J A0. 1830. L E Y D S C II E WOENSDAG, Avfif ft ms-I-NOK .o-ïffiM r5* C 0- U R A N 17 J U L IJ. NEDERLANDEN. Leyden den lóden July. Heden morgen circa ten zeven ure passeerde alhier Zijne Excellentie de Heer Staatsraad, Gouverneur van Zuid-Holland, ten einde zich naar de gren zen onzer provincie te begeven, om BH. KK. BH. den Erfprins van Oranje en Hoogsideszelts Gemalin op te wachten. De dag vau heden leverde het aangename schouwspel op, hoedanig de Ingezetenen der Stad Leyden'aan het Huis van Oranje zijn verkleefd; de bewoners der huizen langs de Hoogewoerd, Breedesrraac en het Noordeinde, welke BH. KK. HH. de Erfprins van Oranje en Boogstdeszelfs Gemalin zouden doortrekken, wedijverden door het uitsteken van vlaggen en het ver sieren der gevels hunner huizen met bloemen, loof en draperiën, met de Stads Regering, om hunne belangstelling in de vreugde en het geluk van ftet'Vur. stelijk Paar aan den dag te leggen. Het Raadhuis, de Stads Gehoorzaal en Witte 'Poort prijkten met pirami. den en guirlandes, terwijl een smaakvolle eerepoort, met de naamcijfers van BH. KK. HH. voorzien, aan den ingang der Stad, nabij de iloogewoerds» poort was gesteld. Ongeveer twaalf Uren begaven HH. Burgemeester en Wethouders, bene, veris eene Commissie uit den Stedelijlten Raad en den Majoor Plaatselijk— Commandant, met deszelfs Staf, zich in plegtigen optogt, in koetsen geze. ten, voorafgegaan door de Stads-Bodens en geescorteerd door eeu detaclie- ment Kavallerie, op eenigen afstand buiten de Hoogewoerdspoortten einde HH. KK. HH. te complimenteren; terwijl inmiddels het bataillon dienstdoende Schutterij, benevens de alhier garnisoen houdende corpsen Infanterie en Ka vallerie, aangevoerd 'door derzeiver Chefs, zich op de Breedestraat in slag. orde hadden geschaard. Nadat een detachement Kavallerie HH. KK. HH. een eind wegs waren te gemoet gereden, kwamen HH. KK. HH. ruim een uur des namiddags in het gezigt der Stad, en werden, bij monde van den Ed. Achtb. Heer Bur gemeester J. G. de Mey, met eene doeltreffende aanspraak begroet, waarin ZEd. Achtb. gewaagde van de eer, welke de Stad Leyden mogt genieten, ill!. KK. HH. hare straten te zullen zien doortrekken, en bij de heugelijke gebeurtenis van floogstderzelver Echtvereenjging, van den vrijmagcigen Albe. ■suiurder de uitgezochtste zegeningen over dezelve afsmeekende;sluitende met den wensch, dat een volgend geslacht uit dankbaarheid mogt terugzien, op het gelukkige tijdstip, waarop eene beminnenswaardige Vorstin door de tee. derste banden aan den Erfgenaam van Nederlandsch Troon en het Huis vau Oranje verbonden werd; hetwelk allerminzaamst door Z. K. H. werd beanc. woord. Vervolgens reden HH. KK. HH, ónder het spelen van het quarillon en het luiden vreugde-gejuich der zamengevloeide menigte de Stad door, tot aan het huis van den Ed. Achtb. Heer Wethouder P. G. van Hoorn, alwaar Hoogstdezelven eenige oogenblikken vertoefden, en, na van paarden te zijn verwisseld, hunne reize naar het Huis ten Bosch voortzettedenuitgeleid wordende door eén detachement Kavallerie. Men meldt uit 's Gravenhage van den ióden Jnlij: Bil Zijner Majesteits besluit van den 12 Jnlij 1839, N°. 44, is de heer Mr. A. G. A. Ridder van Rappard, Griffier bij de Staats-Secretarie, benoemd tot Ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, en bij besluit van den 13 JnlijN°. 1, is de heer A. II. C. Baron von PVdchter, Miniscer-Residenc van Zijne Majesteit den Koning van Wurtemberg aan het Hof der Nederlan. den, Ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, bevorderd cot Com. mandeor van dezelve orde. Bij Ziiner Majesteits besluit van den 12 Jnlij, N°. 45, is de gepensio- neerde Majoor met rang van'Lnitenanc-Colonel J. J. Henny, benoemd tot Ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw. Zijne Maj. heeft aan den Colonel bij den generalen staf C, Nepv'eu, Chef van den generalen staf van het leger te velde, onder dankbetuiging voor de diensten, welke hij in de laatstgemelde betrekking heetc bewezen, met den igden dezer, een eervol ontslag uit dezelve verleend. Naar men verneemt is bij Koninglijk besluit van den uden dezer, N°. 