DUITSCHLAND. 'GROOT-BRITANNIE. Londen den 19 Junij. Het voorste! van den heer Grett om de verkiezing van Parlements-leden bij gesloten stemming te doen plaats hebbenis den i8den in het Huis der Gemeenten met 333 tegen 216 stemmen verworpen. FRANKRIJK. Parijs den 21 Junij. Sidi Mustapha en de Ridder Rafo, buitengewone Gezanten van den Dey van Tunis, hebben den t8den een bijzonder gehoor bij den Koning gehad, ten einde bij hem tegen oen Fraoschen Consul te Tunis klagten in te dienen. B E L G I E. MENGELINGEN. SilERRA-LEONE. zou kunnen doordringen. De toestand der Carlisten, In wier leger onder Marotto, zoo men zegt, gebrek aan levensmiddelen en ontmoedigingheerscht zou zoo doende in de Baskische provinciën hagchelijk worden. De Koningin beeft ter vervanging van Vigodet tot Minister van Marine benoemd,denescadrons-Chef en Senateur van CadiX, Don JoséPrimode Rivera. Naar men uit Berlijn van den I7den schrijft, zou Z. M. de Koning van Pruissen aan den Aartsbisschop ve» Dunin, onlangs veroordeeld om van zijnen post ontzet te worden, uitstel van dat vonnis verleend en hem toegestaan hebben voorloopig te Berlijn te blijven. De Kamers der Hanoversche Stenden hebben den I7den het schriftelijk antwoord van Z. M. den Koning op het door hen aangeboden adres ontvan gen. In hetzelve drukt Z. M. de klagt uit, dat door een gedeelte van de onderdanen, welke met Z. M. verschillen in gevoelen-omtrent de schending zijner regten en de ter bescherming van die regten genomene maatregelen, alsmede door vreemdelingen, allerlei snoode middelen,leugenbedrog, boos aardige laster, aangewend en de teugellooze drukpers gebruikt worden, om, -onder voorwendsel van den regts-toestand te willen verzekeren, welke In Hanover nooit in gevaar gebragt is, baatzuchtige oogmerken te bereiken, en daartoe de zueht tot orde en het vertrouwen in de openbare beambten te ondermijnen en het zaad van tweedragt in een land uit te strooijen, welks brave bewoners de verderfelijke gevolgen van zoodanige pogingen niet verdienen. De Koning zegt vervolgens, dat hij aan de algemeene Stenden op nieuw eene voordragt wil doenten einde langs den weg van vrije en verdragsge- wijze overeenstemming tot vaststelling der staatsregeling te geraken. Het antwoord eindigt aldus: De voorbereiding dezer voorslagen, dus luidt het adres, willen wij aan eene onverwijld daar te stellen Commissie opgedragenwelker pligt het zijn zalmet gelijke zorg, zoo wel onze regten als die onzer getrouwe Stenden onpartijdig in het oog te houden. Want even vast als wij op onze welge. gronde regten staan, even zoo zeer willen wij ook de regten van onze ge trouwe Stenden verzekerd weten. Ons is de geregtigheid heilig, en wij willen dan ookdat de steeds door ons gewaardeerde grondstellingen onzer onderdanen naar regt en wetten zullen geregeld worden. Wij weten niet, of eene deelneming van Commissarissen uit de algemeene vergadering der Stenden de afdoening dezer aangelegenheid zou bespoedigen en of zulks met de wenschen onzer getrouwe Stenden strookt. Wij vergunnen hun dus zich daarover te verklaren, en In geval de alge. meene vergadering der Stenden den wensch mogt te kennen geven, daaraan door Commissarissen deel te nemen, zoo keuren w|j goed, dat uit elk der beide Kamers twee leden van dezelve tot Commissarissen worden gekozen. Te gelijk houden wij het voor gepast, dat de werkzaamheden der Com missie in het vorige jaar, door de algemeene vergadering der Stenden be. noemd, om het aan dezelve voorgelegde onderwerp van de grondwet in over weging te nemen, bjj de te benoemen Commissie in aanmerking komen, en wij noodigen dus de algemeene vergadering der Stenden nit, dezen arbeid aan ons Kabinet toe te zenden, welke toezending wij zullen