Zoo men verneemt zullen binnen kort de nagelaten teekeningen, scher. een enz., van wijlen den begaafden Nuyen, door den beer F. Roos te Am. sterdam, in bet openbaar worden verkocht. Te Schiedam is den isten Augustus de branderij van den heer Cari/el, in weerwil van de aangebragie hulp, geheel verbrand. Ook is laatstleden Woensdag te Delft een korenmolen, in het Zuidende, even bniten die stad staande, in brand geraakt en verteerd. In den namiddag van den sisten Jnlij is te Amsterdam, van de werf llollandiain de groote Wittenburgstraat, van de scheepbouwmeesters Blok ca Comp., van stapel geloopen, het fregatschip Gezina, groot 360 lasten, gebouwd voor den heer J. Schutte Hoymanzullende gevoerd worden door Kapitein C. L. y.itlbollbestemd voor de vaart op de Oost-Indiêo. In het dagblad de Avondbode van den 3de» dezer leest men den vol. genden bijzonderen brief uit Haarlem van -den aden Augustus: Met genoegen meld iku, dat dezer dagen tnssehen Burgemeesters en Wet. houders der steden Amsterdam en Haarlem en den raad der administratie der Hollnndsclie ijzeren spoorweg-maatschappij, eene overeenkomst is tot stand gekomen, bij welke is voorzien in de maatregelen, die vereischt worden tot beveiliging der passage langs het gedeelte van den grooten weg op halfweg Haarlem, alwaar de spoorweg den grooten weg zoude raken. Ten gevolge van deze overeenkomst zal, onder anderen, de groote weg van den spoorweg worden afgescheiden door middel van eene schutting ter hoogte van 5 of 6 ellen, die, ter lengte van 200 ellen, tussclien het huis ter Hart en eenen nieuw te maken oprid bewesten de sluis op Halfweg, zoodanig zal worden geplaatst, dat de locomotiven en stoomrijtuigen, op elk punt van den grooten weg, voor liet gezigt zullen zijn bedekt. De rigting en afstand dier schutting zuilen, van wege de beide betrokken ste. den, worden afgebakend. Voorts zal aan de zuidzijde van den grooten weg, op alle de plaatsen, waar de steden dit zullen verlangen, mede eene soortgelijke afschutting wor den geplaatst. Bovendien zullen twee sinitboomen worden daargesteld, bij welke wach. tcrs geplaatst zullen worden, om zoo dikwijls als öe stoomrijtuigen den dijk passeren, die boomen te sluiten en de rijtuigen te waarrcbuwen, en ver. volgens deze boomen weder te openen, zoodra de stoomrijtuigen den dijk gepasseerd zullen zijn. Door deze werken en maatregelen zalnaar het gevoelen van deskundi. gen, de passage met paarden en rijtuigen iangs den grooten weg, van alle gevaar, hetwelk de angstvalligheid te gemoet zag, volkomen zijn ontheven. In het onderhoud der werken zal door de spoorweg-maatschappij, onder toezigt van de beide steden, voortdurend worden voorzien, met uitzondering van den nieuwen oprid aan de westsluis op Halfweg, die zij, na drie jaren, in voldoenden staat zal opleveren en overdragen. De prijzen der plaatsen op de spoorrijtuigennadat de weg voor het pu. bliek zal zijn geopend, hetwelk op den 24 dezer zal plaats hebben, zullen, naar wij vernemen, zijn: op den isten rang f i.io, op den aden rang 80, op den 3den rang f 40. Uit Utrecht wordt van den gisten Julij gemeld: Heden werd alhier, onder het voorzitterschap van den heer Mr. G. Dom Stiffen, Ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, de negende alge. meene vergadering der leeraren aan de Gymnasien gehouden, en, na het behandelen van verscheidene belangrijke punten der beschrijving, met eenen vriendschappelijken maaltijd besloten. Na denzelven genoten de leden de eer, om het schoone van den Zoölogischen tuin alhier te bezigtigen en eenigen tijd aldaar te vertoeven, waarna men scheidde. Wij vernemendat de Redactie van het Algemeen Handelsblad