling plaats genad bij de leerlingen der kweekschool voor de zeevaart te Amsterdam. Uit hec eiland Schokland melde men van den 31 Julij: Onlangs is men, na lang vruchteloos pogen, met hooger bijstand er in ge slaagd, twee geschikte localen te vinden, om daarin de calicot-weverij uic te oefenen, waarvan men zich, in den aanstaanden wintertijd, heilzame vruchten voor de armoedige bevolking van dit eiland voorspelt. De Utrechlschecourant bevat onder dagteekening van 4 Aug. bet volgende: Heden ontvingen wij de treurige tijding, dat de Hoogleeraar Ph. IV. van Heusdeop eene reize door Zwitserland, te Genéve overieden is. Onze Hoo gescbool, waaraan hij 35 jaren werkzaam was, verliest in hem een waardig beoefenaar der wetenschappen, een groot kenner der oude letteren, een smaak vol schrijver, en vooral een man van onbesprokene deugd, hulpvaardigheid en reine godsdienst, een man, die als echtgenoot, als vader en vriend, als burger, onderdaan en geleerde, reeds de hoogste achting genoot van alien, die hem in zijne beminnelijke en voortreffelijke eigenschappen gekend hebben. Van Heulde werd den 17 Junij 1778 te Rotterdam geboren, en studeerde aati de Hoogescbool te Leiden, vanwaar hij naar Utrecht beroepen werd, en al. daar op den 26 Januarij 1804 hec ambt van Hoogleeraar in de welsprekend, heid, geschiedenis, oudheidkunde en Grieksche taal met eene plegtige rede. voering aanvaarde. Onder het Fransch bestuur was hii een der Utrechtsclio Hoogieerarendie toen den moed behielden, om more majorum in hunnen werkkring nuttig te ziin, en op hunnen post ijverig bieven volharden, waar. door de reeds gedecreteerde ondergang der Hoogescbool, onder Gods zegen, zoo gelukkig is verhoeu geworden. Later maakte van Heusde zich door d« uitgave van verscheidene letterkundige en wijsgeerige geschriften verdienste, lijk, werd mee de Ridderorde van den Nederlandschen Leeuw versierd, ver kreeg zitting in hec Koninglijk Instituut, en stond mee vele andere geleerde genootschappen en instellingen in naauwe betrekking. SPANJE. De tiidingen uit Spanje ioooen tot 30 Julij en melden, dat de Carlistische bevelhebber Marotto den 23Sten eene proclamatie uitgegeven heeftwelkjo vooral moet strekkenom de geruchten, die verspreid waren, alsof hij eene bemiddeling tusschen de twee partijen wilde bewerken, tegen te spreken. De proclamatie is de volgende: „De dag des gevechcs raakt, en wij behooren aan geheel de wereld ta doen zien dat nooit de verdedigers der wettigheid zich door overweldigers de overwinning zullen laten ontwringen. Indien het vrijwillig verlaten van eenige voor de verdediging vrij nuttelooze posten aan otize vijanden het denkbeeld heeft ingeboezemd, dat wij hen vreezen, dan zal hunne eerste voorwaartsche beweging vit de thans door hen bezette stellingen hen te hunnen kosre leeren dat de dood de eenige geschikte straf is voor hec af. schuwelijk gedrag, dat zii door het verwoesten en verbranden der n toebe- hoorende velden en haardsteden gehouden hebben. De veldtógt, dien zii mee overwegende strijdkrachten hebben geopend, heeft zich door tot nn toe ongehoorde dadeh vair barbaarschheid en w-reedheid gekenmerkt. In Navarrè, in een gedeelte van ia Solana enAlava, in den omtrek van Victoria, te Guehara en de omliggende dorpen, verwoesten zij alles te vuur en re zwaard, snaren niets en onthouden zich zelf niet van roof. óii hebt deh opstandeling Espartero te Amurrio en te Arciniega «lies zien vernielen, wat aan zifne onmenscheliike woede eenige voldoening geven kon. Te midden van zulke afschuwelijkheden, schroomen ellendige intriganten niet, om geructen wegens eene schikking re verspreiden. Ér kan tusschen twee partijen van zoo bnder- scheidene beginselen nnoit eene sphikking plaats hebben. De Koning en de Godsdienst; overwinnen of met de wapenen in de hand sterven: dat moet altijd onze leus ziin Eene telegraphische depêche uicBayonne, den 3 Augustus te Paths ontvangenberigtdat de Engelsehe vlootvoogdLord John Haymet den sn.

Leydse Courant | 1839 | | pagina 1