«sjrsagstnk dezelve bezig houdt, op het ongeschonden handhaven van mijn 21 ijk bedacht geweest? Zijn zij het niet, die mij belofte op belofte deden ■van mijne belangen met ijver te zullen voorstaan, die dezelve op de onme. doogelijkste wijze hebben opgeofferd. Is het niet der Engelschen kwaadwil ligheid geweest, die Tépédélen tot den opstand heeft aangezet, hebben zij ■de vuurmonden hunner vloot niet tegen mijn paleis gerigt? De Franschen bezetten-Algiers en gunnen mij niet eens het regt van mij hierover te bekla. gen. Wat wordt door de onafhankelijkheid van Griekenland en de noodlottige gebeurtenis van Navarino, die thans voor eenen groven misslag wordt erkend, anders bewezendan-dat men tot dus verre alles, tot zelfs onbehendigbeden gedaan heeft, zoo het mij slechts kon benadeelenmaar lil die daden van onregtvaardigheid schijnen bun nog niet voldoende en zij willen de maat mijner vernedering vullen, door mij te noodzakende wederspannigheid van ^en mijner Generaals te bekractttigendoor bijna van mij te vergen, mijne opperheerschappij met Mehemed-Ali te deeien. Neen I er zal niet gezegd worden, dat ik langer de speelbal van zoo vele kunstenarijen zal zijn} mijne waardigheid eischt, dat ik den muiter bestrjjde, ai moest mijn ttoon ook dreigen bierbij te zullen instorten." RUSLAND. lil de maand Jnnij jl. was door het Russische Gouvernement bepaald ge. worden, dat de schepen, die met katoen en andere verdachte artikelen bela. den zijn, de Russische havens in de Oostzee kunnen aandoen, indien dezel- ven in -Engeland quarantaine hebben gehouden en daarvan het certificaat kunnen afgeven, en dat die schepen zich in dat geval, aan geene quaran. taine in Denemarken behoeven te onderwerpen. Dezer dagen is echter door het Russische Gouvernement bekend gemaakt dat de schepen, met de hierboven gemelde ladingen uit Engeland komende, om in de Russische havens te worden toegelaten in plaats van een gewoon certificaathetwelk aan de Deensche bijzondere quarantaine-plaatsen wordt afgegeven, een certificaat van het Deensche Gouvernement moeten overleg, gen, waarin verklaard wordt, dat de lading in Engeland de vereischte qua. rantaine heeft gehouden. DUITSCHLAND. Zoo als door de dagbladen is gemeld geworden, hebben onderscheiden kies-Collegien iu het Koningrijk Hanover geweigerd eenen Afgevaardigde voor de onlangs geopende, doch nu wederom verdaagde Stendenvergadering te kiezen. Voor eenige weken is ten platten lande hieromtrent reeds een onderzoek bevolen, hetgeen thans meer algemeen zal worden voortgezet. De Regering heeft namenlijk eene instructie tegen de gezamenlijke kiezers der hoofdstad doen beginneu, en van de kiezers zal nu afgevraagd worden, dat zij de gronden; opeuleggen, waarom zij geweigerd hebben eenen Afge- gevaardigde te benoemen. Men meent, dat alzoo wel eenige overheids-per- sonen, als de voorname bewerkers, aan liec licht zullen komen. De Kamer der Badenschè Afgevaardigden heeft, na eene heftige be raadslaging, met 30 tegen 25 stemmen besloten, hare goedkeuring te heelt, ten aan het met Nederland gesloten handels-cractaac. De Regering van het Zwitsersche kanton Bazelland, heeft aan de Is raëliten het verblijf in hetzelve ontzegd, met uitzondering slechts van de marktdagen. Eenige Israëliten, die in winkels als bedienden werkzaam wa ren, moeten het kanton binnen weinige dagen verlaten. GROOT-BRITA NNI E. Londen ij Juli). Zooals gemeld is geworden, is door het Hooger-Huis eene Commissie benoemd, welke den iiden aan de Koningin een adres moest