A0. 1839. LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG, 8 M E I, PUBLICATIE. Burgemeester en Wethouders der. Stad Leyden, waarschuwen bij dezen een ieder, wien het zoude mogen aangaan, dat ingevolge de,bestaande wetten., op de aan staande Kermis, geene HoröskooptrekkersPlaneetlezersDobbelaarsRij fel a arsDraai- bordenof diergelijke schadelijke spelen zullen worden toegelaten, en dat onder vorr- wendsel of schijti van iets te vertoonen als anderzins, geene bedelaarsVerminkte of ge brekkige personen alhier zullen worden gedoogd, maar dadelijk door de Agenten der pó- licie opgevat, ten einde omtrent dezelve naar bevind van zaken zoude kunnen worden géhandeld. Terwijl wijders aan allen, die in de termen der wet op het Patentregt vallen, bij deze nadrukkelijk wordt herinnerd, dat zij niet zullen worden toegelaten, tenzij van een behoorlijk Patent voorzien, waaruit tevens blijkt, dat het diensvolgens door hun verschuldigde regt is betaald. Dat eindelijk niemand, gedurende deze Ke'rmis, met iets zal mogen voorstaan, op de straten vertoonen-, 'óf daarmede rondgaan, .zonder daartoe niet alleen het vereischte consent verkregen te hebben, maar'ook het deswegens ver schuldigde Marktgeld aan den Marktmeester tè hebben betaald. Wordende de lieer Di recteur en Commissaris van Policie bij deze gequalificeerdom Voor de executie dtzer te zorgen. Aldus gedaan en gepubliceerd, by H. H. Burgemeester en Wethouders der Stad Leyden, op den 6 Mei 1839. J. G. DE M'EY. ■ter ordonnantie 'van dezelve, P. G. VAN HOORNJ WethouderLS. NEDERLANDEN. LevDèn den 7den Mei. Rij Zijner Majesteits besluit van den 3den dezer, litt. A, is de heer Moggt MuilmanPresident der Nederlandsche Bank, benoemd tot Ridder •der orde van den Nederlandschen Leeuw. Bij een ander beslnit van Zijne Maj. zijn benoemd: Tot Poldermeester Van den Binnen-, Buiten- en Overdiepsclien polder, gelegen onder de juris dictie van Waspik en Raamsdonk (Noord-Braband), M. Adriaanse Bink; tot Heemraad van den polder van Uppel, Zandwijk en Oudendoorn, onder Almkerk (Noord-Braband), /i. de Jong Czn. In den polder Ooscerwolde (Gelderland): Tot Gedeputeerde Uit Élburg, K. van der Maaien-, tot Heemraad uit Elburg, R. Spijkerboer-, tot Gedep'u. teerde uit Ooscerwolde, E. He ij mam Kzn.; tot Heemraden uit Ooscerwolde, J, van de Stouw, IV. Labots, E. uit de Boomgaardtot Hoogheemraden in het Dijks-Collegie van het land van Arkel, benevens de Zouwe (Zuid-Hol. land), G.C.van/ippeltere, C. de GijzelaarJ. de Kuiper en P. van Maaswaal tot Hoogheemraad van Delfland, Jhr. Mr. fV. Quarles van Ujfordtot Hoog. heemraad in het Dijks-Collegie van den Alblasserwaard (Zuid-Holland)E. Vonk; tot Secretaris der polders onder AbcoudeProostdij en Aasdom (Utrecht), J. J. van Voorthuijsen. Bij Koninglijk besluit is aan den gepensioneerden Majoor B, H. van Hopbergen de rang van Luitenanc-iColonel verleend, en zulks buiten bezwaar der schatkist. By besluit van Z. M. is benoemd, tot Essaijeur by het kanton Van waar. borg der gouden en zilveren werken te 's Gravenhage, onder genot der thans -daaraan verbonden essaai- en toetsloonen, de heer Reyer van der Voort, thans commies-stempelaar op het waarborgs-kantoor van Schoonhoven. Z. M. heeft aan raja KbJi-Krishua Bahadur, die