De leening, op deze brng te vestigen, zoude afgelost worden, nit de opbtengsc van tolgelden, op de brng te beffen. Na de aflossing der nego tiate zou de brug en hare opbrengsten in eigendom komen, voor de helft *in het Rijk en voor de wederhelft aan de stad Amsterdam. Een gedeelte van de jaarlijksche opbrengst zoude aanvankelijk besteed worden ter voorzieniug, door middel van pensioen, in het Jot dergenen, die door de daarstelling der brug in hun bestaan benadeeld inqgcen worden. De brug zelve, -die eene lengte zou erlangen van omstreeks 900 éllen, zou daarbij eene breedte verkrijgen van 44 ellen. Behalve eene breede rij. baan, zouden ter wederzijde van dezelve roijale banen voor de voetgangers worden aangelegd. Door middei van twee rijen sierlijke lantaarnen, zoude in de verlichting des avonds worden voorzien, en op het hoogste punt der brug zoude een prachtig paviljoen worden gebouwd; alwaar men zou kunnen verblijven, ten einde het majestueuse panorama te genieten, hetwelk van dit verheven standpunt, rondom, als aan de voeten des aanschouwers zal liggen uitgestrekt. Dit kolossale en schoone werk zoude als een der voornaamste beschouwd mogen worden, van de vele groote en hoogst nuttige werken ,en algemeenen nutte, welke ouder de Regering van Nederlands geêerbiedigden Koning zijn tot stand gebragt. De heeren Cater hebben in hun verzoekschrift voorgesteld, om deze brag te noemen: de groote wit.lems-brug. Bij de Nederiandsche Bank is, over het afgeloopen 25ste boekjaar, de uitdeeling aan deelhebbers ten bedrage van ƒ73 per actie bepaald, tot be. taling waarvan, en de gelijktijdige uitreiking van nieuwe actiën tegen in. trekking der oude, aau de Nederiandsche Bank gedurende alle werzclagen, Van 10 ure voor- tot een ure namiddag zal worden gevaceerd. Uit Utrecht wordt van den nden April gemeld: Het strekt ons tot een wezentlijk genoegen, als door onze landgenooten van tijd tot tijd uitvindingen worden gedaan, waaraan, in den tegenwoorji. gen tijd, met het vervoer per as, veel gedacht wordt, en die dus hoogst nuttig zijn. Zoo wij vernemen, is door Zijne Maj. octrooi verleend aan on. zen stadgenoot D. Hagenaar, op de Oude Kamp, voor den tijd van vijftien jaren, op de uitvinding van eene door hem genaamde Rondsel-as, welke voor alle rijtuigen, zonder onderscheid, kan gebezigd worden, waardoor de voer. tuigen mee veel minder kracht en meerdere snelheid kunnen bewogen worden, en waarmede tevens de kortste keeringen en draajjingen kunnen worden ver. rigt. Deze as verschilt van de gewone, ook daarin, dac het wiel nu de as doet draaijen, in plaats dac het wiel om de as draait. Uit Vlissingen meldt men van den 9den April, dat in die stad, even als in de andere steden vin Zeeland, een fabrjjk tot het vervaardigen van Calicots zal worden opgerigt, Uit Bergen-op-Zoom meldt men van 9 April: Op den 6den des avonds is de Generaal-Majoor Bagelaar alhier aangeko. menen heeft het oppercommando dezer vesting op zich genomen bij de volgende dagorder: „Door 's Konings mij zoo vereerend vertrouwen bij Hoogstdesze'fs besluit van den isten dezer maand N°. 