A0. 1830. LEYDSCHE m COURANT. mMEL WOENSDAG, kênnisgeving. SCHUTTER IJ. Burgemeester en Wethouders der Stad Leyden, gezien hebbende de Wet van «en li den April 1827, brengen bij deze ter kennisse van de belanghebbenden, dat, ter Voldoening aan dezelve, weder een aanvang zal worden gemaakt met de Inschrijving voor «en Schutterlijken dienst, van degenen, welke daartoe dit Jaar in de vtrpligting vallen. Dat deze Inschrijving zal moeten geschieden in tien afzonderlijke Registers, met dien Verstande, dat de personen, geboren in 1805 tot 1813 ingesloten* wélke zich nier ter Stede, sedert de vorige Inschrijvinguit andere plaatsen met de Woon hebben nederge zet, waaronder ook zy» begrepen de militairen, die sedert de laatste Inschrijving derzei ver paspoort verkregen en zich alhier hebben gevestigd; alsmede de zich in dit'Rijk en binnen deze Stad, sints de laatste Inschrijving, gevestigd hebbende vreemdelingen(waar door verstaan worden zij, die hun voornemen, om zich in dit Rijk neder te zetten, heb ben aan den dag gelegd, hetzij door eene uitdrukkelijke verklaring, hetzij door het werkelijk overbrengen van den zetel van hun bestaan, naar herwaarts, zonder dat de tijdelijke uitoefening van een bedrijf of handwerk, in eenige ondergeschikte betrekking, als zoodanig voornemen Wordt aangemerkt), zullen worden ingeschreven achter de Re- fisters, waartoe zij volgens hunnen ouderdom behooren; terwijl de geborenen in het aar 1814, zullen worden geplaatst in een nieuw Register, te weten: bet eerste van den Jare 1839; en het tiende of dat der geborenen in 1804 van het vorige jaar* zal komen te vervallen. Dat van de Inschrijvingniemand del* bovengenoemde personen is uitgezonderd al vermeende hij tot de vrygesteldeu of uitgeslotenen te behooïen, en-dus ook niet die personen, welke reeds hun ontslag uit den Schutterlijken dienst hebben bekomen; zijnde echter, ten gevolge van deswege nader gemaakte bepalingen, de vrijwillige Mobiele Schutters, zoo lang, zij in dienst zijn of zich met onbepaald verlof in hunne woonplaats bevinden, even ais de Militairen, van de Inschrijving voorloopig vrijgesteld. Dat de Registers van Inschrijving zullen worden geopend op Vrijdag den 17 Mei, en op Zaturdag den eersten Junij daaraanvolgende finaal zullen worden gesloten. ^Dat derhalven de personen, welke zich vóór gemelde sluiting op den eersten Junij, niét hebben doen Inschrijven, («11-dus ook ieder persoon van elders zijnde komen wonen of de in dit jaar zich alhier gevestigd hebbende vreemdelingen alsmede de Militairen welke tot de ligting van 1829 behoord hebbendederzelver finaal ontslag hebben beko menen niet weder zijn in dienst getreden,) bij ontdekking, als nog achter de teeke- ning tot sluitingdoor het hoofd van de Regering aan bet einde van het Register te plaatsen, zullen worden Ingeschrevenmet de bijvoeging van het woordi ambtshalve en dezelve volgens art. 9door den Schuttersraad zullen worden verwezen tot eene geld boete, en daarenboven dadelijk, zonder lotingbij de.5cliuiterij ingejjjfdjndien het zal blijken dat er, tijdens de verzuimde Inschrijvinggeene redenen tot vrijstelling of uit sluiting ten bunnen aanzien bestonden; terwijl in zoodanig geval het huwelijk hun ook geene aanspraak geeft om in de tweede klasse gebragt te worden. Dat een ieder wordt vermaand, om voor zoo veel hy van geen bewijs zijner doop of geboorte voorzien is, voor die, welke alhier geboren zijn, hetzelve te kómen afhalen ter Secretarie dezer Stad, van heden af aan, *s morgens van fo tot 's middags 1 uur; terwijl diegenen, welke elders geboren zijn, zich hetzelve onverwijld vóór de Inschrij. ving zullen moeten aanschaffenzullende een ieder verantwoordelijk zijn voor de gevoU gen, wanneer hij, bij gemis zijner doop- of geboorte-acte, door eene verkeerde opgav van bet geboorte-jaarabusivelijk