A0. 1830. L E Y D S C II E VRIJDAG, Mk jg "S fej Yirv-J r&isyBI v iè° '*$z£jy O U R A N T. "26 A PRI L. NEDERLANDEN. Leyden den 25sten April. 'Men meldt uit 's Gravenbage van beden den essten dezer: Z. M. hèeft benoemd tot lid der Criminele Regtbank in Holland, Mr. 'G. Scbimmelpenninck Jamzn,tbans Kantonregter ce Amsterdam, j Z. M. heeft den heer G. A. Brender a Brandts benoemd tot Neder- landsch Consul te 'Fernalhb'ucco, in Brazilië, en zulks buiten kosten ot be zwaar van het Rijk. Z. M. heeft een eervol ontslag verleênd aan J. Sivillens, uit de betrek, king van Notaris te Nieuwkoop, en in zijne plaacs benoemd J. A. Sivillens; 'alsmede aan P. de Raadtuit zijne betrekking van Notaris te Bartnarecht, en in zijne plaats aangesteld, J, J. de Raadt. Door Z. M. is bij de Mobiele Schutterij van Zuid-Holland eervol ont slag verleend aan Willem Terwinkelals Chirurgijn-Majoor; /try Kerdel, als isten Luitenant; en aan IV. J. Fortuin Droogleverals isten Luitenant- Kwartiermeester. Én bij dezelfde schutterij benoemd, tct Kapitein, Mr. Jan van der Houven van Anckerenthans iste Luitenanttot iste Luitenants: jD. L. Bouwmeester en G. H. Steyger, .thans 2de Luitenants; tot 2de Luite nants: Willem SuermontJan LoriéJ. van Limburg RoestA. Jay.7. A. van Wagentngen en P. H. Engels, thans schutters. Gisteren avond is er weder soirêe gehouden bij Z. K. H. den Prins van Oranje, waarop zich Z.'K. H. de Grootvorst-Troonopvolger van Rus. land en alle de leden van het Koninglijke Gezin bevonden hebben. Vrijdag avond zal er ook bij Z. K. H. Prins Frederik weder eene partij'plaats hebben. Aanstaanden Maandag zal er, ter gelegenheid van den verjaardag des Groot vorst, groot diner bij den Kroonprins zijn. Daarna zal Z. K. H., veigezeld van Z. K. H. den Grootvorst, zich naar Noord-Brahand begeven, en zal "Hoogstdezelvena aldaar eenige wapenschouwingen bijgewoond te heoben, de terugreis over Duitschland naar Pètersburg aanvangen. Het vertrek van Zijne Maj. den Koning naar Amsterdam schijnt thans bepaald te zijn op aanstaanden Dingsdag. In eenen bijzonderen brief uit 's Gravenhage, van den sasten dezer, 'wordt over het voortdurend verblijf van Z. K. H. den Grootvorst Troonpp- volger van Rusland jn ons Vaderland, de volgende Opmerkingen gemaakt: Het is intusscHen niet enkel voor de Residentie een voorregt, zich te mo gen verheugen over de verlenging van des Grootvorsten verblijf hier 'te lande, "integendeel, de daardoor bewezen hooge tevredenheid van den vermoedelij- ken erfgenaam des meest bevrienden Keizertroons geldt geheel ons Vaderland. 'Heeft de Vorst de harten gewonnen van allen, die hem mogten naderen, ook zij hebben mogen zien, dat, en hoezeer hij met ons land en met onzen landaard is ingenomen, en op hunne getuigenis mogen wij ons met de ge. dachte streelen, dat de biizondere genegenheid, welke Peter de Groote onzen vooronders toedroeg, In hem herleeft, gelijk hij wederlteerig bij ons :den overgeërfden indruk viin hunne innige gehechtheid aan zijnen onvergetelijken Voorzaat in alle harten heeft levende gevonden. "De aanblik van zoo vele volkrijke en welvarende steden, op zoo geringen afstand van elkander gelé gen, deed, Z. K. H. zeggen: Uw land is, ais ware het, téne enkele stad. Niet minder beschouwt de Hooge Bezoeker ons Vaderland met achting en welgevallen, als den Staat, die bij uitnemendheid zich door eenheid van Koning en Natie kenmerkt. De Staats-Cóurafit van gisteren bevat een KoningHik besluit van 12 April I. L, omtrent de nieuwe standaards van de Nederlandscbe el en van het Nederlandsche pond, ter vervanging van die, aangenomen bij art. 1 van het besluit van 6 Maart 1819. Een ander Koningliik besluit, van den volgenden dag, bepaalt, dat dé beambten, belast met het toeverzigt op den doortogt' van landverhuizers, Voor ieder 15 cents zullen ontvangen. Den 23sten dezer is bij den Hoogen Raad behandeld de voorziening in cassatie van .7. Besteman, wed. van W. Melker, die;, hij .prrest der Criminele Regtbank in Holland, ter zake van mpedwillige brandstichting, tot.de dood straf is veroordeeld. De Procureur-Generaal heeft tot de rejectié van die voorziening geconcludeerd. Voor het Provinciaal Hof van Holland, zou 11. Woensdagbij appel, eene zaak behandeld zijn geworden van den lieer P. Cunteus, Dijkgraaf van Rhiin landcontra L. Prcos Hogcndijk die de algenieene belangstelling tot zich getrokken