A°. 1830. LETDSCHE COURANT. 0 ft tOTEN y MAANDAG, j.f G£V,t>0S \ffi ,TE §5 >4 JUN IJ. KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders der Stad Leyden, brengen bij deze ter kennis van de'Ingezetenen dezer Stad, dat de Edel Achtbare Raad, in, deszeifs Vergadering van den i3den dezer maand,' heeft bepaald, dat de Stedelijke Belasting op de Brandstoffen met den eersten Julij aanstaande, zal zijn afgeschaften alzoo van dien tyd af, op deze middelen niet meer zal worden geheven, de thans bestaande Stedelijke Accijns, als: TURF iste soort iste klasse 7Cents ade 4A iste iste 3de 3 Voor elke Ton, ade soort iste klasse 4-j Cents ade2de 3 ade3de \xs Voor elke Ton. STEENKOLEN Maatkolen, 20 Cents per Nederlandsche Mud. Schaalkolenvier galden per duizend Nederlandsche Ponden. BRANDHOUT Per Wisse, tachtig cents Takkebossen, vijftig cents per honderd. Wordende wijders aan de belanghebbenden medegedeeld, dat het Stedelijk Reglement op het inbrengenlossenmetenwegen en verwerken van Turf en Steenkolengeappro- beerd bij dispositie van H. H. Gedeputeerde Staten van Zuid-Hollandvan den 23sten October 1829, N°. a8, voortdurend van kracht blijft, en het gebruik der Turfdragers en Turftonstersop den daarbij vermelden voet en wijze, in stand gehouden wordt.' Aldus gedaan en geartesteerdbij H. H. Burgemeester en Wethouders der Stad Leyden, op den 17 Juny 1839. J. G. de Mey. Ter ordonnantie van dezelve Paul du Rieu, IVethouderL. S, KENNISGEVING. SCHUTTER IJ. Burgemeester en Wethouders der Stad Leyden, brengen by deze ter kennis van de belanghebbenden, dat de Alphabetische Naamlijst van alle personen, die overeen komstig de Wet van den 11 April 1827, aan de Loting voor den dienst der Schutterij moeten deel nemen, ter visie van een iegelijk zal liggen ter Secretarie dezer Stad, van den 20sten tot den 27sten Junij aanstaande, (de Zondag uitgezonderd), des morgens v.an 10 tot des namiddags ten één ure; en dat de Loting zal plaats hebben op de Groote Pers van het Raadhuis, en wel: Op Vrijdag den 28sten Junij 1839des morgéns te 9 ure. Wordende de zoodanigenwelke na de laatst voorgaande Inschrijving zich hier ter Slede met de woon hebben gevestigd, tot eene na-loting opgeroepen, mede Op Vrijdag den 28sten Junij 1839, des middags te .12 ure. Zullende ieder ingeschrevene by een biljet worden opgeroepenom tot de loting ler voorschrevene plaatse op te komen, op den dag en het uur in deze Kennisgeving uitge drukt; terwijl de zoodgnigen, die verhinderd mogten worden zelve tot de loting op te komen, zich door een gemagtigden kunnen doen vertegenwoordigen, of geen gemagtigde comparerende, zal de loting geschieden dcor een der Leden van de Commissie uit het Plaatselyk Bestuur. Wordende de belanghebbenden tevens verwittigd, dat bij de ge noemde loting aanteekening zal worden gehouden van de redenen tot vrijstellingdie de inge schrevenen vetmeenen, krachtens het 3de artikel der Wet, te kunnen aanvoeren; waar om het voor hen, die zoodanige redenen tot vrijstelling meenen te hebben, van belang is, door personele opkomst, of bij volstrekte beletselen, door het zenden van een' met hunne omstandigheden welbekenden gemagtigden, de loting niet te verzuimen. En worden eindelijk de belanghebbenden kennelijk gemaakt, dat de vrijstellingen, by de Wei toegekend, zijn de navolgende-: i«>. Die met ziekte of gebreken zy/i behebt, welke hen tot den Wapenhandel voor het tegenwoordig oogenblik, ofwel geheel ongeschikt maken. 