A°. 1830. L E Y I) S 0 II E <3 O «J II A N T-. VRIJ D A G> &4 M E "I. Burgemeester en Wethouders der Stad Leyden, brengen bij deze ter kennis 'der belanghebbenden, dat de resteerende Obligatien, spruitende uit de Negociatie, ren tende 4^ Pp*- gearresteerd bij Zijner Majesteits besluit van den 21 April 1830 N°. 30, op den eersten Julij dezes jaars zullen worden afgelost en tot betaling dahrvan met over legging'der stukken met de daarbij behoorende onverschenen Coupons, zal worden geva- 'cecrd ten kantore van den Stedelijken Ontvanger, in den loop der maand July aanstaande, dagelijks, uitgezonderd *s Zondags en 's Woensdags. Leydenden 23 Mei 1839. Bitrgefneèsler en Wethouders vöornoemdt J. G.' de MeY. Tfer Wdörinande van dezelve, 'P. G. van Hoorn, WethouderL. S. NEDERLANDEN. Letyden den 23sten Mei. Ofschoon het weder de tegenwoordige Kermis alhier 'weinig begunstigt en "jnen dan ook weinig levendigheid opmerkt, zoo strekt het ons echter tot .genoegen, dat de guurheid van het weder onze Stadgenooten"niet afschrikt, opt de brillante voorstellingen in het Cirque Olyrapiqne van den Heer A E. Btondin te blijven bezoeken. De verscheidenheid in de exercitiën, die al. 'daar worden uitgevoerd, sporen aan om zich niet eenmaal, rpaar herhaalde keeren naar dat Cirique te begeven. Het spel met den aap Pongo is allêr. uitmuntends! geweest; alles wat tot lof daarvan zou kunnen'gezegd worden, -zou nog ver beneden de daadzaken blijven, welke men in die Pantomime -ziet uitvoeren. Ook het Théatre de Variété van den Heer Boas, waarin de famielle hare kunstverrigtingén vertoont, Mag met regt aangepre. zen worden. De naaM van het Théatre beantwoordt aan hetgeen er wordt voorgesteld, en wij -kunnen verzekeren, dat ieder, die hetzelve b'ezbekt, 'eenen aangenamen avond zal doorbrengen. Door Zijne Maj. is dezer dagen, op'hét daartoe door hen'të'kênhen ge. geven verlangen, eervol ontslag verleend bij de mobiele Schutterij van Zuid- Holland, 3de afdeeling Tste bataljon, aan J. Harteveldt, "als Rapitein2de bataljon, aan J. Plaizier, als 2den Luitenant4de afdeeiihg,'iste bataljon, aan IV. H. van Diestals ïsten Luitenant, Commandant der halve compagnie artillerie^ van hetzelfde bataljon. Tevens zijn bij dezelfde Schutterij door Zijne Maj. benoemd: 3de afdeé.ling iste bataljon, tot Kapitein, E. A.Jegel, thans iste Luitenant; tot 1 sten'Luitenant, A. G. Jegel, thans 2de Luitenant; tot 2den Luitenant, G. J. Moreau, vrijwilliger bij het corps Jagers van Rook- maker2debataljon-, tot aden Luitenant,1V. J.Hansen, thans Sergeant-Majoor. Door Zijne Maj. is tot Predikant van de eerste klasse bij de Hervormde Gemeente in Nederlandsch-Indië benoemd de heer .7. G. G. BieP'iaUs. Zijne Maj. heeft tot Ambtenaren voor den waterstaat in Ibdtè' benoemd, ,7. G. Beyerinck, opzigter bij den waterstaat te 's Gravénhage, en J. K. 'Hein, Luitenant der artillerie te Delft. Zijne Maj. heeft toegestaan,-datbij wijze van proefneming, voor één jaar, in de Behoefte van lakens vbör de zeemagt, buiten openbare aanbe. steding zal voorzien worden. HH. KK. HH. de Prins vin Oranje, de Erfprins van Oranje, Prins Alexander en de Erfgroocherrbg van Saksen-IVeitnar, zijn in den mdrgen van den 2': Mei uit de Residentie paar Tilburg vertrokken. Bij Koninglijk besluit is, ter wegneming van dé 'zwarigheden"wélke de belahghebbeftden, die zich ten'huwelijk aangeven, niet zelden van dén 'Sant der beambten van den burgerlijken stand ondervinden, bij bestaand ver schil in de aanduiding des persoons, fusschen de hiin Betreffende extracten uil de registers van den burgerlijken stand en de bij hen ontvangen certifica. ten van voldoening aan de Nationale Militie, bepaald: i°. 