zich on. ledig houdt niet de voorbereidende maatregelen tot vergrooting van dat dag. blad. Het plan is, zegt men, om het formaat aan te nemen van tl Journal des Dlbats, wanneer de Regering bewilligt in de uitgave van dat formaat, tegen betaling van slechts 2J ets. voor het zegel, waartoe dezer dagen een rekwest door de gemelde Redactie aan haar moet zijn ingediend. Uit Groningen meldt men van den isten Augustus: Heden werd binnen deze stad de Reünie der Walsche Kerken van het Ko. ningrijk der Nederlanden geopend, onder het voorzitterschap van den heer Mounter, Predikant te Rotterdam, bij afwezigheid van den heer Teissèdre l'Ange, Predikant te Amsterdam. De openingsrede werd gehouden door den heer Mounier, zoon des voorzitters en Predikant te Amsterdam, naar aanlei. ding van II Tim. I. vers 612. Voor de vaart van Kampen langs den IJssel naar Deventer, Zntphen, Doesburg, Arnhem, en van daar verder langs den Rijn tot Keulen, is eene tweede stoomboot in aanbouw, waarvan de in werkingkoming nog dit jaar verwacht wordt. O O S T - I N D I E. Batavia den 25 Maart. Van Tagal wordt gemelddat voor eenige dagen geleden van het Noorder Kendeng-gebergtegelegen in het regentschap Brebesdistrict Salem, grenzende aan het grondgebied van het regentschap Daljaloehoer (residentie Banjoemas.) onderscheidene aanzienlijke brokken gronds, met een vervaarlijk geluid, in de valleijen gestort zijn, waardoor in een derzelver een klein gehucht verwoest is geworden, hetgeen aan vijftien menschen het leven heeft gekost. De rivier Goenoong, welke beneden de bedoelde vallei stroomt, is gedu. rende twee dagen achtereen in haren loop gestremd geweesten ten laatste met veel geweld doorbrekende heefc dezelve 23 huizen van de dessa Salem gelegen aan den oever der rivier Goenoong, verwoest en medegevoerd. De bewoners der laatstgenoemde dessa hebben zich nog gelukkig bij tijds met hunne have en goed kunnen redden. Door Zijne Exc. den Gouverneur-Generaal zijn wederom onderscheiden benoemingen gedaan. T U R K Y E. Men meldt van de Servische grenzen van 17 Julij: Uit alle provinciën van Europisch-Turkije luiden de berigten hoogst be. vredigend. Nergens, zelfs niet in Albanië en Macedonië, heeft zich ten gevolge der tijding van het overlijden van den Sulian Mahmoud eene andere stemming vertoond, dan die, welke zich bij de bevolking der hoofdstad heeft geopenbaard. De bevestiging van alle Pachas, Syans, enz., die tevens met het doodberigt in onze onderscheidene plaatsen aankwam, droeg bij om de ongerustheid te verdrijven. Er scaat echter nog eene zware proeve voor de deur, vermits de tijding der neêrlaig van het grootheerlijk leger en de afval van den Kapndan-Pacha nog schier nergens bekend zijn. Uit Konstantinopel schrijft men, dat de Engelsche geneesheer Dr. M. de ziekte van den gestorven Sultan steliigerwijze voor delirium tremens heeft verklaard, een gevolg van het overmatig gebruik van sterken drank. Met dit als geloofwaardig bekrachtigd berigt zegt men een gevolmagtigde naar den Groot-Admiraal te zijn afgevaardigd, om dezen den waan te bene. men als ware Sultan Mahmoud door zijne schoonzoons vergiftigd geworden. Toen Achmet Fewzr-PachadejTurksche vlootvoogd, de eerste tijding van het overlijden zijns Sultans en de verheffing van Chosrew-Pacha tot den re. getschapsraad had vernomen, die des eerstgemelden vijand is, had deze, zegt men, het plan gevormd, zich met Hafiz-Pacha te verstaanom den ver. meenden indringer neer te bonten. Lnidens particuliere brieven uit Weenen is de Ottomannische vloot, welke naar Rhodtis was gestevend, door het haar te gemoet gekomen Eu. gelsche eskader gedwongen geworden naar de Dardanellen