96, eene nieuwe organisatie van het leger vastgesteld; hetzelve is ver deeld in drie divisien infanterie, eene brigade zware en eene brigade ligte cavalerie. Zijne Maj. heeft benoemd tot 2de Luitenants bij het wapen dér artil. lerie in Oost-Indië, de sergeanten-titulair A. Netscher en F.C. van Schu. hertz, respectivelijk van het iste bataljon veld-artillerié en van het bataljon artillerie-schutterij. Zijne Maj. heeft dezer dagen aan een groot getal officieren van het Ne. derlandsche leger, van verschillende rangen en van onderscheidene corpsen, verlof gegeven, om naar het buitenland te vertrekken en daar korteren of langeren tijd door te brengen, of wel aan anderen vergund, het vroeger hun reeds toegekende verlof, te verlengen. De Hofmaarschalk des Konings, de lieer J. IV. Huyssen van Kattendijke heeft in de Staats-Courant van den I5den dezer laten bekend maken, dac Zijne Maj. de Koning op aanstaanden Zaturdag, in plaats van op Woensdag, de gewone publieke audiëntie houden zal. Heden heeft Z. K. H. Prins Frèderik der Nederlanden, aan Z. K. H. den Prins van Oranje, overgifte gedaan van de Opper-Directie van het De. partement van Oorlog, en heeft Z. K. H. de Prins Veldmaarschalk van zijne nieuwe betrekking bezit genomen. Men houdt zich in deze Residentie druk bezig met het versieren van woningen en straten voor den statigen intogt van HH. KK. HH. den Erf prins en de Erfprinses van Oranje, in deze Residentie op morgen. P Bovendien merkt men elk oogenblik meerdere aanstalten op voor de prach tige algemeene illuminatie, die Woensdag avond alhier zal gehouden worden. Ook 's KoningsPaleis zal luisterrijk verlicht zijn. De eerenaald op het Plein zal, naar men verzekert, met 12,000 lampions prijken. Ook het paleis van Z. K. H. den Prins van Oranje zal heerlijk verlicht worden. Niet minder dan 8000 lampions zullen dien avond 'aan dat paleis worden ontstoken, de helft waarvan gekleurd licht zal aanbieden. Men mag zich daarvan bi) voor. raad de uitmuntendste uitwerking belooven. De poorten van het Binnenhof zullen alsmede geïllumineerd worden. Men verneemt, dat ook de stedelijke schutterij dezer Residentie, aan- siaanden Woensdag onder de wapenen zal komen'en bij den plegtigen intogt van HH. KK. HH. tot de vervulling der dienst, die bij deze heugelijke ge. fceuuenis gevorderd wordt, zal medewerken. Naar ïuCli verneemt wordt Zijne Exc. Baron de Selby, buitengewoon Gezant en Gevolmagtigd Minister van Z. M- den Koning van Denemarken bij het Nederlandsche Hof, die sedert gernimen tijd met verlof afwezig is geweest, omstreeks de helft der volgende maand, in deze Residentie terug verwacht. In deze Residentie is aangekomen de heer A. von Roentgen, Minister- Pi empotentiaris van Nassau bij het Nederlandsche hof. De derde haringjager is den 13Julij te Vlaardingen aangekomen, mede. brengende pa tón haring. Hij was reeds den 3den uit de vloot gezeild en berigt, dat de vangst zeer slecht ging en er óp zee gestadig koud weer heerscbte. 'Uit ''Arnhem wordt van den .14 julij gemeld, dat 'aldaar den avond te voren om 7 ure HH. KK. HH. de Erfprins en Erfprinses van Oranje per stoomboot waren aangekomen en plegtstatig ingehaald; den volgenden dag hebben HH. KK. HH. de godsdienstoefening onder het gehoor van den Pre. dikant Overduin waargenomen, hebben audiëntie verleend aan het huis vau Zhne Exc. den Gouverneur van Gelderland, hebben op bet buitenverblijf vau den hoog welgeb. heer Pailant van IValfortKamerheer van Zijne Maj.eeu dejeuné gebruikt, zijn de omstreken der stad en de stad zelve doorgereden, hebben het middagmaal op den Huize Sensbeekbij den Baron van Ileeckeien van Enghuixen gebruikt en zijn des Maandags morgens om 8 ure uii die stad vertrokken. Uit Tilburg wordt van den i^den julij geméld: Z. K. H. Prins Alexander Is heden morgen ten 8 ure van hier óver 's Bosch en Nijmegen naar 's Hage en vervolgens naar Stuttgart vertrokken, zullende Z. K. H. de Prins Veldmaarschalk heden avond deze stad verlaten jn zien naar 's Hage begeven, terwijl het groote hoofdkwartier des legers te velde» met welker tegenwoordigheid de stad Tilburg circa zeven jaren onafgebro. ken is vereerd geweest, en hetwelk op den I5den dezer zal gehouden worden voor ontbonden, met de daartoe behoorende en nog alhier aanwezige archie ven op dien datum en volgende dagen, derwaarts zal vertrekken. Men verneemt, dat het meerendeel der officieren, tot het groote hoofd kwartier behoorende, onder de onmiddellijke orde en ter dispositie van hec departement van oorlog zijn gesteld, terwijl de onder-officieren, die gedu. rende circa negen jaren bij het bureau van den generalen stafdienst hebben verrigt, wederom hunne corpsen zullen réjoigneien. Ook zegt men, dat bec isce bataljon jagers en hét regiment dragonders N". 