'Dit, bij eenig verschil in de nattièn óf voornamen van personen, die 'verlangen een huwelijk aan te gaan, zoo als die voornomen in de certifica ten, de voldoening aan de Nationale Militie betreffende, en, zoo als die ge vonden worden in de acten van den burgerlijken stand, de ariïbtenaar van den burgerlijken stand, bij de voltrekking van hun huwelijk, genoegen zal kunnen nemen met eene acte van bekendheid, voor den bevoegden Kanton- regter opgemaakten de identiteit des persoons constaterende'; 2°. dat, bij het ontdekken van gelijke verschillen bij de provinciale gou vernementen, de GoiiveTrfeurs der provinciën, welke het akngaat, zich voor gemagtigd kunnen hóuden, om de nartien of voornamen'van den'belangheb bende of'andere bijzonderheden hem betreffende, waaromtrent velschil mogt bestaan, op de lotingsregisters van het jaar, waarin hij vöorkoint, in over. eenstemming mét de'hem betreffende extracten uit den burgerlijken'stand, te verbeteren, én oto daarha en in het vervolg, wanneer zulks noodig móge zijn, aan den belanghebbende een daarmede insgelijks overeenstemmend na. der certificaat van voldoening aan de Nationale Militie uit te reiken, nadat, o bij onbeduidende spélfduten in de namen of voornamen der belanghebben. den of hunne ouders, door het weglaten van een dezer laatsten in de eer. tificaten van voldoening aan de Nationale Militie, of wei bij verschil in de dagteekening of de plaats der geboorte, dat verschil, ten hunner genoege, tot klaarheid zal zijn gebragt, door de ten hunner overstaan afgelegde getui. genis van de belanghebbenden, hunne ouders of voogden of andere ter goeder naam en faam bekend staande ingezetenenb. bij het besrkan van meer bedui dende verschillen, hetzij in de dagteekening of de plaats der geboortehetzij in de voor- of gesiachtnamenten gevolge waarvan de in de Nationale Militie betrokken geweest zijnde persoon 'zou kunnen gehouden worden een geheel andere te zijndan welke in de registers van den burgerlijken stand is aange duid, de identiteit des persoons zal zijn geconstateerd door eene acte van bekendheid', opgemaakt op gétijke wijze, als bij de art. 147 en i48 van het thans bestaande burgerlijke wetboek is voorgeschreven; 3°. dat in de gévallen', onder lett. b. in het voorgaan lid aangeduid, behoudens altijd de toepassing der wet op de Nationale Militie, bijaldien bevonden mogt worden, dat de belanghebbende aan de Nationale Militie niet mogt hebben deel genomen in het jaar waarin bij hiertoe door de Wee 'ver'pligt was geweest, de acten van bekendheid, die de belanghebbende zal hebben overgelegd, aan de registers der Nationale Militie, waartoe deze stukken betrekking hebben, moeten worden gehecht, en daaraan steeds ver bonden zullen blijven. Te Rotterdam hebben den i8den eénige kinderen een doosje, met een soort van deeg op straat gevonden, waarvan zij gegeten en aan anderen medegedeeld hebben, ten gevolge waarvan reeds twee dier kinderen overle. den zijn, en nog eenige andere zich in bedenkelijke omstandigheden bevin den. Het doosje schijnt eene toebereiding met rattekruid bevat te hebben. Men schrijft uit Dordrecht van den 22sten, dat aldaar de doortogt be. gonnéh is van de manschappen der ligting van 1832 en 1833, die zich toet groot verlof naar hunne haardsteden begeven. Te Amsterdam heeft er in den vroegen morgen van den 22Sten brand plaats gehad, ten huize van J. van der Aa, winkelier in linnens, op hec Papen-eilandje, N°. 