terug te kee'rëtij de Kapudan-Pacha had echter eene veilige plaats genomen aan boord vaii één der Britsche oorlogschepen. Dit berigt behoeft overigens bevestiging. In den Franschen Moniteur van den 2den leest men de volgende rele. graphische depeche, door den Consul-Generaal van Frankrijk re Alexandria, den 16 Jnlij aan den Raads-President afgevaardigd: De Turksche vloot is den I4den, onder aanvoering van den Kapudan-Pa. cha, zich komen stellen ter beschikking van Mehemcd-Ali. De Ondëfku, ning heeft verklaard de vloot niet aan de Porte te zuilen teruggeven, dan wanneer de Grootvizier Chosrew-Pacha uit het bestuur der staatzaken wierd verwijderd, en aan hem (Mehemed-Alt)de erüijkheid van het door heth bestuurd wordende land werd toegekend. Het Aegyptische leger heeft bevel ontvangen om achter den Enfraat terug ie trekken. RUSLAND. Uit Berlijn meldt men, dat sedert de betrekkingen tusschen de Nederlanden en Belgie bepaaldelijk geregeld zijn, de Russische Regering het voorbeeld der overige Gouvernementen gevolgd en Koning Leopold erkend beeft. Alleeft dan echter zal een Russisch Gevolmagtigde te Brussel geaccrediteerd wor den, wanneer alle wegens den opstand in Polen voortvlugtige polen, die in Belgische dienst getreden zijn, uit dat land zullen verwijderd wezen. Volgens eene Keizerlijke dagorder van den 9den dezer, is de Groot, vorst Troonopvolger bij de garde infanterie, eerste divisie, geplaatst. De Oostenrijksche Aartshertog Albrecht, is den 2osten Julij te Peters burg aangekomen. Volgens het jongste berigt van het Ministerie van Openbaar Onderwijs, bedraagt het getal der gedurende 1838 in den omvang des Rijks verschenen oorspronkelijke drukwerken 777, en dat der vertalingen 116, te zamen de in 1837 uitgekoroene met het getal van 1241 bladen druks te boven gaande. De vertalingen vormen, wat liet getal drukbladen betreft, niet volkomen het zesde deel van al het in het licht gegevene. De gevangennemingen duren te Wilna nog voort; onder derzelver ge* tal bevinden zich ook aanzienlijke vrouwendie ringen droegenwaarop de beeldtenis van den onlangs ter doodgebragten zamenzweerder Koinorski ge. graveerd was. Men schrijft nit Jassy van 15 Julij, dat de Russische Regering de strengste bevelen uit petersburg gegeven had aan het Consulaat aldaar, om allerbehoedzaaaist met het afgeven van passen naar de zuidelijke deelen van Rusland te wezen, daar men wist, dax onderscheiden spionnen onder allerlei voorwendsels daarheen zich wilden begeven. PORTUGAL. Lissabon den 22 Jnlij. Nadat de Cortes over het budget voor 1840 in veel haast hadden beraadslaagd en aangenomen, zijn dezelve geprorogeerd gewor. den, zonder dat door dezelve, naar hetgeen was toegezegd, eenige middelen zijn beraamd, om de buitenlandsche schuldeischers met de binnenlandsclie gelijk te stellen. Voor de behoefte van het land zelve hebben de Cortes, eene leening van 1,400 contos de reis, ongeveer f 34,000,000goedgescemd. Aan de Londensche beurs had die trouwelooze handelwijs veel verslagenheid verwekt en waren de Portugesche fondsen 2 pCt. gedaald. In de zuidelijke provinciën blijven de Miguellisiische guerillas het land altijd nog verontrusten; ook in de noordelijke zijn eenige aanhangers dier partjjonder welke 2 priestersgevangen genomen en doodgeschoten geworden. SPANJE. De algemeene verkiezingen voor de Cortes zijn den 24 Julij te Madrid be. gonnen en meest in den geest der heethoofdige constitutionnelen uitgevallen, Te Madrid wilde men den 24 Julij weten, dat de Carlisten, 4,000 man sterk, zich voor de poorten van Barcelona vertoond hadden, maar met ver. lies waren teruggeslagen. In de Gazeta de Madrid wordt gemeld, dat