beschouwen als ons zeiven geschied. De verklaring onzer getrouwe vergadering der Stenden afwachtende, slui ten wij dezelve, en zullen bij de weder bijeenroeping de noodige beschik kingen maken, ten opzigte dier kies-collegien en districten, die thans geen deel aan de handelingen der Tweede Kamer door hunne Afgevaardigden nemen. Het adres was den i6den door eene deputatie van de twee Kamers aan Zijne Maj. op het kasteel Montbrillant aangeboden geworden. Bij die gele- genheid heeft de Koning gezegd, dat, gewoon om op zulke belangrijke voorstellingen niet te antwoorden dan na rijpe overweging, hij eenigen tijd verzocht om op dit adres eene beslissing te nemen. Hij deed daarbij aan de leden, de deputatie uitmakende, nog opmerken, dat eene aan het Gouver nement vijandige partijalle soorten van tijdingenvan grond ontblootuit strooide met het doel om het land te bedriegenen dat hij de leden ver zocht en het hen tot pligt maakteomwanneer zij in hunne woonplaatsen waren teruggekeerd, de valschheid van al die geruchten te doen opmerken. Z. Exc. de Luitenant-Generaal van Goedeke, Commissaris van den Ko ning Groot-Hertog van Luxemburg, heeft bij proclamatie afscheid van de bewoners van Luxemburg genomen, thans naar's Gravenhage terugkeerende. Bij het den i8den dezer gesloten hnwlijk te Stuttgart, moeten behalve de leden van het Wurtembergsche Koninglijk gezin, ook tegenwoordig ge weest zijn, Z. K. H. de Prins van Oranje; Z. D. de Hertog van Nassau, met de Prinsen Adolf en Moritx,- Z. H. de Markgraaf IVilhelm van Baden met Hoogstdeszelis gemalin; H. H. de Hertogin van Wurtemberg, de moe. der van H. M. de Koningin. De drie groote Pruissische wolmarkten, te Breslau, Posen en Lands berg zijn afgeloopen, en hebben bijzonder beantwoord aan de verwachting der schapen-vokkersdaar de wol telken jare in hoedanigheid vermeerde, rende, ook jaarlijks hooger prijs opbrengt. Te Philipsburg heeft een metzélaar, C. Bühlerzijne drie jongste kin keren omgebragt en daarna getracht zich zeiven van het leven te berooven zjjne vrouw bevond zich met zijne twee oudste kinderen op het veld. Men heeft in die zelfde zitting besloten tot het indienen van een adres aan Hare Maj. ten behoeve der Engelsche onderdanendie in den oorlog met Denemarken in 1807 verliezen hebben geleden. In de afgeloopene week hebben hier te lande op verschillende punten zware onweders gewoed. In Lancashire heeft eene aardbeving in eene rig. ting uit het zuiden naar het noorden plaats gehad. Te Bury en Rochdale waren de schokken zoo hevigdat zij de bewoners zeer beangstigden kleine gebouwen en zelfs fabrijken werden daardoor eenigzins beschadigd. Men heeft berigten van de Kaap de Goede Hoop tot 20 April, welke de tijding medebrengendat er eindelijk een vredesverdrag tusschen de Hoi. landsche planters van Port-Natal en het bekenden Kaffer-opperhoofd Dingaan, na deszelfs laatstelijk geleden hevige nederlaag, gesloten is .waarbij Dingaan al het aan de planters ontnomen vee, wapenen enz. terug geeft en hun het vrije bezit van Port-Natal en deszelfs omstreken toestaat. In de nabijheid van Natal had men uitgestrekte steenkolenmijnen ontdekt, zoodat men hoop had van dat punt regtstreekt eene stoomvaart op de Oost-Indiën te kunnen aanleggen. Het paleis van Jnstitie is thans aldus versterkt geworden, dat alle over. rompeling tot het ontzetten van staatsgevangenen onmogelijk zal zijn. Er zijn in de muren 12 schietgaten gemaakt, waaruit men op de aanvallers zal kunnen schieten, zonder zeiven aan hun vuur bloot te staan. Uit onderscheidene Departementen van Frankrijk, met name uit die van de Cher, de Dordogne en de Etire-et-Loire, ontvangt meir bedroevende berigten, nopens de verwoestingen, den igden dezer door den hagel