471, waarschijnlijk ontstaan door onvoorzigtigheid inec licht in eene mand met papie.ren onder de toonbank- De winkel en alle de goederen zijn beschadigd, doch een en ander is voor brandschade verzekerd. Zes brandspuiten zijn in werking geweest, en spoedig was men den biand meester. Persoonlijke ongelukken 'hebben er niet plaats gehad, Uit Nijmegen meldt men van den 2isten, dat de ziekte van Z. D, H. den Prins van Saksen-PVeimar eenen ongunstigen keer heeft genomen, en deze officier bij de'artillerie zich in eenen zeer gevaarlijken toestand bevindt. O O S T - I N D I E. De thans ontvangen berigten loopen tot 19 Januarij. In dezelve vindt men 'een beslnit van Zijne Exc. den Gónverneur-Generaal met betrekking tot de handels-aangelegenheden in de Lampongschedistricten. Door Z. Exc. zijn be. noethd: toe Raad in hét Hoog Geregtshof van Nederlandsch-Indië, Mr. ,7.0. Wijnmalen, thans, president van den Raad van Justitie te Samarang, ter ver. vanging van Mr. J. A. Herploeghmet verlof naar Nederland vertrokken; tot president van den Raad van'Justitie te Samarang, Mr. C. A. de Jongh, thans fiscaal bij dien Raad; tot fiscial bij den Raad van Justitie te Samarang, mits gaders tQt auditeur—militair in de tweede afdeeling, Mr. J. M. Linnerischmi'dt van Lojfeltthans president van den Raad van Justitie te'Padang'; tot fiscaal hij den Raad van Justitie te Soeraba'yamitsgaders tot auditeur-militair in de derde afdeéifcg, Jonkh. Mr. P. M. Cunitigham van Aiphett, thans lid in den Raad van Justitie te Batavia en waarnemend ommegaand regter in de Wester- afdeeling, en zulks ter vervanging van Mr. R. J. Loisel, op wachtgeld ge steld; tot lid in den Raad van Justitie te Batavia, Mr. ff. C. E. Baron de Geer, ambtenaar der eerste klasse, provisioneel werkzaam ter Algemeens Secretarie'; 'Zijnde het ambt 'van ommegaand regter in de wester-afdeeling opgedragen 'aan het lid 'in gemeldên "Raad, Mr. P. T. Filz; tot assistent- resident der eerste klasse te Benkoelen, P. F. Clignett, thans inspecteur der culturesen zulks ter vervanging van dén assistent-resident P. de Perez als zoodanig honorabel ontslagen en tot aniere diensten geroepen; tot Predi. kant der tweede klasse bij de Hervormde Gemeente te Makasser, de onlangs Uit Nederland aangekomen Predikant dier klasse,IV. C. II. Toewater, eh nog 'sMdefe burgerlijke en 'militaire benoemingen. SPANJE, Uit Bayonne"schrijft mén van den 15 Mei: Den i3den heeft men in het hoofdkwartier van Durango depêches oritvSn. gen van den Generaal Marotto, gedagteekerid den nden's avonds. Dien dag is het Espartero niet verdubbelde pogingen gelukt, om de bataljons dér divisie van den Generaal Somin Latorrie uit hunne stellingen te verdrijven, en tot het fort terug te drijven, hetwelk hij tweemaal liet storm loopen. Het gevecht was zoo woedend darde grachten met lijken opgevuld waren. Het verlies was van weerszijden aanzienlijk. Men verzekert, dat Espartero, dfen I2denbij capiculatie in bezit van het fort is gekomen. 