2°. Die kleiner^ zijn dan eene Nederlandsche el en vyf honderd zeventig strepen 3°. De Geestelyken van alle Gezindheden, zoo lang zy niet van stand veranderen. 4°. De Professoren en Lectoren aan de Hoogescholen, aan de Athenaea en Semmariën. 50. De Studenten in de Godgeleerdheid. 6° Die den rang van Officieren in dienst van den Staat, te lande of ter zee hebben bekleed, en door eervol ontslag de dienst verlaten hebben of gepensioneerd zijn, zoo lang zij niet in eenen gelijken of hoogeren rang bij de Schutterijen kunnen worden aangesteld. 7®. Die, wegens verandering van woonplaats, eervol uit de Schutterij zijn.ontslagen in den rang van Officier, voor zoo verre zij in hunnen vorigen of in eenen hoo geren rang niet weeer kunnen worden aangesteld. 8®. Die in Militairen dienst ter zee of te lande zijn, waardoor alleen worden bedoeld zij, die na de Inschrijving in Militairen dienst getreden, als rustende op Militai ren, zoo lang zy in dienst zijn, en dus niet voor Ingezetenen eener bepaalde Ge meente kunnen gehouden worden, de verpligting nietom zich te doen inschrijven. 9®. De broeder van hem, die in persoon voor zich zeiven bij de Schutterij dient; met dien verstande, dat van een gelijk getal broeders altijd de helft en van een ongelijk getal, slechts de kleinste helft tot deii dienst zal worden geroepen; strek kende deze bepaling zich echter niet uit tot zoodanige broeders, die, om welke reden ookniet me<?r bij hunnen ouders inwonen. Terwijl voorts in tijd van vrede van den activen dienst tevens worden vrijge steld, met de bepaling nogtbans, dat zij tot den werkelyken dienst dadelijk kun nen worden opgeroepen, indien de redenen van vrijstelling ophouden, waarom zij op de algemeene en bijzondere rol tevens geplaatstdoch bij de reserve zoo lang in dienst gesteld worden: 10®. Zij, die tot den dienst der nacht- of brandwachten, en tot die der brandspuiten zijn aangesteldzoo lang zij met die werkzaamheden zijn belast. ii°. Lijf- en huisbedienden, voor welke, als dienstboden de personele belasting wordt betaaldwaaronder echter niet zullen worden verstaanwerkboden of zoodanige bedienden, die ter uitoefening van iemands beroep of bedrijf zijn benoödigd; en 12®. Zij, die voortdurend uit armèn-kassen bedeeld, of in de annen-gesrichten opge voed ot onderhouden worden. En zullen dien ten gevolge degenen, welke op vrijstelling, uit hoofde eener der boven gemelde redenenaanspraak mogten vermeenen te kunnén maken zoo wel als zij die zich in dienst willen doen vervangen, de bewijzen daartoe vereischt, moeten overleggen, én in het laatste geval, de personen, met welke zij van Nummer willen verwisselenken baar moeten maken aan de Commissie, op Dingsdag den iden Julij aanstaande, des mor- gens iusschen 10 en 1 ureop het Raadhuis, ten einde daarvan de noodige aanteekening te doenvoor zoo veel zulks bij de loting niet mogt zijn geschied. Zullende op de reclames, zoowel als over de goed- of afkeuring der personen, door welke men zich verlangt te doen vervangen, nader door de Commissie van Onderzoek uitspraak worden gedaan. Aldus gedaan en gepubliceerdby H. H. Burgemeester en Wethouders der Stad Leydenop den 20 Junij 1839, J. G. de Mey. Ter ordonnantie van dezelve, tl P a u l d u R i e u, IVethouderL. S. PLAN eener Loterij van Voortbrengsels van Schilder-Teeken- en Beeldhouwkunstbinnen 's Hertogenbosch Deze Loterij zal bestaan uit duizend Loten. Dezelve zal bevatten dertig Prijzen welke alleen zullen bestaan uit voortbrengselen op de tentoonstelling, welke in den jare 1839 zal