aange- rigt. Men heeft er hagelsteenen van de groote van een hoender ei opge merkt. Op vele plaatsen is de graanoogst als verloten te beschouwen, te meer daar die hagel van zoo hevige regenvloeden vcrzeld ging, dat de ko renvelden drie voet onder water stonden. De landlieden waren er here 's bezie om het koren af te maaijen, ten einde, zoo mogelijk, door eene nieuwe zaailing voordeel van het land te trekken. De laatste berigten uit Buenos-Ayres bcvatteden, dat de blokkade der Fransche oorlogschepen nog voortduurde; eene Fransche oorlogsloep had nog twee Amerikaansche koopvaardij-schependie Buenos-Ayres hadden willen aandoen, aangehouden en naar Montevideo opgebragt. De Ameri kaansche Consul had daartegen geprotesteerd, De Monitcur behelst het besluie van Koning Leopold, waarbij tot leden van de Commissie, die te Utrecht moet bijeenkomen, benoemd worden, de hee- ren Fallon en Liedts, beide leden van de Tweede Kamer, en dujardin, Secretaris-Generaal van het Ministerie van Financien, In de Commissiedie bij de overgifte van het grondgebied aan Z. M. den Koning der Nederlanden werkzaam moet wezen, zijn benoemd de heeren TeichmdnInspecteur-Generaal van het Bestuur van bruggen en wegen, Monville en Baron cPHuartleden van de Gedeputeerde Staten van Limburg en Luxemburg. Den i8den dezer heeft de Koning een besluit genomen, waarbij het Belgische leger geheel op den voet van vrede wordt ternggebragt. Ver schillende bevelhebberschappen, zoo als die over de beide Vlaanderen, Anc. werpen en Venio zijn afgeschaft. Er heeft ook eene nieuwe verdeeling der onderscheiden militaire commandem'enten plaats gehad. Zes divisien zullen de infanterie en cavallerle uitmaken es elke divisie zal 2 brigaden vormen. De officieren, onder wier bevel die legermagt staan moet, zijn reeds benoemd. De Zaakgelastigde van Belgie te Berlijn, Beaulieudie uit die stad vertrokken waswegens de met Belgie gewezen twist over het in dienst nemen van den gewezen Poolscben Generaal Skrxynecki, is weder naar zijnen post vertrokken; zoodac de zaak schijnt geschikt te wezen. Men weet thans als zeker, dat de Fransche Minister van Oorlog aan al de Fransche officieren in Belgische dienst bevel heeft gezonden, om in Frankrijk terug te keeren. De afzetting van de Statsart houdt allen bezig. Zijne partijdie veel magt schijnt te bezitten, zou den 2isten des avonds, ten getale van meer dan 4000 bijeenkomen, om een dubbeld adres te onderteekenen, een aan den Koning, waarin zij zich over het door Zijne Maj. genomen besluie beklagen, en een ander aan de Statsart zeiven. Al de vrijmetselaars-loges zijn opgeroepen, om op die vergadering te verschijnen, en door hare tegenwoor digheid kracht bij het te verhandelen bij te zetten. De echtgenoot van de Stassart, die eeredame der Koningin wis, heeft, ten gevolge van de afzet, ting haars mans, voor die betrekking bedankt. Dingsdag I. I. Is over Belgie wederom een hevig onweder uitgebarsten, hetgeen voonl de beide Vlaanderen getroffen en aldaar veel schade aange- rigt heeft. in het Journal du Commerce tPAnvers leest men t Wij vernemen dat te Venlo de schouwplaats van een contra-revolutionnair tooneel is geweest, hebbende er, tusschen het volk en het garnizoen, eene door de ontwapening der bolwerken te weeg gebragte botzing plaats gehad. Het volk verzette zich tegen het wegvoeren der kanonnen, welke het voor Holland bewaren wilde; ter zelfder tijd plantte het de Oranjevlag, welke het met geestdrift begroetteen stak het huis of de fabriek van den daags na de revolucie gekozen Burgemeester in brand. Ziedaar eene zonderlinge openbaring der wanhoopdoor de wreede afscheuring van hunne broeders te weeg gebragt. L O D E rr K XIV RN ZIJN TIJD. Een der merkwaardigste werken uit den