overhandigen bevattende dat het Huis het stelsel der Regering ten aan zien van iiec openbaar onderwijs geheel afkeurde. De Commissie heeft zich den tiden bij Hare IVIaj. vervoegd, welke in haar antwoord heefc te kennen gegevendat zij het altijd als hare heilige pli'gc zal beschouwen de gevestigde kerk te ondersteunen, doch dat zij den tegenwoordigen stap der Pairs niet goedkeurde. De Commissie is op baren weg naar het paleis met veel vreugde betoon van het volk ontvangen. De monster-petitie, geteekend door 1,285,000 handenheeft de be doelde uitwerking niet gehad. Nadat de heer Attwood den 12 Julij in het Lager-Huis de billijkheid der vorderingen van de petitionnarissenstrekkende om de aandagt der Regering op den ellendigen toestand der bevolking te vestigen, had aangetoond, is met 235 tegen 46 stemmen besloten, de voor. noemde petitie en het voorstel door den heer Attwood gedaanniet in over weging te nemen. Het Ministerieel voorstel omtrent de vermindering der brievenport is daarna in overweging genomen en hoewel de heer Peel en anderen zich tegen bet- zelve verzetten als, aangenomen zijnde, eene vermindering van 2,000,000 st. in 's lands kas zullende brengen, is hetzelve echter met eene meerderheid van 100 stemmenaangenomen geworden. Er liep den I4den een geruchtdat Lord Melbourne en drie andere Ministers hun ontslag bij de Koningin hadden Ingediend, doch dat Hare Maj., met tranen in de oogen verzochc zou hebbendat zij hunne posten zouden blijven bekleeden. De berigten uit Portugal luiden vrij gunstig. Door de Koninglijke troe pen waren wederom eenige Miguellistisclie partijgangers gevangen genomen en doodgeschoten. Het uiteendrijven der Chartisten te Birmingham heeft aanleiding gege. ven, dat de Radicalen te Newcastle een besluit genomen hebben, eene ver. klaring bevattende, dat de Ministers zich jegens de Koningin en de grondwet aan hoog verraad hadden schuldig gemaakt. De Courrieraan wien wij voor eenige dagen een artikel ontleenden, bevat thans weoerom, omtrent de Oostersche aangelegenheden het volgende; Engeland, Frankrijk en Oostenrijk handelen op dit oogenblik in gemeen overleg; hun doel is om alie gebeurtenissen te beletten, die aan Rusland een voorwendsel van gewapende tnsschenkomst zouden kunnen geven. Met dat doel hebben die drie Mogendheden onderhandelingen aangeknoopt, en voor het geval dat de Sultan mogt sterven, gelooft men, dat men ligt den P^e gent zal kunnen overhalen, om tijdelijk de rust te herstellen door de onaf hankelijkheid van /Egypte te erkennen. Het voorstel der Fransche Regering strekt, dat Mehemed-Ali een groot gedeelte van Syrië, het district van Adana,. als de prijs zijner onafhankelijkheid, weder aan de Porte zou afstaan. FRANKRIJK. Parijs den 14 julij. Een deputatie uit de Kamer van Afgevaardigden, onder welke de gewezen minister ad interim, Dupont (de VEure)Lamartine en anderen zich bevonden,hebben zichhangende het proces van den aanslag van 12 en 13 Mei, voor het Hof der Pairs, naar den Minister van Justitie be. geven, om hem voor te stellen de doodstraf voor staatsmisdaden in het al. gemeen af te schaffen. Die Minister, de heer Testedie zelf in der tijd uit Frankrijk verbannen was geworden, hechtte zijne goedkeuring aan den voor. slag der deputatiedoch gaf zijne twijfeling te kennen, of dat gevoelen door den Raad der Ministers wel in de tegenwoordige zaak bijval zou vinden, daar de aanslag van 12 en 13 Mei aanleiding tot veel bloedvergieten gege ven had. Dat hetzelve ook bij het Hof der Pairs geenen ingang