wïerd ingeschreven. Dat de belanghenden bij deze nog worden herinnerd, dat zij bij de Inschrijving tevens zullen moeten opgeven hunne Woonplaats, benevens het Wijk èn Hammer hunner huizen, derzelver beroep en' dat van hunne Ouderszoo die nog in leven zijn, alsmede den tijd van derzelver inwoning alhier, .en eindelijk of zij Ingeschrevenen gehuwd of engehuy# zijnen in het eerste geval of zij kinderen hebben, zoo ja, hoe veel van elk geslacht; wordende dc gehuwden aangemaandom zich van een extract uit het Huwelijks-Registet te voorzien, oin daarop door den Heer der Gebuurtewaarin zij wonen, het gewi hunner kinderén te doen certificeren, ten einde daarvan by de Inschrijving te doen blijken, zul lende almede tot de afgifte dier huwelyks-extracten worden gevaceerd 0.^1» ov.«r- rievan heden af, des voormiddags van 10 tot ss namiddags ten 1,11 itt\ Dat eindelijk StudentenGeëmployeerden in huizen van negotie, Bedienden en Werk» liedenmoeten Ingeschreven worden in de Gemeenten, waar zij hunne studiën of werk zaamheden uitoefehen, of dienstbaar zijn-, zoo als zulks oök liet geval is van Klerken van Advocaten en Notarissendat Ambtenaren .en Geëmployeerden (al wonen zij elders) zich moeren laten inschryven in de .plaats* alwaar zij hunne ambtsbetrekkingen uitoefe nen; dat zij, welke buiten 's lands werkzaam zijn, of zich aldaar op de studiën toeleg gen in de Getneence hunner vorige Woónplatfts,' en laatstelijk Schipperster plaatse wnar zij het laatst gewoond hebben, of de belasting voor hun vaartuig betalen, inge schreven moeten worden. Dat, ten einde de lnschryvmg geregeld dfloope, een iegelijk in de termen van dezelve vallende, bij deze wordt opgeroepen, om zich te vervoegen in één der vertrekken op het Raadhuis, en wel Op Maandagden 27 Mei 1839, des voormiddags van 10 tot uur de Bewoners van Wijk I, II en III. Op Dlngsdaeden 28 Mei 1839, des voormiddags van 10 tot 1 uury de Bewoners van Wijk IV. V en VI. Op Woensdagden 29 Mei 1839, des voormiddags van 10 tot 1 uur, .de Bewoners van Wijk VII én VIII. Met uitnoodiglng, om op den bepaalden dag zich stiptelijk ter aangeduider plaatsè aan te melden, ten einde men zich niet te wijten hebbe de gevolgen, welke uit lier achter blijven zouden ontstaan; rullende wijders het tijdstip, dat de Registers ter Ijezigtiging zullen liggen, en de dagen der Loting, welke, volgens de Wet, vóór den isten July aanstaande, geheel zal moeten zijn afgeloopennader worden bekend gemaakt. En verder gelet hebbende op art. 7 van Zijnet Majs. besluitvan den 7de 11 September 1828 Staatsblad N°. 55), roepen bij deze op alle personen, welke ah gehuwd of als Weduwenaars met kind of kinderen, in het afgeloopen jaafin de termen zijn geweest, om uit dien hoofde in de tweede klasse van de algemeene tol der Schutterij te worden gebragt doch sedert dien tijd door het overlijden van derzelver vrouwen of kinderen, de bevoegdheid hebben verloren, om in die klasse te verblijven, en dus als 1111 in de eerste klasse der voor dit jaar daar te stellen algemeene Schutters-rol genlaatsr moeten worden om van dusdanige verandering van omstandigheden schriftelijk kennis aan Ilun Ed Achtb. te geven, of zich daartoe ler Stads Secretarie aan te melden, des morgens tusschen 10 en 1 ure, vóór de aan te vangep Inschrijving, en dus uiterlijk tot den 2- Mei aanstaande; zullende, wanneer deze Kennisgeving door den belanghebbenden lno«n zijn verzuim, en hy dus, dien ten gevolge niet bij de Schutterij zou zijn Ingelijfd, door Burgemeester en Wethouders proces-verbaal tegen hem moeten worden opgemaakt en aan de Regtbank toegezonden, ten einde op de nalatigen toe te passen de strafbepaling van art. 1 der Wet, van den 6 Maart 1818Staatsblad N°. 