had, omdat daarbij de vraag zou worden behandeld in hoe vérre de regtsmagt der Hoogheemraadschappen enz., nog geacht kon worden te besjain. Zijne Exc. de Staatsraad-Gouverneur der provincie Holland, zui delijk gedeelte-, is echter tusschen beide getreden en heeft vermeend, dat deze zaak niet tot de competentie der regierlijke magt behoorde, maar door de administratieve magt moest worden afgedaan. Ten gevolge daarvan, ver zocht de Advocaat-Generaal, de heer Piepers, dat, -op grond van art. 2 van het besluit, van 5 October 1822, het H°f gelasten zotidat de processale stukken onmiddellijk aan den Procureur-Generaal zouden worden toegezonden, op'dat deze ip staat gesteld worde, deswege een rapport aan den Koning aan te bieden terwijl hij voorts requireerde, dat van deze afgiftè der stukken op het audientie-blad aanteekening wierd gehouden en dat, tot er eene be- slissing nopens deze zaak door Zijne Maj. rnogt vallen, de verdere behande ling daarvan wierd uitgesteld. Het Hof heeft thans deswege gestatuëera, den Procureur-Generaal acte verleend van zijne vqrdering, engelast, dat de stuk. ken van den processe aan denzelven zullen worden uitgereikt, om daarvan zoodanig gebruik te maken, als waartoe het requisitoir strekte. Uit Dordrecht meldt men van den 24 April In de nabijheid dezer stad heeft wederom een brand plaats gehad die van zulke omstandigheden is verzeld gegaan, dat dezelve de aandacht der justitie in eene hooge mate gaande gemaakt heeft. Nadat in de vorige week te Oud. Alblas een brandbrief, met bedreiging van zeker huis, op straat gevonden was, werden aldaar Zondag namiddag omstreeks half vier ure op het onver, wachts de bewoners van een ander, aan denzelfden eigenaar toebehoorend huis, verschrikt door het knetteren van het brandend tiet eener aan dat huis palende schuur, waarvan de vlammen zoo snel voortwoedden, dat ook het huis zelve weldra in lichte laaiie vlam stond, en de befoonersuit vier huis. gezinnen bestaande, naatiweliiks den tijd hadden om zich met een geting ge. deelte van hun huisraad te redden; een derzelven, een kuiper, heeft al zijne duigen, vaatwerk enz. in de vlammen verloren. Van deze ongelukkigen was niets verzekerd. Door het toesnellen en de trouwe hulp der ingezetenen en de goede bediening der dorpsbrandspuit is gelukkig de brand niet verder ge- iknnn, en de zeer bedreigd wordende nabijgelegen woning van den assessor j van Asperen behouden gebleven, die niet genoeg roemen kiti den hem' zoo liefderijk en hulpvaardig algemeen verleenden bijstandook in 'het bergen van al het zijne. Hoe deze brand aangekomen is, is nog niet ontdekt, wes. halve men denzelven aan kwaadwilligheid meent te moeten toeschrijvenge- lijk dan ook de justitie zich reeds met liet onderzoek dier zaak bezig houdt; Te Amsterdam heeft, den 24Sten April het examen plaats: gehad van d'e kinderen der Nederduitsche Hervormde Diakonie-scholen. Volgens eenen bekend gemaakten staat beliep het getal der op die scholen geplaatste kin deren 2454. Uit Zaandam meldt men nog van den 24 April: Het heeft Z. K. H. den Grootvorst-Troonopvolger van Rusland gelieven te behagen, oei; Riüder de BrunetConsul-Generaal van Rusland in Ottri- Nederlandresiderende te Amsterdam, te magtigen, om aan de zan"ver. eeniging dezer stad Hoogstdeszelfs tevredenheid te oetuigenvoor het zingen van den heilgroer, in het huisje van Czaar Peter den Grooteop deu voor Zaandam altijd gedeukwaardigen dag van 17 dezer, met bijvoeging .van een geschenk, voor ieder der zeven dames van die zangvereeniging welke daarljii hebben geadsisteerdbestaande in een stel prachtige gouden oorver- sierselen, en daarbij beboerende spel of sévigné. Hooger echter dan dit gq. schenk, wordt de wijze geacht, waarop de vereering heeft plaats gehad, daar Z. K. H. heeft gelieven te doen verklaren: „dat de smaakvolle uitvoe' ring de gevoelens van tevredenheid verhoogde, welke Z. K. H. bij dien ver- rassenden groet ondervond, en, dat de eensgezindheid en hartelijkheid van de ingezetenen aan*de leden van het Koninglijk gezin, door den Grootvorst zoo weinig in andere landen ondervonden, hem heeft doen besluiten, eene gedachtenis tp laten aan elke der dameswelke hem in de hut zijns grooten voorzaats, den grondlegger van Ruslands grootheid, eenen heilgroet, een hartelijk welkom hebben toegezongen." Heden middag is ciic geschenk, met mededeeling van