gevonden heeft, blijkt daaruit, dat in den laten avond van den I2den, dat Hof Barbès ter dood veroordeeld, doch de overige beschuldigden tot gevangenis of de portatie heefc verwezen. Barbès had zijn vonnis koelbloedig aangehoord, doch de wensch te kennen gegeven, dat de uitvoering der doodstraf eenige dagen mogt uitgesteld worden, om zijne bijzondere zaken in orde te bren gen. Ondertnsschen liep het gerucht, dat de straf zeer spoedig aan hem zon voltrokken worden, om eenige reptiblikeinsche bewegingen, welke men vreesde dat zouden plaats hebben, te verijdelen. Ei waren weöi ros nieuwe gevangennemingen geschied. Er vertoonden zich tien f3den ve't groepen op siraac, die door de militie uiteengedreven moesten worden» j>( troepen rukten van alie kanten aan.l Omtrent die woelingen, leest men in eenen bijzonderen brief, des naraiil. dags ten cwee ure geschreven, het volgende: Talrijke zamenscholingen hebben zich sedert een paar uren op hei pliia van het Caroussel, achter het paleis der Tuilerien en op de naburigekaaijsj langs de Seine gevormd. Zij bestonden meerendeels uit Studenten van il( regtsgeleerde en geneeskundige scholen. De toevloed van andere iieden weijl weldra zoo groot, dat men berekenen kon, dat er 4 of 5000menschen waren. Het doel der vereenigiug was, om aan den Koning voor Barbès gr. tie te vragen. Kort daarna heeft men de genoemde personen, drie aan iliil gerangschikc en gearmd, in eene soort van geregelde orde, langs de Lon naar het plein van Lodewjk XP", aan de andere zijde van het Koninglijk Palcïsi. zien trekken. Ook nog andere benden hebben zich gevormd en naar de wo ringen der onderscheidene Ministers begevenom hunne verzoekschriftei aan te bieden, maar niemand daarvan is bij deze staacstiieden toegelaten. T miduen dier bennen droeg men vaandels, met de woorden: Verzoeisc'iri] voor de afschaffing der doodstraf. De Kamer ner Algevaardigden is zelfs verhinderd geweest hare beraadsla gingen voort te zetten door het sterke gejoeldat op de straat plaats had. Een telegraphisclie depêche echter van den J4den uit Parijs te Brusss omvangen, houdt in, dat de rust wederom geheel was hersteld geworden. Er zijn wederom een paar kleine Fransche oorlogschepen naar de Spaan- sche kust van Katalonie afgezonden, om tegen de Carliscen te kruizen. Daar de Voorzitter van hec Ministerie in Frankrijk aan de Gedeputeer den heeft verklaard, dat de tijd allengs nadert, dat men van Belgiedekosiea zal terug vorderen, die in 1832, ten behoeve van de onafhankelijkheid dei iands, zijn gemaakt, wacht men eerlang deswegens eene aanvrageen schijnt zulks geen gunstigen indruk te maken. BELGIE. De Koning heeft onderscheiden besluiten genomen, ter vermindering van; het leger. Die besluiten bepalen onder anderen de afdanking of insmelcütg van bet vierde bataljon bij ieder der 12 regimenten infanterie van linie en de vermindering van sommige der regimenten ruiterij met een of twee esca. drons; voorts het verleenen van geheel ontslag aan de manschappen uit dej iigtingen van 1830 en 1831; aan alle loteiingen, zonder onderscheid van lig. ting, die tot de afgescheidene gedeelten van Limburg en Luxemburg behoo. ren; aan de vrijwilligers uit diezelfde streken, die niet in Belgische dienst mogten willen blijven, enz. Ten gevolge dezer laatste beschikkingen is hef 20ste regiment van reserve opgeheven. Aan den anderen kam blijkt uit een der genomece besluiten, dat de loteiingen der Iigtingen van 1832, 1833 en 1834, bij voorraad, en wel tot den isten Mei 1840, ter beschikking