Vicaris worden de ingezetenen der stad aangemaand tot het dragen van rouw wegens deze gruweldaad den Meere om ontdekking van den misdadiger en afwending van grootere ramp te bidden. In de bedoelde kerk zelve is een triduüm verordend, dat heden ten einde loopt. Eergisteren was de Paus in die kerk, gisteren het collegie van Kardinalen en heden zal de Paus het einde des triduüms bijwonen. Verschelden arrestatien zijn reeds geschied, doch de dader is tot heden niet ontdekt. Zoodra men dén dief heeft, zal hij wor den gevonnisd door het Heilig Officie. DUITSCHLAND. Men spreekt te Weenen van eenen belangrijken maatregel, ten opzigte van den impost op den wijn en op het bier. De belasting op den wijn zal met de helft verminderd en dat van 'het bier naar evenredigheid vermeerderd worden. Deze 'maatregel is voor een land als Oostenrijk, waar zoo velé wijnbergen zijn van veel belang, dewijl het bier-, hetwelk er zeer duur eu 'slecht is, en van elders wordt ingevoerd, veel geld naar buitenlands doet gaan. Aken den 25 Jtrlij. Gisteren is de omvoering der reliquiën geëindigd zoodat men dezelve onder de grootste plegtigheden weder in dé kasten neder- geregd heeft, in Welke zij nu zeven jaren onaangeroerd moeten liggen. De volksmenigte, welke de tentoonstelling van dezelve bijgewoond heeft, was ontzettend; menigen dag waren over de 60,000 personen in de stad gekomen, natuurlijk het grootste gedeelte boeren uit den omtrek, daar de tijd lang voorbij is, wanneer zelfs uit ver'afgelegen landen geloovigen naar Aken pelgrim ■meerden, om hier de heiligdommen te vereeren. Men bemerkte overal de grootste aandacht, welke in dit jaar, als een natuurlijk gevolg van de kerke, lijke oneenigheden misschien nog grooter was dan vroeger. Ook vertelt men elkander onderscheiden wonderkurenwelke de omvoering der reliqniën aan gebrekkigen zou uitgeoefend hebben! Dat de stad van dezen toevloed van vreemden veel winst heeft, is natuurlijk; in niet een logement was meer een inkomen te vinden, en nog na het eindigen van het feest is de toevloed zoo groot en de bestellingen in de logementen en bij particulieren zoo veel dat men het bijna nooit zoo gezien heeft. In de volgende maand zal al het mogelijke gedaan worden, om aan ae vreemden het oponthoud zoo aangenaam als mogelijk is te maken. In het begin van dezelve is er eene tentoonstelling van schilderijen, welke door haren rijkdom alles overtreffen zal, wat van dien aard in de Rhijnprovincien plaats heeft gehad. Wij zullen de nieuwe scheppingen van de Dusseldorpsche school alsook vele schilderstukken van Hollandsche en Fransche schilders van den nieuwsten tijd zienzoodat eene vergelijking dezer scholen eene hoogst belangrijke studie opleveren zai. Tegen het einde der maand zullen de wedrennen beginnen, welke, zooals bekend is, van de Duitsche tot hiertoe de schitterendste geweest zijn; daar onder anderen ook de beroemdste paarden van Lord Seymour de overwinning moeije- lijk maken. Uit Kleef schrijft men van den 30 Ju lij i Van onze Maart-aangeklaagden zijn diegenen veroordeeld, en naar het tuchthuis te Werden overgebragt, wier straftijd geene zes maanden te boven gaat. De zwaardere misdadigers verbeiden nog hun vonnis. De geheele zaak wordt met den sluijer des geheims overtogen, maar men zal toch spoe dig in staat zijn, over <ten gang en de gevolgen van het regterlijk onder, zoek, voor zoo verre hetzelve een algemeen belang heeft, een meer uit. voerig berigt mede te deelen. Uit Gumbinnen, in Pruissen, schrijft men van den 23 Juiij: Op St. jansdag deden tien meisjes van het dorp Kossychen in twee schuiten een togtje op het meer Selment. Daar een dier schuiten lek werd en water begon in te krijgen, gingen de vijf meisjes, die zich in dezelve bevonden, in de andere, welke, de meerdere vracht niet kunnende dragen, zonk. De visschers, die