regerings-tijd van Lodewjk XIV, en zeker nog belangrijker dan de gedenkschriften des ouderen Graafs Sigur is, kort geleden, in Frankrijk, door den heer Adhelm Vernier ontdekt en nitgegeven geworden. Het voert den titelMémoires secrets et iniditt de la cour de France sur la fin du regne de Louis XIV, en heeft den Marquis de Sourches, groot-regter grand prévofj van Frankrijk, tot schrijver. Het hand. schrift voerde geen ander opschrift dan de volgende raadselachtige initiaal- letters: M. L. F. D. B. M. D. S. C. D, M. P. D. L. D, R. E. G. P. D. F. En dit mystiek opschrift heeft de heer Vernier, niet zonder moeite, op de volgende wijze ontcijferd: Mémoires (de) Louis Franfois du Bouchet, Mar quit de Sourches, Comtc de Monsoreau, Privot de Photel du Roiet grande Prévóté de France. De angst welke den schrijver zijne aanteekeningen eerst voor lateren tijd had doen bewaren, zal hem ook wel genoopt hebben dezen geheimnisvollen titel daar te stellen. Over de echtheid kan niet getwijfeld worden, daartoe is de schrijver door zijne vroegere werken te voordeelig bekend; ook verhaalc hij, met alle omstandigheden, waar en hoe hij aan dit, overigens, door het wapen der familie de Sourches bezegeld, hand schrift gekomen is. Wij bekomen daardoor weder eenen schat van oplossingen over het Hof, de nit- en inwendige staatkunde van Lodevyk XIV. Natuur lijk spelen feesten van allerlei aardook in dit herinnerings-boek des grooten Koningsde hoofdrollendoch ontbreekt het ook nietaan nieuwe en be langwekkende documentenin betrekking tot de herroeping van het edict van Nantes, zoo ook betreffende de financiële operacien van Colbart, en de ware verhouding waarin zich Lodevjk XIV tot de groote magten van zijnen tijd bevond. Geene plek op aarde is wegens bare ongezondheid zoo bekendals dat gedeelte der westkust van Afrikaalwaar Sierra-Leone gelegen is. Verrot ting, moerassig land, gele kooresgedurige nevel, dit stelt er zich gewoon lijk een Europeer van voor, die Afrika alleen nit reisbeschrijvingen kenc, en zoo hij in deze streken zijn moet, wordt hij In zijn denkbeeld gescerht, wanneer hij in de nabijheid der kustin plaats van de blaanwe lucht en de rustige zee des keerkrings, plotselijk eenen zwaar benevelden atmospheer, en eene stormachtige zee voor zich ziet. Weldra echter verdwijnt dit een- toonig droevig beeld voor een verrukkend schouwspel,dat hem met het land, waarvoor hjj schrikte, weder verzoent. De kust ontvouwt zich langzamerhand voor zijn oog, en vóór hem ligt de stad Freetown. Daar ontdekt hij eerst onder de vooruitspringende toppen der biaauwe bergen, die van de purper, stralen der zon fonkelen, de glooijing des Leicester-heuvels, met veelsoor. tlge boomen bezeten dan weder midden in dit groen panorama eenen ver- warden hoop ltnizen en hutten van aller aard, elk huisje met deszelfs kleinen tuin van oranje-citroen- en grootbladerige pisang-boomen. Thans verlaten wij het schip en begeven ons naar de stad. Freetown, gelijk het geheel gebied van dat schier-eilandligt op 8 gr. 30 m. noorder breedte en 13 gr. 40 m. wester lengte, en is in 1793 door eene Engelsche associatie aangekocht geworden. De bevolking der stad beloopt 30,000 in. woners, waaronder slechts 80 Europeanen. Het overige bestaat nit zwarten, bruinen, geeten, zoogenaamde Bistre's, Sepia's, Carbonate's; die zich als een bijenzwerm door elkander bewegen. Opmerkenswaardig is de verschei, denheid van dit tafereel. Hier ziet men eene jonge negerin, die door de straten loopt met eene lading China's-appelen en citroenen op het hoofd; daar eene matrone, die haar klein negertje bij de hand houdt, of op den rug draagt; nog verder eenen krachiigen neger, die onder den last van al.

Leydse Courant | 1839 | | pagina 3