plaats hebbenvoorkomende en door aankoop te bekomen zijn. De voorschrevene T.oten zullen alleen verkrijgbaar zijn voor de Ingezetenen van Noord- Nederland en Maastrichtwelke op een tot dat einde door Burgemeester en Wethouderen rondgezondene Lijst geteekend hebben of voor en aleer de trekking begint als. nog ver kiezen mogten te teekenen. leder Lot is bepaald op drie'Guldent hetwelk door den Secretaris der Stad aan de In-, teekenaren, tegen voldoening der som, zal worden afgegeven. Er zal van het bedrag dier gelden niet anders worden afgehouden, dan hetgeen tot goedmaking der onkosten volstrekt noodzakelyk is en. het overige geheel tot aankoop der Prijzen bestemd worden. De trekking dezer Loterij zal plaats hebben in den loop der maand Augustus aanstaan de, door of van wege het Bestuur der Koninglijke School Voor de Nuttige én Beeldende Kunsten, ten overstaan van Burgemeester en Wethouders, die mede, over al netgieu verder tot deze Loterij betrekking heeft, een waakzaam oog houden zullen. Binnen de maand na voorschrevene trekkingzullen de uitgekomene nummers der Lo tenwaarop prijzen gevallen zijn, door middel van het Provinciaal Dagbladhet Han delsblad en Bredasche Courantaan de belanghebbenden worden kenbaar gemaakt. De Prijzen zullentegen overgifte van het Lot waarop dezelve gevallen zynworden afgegeven. Behoort bij s Konings besluit van den 30 November 1837, N®. 4. Mij bekend, De Secretaris van Staat geteekendvan Doorn. Accordeert met deszei fs origineel De Griffier ter S taa ts - Secret a rie GgeteekendElias ScHovel „De Lijst van Inteekening tot deelneming in bovengemelde Loterij, zal van heden af tot (Voensdag den 3. Julij aanstaandeter Secretarie dezer Stad, voorliggen, ten dienste van degenenwelke daarin zouden verlangen deel te nemen." NEDERLANDEN. Leyden den 23sten Junij. Den 20Sten dezer heeft het Genootschap van Nederlandsche Taal- en Letterkunde, onder het voorzitterschap van Professor M. Sieger,beekzijne gewoone jaariijksche vergadering te Lisse gehouden. Wij zullen het verslag dier zitting nader mededeelen. De zaa't van het Postkantoor alhier tegen de Arnhemsche Courant, reeds twee maal in die zaak veroordeeld, zal op Vrijdag den ndenJulij voor den Hoogen Raad in cassatie behandeld worden. De heer van Haze Bomme, Adjudant van Z. K. H. den E.fprins van Oranjeis in den avond van den eisten dezer te 's Gravenhage aangekomen, de tijding overbrengende, dat het huwelijk tusschen den Erfprins en de Prin ses Sophia van Wurtemberg den i8den Juni] te Stuttgart voltrokken is. H. K. K. H. de Prinses van Oranje heeft het door Hoogsiderzelver Gemaal onlangs aangekochte huis Buitenrust, aan het Scheveningsche tolhek gelegen, betrokken. Men verzekert, dat de Staten-Generaal eerlang derzeiver werkzaam, heden zullen hervatten en er van Regeringswege, ter voldoening aan artikel 214 der Grondwet, onder anderen, een ontwerp van wet aan de Kamers zou worden aangeboden, hetwelk eenige door de omstandigheden gevorderd wor. dende bepalingen, nopens de Schutterijen, zou behelzen. Men wil steeds, aat de kaders der corpsen voorloopig in stand zouden blijven. Dit zou intusschen geenzins ten bezware der schatpiigtigen strekken. Men verneemt, dat in den loop der maand Julij aanstaande, aan de iotelingen van het jaar 1834, onbepaald verlof zal worden gegeven. Met den ioden dezer is buiten dienst gesteld en opgelegd Zijner Majs. transportschip Dordrecht, liggende te Hellevoetsluis, en de Bevelhebber van dien bodem, de Kapitein-Luitenant