A0. 1830. LEYDSCIIE MAANDAG, COURANT. I J L rj. t Burgemeester en Wethouders der Stad LEyden, brengen bij deze ter kennis 'der belanghebbenden, dat de resteerende Obligatie»spruitende uit de Negotiatie, ren tende pCc., gearresteerd bij 'Zijner Majesteits besluit van den-21 April 1830 N°. 30, op den eersten Jnlij dezes jaars zullen worden afgelost en tot betaling daarvan met over legging der stukken met de daarbij behoorende onvérschenen Coupons, zal worden geva ceerd ten kantore van den Stedelijken Ontvanger, in den loop der maand July aanstaande, dagelijks, uitgezonderd 's Zondags en 's Woensdags. Leyden% den 23 Mei 1839. Burgemeester en Wethouders 'voornoemd G. de MEY. Ter ordonnantie van dezelve, P. G. van Hoorn-, WethouderL. S. PLAN eener Loterij van Voortbrengsels van SchilderTcekch- en Beeldhouwkunstbinnen 's Hertogenbosch. Deze Loterij zal bestaan uit duizend Loten. Dezelve zal bevatten dertig Prijzen •welke alleen zullen bestaan uit voortbrengselen op de tentoonstelling, welke in den jare 1839 zal plaats hebbenvoorkomende en door aankoop te bekomen zijn. De voorschrevene Loten zullen alleen verkrijgbaar zijn voor de Ingezetenen vanNoord- Nederland en Maastrichtwelke op een tot dat einde door Burgemeester en Wêthouderen Tondgezondene Lyst geteekend hebben of voor en aleer de trekking begint, als nog ver kiezen mogten te teekenen. Ieder Lot is bepaald op drie Guldenhetwelk door den Secretaris der Stad aan de In- teekenaren, tegen voldöèning der som, zal worden afgegeven. Er zal van het bedrag dier gelden niet anders worden afgehouden, dan hetgeen tot goedmaking der onkosten volstrekt noodzakelijk is en het overige geheel tót 'aankoop der Prijzen bestemd worden. De trekking dezer Loterij zal plaats hebben in den loop der maand Augustus aanstaan de, door of van wege het Bestuur der Koninglijke School voor de Nuttige en Beeldende Kunstenten overstaan van Burgemeester en Wethoudersdie medeover al hetgeen verder tot deze Loterij betrekking heeft, een waakzaam oog houden zullen. Binnen de maandna voorschrevene trekkingzullen de uitgekomene nummers der Lo tenwaarop prijzen gevallen zyn, door middel van het Provinciaal Dagbladhet Han delsblad en Bredasche Courantaan de belanghebbenden worden kenbaar gemaakt. De Prijzen zullen, tegen overgifte van het Lot waarop dezelve gevallen zyn, worden 'afgegeven. Behoort bij 's Konings Besluit van den 30 November 1837N°. 4. Mij bekend De Secretaris van Staat 'geteekendvan Doorn. Accordeert met deszelfs origineel De Grifier -ter Staats-Secretarie geteekendElias Schovf.l, De Lijst van Inteekening tot deelneming in bovengemelde Loterijzal van heden aj 33tot Woensdag den 3. Julij aanstaandeter Secretarie dezer Stad, voorliggen, ten M dienste van degenenwelke daarin zouden verlangen deel te nemen." NEDERLANDEN. Leyden den 3oscen Junij. Men meldt uit 's Gravenhage van den 29sten dezer: Zijne Majesteit heeft den Minister van Staat, H. Baron van Zuylen van Nyevelt, belast met eene buitengewone zending naar Biberich, werwaarts deze Staatsman is vertrokken. Bij Koninglijk besluit is, zonder bezwaar van 's Rijks schatkist, aan den gepensioneerden Kapitein ter zee ff. Tieman, de rang van Schout-bij- Nacht verleend, met vergunning om daarvan de onderscheidingsteekenen te dragen. Zijne Maj. heeft bij de mobile Schutterij van Zuid-Holland, 3de af. deeling, iste bataljon, benoemd tot 2den Luitenant-kwartiermeester, A. G. Mangnezthans 2de Luitenant bij hetzelve bataljon; tot 2de Luitenants, de schutter J. R. Post Brants en den vrijwilligen jager C. den Bouwmeester. Voorts heeft Zijne Maj. dezer dagen, op de door hen gedane verzoeken, aan de volgende officieren bij de Zuid-Hollandsche Schutterij een eervol ont- slag verleend, als: aan J. Hoogstad Drost, als Officier van gezondheid der 2de klasse bij het 2de bataljon 2deafdeeling mobile Zuid Hollandsche Schut, terij, en aan M. Koppeschaarals 2de Luitenant bij het iste bataljon 3de afdeeling mobile Zuid-Hollandsche Schutterij. Nog zijn eervol ontslagen, de Controleur van het Postkantoor te Zwolle, J. Hooft, en H. VFeenink, als Postmeester der Paardenposterij te Zutphen; terwijl in plaats van dezen is benoemd G. fVeeninkaldaar, en is verder door den Koning als surnumerair bij het vak der posterijen aangesteld