1, benoemd zijnde tot het oppercommando 111 deze vestiug, zoo ben ik gisteren alhier aangekomen en heb dadelijk na mijne aankomst dat oppercommando op mij genomen. „Aangenaam zal het mjj zijn, van een iegelijk in zijne betrekking bij voortduring dien ijver en goeden wil ter behartiging van 's Konings dienst te mogen ondervinden, welke het getuigenis van mijnen geachten voorganger bij zijn vertrek van hter dien aangaande mij doet blijken te hebben plaats gehad. „Ik maak daarop dan ook volkomen staat en geef van mijne zijde de ver- Zekering alles te willen aanwenden wat in overeenstemming met die dienst ten welwezsu en genoegen van een ieder zou kunnen strekken. De Generaal Majoor Opperbevelhebber der Posting, (Get.j Bagelaar." AMERIKA. Men heeft over Engeland berigten uit Mexiko tot den 10 Maart, welks melden, dac er een vergelijk, door bemiddeling van Enae'and, tussclten Mexiko en Frankrijk gesloten is, en wel op eene voor de Mexikanen voor. deelige wnze daar de som van schadeloosstelling van 800,000 op 600,000 dol lars verminderd is, die in drie termijnen moet betaald warden; de vorderin. gen van Frankrijk omtrent den kleinhandel zijn opgegeven, en het kasteel van St. Juan d^Ulloa moet herbouwd worden voor rekening van Frankrijk. PORTUGAL. Lissabon den 2 April. Van deze dagteekening schrijft men, dat het ge- heele Ministerie zijne dimissie aan de Koningin heeft ingediend. De reden van deze handelwijs was, omdat hetzelve bij eene steminingin de Cortes, over het vermeerderen van het leger, eene minderheid van 20 steramen gehad heeft. De heer Sa da Bandeira is door de Koningin met het zamenstellen van een nieuw Ministerie belast geworden. Andere berigten echter melden, dat de Koningin niet gezind is ora het ontslag der Ministers aan te nemen en liever de Kamers gedurende vier maanden zou prorogeren. Waarschijnlijk echter is het, dat er een ander Ministerie gekozen en de staatkunde naar de inzigten der Kamer gewijzigd zal worden. De nederlaag, die de Ministers in de Kamer geleden hebben, was geheel onverwachts, daar zij meenden, dat de voorgestelde wet zeer ten genoegen van de Cortes was. De Spaansche Generaal Cordovadie, zoo als gemeld is geworden, te Badajoz aan zijn gewapend geleide ontsnapt is, is den 25sten Maart te Lis- saboo aangekomen, en wilde aldaar den uitslag afwachten van de uitspraak des krijgsraad, die over hem gesteld is. SPANJE. Uit Madrid schrijft men van den 3tien April: Het Gouvernement heeft verontrustende tijdingen uit Valencia, onderdag- teekemng van 30 Maart, ontvangen. Eene levendige beweging heerschte in die stad. Dreigende groepen doorliepen de straten, kreeten aanheffende die den dood aankondigden aan de Cariistische gevangenen, en aan hun, die voor eene transactie met de Carlisten gestemd zijn. De troepen waren in hunne casernen geconsigneerd. De nationale garde, in hare meening verdeeld, toon de niet die wenschelijke zncht om dit begin van oproer en van regeringlooze demonstracien te beteugelen Zoo eene beweging in de tegenwooidige om standigheden uitbrak, zou dezelve zooveel te meer te betreuren zijn, daar de onderhandelingen, welke met Cabrera begonnen zijn, om 900 gevangenen uic te wisselen, noodzakelijk zouden verbroken worden. De Carlisten ondertusschen zouden in de omstreken van Valencia vele ongeregeldheden bedrijven, die niet konden beteugeld worden, daar Ribera met zjjn 2000 man geheel werke'oos bleef. De behoeften van het leger van het midden zijn zeer vele, en men meent, dac de inwoners van Valencia ter dier oorzake ontevreden zijn. Uit Bayonne wordt van den 7 April geschreven, dat Espartero met een gedeelte ziiner troepen nit Logrono naar den kant van Victoria is getogen met oogmerk om in de provincie Santander te komen en de grondgedeeiten te hernemen, welke bij gedurende de twee laatste jaren in die streken heefc verloren. Msrotto heeft mede eenige bataljons in die rigting afgezonden. Deze Cariistische bevelhebber is naar Tolosa gekomen en heefc daar met Don Carlos eene conferentie gehadren einde nopens zekere onderwerpen ophelderingen re erlangen, Munagorri begint zich weder op de Fransche grenzen te vercoonen. DUITSCHLAND. In een der