er toebereidselen tot he; beleg van Morella worden gemaakt, en dat er te Cadix 7000 bommen aan boord van twee fregatten zijn geladen. Voorts zijn van daar 34,000 kanon, kogels, 4,000 quintalen kruid, en 8,000 schrootschoten naar Valencia afge. zonden. Men gelooft, dat het beleg in Augustus zal beginnen. Cabrera van zijnen kant werkt dagelijks om die stad te versterken. Met dubbele waakzaamheid verbeidt men de aankomst van de stoomboot, met geweren voor dien Generaal geladen, welke dienen moeten om het 7de bataljon te wapenen. De Carlisten zjjn wederom in de nabijheid der Fransche grenzen, inCata. lonie, verschenen, doch voeren er niets dan strooptogten uit. Een ge deelte Carlisten is het Fransch grondgebied overgetrokken, om het stadje Lanfranc te overvallen; zij hebben op het Fransch grondgebied de stipste krijgstucht in acht genomen. Bijzondere brieven van Onste, onder dagteekening van "den 25sten Julij, vermelden het volgende, 'omtrent den toestand, waarin zich Don Carlos zo» bevinden: De verbittering, leest men in deze brieven, is hier ten top gestegen el het gevaar van eenen nieuwen schok wordt dreigend. Marotto en zijne aan. hangers hebben het masker afgeworpen. Zij kuipeij om Don Carlos langs dei zachten weg of met geweld tot eenen afstand van gezag te bewegen. Dei I9den is de Pretendent heimelijk van de bedoelingen der partij van Marottt verwittigd. Hij heeft besloten, om haar te ontvlugten en zich aan het hoof; der Navarresche bataljons te stellen. Maar men heeft hem dit niet toegelaiei en in tegendeel een bevelschrift afgedwongen, waarbij de Bisschop van Leon Don Basilio Garcia en andere aanzienlijkendie ten gevolge der bloedige tooneelen te Esrella verbannen warenmet nieuwe vervolgingen worden be dreigd en tot eene vlugt raar het binnenste van Frankrijk worden aangemaand Zij zullen wel niet gehoorzamen. De Pretendent zelf houdt zich daarvai overtuigd. Den 22s:en heeft Don Carlos aan zijnen Minister van Oorlog, Montenegrodoen weten, dat hij zijn hoofdkwartier van Onate naar Estelli wilde overbrengen. Montenegro heeft Don Carlos daarvan trachten af te bren. gen, onder het voorwendsel, dat Estella geene genoegzaam veilige verblijf, plaats opleverde. Toen de Pretendent volhield, verklaarde Montenegro hen ten stelligstedat de door Marotto genomene beschikkingen de vestiging var het Koninglijk hoofdkwartier te Onate noodzakelijk maakten, en dat hij dot niet van daar kon vertrekken. Montenegro is verder gegaanhij heeft bevel gegeven, dat voortaan niemand de stad iron binnenkomen, of verlaten, zonde! een door de Ministers geteekend verlof. Dezelfde bepaling bestaat omtrent het paleis. Don Carlos wordt alzoo in zijne vertrekken gevangen gehouden. Algemeen gelooft men in de Baskische provinciën, dat Marottoterugdein, zende voor de vreesselijke verantwoordelijkheid die op hem rust en dooi vrees en gewetensknaging gepijnigd, Don Carlos verraadt en eenen afnl voorbereidt. Reeds sedert eenige maanden durft hij zich niet meer te bed begeven. Hij slaapt met het hoofd op eene tafel geleund en een paar pistolet voor zich. Elke schikking met de Christines, waarbij zijn eigenbelang vet/ zekerd werdzou hij onderschrijven. Toch is er reden om te vermoeden, dat hij nog vóór dien tijd vallen zalen dat alsdan de burgeroorlog heviger dan ooit zal ontbranden. ITALIË. Rome den 18 Julij Een met ongehoorde vermetelheid gepleegde kerkroof j heeft inzonderheid bij de geringe volksklasse algemeenen schrik verspreid. Uit eene kerk aan het Campo Vaecino, het voormalige Forum, is de zil f veren kelk met heilige hostiën gestolen, Bij een edikt van den Kardinaal t

Leydse Courant | 1839 | | pagina 2