D. G. J. Baron van Boetselaer. Men schrijft nog uit 'sGravenhage, dat bij dezer dagen een genomen besluit, de heer Rochussenop deszelfs verlangen, als Commissaris voor de onderhandelingen te Antwerpen tot regeling van de Scheldetoilen enz., Ont slagen is; en dat het Z. M. heeft behaagd in deszelfs plaats tot voorzitter der Commissie te benoemen, den staatsraad in gewone dienst, den heer Mr. Copes van Hasselt. De Commissie is, naar wij vernemen, aangeschreven, om zich op dén 7 Julij te Antwerpen te bevinden. Men verzekert, dat Z. M. dezer dagen onderscheidene benoemingen heeft gedaan voor dat gedeelte van Limburg, hetwelk onder het wettig ge. zag is teruggekeerd, en onder anderen, den heer H. F. Nicwenhuyzenthans adjunct-commies bij het Departement van Binnenlandsche Zaken, heeft be. noemd tot ontvanger te Roermond. Door Z. M. zijn de navolgende benoemingen gedaan: tot hoofd-inge. land van Schieland (Zuid-Holland), J. C. Jantzon van Erfrenten van Capelle, ais zoodanig afgetreden; tot Heemraden der polders onder Vianen (Zuid- Holland), in de plaats van J. van Straaten. overleden, J. J. Cambier. Door Zijne Exc, den Minister van Financien is, ingevolge magtlging van Zijne Maj. den Koning, eene resolutie genomen, om met primo Julij de gedwongen frankering der Belgische brieven af te schaffen en in de brief wisseling met Limburg te voorzien. Volgens berigten uit Suriname van den 8steti Mei 11., heeft Zijne Exc. de Gouverneur-Generaal van de West-Indische Nederiandsche Bezittingen, bij Koninglijk besluit de magt verkregen, om het regt van gratie, ook in militaire zaken, zonder eenig voorbehoud, uit te oefenen. Naar men verneemt, is den 26 Junij bij den Raad der stad 's Graven, hage besloten, om het voorstel, in naam des Gouvernements, aan de onder scheidene belanghebbenden, bij eene uitloozing in de Noordzee te Scheve, uingen, gedaan, om het hen toegedacht aandeel in de daartoe vereischte kos ten te dragen, voor zoo veel die stad betreft, bevestigend ce beantwoorden. Men verneemt, dat de Hooge Raad heeft beslist, dat in zaken van Overtredingen op het stuk der belastingen, wanneer een proces-verhaal we- gens eene nulliteit nietig zoude zijn, de fraude door getuigen kan bewezen worden. Gemelde Hooge Raad heeft mitsdien gecasseerd fiet arrest van dé crimineeie Regtbank in Holland, onlangs gewezen en in het Regt van Ne Herland, pag. 81, lïde deel opgenomen, waarbij was beslist, dat alleen ee'11 behoorlijk proces-verbaal den grond van alle dergelijke aictien kan uitmaken. Deze wijze van beschouwing des Hoogen Raads, van alle vroegere juris prudentie afwijkende, is dus van zeer veel gewigt, en met verlangen ziét men de regtsgronden te geraoet, die in aanmerking zijn genomen, en welke ons spoedig door het Regt in Nederland zullen worden medegedeeld. Aan de Hervormde Gemeente te Wedde, in Groningen, is eene Rijks subsidie van 2500 verleend, ten einde haar kerkgebouw en pastorij in een behoorlijken staa't ie herstellen. De zich thans in 's Gravenhagé bevindende hooge Indische ambtena. ren, zouden vertoogen bij Zijne Maj. den Koning hebben ingediend, ten gevolge van welke men eene aanzienlijke verandering in bet hooge Bestuur van Indië tegemoet ziet. Bij de onderscheidene corpsen van het leger is aanschrijving bekomen, dat de miliciens van de ligting van het jaar 1834 tegen 1 Julij naar hunne haardsteden moeten worden teruggezonden. Uit Utrecht meldt men van den 2/sten Junij dat Burgemeester en Wet. houders aldaar het nieuwejaars- en kermiswenschen van de Agenten dër Po, licie geheel had afgeschaft, als ook het vragen en ophalen van fooijen aan de kramen, in logementen enz.; welk voorbeeld overal navolging verdiende. De vergaderingen te Utrecht van de Nederiandsche en Belgische Com missarissen, naauwelijks begonnen, zijn reeds acht dagen uitgesteld en dé Belgische Commissarissen naar Brussel teruggekeerd, ten einde nieuwe in- structièn te vragen. Uit Apeldoorn meldt men van den 24Stên Junij, dat aldaar eene maat. schappij gevestigd is, die de uitbreiding en den bloei dier gemeente teil doel heeft. Ook is op de heide bij dit dorp dien zelfden dag een valken» jagt op reigers gehouden, door eenige Hollandsche, Engelsche en Fransche heeren; de valken waren het eigendom van eenen valkenier uit Valkens- waard, die voor het nahouden van die dieren een maandgeld van ioöo zou genieten. Uit Arnhem meldt men van dén 255ten Junij, dat in den namiddag van dien dag, in de gasthuiskerk aldaar, de jaarlijksche prijsuitdeeling gehouden is van het teelten-, bouw-, wis- en doorzigtkundig genootschap: Kunstoefe.