Duitsche bladen wordt gemeld, dat de redacteur van het Journal de FrancfortCharles Durand, zich in Parijs gevestigd baa en de redactie van het dagblad le Siècle, tegen een jaarlijksch inkomen van 35,000 Ir. op zich had genomen; onderiusschen is het Journal de Fran fort van den II April nog door Charles Durand als redacteur onderteekend. De Bisschop van Gnezen en Pozen, Dunin, die, zoo men weet, met de Pruissiscbe Regering in geschil was omtrent de huwelijkS-inzegébing van Protestanten en llootnschen en daarom in een regtsgeding betrokken was, is te Berlijn aangekomen, en wel, zoo men zegt, op uitnoodiging desKonings, en heeft den 7den een gehoor bij den Minister van Btnnenlandsche Zaken gehad. Men gelooft dat hij ook bij den Koning ten gehoore zal worden toe gelaten; zoodat men daaruic besluit, dat het niet onmogelijk zou zjjn, dat de zaak in der minne geschikt wterd. Te Hamburg is een gedeelte van het gevangenhuis in den brand ge. raakt en vermeld; ook een gedeelte der gevangenen waren in de vlammen omgekomen, GROOT-BRITANNIE. Londen den 10 April. In eenen bijzonderen brief nit Londen, welke handelt over het vertragen der onderteekening van de 24 artikelen door Lef pold, blijkt, dat de verontwaardiging en misnoegdheid der leden van de Con- lerencie, over de handelwijze van de Belgische Regering eene mate vin spanning hebben ce weeg gebragt, die zeer spoedig tot zeer ernstige maat. regelen van den kant der Conferentie zou kunnen leiden. De Graaf Scbat. tiani zelf is derwijze gebelgd, dat hjj den heer van de PVeijer niet zien wil. Elk der Gevoltnagtigden erkent nudat Belgie op eene mogelijke revolutie in Ftankrijk speculeert, en dac indien aldaar iecs dergelijks mogte voorvallen, het geheeie tractaat weaer in duigen zou liggen. Dit heefc, onder anderen aan Lord Palmerston de belangrijke woorden doen ontvallen: Indien er binnen acht dagen geen uitslag komtzal ik voorstellen Belgie te dwingen door het zenden van eene vloot, en vermitsvolgens sommige bladen, toebereidselen gemaakt worden om eene vloot in zee te zenden, is men niec «reemd aan de gedachtedac deze uitrusting met dwangmaatregelen tegen Belgie in verband zou Kunnen staan; hoezeer Ue vloot gezegd wordt naar de Oostzee te zullen vertrekken. Gisteren avond is in het Lagerhuis van Gouvernementswege door den Vice-Secietaris der koloniën, vrijheid verzocht en, na lange beraadslagingen ook verkregen, om eene bill ce mogen inbrengen, bepalende, dat ue thans bestaande constitutie van jamaiks gedurende 5 jaren zal geschorst worden en inmiddels bet tijdelijk bestuur dier kolonie door eenen te benoemen Raad, benevens drie bezoldigde Brttsche Commissarissen en den Gouverneur zal worden uitgevoerd. Prins Louis Napoleon, die nog altijd afgezonderd in deze hoofdstad leeft, wederspreekt in de dagbladen het gerucht, dac hij aan de Koningin-Regentes van Spanje zijne dienst zou aangeboden hebben, en verklaart, dac de Mar quis de Marigny en de Burggraaf de Roeroixdie men als zjjne agenten te Madria noemthem ten eeuenmale onbekend zjjn. De Koningin-Weduwe van Engeland heeft den aoscen Maart, met groote piegtigheid, den eersten steen der Protestantsche kerk gelegd, die voor rekenmg van H. M. op Malta gebouwd moec worden. Brieven van de Kaap de Goede Hoop tot den 9 Febrnarjj, maken mel ding van eene groote overwinningwelke de Hollandsche boeren van Port Natal op het Kaffer-opperhoofd üingaan behaald hebben; waardoor her hun gelukt was in de hoofdplaats zelve van dac opperhoofd door te dringen en 4600 stuks vee in handen te krjjgen. Voor hec overige werd de kolonie gezegd in goeden staat te zijnen had men er gegronde