MÈ» A0. 1830. L E Y D S C II E WOENSDAG, 26 J U N IJ. NEDERLANDEN. D U I T SC HL AND. GROOT-BRITANNIE. \g\ vi o 1 C 0 R A N T« Leyden den 25sten Junij. Men meldt uit's Grayenhage van den 24Sten dezer: Zijne Maj. de Koning heeft den heer E. L. Jacobson, op het daartoe door denzelven gedane verzoek, eervol ontslagen als Kapitein bij de dienstdoende schutterij te Rotterdam. Voorts heeft Zijne Maj. bij dezelfde schutterij te Rotterdam benoemd de heeren: tot 'Kapitein, J. ff. J. Busingh, thans iste Luitenant; tot isten Luitenant, de 2den Luitenant J. J. M. van Hcel;entot aden Luitenant, den sergeant A. A. Nieuv/kamp. Zijne Maj. heeft benoemd tot Nederlandsch Consul te Messina, in het Koningrijk der Beide Sicilien, den heer J. J. Verbeke. Door Zijne Maj. is de magtiging verleend om de uitbetaling der door Hoogstdenzelve toegekende gratificatiën aan de staven en verdere eqmpagien van Zijner Majs. schepen Amphitrite en Mervvede, die deel aan de expeditie naar de kust van Guinea hebben gehad, ook uit te strekken tot de erfgena men van zoodanige belanghebbenden, welke staande of na den afloop dier expeditie mogten zijn overleden. Na het vernemen der tijding van het voltrokken huwelijk van Z. K. H. den Erfprins van Oranje met H. K. H. Prinses Sophia van Wurtemberg, is er den 23sten dezer gala-diner ten Hove geweest. Tegen het laatst dezer maand wordt de Graaf van der Duyn van Maat. dam, die de onderhandelingen over het gesloten huwelijk van Z. K. H. den Prins van Oranje gevoerd en die sluiting bijgewoond heeft, uit Stuttgart in deze Residentie terug verwacht. Gisteren is in deze Residentie overleden Dr. E. V. Schönburghgewoon Geneesheer van Zijne Maj., Ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw. Hij had den ouderdom van 87 jaren bereikt. Te Madrid zal weldra eene Spaansche vertaling het licht zien van het werk van den heer Ramon de la Sagra, hetwelk te Parijs is uitgegeven, ten titel voerende: Voyage en Hollande et en Belgique, pbitr la par tl relative <1 f instruction primaire, aux établissement de bicnfaisance et der prisons. In het regtsgeleerd tijdschrift Themis, dat onlangs is uitgekomen, vindt men eenige zeer belangrijke uittreksels van dit werk in de Nederduitsche taal. De Hooggeleerde heer Mr; ff. Beyerman, tot Hoogleeraar te Amster. dam beroepen, heeft dat beroep aangenomen: Het dagblad de Avondbode van den mj&teA deZèr bevat het volgende: In verband met hetgeen wij reeds vroeger hebben medegedeeld, betrek kelijk de gedeelten van Limburg, die ónder het wettig gezag van Zijne Maj. den Koning der Nederlanden terugkeeren, vernemen wij uit 'eene allezins geloofwaardige bron, dat dezer dagen door Zijne Maj. een belangrijk besluit dienaangaande is genomen, hetgeen op nieuw blijken draagt van den milden geest, dien de Nederlandsche Regering omtrent die gewesten en derzélver inwoners bezielt. Dit besluit behelst onder anderen de volgende bepalingen: Voorloopig zullen de ambtenaren, die zich aldaar in funcien bevinden, hunne bedieningen behouden, terwijl het lot der ambtenaren, die in 1830 hunne posted hebben moeten verlaten, nader kal worden geregeld, vóór zoo verre deze niet dadelijk kunnen worden geplaatst. De nu in de bedoelde gedeelten bestaande wétten zóllen grootendeéls provisioneel worden gecontinueerd. De regterlijke indeetingen in kantons en arrondissementen zullen bij voor raad hersteld worden, zoo als in 1830. In de behandeling der regtzaken zullen gevolgd worden de wetboeken en verordeningen, thans te Maastricht geldend: De Nederlandsche munt zal evenzeer als de thans aldaar in omloop zijnde Belgische en Fransche gangbaar zijn, zoo wel tot onderling gebruik der in gezetenen, als ten behoeve der schatkist, de franc berekend tegen 47 Ne. derlandscbe centen. De directe belastingen zullen voorloopig gedragen worden overeenkomstig de thans aldaar bestaande kohieren. De registratie- en hypotheek-regtenenz. kullen insgelijks volgens de thans aldaar bestaande verordeningen worden geheven. De belasting, daarentegen, op het zegel, zal in de LlmbtVrgschè distric ten, mitsgaders in dé stad Maastricht en den strategiscllen kring aan den linker Maas-oeVer, geheven tvorden, volgens de