in de nabijheid waren, kwamen deze meisjes te hulp, maar zij konder er slechts drie van reddende zeven andere vonden haren dood in het meer. Hanover den 2? Juiij. Het antwoord Van den Koning van Hatiover op dé petitie van de burgerij dier stad, waarin het herstel van den Burgemeester Rumann gevraagd wordt, is bekend geworden en, zoo als men verwachtte, in eenen weigerenden toon gesteld. In dat antwoord wordt de daad des Ko- nings ais eene noodzakelijke voorgestelddaar het gedrag van Rumann hem alle regt benam om de directie der Policie onder zich te hondendewijl die, in handen zijnde van een' der sterkste tegenstanders van's lands Regering, zeer ten kwade zou kunnen bestuurd zijn geworden. Het crimineel onder, zoek, dat wegens het gehouden gedrag van den Burgemeester volgen moet, staat met zijne afzetting in geen verband. Behalve het door de burgers van Hanover, den 24sten aan den magistraat ingeleverde adres, waarin goedkeuring van het gedrag des magistraats te kennen gegeven wordt, zijn dergelijke adressen uit andere steden van het land hier aangekomen; zoo ook een, aan Rumann alleen gerigt adres def burgerij van Osnabrug, Een adres der burgerij van Buxtehndewaarin zij verklaart dat in de klagt van den 15 Junij ook hare meening uitgedrukt ge worden is, werd heden den magistraat door eene deputatie van drie burgers uit Buxtehude overhandigd. De burgerij van Osnabrng heeft echter daaren boven nog een ander vertoog aan Zijne Maj. onderceekend. Dit vertoog is reeds ingeleverdof zal morgen aan Zijne Maj. door eene deputatie van Osnabrugsche burgers overhandigd worden. Over het algemeen moet ceOsna brug de spanning zeer groot zijnop bevel des Konings is de cavalerie en eene batterij artillerie derwaarts opgebroken; ook zijn verscheiden officieren van den algemeenen staf met pose-paarden daarheen gesneld. Voor het mededeelen van het zoo even vermeld antwoord waren er met de stedelijke Regering onderhandelingen aangeknoopt, waarbij onder anderen verlangd werd, dat die Regering het bij de Bondsvergadering ingediende adres zou terugnemen en vergiffenis vragen; dat de burgerij in massa zich naar 's Konings paleis Zou begeven, om Zijne Maj. dank te zeggen voor die vergiffenis; dat de heer Rumann vrijwillig zijne ambtsbetrekking zou neer. leggen, in welk geval hem zijne bezoldiging voor geheel zijn leven uit 's Ko nings kas zou verstrekt worden. Al deze voorslagen moeten echter van de hand zijn gewezenen het geregtelijke onderzoek wegens de misdaden waarvan de stedelijke Regering in 's Konings proclamatie beticht is, schijnt nu zijn loop te zullen hebben. Naar men verneemtis de bekende Dr. Stuve van Osnabrug met de verdediging der aangeklaagden belast. Aan de Hoogeschool van het Groot-Hertogdom HessenGiessènzijn dezer dagen wederom onder de studenten onlusten uitgebroken. Zooals elders In Duitschland, hoewel alle genootschappen van studenten van welken aard ook verboden zijn, bestaan zij er echter en dit heeft ook te Giessen plaats. De Regering van eene meer openlijke bijeenkomst dief heeren vernomen heb. bende, deed onderzoek en liet verschillende hunner in hechtenis nemen. De andere studenten echter hebben het hierbij niet laten berusten, doch zijn met Verwoedheid op de gevangenis aangevallen, hebben dezelve bijna letterlijk onder den voet gehaald eft hunne makkers bevrijd. Er is echter dadelijk mi. litaire magt binnengerukt eti een streng onderzoek begonnen. GROOT-BRITANNIE. Londen den 31 Juiij. Koningin Victoria heeft den 3osten dezer een groot cour gehouden, waarop de nieuw benoemde Grieksche Gezant Mourocordato zijne geloofsbrieven overhandigd heeft. Eergisteren avond heeft men zich in het Huis der Gemeenteu eenen geruimen tiid met Lord J. RusselCs bitl, strekkende ter daarstelling van eene geregelde Policie in Birmingham, onledig