12) houdende eene geld boete van ten hoogste f 50en eene gevangenis uiterlijk van drie dagenhetzy afzon derlijk of wel beide de straffen te zamen genomen. En opdat niemand hiervan onwetenheid zoude kunnen voorwendenzal deze worden «drukt, afgekondigd en aangeplakt, ter plaatse waar zulks gebruikelijk is. -Aldus gedaan en gepubliceerdbij H. H. Burgemeester en Wethouders der Stad Leydenop den 16 Mei 1839. J. G. d e M e y. Ter ordonnantie van dezelve, paul d ij r j e u, WethouderL. S NEDERLANDEN. Letden den amen Mei. Laatstleden Zondag, des avonds te 6 ure, is Z. K. H. de Erfprins van Oranje alhier doorgereden, zich van Stuttgart naar 'sGravenhage begevende. Hoewel de Kermis in deze Stad, even als de afgeloopene In 's Graven. hage, niet in menigvuldigheid en uitgezochtheid van kermisvermaken te ver gelijken is met die van voorleden jaar, zoo hebben wij echter het genoegen, dat het van ouds beroemde Cirqne Olympiqne van den Heer F. E. Blondin in deze Stad geopend is. Aan andere inrigtingen van dien aard moge veel lofs toegezwaaid zijn, dit is zeker, dat de Heer Blondin, zoowel in de keus zijner Rijders, ais in de uitvoering van de'onderscheiden Ëxercices-Èques, tres zijnen ouden roem volkomen blijft handhaven. Wij moeten aan allé Rijders, zonder onderscheid, om hunne vlugheid en juistheid van uitvoering, als ook om den ijver die hen bezielt, om aan het publiek genoegen te ge. ven, den verdienden lof toe zwaaijen, en wij twijfelen dan ook niet het" geen reeds door de twee eerste voorstellingen gebleken is, of de Heer Bton. din zal zijne moeite en groote kosten beloond vinden doof eenen grooteti toevloed van aanschomvers, die zich stellig door het bezoeken van het Cir. que eenen genoegelijken avond bezorgen. Men meldt uit 's Gravenhage van den aosten M^ij Het heerlijke weder, en de op Pinksteren invallende Scheveningscbe Rer- mis, heeft gisteren en iieden ongemeene levendigheid aan deze Residentie en omgevingen bijgezet. Eene groote menigte van allen rang en stand vloei, de, in blij gewoel, naar hec nabij gelegen zeedorp, alwaar inzonderheid het Badhuis druk beiocht werd. Zijne Maj. de Koning en de alhier aanwezige leden des Koninglijken Ge- zins bezochten in rijtuigen Scheveningen. Het strand leverde, bij de stilte der zee, den helderen hemel, en <tê wemelende menigte, een verrukkelijk schouwspel op, Bij Zijner Majesteits besluit van den ij-den dezer, is de heer d'Eck Minister-Resident des Konings te Stuttgart, benoemd tot Ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw» Bij Konioglijk besluit is aan de Roomsch-Katholijke gemeente van den Helder en het Nieuwe Diep, voor het bouwen eener nieuwe Kerk, ter ver. vanging van de tegenwoordige, eene subsidie van ƒ12,000 verleend. Zijne Maj. heeft den Aspirant-Ingenieur vanjden Waterstaat C. Brui. nings, benoemd tot Ingenieur der tweede klasse, en zulks in de plaats van wijlen IV. J. A. Lorentz. Z. K. H. de Erfprins van Oranje is uit Stuttgart in deze Residentie teruggekeerd. Z. D. H. de Erfgroothertog van Saksen-Weimardie zich eenige dagen te Nymegen opgehouden heeft, is alhier aangekomen. Den i8den dezer is te Vlaardingen van de scheepstimmerwerf 's Landt Welvaren van stapel geloopen hec hoekerschip genaamd de Schiedamsche Vis scher, gebouwd door den heer A. van der Werf de Willigen, voor rekening van de heeren de Groot, koelants en Comp., te Schiedam, en bestemd om ter haringvisscherij te worden uitgerust; waarna op eene der timmerwerven van denzelfden scheepsbouwmeester, voor rekening van dezelfde firma, eerstdaags de kiel gelegd zal worden van hec brikschip de Leeuw, grooc 150 lasten. Uit Amsterdam meldt men van den 20 Mei: Men schrijft, dat Zijne Exc. de Minister van Staat, belast met de gene. rale directie voor de zaken der Hervormde kerk, naar aanleiding van Zr! Ms, besluit van 21 October 1838, dezer dagen heeft vastgesteld, een reglement, op de inrigting en de orde der algemeene Commissie van Examinatoren voor de Israëlitische godsdienst-onderwijzers binnen het Rijk, ten einde te zor gen, dat hij de Israëlitische gemeenten binnen dit'Rijk geene personen als !