'De linie van 'Estella is den nden en I2den aangevallen geworden door de Christinos, ónder bevel van Diego Leon, en verdedigd doqr de, Cariisteh onder Elto. Een brief uit Estella, van den 'réden houdt ih, dat then aldaar 'zeer op zijne hoede was, teD gevolge van de tegenwoordigheid der Chiisti nos, ten getale van n,00b man, 'acht éscadroris en twee batterijen artillerie. Den nden had er eën hevig gevecht plaats gehad 'in de omstreken van Arroins, waarbij de 'Christinos tweemalen met de bajonet werden terug, gedreven. Later rukten zij wederom verder op, maar moesten, met een aanmerkelijk verlies', naar voorfioemd dorp terugkeeren. In den nacht deden de Christinos eene poging oth zich meester te maken vart de hoogte Monte- Jura, wélke Estella bestrijkt. Deze poging mislukte echter; de Carlistischè vrijwilligers dreven "dén vijand met de bajonet terug. Den i2den verzekerde 'men, ofschoon zulks bevestiging behoefde, dat, ten gevolge van dien dag, Diego Léon geslagen zou zijn. Telegrapgische Depecöes., BaYöNNE 'lp Mei. lp den nacht van den iSden heeft Munagsrry zich meester gemaakt vatt het fort Urdach, hetgeen door 15 Carlisten bewaakt werd. 'Bayonne, 20 Mei. Munagorry, aangévajien zijnde 4 heeft gisteren avond gecapituleerd en ik op Fran5ch grondgebied teruggekomen, waar hij ontwapend is. Urdach is een klein dorp, een hajfuur van de Fransche grenzen, op den weg van Bayonne naar Elisando. De Carlisten hebben aldaar een ver sterkt huls'en eene post van hunne douanen. Het schijnt, dat Muragorrj zelf óes avonds belegerd is geweest in het fortje waarvan hü zich dès mor gens had meester gemaakt. Dit voorval heeft niet eenig gewigt. DUITS CHLAND. De Kroonprinses van Pruissen, dié, zöo als is gemeld is geworden, eene operatie ten gevolge eener beklemde breuk ondergaan had, zoo wel als Prins JViihelm van Pruissen, die aan een koliek zeer gevaarlijk ziek. w'as geweest, zijn thans beide geheel herstelt^ Laatstgenoemde zal echter zijne naar Pe tersburg voorgenomen reis, dit jaar uitstellen. Door de Regtbank te Hanover is dezer dagen èen vonnis gewezen, dac de Advocaten, die vaft ongezegeld papier bij hunne acten hadden gebruifcc 'gemaakt, niet strafbaar z'ijn, "daar de wet om gezegeld papier te gebruiken niet door wettig geconstitueerde Stetiden aangenoMen was, Men meenc 'thans, dat ook zij, die geweigerd hebben belasting te betalen, zich tot die Regtbank zullen wenden, om op den'zelfden grond vrijgesprokeh te worden. Aan de Hoogeschool te Göttingen zijn dit hajfjaar 175 nieüwe Studen ten ingeschrevenin het vorige halfjaar beliep dat getal slechts 153; zoodjac jpen uit dit vermeerderd getal besluit-; dat dé inwoners vin het Koningrijk Hanover de maatregelen door de Regering tegen Professoren van Göttingen gehouden, niet meer zoo sterk afkeuren, Zoo ais men uit Frankfort meldt, zou H. M. de Keizèrin van Rnslkf^ voornemens Zijn, na de voltrekking van het hnweiijk barer dochter Maria met den Hertog van Leuchtétiberg, zich ook dit jaar naar Duttschiand bege ven om er 'de baden te gebruiken. F R A N K R IJ K. Parijs den 21 Mei. Barbès, een van de hoofdaanvoerders der opstande lingen, die, zoo als gemeld is geworden, aan hét hoofd ge&Htet'si was, is td

Leydse Courant | 1839 | | pagina 1