aan Z. M. eene Bengaal, sche vertaling der Engelsche fabelen van Gay heeft aangeboden, eene gou> ■den medaille van de tweede grootte toegekend-. Den éden en '^den dezer ia de kermis In de Residentie druk bezocht geworden. Onder anderen heeft men onder de bezoekers ópgemerkt HH. KK. HH. de Prinses van Oranje, Prins en Prinses Frederik der Nederlanden, H. K. H. Prinses Albert, HH. KK. HH. de Prinsessen Soohie en Louise die aan verschillende kramen onderscheidene aankoopen hebben gedaan. In de Residentie is aangekomen de heer Mathies, Zaakgelastigde Van de 'Vereenigde 'Staten van Nootd-Amerika in Belgie. In een der dagbladen van de Residentie leest men, dat het mèeréndeel van de lotelingen van 1839, dadeiyk, na hunne aankomst, by'de depóts hun. tier corpsen, in h'et genot zijn gesteld vah eeh Verlóf voor den tijd van zes tuaanden, en werkelijk reeds weder naar hunne haardsteden zijn teruggekeerd. Den 7den dezer zijn voor het Provinciaal Geregtshof van Holland dóór de Procureurs Clanten SchmoiHttonclusien genomen in de bij appel bij het. zelve hof aanhangig gemaakte zaak van F. kV,J.Beukman, contra den Staats. raad-Gouverneur van Noord-Holland. De pieidooijen in deze Zaak zijn be. paald tegen Maandag den 27Sten dezer. Met leedwezen Verneemt men, dat zich ook Irt de provincie Groningen sporen van longziekte onder het rundvee vertoond hebben. Den 15 dezer zal het schip Jacobus, gevoerd door Kapitein A. Schaap Mz., en toebehoorende aan de heeren A, van Hobtken en Zoon, met een detachement militairen van Helvoetsluis, via de kust van Guinea, naar Oost. Indie vertrekken. Uit Dordrecht meldt men van den 6 Mei: Te Oud-Alblas is Vrijdag II., des namiddags omstreeks 3 ure, wederom brand ontstaan in eene schuur, staande aan de noordzijde en toebehoorende aan denzelfden eigenaar, van wien den ai April een huis en schuur aan de znidzijde afbrandden. Maar ditmaal werd de brand gelukkiglijk vroeger ont dekt en nog in tijds gebluschc; eh het is daarbij gebleken, dat dézelve zijnen aanvaóg genomen heeft in eene wieg in bovebgetnelde schnür staande, en waarin met moedwilligheid vuur moet gebragt zyn. Zaturdag heeft reeds een regterlijk onderzoek ter dezer zake plaats gehad. Uit Haarlem wordt gemeld, dat in den namiddag vzn den 4den Mei, H. K.K.H. de Prinses van Oranje, vergezeld van Z. R. H. den Prins Alexan. der, Hnogstderzelver tweeden zoon, eenen uitstap van 's Gravenhage naar Haarlem heeft gedaan, en aldaar het Museum van Schilderijen op het Pa. viljoen bezocht heeft. tUit Amsterdam meldt mèii van den 5 Mei: V Gisteren heeft Z. M. en Prinses Albert de nieuwe sluis op den (Cadijk, het Entrepót-Dok, den pelmolen van den heer Ochsner en de ijzergieterij der heeren Sevenbergen en de Lannoy bezocht; 's middags is er diner ten hove geweest, en des avonds is de Hoogduitsche schouwburg met Hnogstderzelver tegenwoordigheid vereerd geworden; zijnde zij aldaar met dezelfde geestdrift ontvangen, als het Amsterdamsch publiek overal, waar het zijnen geliefden Sonverein'en deszelfs dochter heeft mogen aanschouwen, had aan den dag gelegd. Heden morgen ten zeven ure is H, K. H. Prinses Albertover Haarlem, naar 's Hage teruggekeerd, werwaarts Z. M., na de Godsdienst-oefening in de Nieuwe Kerk onder het gehoor