&3?fir,wSf verHPfllfé? «"töfóiStan tJH.rfw,-Wrrfee„RBtaWg-fftW den tegenwoordigen staat van godsdienstige beschaving der Israëlicen hier Ce lande. Bij dit reglement is onder anderen bepaald, dat er jaarlijks door den Mi- nister voornoemd, zal worden benoemd eene algemeene Commissie van Exa minatoren, zamengesceld uit twee geestelijken of godgeleerden en zes leken; dat de leden der Commissie mondeling zullen stemmen, en tot de goedkeu, ring des Candidaats eene meerderheid van ten minste twee derden der stem. men zal worden vereischt; dat alle examina, door de Commissie af te ne men, voor alle vakken, geen uitgezonderd, in de Nederduitsche taal zullen moeten geschieden; dat de algemeene Commissie hare vergaderingen zal houden te Amscerdam, in de maand JuIijin het gebouw, waar bet Rabbi, naal-collegie jaarlijks zal bijeenkomen, dat derzelver werkzaamheden binnen 8 dagen moeten zijn afgeloopen, en dat bij langer vertoef in buitengewone gevallen de toestemming ter verlenging der vergadering aan het Departement zal worden verzocht. Uic Löppersum meidt men van den 11 Mei,: Op I. I. Donderdag, den 9den dezer, des morgens ongeveer te 4 ure, is, ten huize van T. J. Boerema, landbouwer op den Ham, onder Löppersum een hevige brand in diens kleine bijschuur, belendende aan de groote schuur, uitgebroken, waardoor die beide schuren binnen zeer korten tijd, mee meest ai het daarin aanwezige boeren gereedschap eene prooi der vlammen gewor den zijn. De levende have en bet bovenhuis zijn door de welaangewende hulpvaardigheid en ijverige pogingen met de brandspuit ais anderzins behou den gebleven. Ofschoon de gebouwen voor brandschade zijn verzekerd, is evenwel het. verlies voor den nijveren bewoner met diens gezin, treffend, Te Arnhem is den 18 Mei, door het Provinc.iaal Hof van Gelderland, tot de straf des doods verwezen Martinus Zoeren, die den 22 junij 1838, een Tyroler, Giovani Castiglione genaamd, tusschen Oirschoc en Boxtel, vermoord had. Uit Groningen was onlangs in een bijzonder berigt gemeld geworden dat ook in die provincie de longziekte onder het rundvee was uitgebarsten; dezer dagen heefc echter de Commissie van Landbouw aldaar medegedeeld, dat dit berigt ongegrond was, daar, voor zoo ver hun ter kennis was geko. men, nog geen dergelijk ziektegeval had plaats gehad. Uit de provincie Zeeland melde men van den 17 Mei: Het begint hier een meer vredelievend aanzien te verkrijgen. Reeds zijn de maatregelen genomen om de troepen in het 5de district, op Neuzen te concentreren, met achterlating van kleine detachementen, te Sas van Gend en Hulst. Het materieel der artillerie is van alle punten in het 5de district weggenomen en naar Neuzen vervoerd; insgelijks heeft zulks ook plaats in het 4de district, waar alle verdedigingsmiddelen der artillerie van de verschil, lende punten, op de Belgische grenzen, zijn ingetrokken en naar Breskens vervoerd. In het eskader op de Schelde is tot heden echter geene de minste verandering. Men verneemt, dat Zijner Majs. fregat Bellona, bescemd naar de Oost-Indien, binnen kort de reis derwaarts Zal aanvaarden. Uit Grave schrijft men, onder dagteekening van 19 dezert Laatstleden Donderdag, den tóden dezer, is alhier de jaarlijksche groote inspectie gehouden door Z. D. H. den Luitenant-GeneraalHertog van Sak- sen-Weimar; Vrijdag, den ipden. heeft Z. D. H. die inspectie te Heumen vervolgd; en Zaturdag, den i8den, heeft de Hertog, deze inspectie te Schaaijksehoek, voortgezet en voleindigd. Z. D. H. scheen bijzonder tevre. den, zoowel over de houding en exercitien der troepen, als over het be.

Leydse Courant | 1839 | | pagina 1