van d{ Belgische Regering zullen blijven. ZEE-TIJDING. In Tcssei binnengekomen Kapt. Tekelenburghvan Batavia, D. J.Bart, van Curasao, C. Nieuwlandvan Londen. Arrivememen: Te Bremerhaven Kapt. G. Joliansen, van Rotterdam, O. K. Beest:, van Groningen; te Hamburg A. Pieper, K. J. Dekker, M. Lutjes en Kapt. Lutje, et te Swinemnnde A. T. Stellens en J. E. Gust, allen van Amsterdam, C. Maass en-L.si Pinksterboer, te Dantzig H. B. van der Werff, en te Pillau H. H. Ottcns en P. C, Koops, allen van Rotterdam, h. G. Burga, van Delfzijl, m. G. Feijes, S E. Scherp- bier en J. D. Mellema, van Amsterdam; te Baidera W. Bobvin, van Zwolle H. G. Greven en D. H. Puistervan Amsterdam, PRIJS-COUR ANT der EFFECTEN. Amsterdam den 15. Julij 1839. Nederlanden. Gebl. Pruissen, 54va 55 102*8103 Its* IS 2Ófa 27I 9<Sya 961 8ija 82 181 ai8l-j Werkel. Schuld 2jpC. Dito 5 Uitg. Kans-Biljetten Amort.Syndic. 4| Hand.-Maats. 4I Nieuwe dito4J Aandl.H.Spoorw. Rijn-Spoorw. 4J Frankrijk. Inschr. Grb. 3 pCc. Rusland. Gb./7.&C°.I798 spCt.105 aio5l 18Ü 5io4jaio5{ Ins. en Certif. 6 i8|4 598Ja 98 J lo3|a!04f 54'ir iczfs 1A 96 81 181 1051 105 981 Geldl. te Lond. 4 pCt. a Aandeelen van dito.. 123 ai24 Gebi, Spanje, 319 Ditoonbep.se...I7ïal7ï Dito passivea Dito uitgesta Coupons 1 Nov...a Oostenrijk. Obl.G«//& C°. 5 pCt. ~a Cercificaten.2i —3 Neg. Metaliek 2J a Idem 104 a104J Dito in Lond. 5 Bank-Akcien.3 Napels. Certificaten.5 pCt. a Dito in Napels. 5 a l8j| •7rV 104! Op den 5den Julij overleed te Assen, in den ouderdom van 49 Jaren, de Wei-Edele Gestrenge Heer Mr. GYSBERTUS JOHANNIS van KOOTEN, in leven Provinciale Inspecteur der Belastingen in de Provincie Drenthe. Den 9 Julij, overleed te 's IIage, in den ouderdom van 87 Jaren, Mejufvrouw BERENDINA JACOBS, Wed. van den Heer J. E. Davidson Eenige Kennisgeving. Bij Brieven van Meerderjarig-Verklaring, verleend door den Hooget Raad der Nederlanden op den 6 Junij 1839, goedgekeurd bij Koninklijk Be sluit van den 2 Julij daaraanvolgende, N°. 53, zijn aan TEUNIS LOS, Bout en Koopman, aan de Nieuwe JVeteringonder Alkemade, gegeven alle de Regj ten, bij de Wet aan meerderjarigen toegekend, behoudens de bepaling vat Art 478 van liet Burgerlijk Wetboek. Deze afkondiging en plaatsing geschiedt ingevolge Art. 486 van dat Wetboek KRAIJENHOFF van der LEUR," fungerende als Procureur voor den Hoogen Raai Men verlangt op een fatsoenlijken stand binnen Leyden TE HUREN; Twee of Drie ongemeubileerde BOVEN- of BENEDEN-KAMERS. - Opgaaf van Stand en Prijs met Brieven, onder letter T.bij den Boekhan delaar A. van BENTEN, op de Mare. Men vraagt TE HUUR, binnen Leyden, of even buiten eene de; Poortentegen primo November aanstaande of vroeger, Een DROOG HUI! met 3 h 4 Kamers, liefst alle met Stookplaatsen voorzien, verder Keuken, Zolder en Kelder; het liefst met een Tuintje. Adres met opgaaf van den Huur prijs, onder letter G., bij den Boekhandelaar A. van BENTEN, op de Mare,; Tegen Augustus of later worde TE HUUR aangeboden: Twee on- gemeubileerde BENEDEN- of liefst 2 1 3 gedeeltelijk gemeubileerde BO- VEN-KAMERS, alle voorzien van Stookplaatsen en een ruim uitzigt heb bende, op een der voornaamste grachten binnen Leyden. Te bevrage: bii den Boekhandelaar A. van BENTEN, op de Mare. UIT de HAND te KOOP: De BUITENPLAATS EEMIVIJl, gelegen tnsschen de Delftsche Vliet en den Scraacweg,nabij de Wiekerbrnr, onder Voorburg. Te bevragen ten Kantore van den Notaris ROSKES te Leiden. Bij de Wed. ANTHONY de KLOPPER en ZOON, te Leyden.

Leydse Courant | 1839 | | pagina 2