gehouden. Dien zelfden avond is door dit Hu s. na hetzelve zich alvorens in comité begeven had, het doen voortduren der bestaande Commissie, belast met het toezigt over de werking van de armen-wetten-acte, voor een ander jaar toe gestaan en zijn aistoen tevens zekere wijzigingen In de te gcvcne volmagt aan gezegde Commissie doorgegaan. In de zitting van het Huis der Gemeenten van Dingsdag, is eene petitie van eenen Dissenter, Thorogodd, ter tafel gebragt, die zich beklaagt, uat hij te Essex is gevangen gezet voor het niet betalen eener kerkelijke belasting voor de gevestigde kerk, daar hij als Dissenter er een gewetenszaak van moest maken, óm tot het onderhoud van eene kerk bij te dragen, waartoe hij niet behoorde. Het Huis heeft bepaald, dat geene magistraten het regt hadden, 0111 iemand, wegens het niet betalen van kerken-belasting, gevan. gen te zetten. In het Ministerieel avondblad leest men: Wij hopen, dat het Parlement niet zal uit een gaan voor dat eenige dis. cussie plaats hebbe over den verontrustenden staat, waarin dit land tegen, woordig geplaatst is, door de verderfelijke werking van de koren-wetten, ilet koude en vochtige weder, hetwelk wij in de laatste acht of tien dagen gehad hebben, zal zeker het gevolg hebben van den oogst achteruit te zet ten, en indien er geene gunstige wending voor het einde dezer tveek plaats grijpt, zullen de gevolgen daarvan vreeselijk zijn. De invoer van 1 of 2 millioen waarde aan vreemd graan zal in dat geval onvermijdelijk worden, en hoe zal men dan de ontzettende vraag naar specie kunnen beantwoorden, in den tegenwoordigen staat de geldmarkt? Van 1838 tot ultimo Maart 1839 zijn niet minder dan 22 ongelnkkeD op Engelsche stoombooten gebeurd, te weten: 11 schipbreuken of zware scha. de, 8 ontploffingen2 botsingen met andere vaartuigen, 1 scheepsbrand; 117 menschen verloren daardoor het leven terwijl vele andere in meerdere of mindere mate werden gekwetst. Buitendien werden bij deze zee-ongelukken 688 dieren over boord geworpen of verpletterd. Te Portsmouth heeft men de tijding ontvangendat twee Engelsche linieschepen van 84 en 72 stukken zich, Gibraltar passerende, naar de Sy rische knst gewend hebben. Het is in de fabrijksteden thans weder rustig. In Ierland is de gesteld, heid van zaken in de laatste drie maanden niet verergerd, en zulks vooral door toedoen van O'Connell, die al het mogelijke te werk stelt, om zijne partij niet tot de uitersten van de radicalen of chartisten te doen overslaan. In langen tijd zijn er aldaar dan ook geene gunstiger criminele assises geweest dan thans. In de Londensche bladen vindt men gewag gemaakt van de moeijelijk- hedenwaarin de bank van Engeland zich thans ten gevolge van den te groo- ten uitvoer van goud bevindt, en van de geslotene overeenkomst met de Fransche bank of met Parijsche bankiershuizen, om den storm, die de ge. noemde Engelsche instelling bedreigt, zoo mogelijk te bezweren. Volgens den gewonen staat, die daarvan van drie tot drie maanden wordt opgemaakt, had de bank van Engeland den 23sten Juiij eene som van 1,677,000 st. aan goud of zilver minder te harer beschikking, dan een vierendeeljaars geleden. Over de laatste tien maanden bedraagt de vermindering van den voorraad edel metaal in deze bank eene zeer veel grootere som. Om deze gaping aan te vullen, heeft de Engelsche bank met die van Parijs de reeds bekende over eenkomst wegens een voorschot gesloten. Dit voorschot bedraagtvolgens de Londensche bladen, 2 millioen st. of 24 millioen gulden. Als onder- pand heeft de Engelsche bank staatsschuldbrieven ten laste van het Britsche rijk, die in haar bezit waren, gegeven. De Times vindt het zeer vernede rend, dat de eerste geldelijke instelling van het rijk zoo doende buiten's lands bet staatspapier moet verpanden, waarop het vertrouwen in haar gedeelte, lijk