- ning, sedert jaren in Gelderlands hoofdstad bestaande, en dat, hoe nederig van oorsprong en hoezeer in stilte voortgaande, bogen mag op verschillende kweekelingen, die, thans in onderscheidene oorden des Vaderland, in eer volle betrekkingen geplaatst, ten voorbeelde strekken kunnen der doelmatig heid van het aldaar gegeven wordend onderwijs. Mr, -J. P. E. Robidi van der Aa, eerelid des genootschapshield te dezer gelegenheid eene gepaste redevoering, in welke hij de beeldende kunsten voorstelde: 1°. als het ver stand ontwikkelende en den smaak vormende; 20. als het herinneringsver mogen opscherpende; 3°. als de Vaderlandsliefde aankweekende40. als de deugden versterkende, en ten 5°. als het godsdienstig gevoel verhoogende. Nadat de preker geëindigd had, werden de bij de jongste prijsdinging beï haalde zilveren medaille en andere eereblijken, met toepasselijke aanspraken, door den heer Andri de laPorte, als Secretaris des genootschaps, uitgereikt, die té dezer gelegenheid tevens een kort verslag van den tegertwoordigën bloeijenden toestand dezes genootschaps mededeelde, en met een woord aan de verpligtingen herinnerde, die hetzelve had aan de beschikkingen, door wijlen den Admiraal van Kinsbergen, ten behoeve dezer nuttige inrigting in der tijd gemaakt. Te Waspik, in Noord-Braband, heeft den 24StenJnuij een zware bran4 gewoed, waardoor vijf boerenwoningen in de asch gelegd zijn. Men meendè den brand aan kwaadwilligheid te moeten toeschrijven. AMERIKA. Men heeft berigten uit Vera-Gruz tot 16 Mei 11., waaruit men ziet, dat hel foederalistisch leger, onder bevel van den Generaal Mexia te Necorigo, zes mijlen van Pnebla, door den Generaal Santa-Anna geheel verslagen is; hij had ook Mexia zeiven in handen gekregen, hem voor eenen krijgsraad gebragt en doen fusileren. Uit Buenos Ayres heeft men berigten tot 28 Maart, welke meiden, dat de Gouverneur van Montevideo aan genoemden Staat eene oorlogsver, klaring had gedaan, de Franschen zijne bondgenooten noemende; verder wordt gewag gemaakt van eene kanonade tusschen eenige der Fransche sche pen en eene kustbatterijwaardoor de Franschen tot den terugtogt genood» zaakt waren geworden, Uit New-York berigten de tijdingen van 8 Junijdat de geschillen tus schen de Vereenigde Staten en Mexico geheel uit den weg waren geruimd. Te WassiDgton zijn de ratificatien van het tusschen de Vereenigde Sta ren en Nederland gesloten handelsverdrag den 23 Mei uitgewisseld. Berigten nit Rio Janeiro, loopende tot het laatst der maand April, melden, dat op de Braziliaansche kust de verfoeijelijke slavenhandel nog altijd blijft voortduren, hetwelk echter grootendeels aan het gemis eener voldoende Britsche zeemagt in die wateren schijnt te moeten toegeschre ven worden. T U R K Y E. Nadat de in het begin dezer maand medegedeelde tijdingen; over het uit barsten van den oorlog tusschen de Turken en Aegyptênaars, geheel bezij den de waarheid zijn bevonden geworden, zoo houden de berigten echter niet op van of den oorlog als zoo aanstaande mogelijk te beweren, ot den- zelven wederom als uitgebarsten Vöor te dragen. Doch nu heeft meu er een berigt van de ziekte van den Sultan bijgevoegd, om altijd in.die ziekte eene reden te kunnen vinden, waarom de lang voorspelde en zoo dikwijls aan gekondigde oorlog wederom geenen voortgang kan hebben. Ondercusscheu worden, zoowel de Fransche als Duitsché bladen met nieuwe tijdingen uic Konstantinopel, Alexandrie, Smyrna enz. gevuld. Ziet hier een berigt uit Triest van 19 Junij in de Allgemeine Zeitung mede gedeeld, welk blad ook dé valsChe tijding van het uicbarsten des oorlogs voor eene kleine maand b'erigt bad: Zoo even, kort voor het sluiten van den post, ontvangen wij, met de stoomboot Metternich berigten uit het Oosten. Heden zal ik er u slechts het zakelijke van mededeelen. Tusschen de Turken en de Aegyptenaars is, reeds e«n vijorposten-gevecht voorgevallen, waarin de Turken de overhar.4

Leydse Courant | 1839 | | pagina 1