hoop van eenige vers mindering in de bestaande belasting. Ook zou het Bewiud zich eerlang be zig houden met de beraadslaging der middelen om het regt spoediger zijnen loop ce doen hebben. F R A N K R IJ K. Parijs den 12 April. De revolutionnaire bladen gaan voort klagten op te heffen wegens ue stremming in handel en nijverheid, niet alleen te Parijs, maar ook in geheel Frankrijk. Door dezelve worde gezegd, dac hec getal der failliten in de laatste maanden te Parijs viermaal grooter geweest is, dan gewoonlijken dac op éénen dag in de laatst verloopen week niet minder dan 60,000 wissel-protesten gedaan zijn. Men schrijft hec bij de lagere itanden heerschende gebrek aan werk roe aan bet wantrouwen dac de cegenwoordige staatsomstandigheden doen ontstaan. In de Kamer der Afgevaardigden valt niec veel bijzonders voor; het onderzoek omtrent de geloofsbrieven der nieuwe Afgevaardigden, duurde nog den inden voort en men dacht, dat hetzelve deze week nog niet zon afloopendaar dezelve naauwkeurig onderzocht worden. Inde volgende week zou de Kamer dan kunnen overgaan tot het kiezen van eenen Voor. zicter. Drie Candidacen, namenlijk Dupin, Odillon-Barot en Passj, zouden zien voordien post aanbieden; men hield hec niec voor onwaarschijnlijkdac de eerstgenoemde gekozen zou worden. Daar de voorioopige instructie omtrent de oproerige bewegingen, die in de laatste dagen voorgevallen zijn, ten einde zijn gebragc, zoo is bijns aan alle personen, die gevangen waren genomen, de vrijheid teruggegeven; slechts 12 zijn in staat van beschuldiging gesteld en naar het Hof van As. sises verwezen. Eene telegraphische depêche over Calais uit Londen, door den Monl teur medegedeeld, meidt hec teekenen van een vredesverdrag tusschcl Frankrijk en Mexico. (Zie boven onder amekika.) Te Parijs liep ook het gerucht, dat de Russische Grootvorst uit Ne. derland niet naar Engeland zou vertrekken, want dat uit Peteraburg een tegenbevel ontvangen was. Uit Konstancmopel meldt men van 20 Maart, dat op dien dag de Fran, sche Gezant, Admiraal Roussin, ue ratificatie van het tusschen Frankrijk eb de Porie gesloten handelsverdrag had uitgewisseld. BEL G I E. De hoofd-officieren van de Gendsche burgerwacht hebben hun ontslag aas Leopold ingezonden. Onderscheiden bladen houden zich nog bezig met de vraag, wanneer dat de 24 artikelen zullen geteekend worden en welke wijzigingen Leopold er nog in wil brengen. De Indipendanthet orgaan aes Hofs. bewaart, ter- wijl hij de voordeelen der wijzigingen doei uitkomen, die in het tractaat vatl 15 November 1831, betrekkelijk de vermindering der schuld en de weglating Oer achterstallige interesten, zijn gebragt, hec stilzwijgen nopens de quaestien van het groncgebied en de Scheldevaartdoch bij zegt dat bet Gouvernement zal zorgengelijk reeds het vertrek des heeren Nothomb naar Londen aan. toont, dac de nog hangende qnaestien van ondergeschikt gewigc worden gere geld, voordat men tot de onderteekening van het tractaat overgaat. De steiler van dit artikel zegt ten slotte: Wij ziin van oordeel dat het land van den beginne af aan gerust had kun nen zijn; het Gouvernement heeft in de beraadslaging over her tractaat vol. dingende blijken gegeven dat het de volle uitgestrektheid zijner verpltgtingen gevoelde; het weet wat het nog te vorderen heeft, en men moec wenscheo dat hec niets dan regtvaardigt eische." De te Brussel voor eenige weken gevangen genomen Barthels en Kats, zijn door het Hof van Appel scholdigd verklaard aan eene zamenzwering te- gen de veiligheid des Staats, en diensvolgens naar hec Hof van Assises via Braband verwezen.

Leydse Courant | 1839 | | pagina 2