van Ds. Limburg Brouwer te hebben bij- gewoond, zich ten 12 ure insgelijks op weg begeven heeft; bij Hoogstdes. zelfs vertrek den heer Burgemeester dezer stad zijne tevredenheid betuigende over de wijs, waarop hij wederom in de hoofdstad ontvangen was. Van dén 6den Mei. Heden aanvaardde de heer Johannes Bossc/ta, Litt, Hum. Doet., Ridder der Orde van den Nederlandschen Leeuw, lid van hec Koninglijk Nederlandsch Instituut, enz., liet Hoogleeraarschap in de Ge. schiedkunde, Welsprekendheid, Oudheden, Grieksche en Latijnsche Talen-, aan het Athenaeum dezer Stad, met het houden eener plegtige Redevoeringt de Historiae et Literal urn Necessitudine. Over het noodzakelijk Verband van de beoefening der Geschiedenis en der Letteren. Men schrijft ons, dat bij een dezer dagen genomen Koninglijk besluit is benoemd, tot schoolopziener in het 5de schooldistrict van Noord-Holland en lid der provinciale Commissie van onderwijs aldaar, de heer A. Bee.'oo Lector in de Geschiedenis, Aardgkskunde en Nederlandsche Letteren, bij hec Koninglijk Instituut van de Marine te Medenblik; en zulks ter vervanging van den héér P. van der Velden, overleden. Tevens is benoemd de Ridder der Militaire Willemsorde van de vierde klasse B. Roosma tot Hellebardier bij de Directie der Marine te Amsterdam, Wij vernemen met genoegen, dat hec den heer C. J. L. Portman heeft mogen gelukken een wel gelijkend portret van den Grootvorst Troonopvol. ger van Rusland te vervaardigen. Het Koninglijk Britsch Instituut van Architectuur, heeft in deszelfs laatste zitting tot medelid benoemd, den heer J. D. Zocher, Architect, lid Van het Koninglijk Nederlandsch Instituut en van de Akademie van beeldèndé kunstén te Amsterdam, en alzoo eene hulde voor ware verdiensten toege- bragt, die slechts zeldzaam aan buitenlanders te beurt valt. Tot leden van het Thuringisch-Sachsische Verrein für Erforschung des Vader!andischen Alterhumes zijn benoemd, de heeren: Baron van IVestrcenen van Tiellandt, ce 'sGravenhage, Dr. Halbertsma, te Deventer, en de heer 7. A. Nijhoff, te Arnhem. Van Harderwijk is den 3den Mei te water naar Veere vertrokken, een detachement, sterk 80 onderofücieren en manschappen, om aldaar den 8sten daaraanvolgende op het schip Atalante te embarqueren, ten einde mee dien bodem naar West-Indië te worden overgebragt, en wel onder bevel van deii 2den luitenant de Vries, van het algem. dépóc der landmagt, N°.33, welke, na volbragte commissie, weder naar hec Moederland zal cerugkeeren. Te Apeldoorn is den 2den Mei de eerste steen gelegd van het nieüw Gereformeerd Kerkgebouw, hetgeen door Zijne Maj. den Koning, uit eigen fondsen, aan de Gemeente aldaar ten geschenke is gegeven. Verschei den huizen van het dorp waren feestelijk versierd. De eerste steen werd gelegd door Zijne Exc. den Staatsraad, Gouverneur der provincie Gelderland die ingehaald was geworden door eene deputatie. Onder de plaats waar de eerste steen gelegd werd, is een koperen bus geplaatst met verscheiden muntstukken, ook een van dit jaar, en een zilveren medaille, geslagen ter gelegenheid van de asjarige regering des Konings. Na den afloop gaf Zijné Exc. de Staatsraad een dejeuner in den Moriaan, en des namiddags de heer van Bergum, aannemer van de kerk, een diner