ter zee H. H. T. Coops, gebragt op non- activiteit; terwijl met den nden dezer in dienst is gesteld Hoogstdeszelfs transportschip Prins Willem Frederik Hendrik, mede aldaar liggende, onder bevel van den zich thans op non-activiteit bevindenden Kapitein-Luitenant ter zee .7. G. Huis. Het verslag nopens den staat van het armwezen over het jaar 1837, aan de Staten-Generaal gedaan, is dezer dagen door de Staats-Courant mede gedeeld. Wij nemen uit hetzelve bet volgende over: De instellingen van weldadigheid laten zich in drie hoofdsoorten onder scheiden; de eerste soort is te samengesteld uit de instellingen tot het ver- leenen van onderstand; de tweede, uit de instellingen welue strekken om het getal der armen ce verminderen, en de derde, uit de instellingen, die ten doel hebben om de armoede voor te komen. De uitkomsten dezer Instellingen zijn als volgt; De instellingen tot het verleenen van onderstand, zijn ten getale van 3,381; 3,379 derzelven zijn gemeentelijk; twee slechts hebben eene meer algemeene bestemming; deze laatsten zijn: het genootschap tot onder stenning van behoeftige kraamvrouwen te 's Hertogenboschals deszelfs zorgen over de geheele provincie Noord-Braband uitstrekkende, en het fonds tot aanmoediging en ondersteuning van de gew.pende dienst. De gevraagde inlichtingen ontbreken voor 137. Bij de overigen hebben 294,053 personen in de weldaden van die instellingen gedeeld, onbegrepen degenen die levensmiddelen of brandstoffen ontvangen hebben van de toe uitdeeling daarvan bestaande Commissien of vereenigingen, van welke per sonen het getal niet naauwkeurig bekend is, uit hoofde ieder inschrijver een zeker getal kaartjes ontvangt, over welke hij naar goedvinden beschikt. Het geheele geial der bedeelden ataat in verhouding toe de bevolkin als Ii306/ioo tot 1,000. De uitgaven bedragen in het geheel ƒ6,831,482.52. De ontvangsten bedragen in het geheel 7,107,059.9! J. Er zijn 2,083 instellingen, welke strekken tot vermindering van het getal der armen; 2,079 derzelven zijn gemeentelijf; de overige hebben eene meer algemeene beslemming; deze laatste zijn: bet gesticht voor doofstommen, dat voor blinden, de koloniën der maatschappij van weldadigheid, en hec genootschap tot zedelijke verbetering der gevangenen. De gevraagde inlichtingen ontbreken voor 8 der eersrgemelden; bij de overigen deelen 101,226 personen in de weldaden dezer instellingen. Het gezamenlijk getal dier personen staat tot de bevolking als 39la/io® tot 1,000. De uitgaven bedragen in het geheel 3,122,676.19!. De ontvangsten bedragen in het geheel 3,138,091.64^. De instellingen tot voorkoming van armoede zijn ten getale van 425; 411 derzelven ziin gemeentelijk; de overigen strekken hunnen werkkrjng verder dan tot ééne gemeente uit; deze laatste zijn de weduwen- eu wee- zenfondsen. De gevraagde inlichtingen ontbreken voor 12. Her getal der personen, welke tot die dezer instellingen, omtrent welke inlichtingen zijn ontvangen (met uitzondering van de banken van leening, waarvan zulks niet roet zekerheid kan worden opgegeven) toevlugt nemen, is 99,736; dat getal staat tot de bevolking als 386 1/ioo tot 1,000. De uitgaven bedragen in het geheel 7,000.051.02. De ontvangsten bedragen in het geheel f 7,040,298.64. De gezamenlijke instellingen van weldadigheid zijn alzoo ten getale van 5,889; 5,869 zijn gemeentelijke, de overige hebben eene meer alge meene bestemming. De gevraagde inlichtingen ontbreken voor 157.

Leydse Courant | 1839 | | pagina 1