wetten daaromtrent in de Nederlanden in Werking. Van den dag af, volgende op dien van de weder in bezitneming, zullen de wetten en verordeningen aldaar, mitsgaders in de vesting Maastricht en in haren stategischen kring, in kaken van den in-, uit-eh doorvoer bestaan hebbende, buiten werking gesteld en vervangen worden door de op dat stnk in werking zijnde Nederlandsche wetten en verordeningen. De vaart tus. schen de beide refricoiren van Nederland en Limburg zalmet opzigt rör de scheepvaart en het regt van parent, op den voet van de binnenlandschë vaart behandeld worden. De tegenweortiige dienstpligtigen der militie van de vijf laatste jaren, zullen provisioneel hiet worden opgeroepen, en althans in geval zulks later noodzakelijk moge worden, nimmer tot langere dienst verpligt zijn, dan waarop zij op hec oogehblik der weder in bezitneming, volgens de bestaande wetten, gehonden zijn. De dienstpligtigen van vroegere jaren worden geheel Vrijgestèld. Eindelijk zal niemand, wegens regtstreeksche of zijdelingsche deelneming aan staatkundige gebeurtenissen, op eeniger hande wijze kannen bemoeijelijkt worden. Den 22sten Junij is te Utrecht het stoffelijk overblijfsel van den Schout bij-Nacht Nieolaas Pieter Blommendal, Ridder der orde van den Nederland, schen Leeuw, met alle aan zijnen rang verschuldigde eer, ter aarde besteld. Nopens het leven van den Ridder Blommendal, wordt het volgende megedeeld: Hij begon in het jaar 1795, als Adelborst aan boord van 's lands schip van oorlog Dordrecht, zijne militaire loopbaan, diende sedert bij afwisseling op '27 zoo groote als kleine oorlogschepen, en voerde over 14 van dezelve als Commandant het bevel. Hij had deel aan onderscheidene zee-gevechten, verdedigde gedurende 26 dagen bij het landen der Ëngelschen te Curapao in 1804, de rif-batterij, tot dat de vijand zich weder inscheepte. Hij eindigde ziine loopbaan als Commandant over 's Rijks zeemagt in de monden van de Maas en Goedereede, waarvan hij in April 1838. dus na eenen activen dienst van 43 jaren, werd ontslagen, toen hem door Zijne Maj. den Konipg, met den larg van Schout-bij-Nachteen eervol pensioen werd verleend; hij werd algemeen erkend voor eenzoowel theoretisch als practischkundig zee-officier. Te Gouda heeft dezer dagen een I4jarige knaap, met veel gevaar van zijn leven, een kind uit het water gered. De Belgische troepen hebben in den vroegen morgen van den 2isten Junij Venlo verlaten en de Nederlandsche den 22Sten van die vesting bezit genomen. RUSLAND. Uit Petersburg wordt gemeld, dat den uden Mei 1. I., HH. MM. de Kei. zer en Keizerin en H. K. H. de Grootvorstin Maria aan een zeer groot ge vaar ontkomen zijn, hetgeen hnn dén dood had kunnen kosten. In een char- k-bancsnameniijk, gezeten en wegens het schoone weder eene tour ma kende, doch door een zivaar onweder overvallen, begonnen de paarden door de hevige bliksemstralen schichtig te worden en gingen eindelijk op hol zoodat, door de snelle en onbesuisde vaart, het rijtuig op eene verschrik kelijke wijs heen en weer geslingerd werd. Zes officieren der gardedie zulks in de verte ontwaarden, kwamen dadelijk ventre d terrc naar de hol. lende paarden toerennen, en hadden het geluk HH. MM. en II. K. H. van het oogenschijnlijkste levensgevaar te redden, door zich, op gevaar van hna eigen leven, tusschen de paarden te werpen. De Gravin Orloff heeft aan 5518 lijfeigenen de vrijheid geschonken en hun landerijen in eigendom gegeven. Nadat men in langen tijd niets meer van de Sr. Simonisten gehoord heeft, leest men thans in een berigt uit Warschau van 10 Junij het volgende: De jonge lieden, welke wegens verbreiding der Sr. Simonisrische gevoe. lens onderzocht werden, zijn nu veroordeeld. Men had een zachter oordeel verwacht-, daar hun streven niet dadelijk staatkundig was. Maar wegens verbroedering dier jonge lieden in Kielce en Augustowo, waar het tot eenige onlusten gekomen schijnt te zijn, heeft men noodig geacht grootere gestreng, beid te moeten aanwenden, en zoo zijn 40 der gevangenen tot verbanning ia de Kaukasische districten veroordeeld geworden. Ook in Kiew zijn er ver. oordeeliugen gevolgd. Van daar schrijft men van 20 Mei: Het proces