5, alsnog voor een onbe- paalden tijd binnen deze stad en omliggende gemeenten zullen gecantonnetd blijven. Z. K. II. de Kroonprins heeft, vóór uit Tilburg te vertrekken, een diner aan onderscheiden hooge- en subalterne-officieren gegevenop hetzelvt- bevonden zich ook de Roomsch-Katholijke Priesters, de heeren Zwyzen eu van der Ven, welke bij die gelehenheid een adres aan Z. K. H.geteekend door de hooge geestelijkheid van Noord-Btabandhebben aangeboden, waarin zij Z. K. H. dankzeggen voor de blijken van minzaamheid en welwillendheid» welke Noord-Braband, gedurende den tijd dat Hoogstdeszelfs hoofdkwartier te Tilburg gevestigd was, heeft mogen ondervinden. AMERIKA. ïn den aanvang van de acte der onafhankelijkheids-verklaring van een grooc gedeelte van Neder- en Opper-Kanada van hec Ëngelsch Gouvernement,, wordt hec volgende gezegd: Aangezien hec plegcige verbond, aangegaan mee het volk van Opper- eu Neder-Kanadaals blijkt uit hec hoek der statuten van de Vereenigde Ko ningrijken van Groot-Britannie en Ierland, hec 3i§ce artikel der geregistreerde acten, hec 31ste jaar der regering van George IIIsteeds geschonden is ge worden door hec Gouvernement van Engeland, en dat onze regcen verkorc zijn geworden. Aangezien dac onze nederige smeekschriften, vertogen, protescen en klag- ten cegen deze nadeelige en onwettige overweldiging vruchteloos geweest zijn, en dat het Britsche Gouvernement over onze inkomsten beschikt heefc zonder de toestemming van de plaatselijke wetgevende magtdat hetzelve: onze schatkist uitgeplunderd en een groöc getal onzer burgers gearresteerd en in de gevangenis geworpen heefc; dac hetzelve een leger van huurlingen over hec land verspreid heeft, wier aanwezigheid onrust en verwarring ver oorzaakt heefc, wier doorcogt gekenmerkt is geworden met hec bloed onzer bevolking, die onze steden in assche gelegd, onze tempels ontheiligden over hec gansche land verwoesting en schrik verspreid hebben. En Aangezien wij niec langer verduren kunnen de onophoudelijke schending onzer heiligste regren en lijdelijk uitstaan de wreedheden en herhaalde ver- guizingen van hec Gouvernement van Neder-Kanada. Roepen wijin naam van hec volk van Neder-Kanada de besluiten de»* Goddelijke Voorzienigheid in, dac zij ons veroorloven om een Gouvernemenc te keer te gaan, hetwelk uit hec oog verloren heefc hec doel, waarom her, zelve daargesceld is; en om een vorm van regering te kiezen, welke de op. permagc de geregtigheid herstellen, den inwendigen vrede verzekerende algemeene bescherming waarborgen en de algemeene welvaart bevorderen moet, en welke ons en de onzen den voorspoed en de voordeeleh der bur gerlijke en Godsdienstige vriiheid geven kan. In de verklaring zelve, die uit 17 artikelen bestaat, luiden de 4 eerste artikelen aldus: Are. 1. Van heden af wordt hec vö'lk van Neder-Kanada van alle onderr danigheid aas Groot-Britannie ontheven, en alle staatkundige betrekkingen tusschen deze Mogendheid en Neder-Kanada zijn oncbonden. 2. De republikeinsche regeringsvorm is de meest geschikte voor Neder- Kanadawelke heden tot een republiek wordt verklaard. 3. Onder de vrije regering van Neder-Kanada zullen alle individuen gelijke regcen genieten; zullende de Indianen in het vervolg niet meer onderworpen zijn aan de burgerlijke ongeschiktheid, maar zullen zij gelijke regcen m^c de andere burgers van Neder-Kanada genieten. 4. Alle vereeniging tusschen de kerk en den staat'wordt in hec vervoig ontbonden en een ieder zal de vrijheid hebben om naar de ingeving van zïju geweten eenige godsdienst of eenig gevoelen te omhelzen. T U R K Y E, Zoo men bet gelooven wil, dan zon de Sultan aan de Ambassadeurs der groote Europesche Mogendheden, die hem tot vredelievende gevoelens jegens Mehemed-Ali wilden aanmanen in dezer voege geanr'woord hebben „Een onverzoenbare haat zou mij minder noodlottig wezen, dan de vriend schap, waarvan Europa mij met blijlc op blijk heefc overladen. Op welke wijze zijn au Kabinetten van Parijs en van Londen, sedert dat het OostersClKS

Leydse Courant | 1839 | | pagina 1