de daarbij uitgedrukte gevoelens, aan de dames, ten huize van den ed. achtb. heer Burgemeester, uitgereikt. O O S T - I N D I E. Batavia den 7 December. De heugelijke verjaardag van Z. K. H. dep ■Prins van Oranje, is gisteren te dezer hoofdplaats, onuer anderen gevierd geworden, door het honden eener groote parade van het garnizoen, waarbij Zijne Exc. de Gouverneur-Generaal tegenwoordig was. Des avonds heeft Zijne Exc. aan deszelfs hótel te Rijswijk een gala-bal gegeven,- hetwelk door een aanzienlijk getal ambtenaren, officieren en voor. name particuliere ingezetenen en vreemdelingen is'bijgewoond. Het bal, waarbij eene gepaste vrolijkheid heeft geheerscht, is tot na middernacht voortgezet. Door den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indieis de heer Baron IV, R. van Hoëvell, Theol. Dr., Predikanc bij de Hervormde gemeente te Batavia, behoudens de voortdurende waarneming van ziine predikdienst, benoemd tot geschiedschrijver van Nederlandsch-Indie, en als zoodanig ge. steld in dadelijke aanraking met het statistiek bureau re Buitenzorg. Onder de civiele en militaire benoemingendoorden Gouverneur gedaan vindt men ook die van P. van Hemert van adsistent der 2de Klasse bij de thee-cultuur tot assistent van de 3de klasse. RUSLAND. Men meldt nit Petersburg van den 10 April, dat het voor ruim eën jaar afgebrande winterpaleis des Keizers met Paschen wederom geheel opgebouw'd was, zoodat de Keizerlijke famielje bet feest der opstanding des Verlossers in de hofkapel van dat paleis heeft kunnen vieren. Zijne Maj. heeft den Generaal Kleinmiehel, door wïen de opbouw is bestunrd, tot tekennengeving van zijne tevredenheid over den ongelooflijk spoedigen afloop van het werk, tot den adelstand, met den titel van Graaf, Verheven. Ook heeft de Keizer zilveren medailles laten slaan, welke door al de werklieden, die aan hec paleis gebouwd hebben, moeten gedragen worden. Nog heeft Zijne Maj. den Graaf Or/of, die zich thans in de Nederlanden bij den Grootvorst-Troonopvolger bevindt, tot Ridder gemaakt van de St. Andreas-orde, die als eene soort van famieje-orde beschouwd enj gewoon lijk slechts aan Prinsen van Vorstelijke Huizen gegeven wofdt. SPANJE. Uit een verslag, door de Gazeta de Madrid bekend gemaakt, blijkt, dat de ontvangsten in Februari] II. 335,918,436 realen en de uitgaven 205.655,189 realen hebben bedragen, zoodat er een batig slot van 130,263,246 realen bestond. Aan den Minister van Oorlog ziin in die maand 107,4:2,564 realen uitbetaald, ten behoeve van het leger. De Minister van Fina- cien heeft "óp hoog bevel dit verslag bekend gemaakt, om de berigten van Alaix te weder- spreken, die gezegd Had, dat hij ten behoeve vap ziine soldaten niets dart wissels ontvangen had, die later geprotesteerd waren. Er zal nu verder door den militairen Intendant eenp balans worden bekend gemaakt, door welke aangetoond' zal worden, hoeveel aan geld en hoeveel aan geprotesteerde wissels Alaix heeft ontvangen. De Generaal van Halen, die, zoo als gemeld geworden is, van Sara. gossa naar Segura, een sterk plaatsje, vooral door deszelfs kasteel nog uit den Moorschen. tijd overgebleven en hetgeen door de Carl.sten, onder Ca. brera, bezet wordt, getrokken was om hetzelve te veroveren, doch na een paar dagen zich in den, omtrek.van Segura te hebben opgehouden, wederom naar Saragpssa afgemarcheerd is, heeft een legerbqrigt doen plaatsen, waarin hij opgeeft, dat de konde, sneeuw en gebrek aan water het aan zijne sol daten onmogelijk gemaakt had, in de open lucht te kamperen, en dat, daar Cabrera de huizen van Segura had laten verbranden, en het kasteel, alleen over was gebleven, het der moeite niet waard was, zich, om het bezit van een kasteel te laten doodschieten; hij zou echter, wanneer hij zijn belege. ringsgeschut geborgen had, de Carlisten met kracht vervolgen. E.en b;j. zondere brief echter, van de zijde der Christinos geschreven en in een Parijsch dagblad opgenomen, meldt, dat het kasteel van Segura allersterkst »s en den omtrek wijd in het rond beheerscht, zoodat fi'et bezit \ai hetzelve voor de Christinos van zeer groot belang zou wezen; en dat het aftrekken van van Halen, niet aan de oorzaken iuoet worden toegeschreven^ ilie hij in zijn legerberigt heeft opgenoeiud,, maar daaraan alléén, dat hij geen kans zag, om liet kasteel te bemagtigen.

Leydse Courant | 1839 | | pagina 1