tegen de zaamgêzworenen is nu geëindigd en 115 eedgenooten zijn veroordeeld geworden. Een zeker edelman Borowski en een geneesheer Grandpee waren de hoofden van het verbond, die juist niet vijandelijk tegen het huis des Keizers gezind waren, maar echter zich op het verbreiden van grondbeginselen, die als gevaarlijk beschouwd worden, hebben toege legd. De veroordeelden zijn deels naar Siberie, deels naar den Kaukasus verbannen. Dè ongelukkigen vinden veel deelneming, daar velen onder hen in hun privaat-leven alle achting genoten. Van de ter dood veroordeelden zullen slechts weinigen geregt en de overigen begenadigd worden. Uit Memel Wordt van den 10 Junij gemeld, dat de vorige maand aldaar een Pooisch Majoor, Urbanowiez, was gevangen genomen, die het misdadig voornemen zou gekoesterd hebben den Keizer van Rusland te vermoorden en eenen opstand in Polen en Lithauen te bewerken; bij hem zijn eene menigte schotschriftenwapenen krijgsbehoeften en eene groote som geids gevonden; hij had eenen pas door van de hVeyer te Londen geteekend. SPANJE. De tijding over Bayonne aangèbragt van het ontruimen door Marotto van Amorrio en Balmaseda en het bezit nemen dier sterkten door den Christines - Generaal Espartero is onwaar geweest. Volgens berigten van den 17 julii hielden de Carlisten die plaatsen nog bezetdoch was Espartero nader bij dezelve getrokken. In April 11. zijn wederom 1412 nationale domeingebouwen verkocht, die 13,669,363 realen hebben opgebragt. Sedert men met den verkoop van domeingoederen in de drie laatste jaren is begonnen tot April II. ingesloten, is voor eene waarde van 920,557,630 realen van dezelve verkocht, die slechts voor 438,527,811 realen gewaardeerd waren. Men heeft reeds over het door den Koning van Hanover gegeven antwoord op het adres in de Tweede Kamer der Stendeh beraadslaagd, en wel vooral met betrekking van het kiezen eener Commissie, om bij het zamenstellen eener nienwe grondwet uit de beide Kamers tegenwoordig te ziin. Er werd te dien aanzien door eén der leden het voorstel gedaan, aan Z. M. in ant. woord te kennen te geven, dat de Stenden, onder eerbiedige dankbetuiging het aanbod, om leden der Stenden-vergadering aan de Commissie, welké maatregelen tot afdoening van hec geschil wegens de staatsregeling moet Voordragen, toe té voegen, het minder doelmatig achten Commissarissen uic de kamers aan dien arbeid te doen deelnemen en de verdere maatregelen tot bevordering van deze zaak met vertrouwen aan de wijsheid van Z. M. over- laten. Dit vobrstel werd mee algemeene stemmen aangenomen, terwijl ver. scheiden leden bij het uitbrengen hünner stem hunne blijdschap betuigden over hec antwoord des Konings, hetwelk, hunnes inziens, niet nalaten kou eenen allergtrnstigsten indruk te maken. HH. MM. de Keizér en Keizerin van Oostenrijk zijnna het ope. hen van den Rijksdag, eene reis door Hongarijen gaan doen. Londen den 23 Junij. H. M. heeft een afscheids-gehoor aan den Russi. schen Ambassadeur, Graaf Pozzo di Borgo verleend. In de zitting van het Lager-Huis van den 20 én 2isten, heeft men op nieuw gestemd over de wet op hec Bestuur van Jamaica, en is dezelve mee de geringe meerderheid van 10 stemmem, nameniijk 267 regen 257 aangem- men. De behoudende partij had hier al haar vermegen ingespannen, om de wet te doen vallen. Met nog geringér meerderheid, namentijk 5 stemmen, 280 tegen 275, is ne wet over de nationale opvoeding in dat huis aangenomen. De uitgaven, om de uitvoeringvan dat plan te bewerkenmoeten nu nog gestemd worden ook dan zal de behoudende partij alle hare krachcen inspannen. Lord Palmerston heeft op eenige vragen, hem in het Lager-Huis ge daan, geantwoord, dar Engeland wel in geenen oorlog mee Persie was,d-. de zaken zeer verwikkeld waren, en daarom de Engelsche Gezant Mac N.-i' met verlof naar Londen gekomen was; dat ook deswege de Persische Gezant aan het Engelsch hof niet in die betrekking was kannen ontvangen worder, maar deze echter had gemeend, als bijzonder persoon te Londen te moeten aanwezig zij. Lord Wellington heeft, als naar gewoonte, den gedenkdag van den iSden Junij plegtig met eenen prachtigen maaltijd gevierd.

Leydse Courant | 1839 | | pagina 1