in hetzelfde logement. Des avonds had er eene bijna algemeene verlichting van het dorp plaats. Z. K. H. Prins Frederik van Pruissen is den 3den Mei li. Nijmegen gepasseerd, op zijne terugreize van Tilburg naar Berlijn. SPANJE. Telegrapgische Depêche. Bayönne 4 Mei, In hunne bulletins van detl 27 April, melde Espartero, en Marotto stemt het toe, de inneming van Pena del Moro. In die van den 30 April, zegt deze laatste, dat hij eenige stellingen op den vijand veroverd heeft. Es partero stemt het toe, maai- Voegt er bij, dat dezelve door de Koninglijke garde weder ingenomeh zljD. Briever. van Santander van den 2 Mei, melden het verlaten van het fort Ramales door de Carlisten en hunne zamencrekking op Guardatniho. Den isten Mei heeft Diigo Leon zich van Balascoaiti meester gemaakt y alwaar hij vijf kanonnen gevonden heeft. In een Madridkch blad wordt berigtdat de Kapitein-Generaa! Quiroga eergisterenaan het hoofd van 5 compagnieneen detachement van een bataljon uit Arragon, en 2 compagnien nationale garde, Uit deze hoofdstad is vertrokken ten einde de Carlisten te achtervolgendie zich in de pro. vincie Guadalajara bèvindén. Gisteren heeft eeh escadrön nationale garde mede de hoofdstad verlaten, om zich derwaarts te begeven. Uit officiële opgaven blijkt, dat het Spaansch Ministerie gedurende de drie eerste maanden van dit jaar aan het leger 220,000,000 realen, 40.000 uni. formen en 12 batterijen artillerie gezonden heefc. Voorts heeft het 30,000 mla gewapend en 6000 paarden geëquipeerd. In een Fransch blad leest 'men: Naar men op dit oogenblik verneemt, hebben de Christinos in de omstre ken van Mivargle een gevecht tegen de Carlisten aangevangen, en zijn iaatst- gemelden genoodzaakt geworden naar Berga terug te trekken. Men berekent, dat 300 man van beide kanten gesneuveld en gekwetst zgn, terwijl hec ge schut van Mivatgle door de Christinos is bemagtigd. DUITSCHLAND. Naauwlijks was de Kroonprinses van Pruissen een paar dagen buicen ge. vaar, of Z. K. H. Prins Vilhelm, zoon des Konings, is door eene gevaarlijke ontsteking in de longen én daarbij komende koorts aangetast geworden. Er worden omtrent zijnen toestand dagelijks bulletins uitgegeven; het laatste was dat van 29 April waarin gemeld werd, dat Z. K. H, eenen tamelijk góeden nacht gehad had en buiten koorts was. Rij was driemaal gelaten géwordén. De Hanoversche Zeitung bevescigt, dac de onderhandelingen, welke te Berlijn met den Aartsbisschop van Pozen gevoerd waren, niet dien uitslag hadden gehad, welken men van dezelve verwachtte, zoodat de Regering zich in de noodzakelijkheid had gezien, alle verdere onderhandelingen af te breken en den Prelaat zijne straf te doen bekend maken; déze zou echter niet, zoo ais vroeger gemeld was, bestaan in héc ontzetten uit zijnen posr, maar alleen in gevangenisstraf van zes maanden. Öndertnsschen wilde ffim te Frankfort weten, dat Z. M. de Koning die gevahgenissrraf op eene ves ting veranderd had in een scadsarrest van zes maanden, met vrije keuze van eene woning. De Generaal-Majoor Pitsch vim Wollishofenoudste officier van hec Oostenrijksche leger, is dezer dagen in den hoogen ouderdom van 99 jaren overleden. Hij was reeds 40 jaren op pensioen gesteld.

Leydse Courant | 1839 | | pagina 1