berust. Dit blad vaart uit tegen de misslagen, die de bestuurders der bank, naar het inzien van dit blad, in hun beheer hebben begaan. Te gelijk geeft het de vrees te kennen, dat het redmiddel nog niet baten en de bank gedwongen worden zal, om, even als in 1825, hare betalingen in gereed geld te schorsen. Andere bladen uiten de vreesdat de prijs van het graan in Engeland, ten gevolge van het natte weder, hetwelk thans aldaar op het oogenblik van den oogst heerschtaanmerkelijk zal rijzen; dat daardoor, iii overeenkomst met de bestaande graanwettende Engelsche havens voor den invoer van vreemd graan zullen worden opengesteld; en dat die invoer, wel ke zeer aanzienlijk zal kunnen zijn, een nieuwen en voor de algemeene be langen verderfelijken uitvoer van goud uit Engeland zal na zich slepen. De laatste tijdingen, die men uit New-York heeft, loopen tot den 11 Juiij en luiden mede omtrent den staat der geldmarkt in Noord-Amerika niet gunstig. Berigten uit Canton melden dat de Engelsche handel aldaar geheel gesloten was, omdat op nieuw eenige Engelsche kooplieden opium hadden zoeken binnen te smokkelen. De prijs der thee is dien ten gevolge te Londen 3 pCt. gerezen. FRANKRIJK. Parijs den 2 Augustus. In de zitting van de Kamer der Pairs van den d9sten is eene petitie ingediend van kooplieden, die de tnsschenkomst der Kamer en van de Regering vragen, om eene schadeloosstelling te ontvangen, hetzij van Nederland, hetzij van Belgie voor de goederen, die in het jaar 1830, te Antwerpen in depót, vernield zijn geworden. Het verzoekschrift is aan den Voorzitter van den Raad en den Minister van Buitenlandsche Zaken ver zonden. De berigten uit Algiers van 20 Juiij luiden niet zeer gunstig, daar, hoewel de oogst goed en in ruime mate was binnengekomen, Wegens de menigvuldige in hét voorjaar gevallen regen en de thans gevolgde groote hitte j kwaadaardige koortsen zoowel onder de volkplanters als onder de soldaten Ontstaan zijn. 'Ook Abdel-Kader was zeer onrustig en trachtte den godsdienstigén geest der Muzelmannen tegen de Franschenaan te hitsen, daar deze laatsten thans veel moeite doen, om proselyten te maken en dit hen nogal onder 'de vrouwen gelukt, die daardoor hare vrijheid verkrijgen, om te gaan en te doen wat zij willen. I liS1 I 'I II. I - 'il 1 TT MENGELINGEN. KATOEN-FABRIJKEN in EGYPTE. Het land der Pharaö's en Ptolomeussen begint zich thans ook op het fabrijk. wezen toe te leggen, en Mehcmed-Ali schijnt niet weinig lust te hebben, nevens zijn Londen en Parijs, dat hij ten minste volgens zijne gedachte in Kahira en Alexandrie reeds bezit, ook een klein Manchester en Birming. ham aan te leggen. Reeds bestaan er in Egypte verscheidene katoen-fabrij. ken, waarvan de voornaamste in Bulack is, en dooreenen Engelschman Galloway, bestuurd wordt, aan wien de Onder-Koning de waardigheid van Bey verleendjen die hij tot burgerlijk opper-ingenieur van Egypte benoemd heeft. Voor deze fabrijk heeft men zich een groot aantal jnachinen-weef. stoelen aangeschaft, doch wordt er bij voorkeur nog altoos met de gewone handweefstoelen gewerkt. Eene stoommachine van 20 paardenkracht, welke 300 stoelen in beweging brengt, is, in eene andere fabrijk, welke zich aan de oevers des Nyls tusschen Bulack en Schubach bevindt, in werking ge bragt, doch, vreemd genoeg, in Egypte zijn deze machines niet in staat met den handenarbeid te wedijveren. Terwii! namelijk het onderhoud der machine, dagelijks, bij twaalfurigen arbeid, 6 sc. kost, wordt gelijk werk door 300 Arabieren voor 4 st. geleverd. De arme Arabier vergenoegt zich met een dagloon van eene slechte piaster ^ongeveer 16 centen Nederlandsch waardoor hij alzoo in siaac is, het tegen eene machine, welke niets ais steenkolen verteert, vol te houden. Niet ver van deze fabrijk bevindt

Leydse Courant | 1839 | | pagina 3