A*. 1839. LEYDSCHE VRIJDAG, m IIP 7 JSwf; 51. C O U R A N T. F R A N K R IJ K. I ';*ïl JBUIÏEV v:- &.ËIVOON te; i'35l AT*'' - s"v '**2 ~-:z.r 5 APRIL. NEDERLANDEN. Leyden den 4dgn April. Heden namiddag zijn deze stad gepasseerd HU. KK. HH. de Prins en ^rinses Albert van Pruissen, met gevolg-, komende van Berlijn en zich naar Gravennage begevende, ten einde Hoogstdezelven alzoo bij de, in de volgende week, ter eere van Z. K. H. den Grootvorst Troonopvolger van Kusland, aldaar te houden feesten, tegenwoordig zouden kunnen wezen, en uaaiaan voorzeker meeideren luister bijzetten. Men meldt uit 's Gravenhage van den 3den April, dat Z. K. H. de Grootvorst Troonopvolgej van Rusland, van eenige leden der Koninklijke Famicije vergezeldden vorigen dag eenige merkwaardigneden der Residentie had liezigtigd. Dien dag is er gioot diner bij Z. K. H. den Prins van Oranje gehouden, waaroij al de léden van net Koninglljk Gezin tegenwoordig waren. Tot Burgemeesier der gemeente AlDlasserdam is door Zijne Maj. be noemoH-'illem van H'ageningen !Vz. Bil oe organisatie van de kantoren der hypotheken en van het kadaster zijn nenoemd: Tor Provinciale Controleurs der eerste en tweede klasse in Zuid-Holland, R. C. van Eymeren en F. Temminck; tót hoofd boekhouder P. Scht effete, en ioi boekhouders H. Gf ijngs Jz. en IV. IVessels. N-ar men verneemt, heelt het Zijne Maj. goedgunstig behaagd, aan Hendtik Steenhof, oud 25 jaren, die bil arrest van het Provinciaal Hof van Holland van oen 25 Januani jl., tot de doodstraf verwezen is, ter zage van pog'tig tot moedrv ilngen doodsiag mei voorbedachten rade, en zulks na reeds vroeger wegens misdaad ie zijn veroordeeld geweest, gratie van de doodstraf te verleenen, en dezelve te veranderen in geesel.ng, brandmerk en 20 jaren confinement. L)e zoon van den heer van Huren, Voorzitter der Vereenigde Staten var, N"ord-Aoienkabevindt'zich sedert eenige dagen te 's Gravenhage. Uit Amsterdam meldt men van den 3 April: Hei heelt Ziine Maj. den Koning be iaagd, bij kabinetschrijven van den 19 Maart I. I., N°. 6/, goed te keuren de verkiezingen door de derde klasse van het Koninglijke Nedeflandsche Instituut van weienschap, letterkunde en schoone korsten geoaan, van de lieeren C. Js Rooijens, Hoogleeraar aan het Athenaeum Illustre te dezer stede, tot lid, en T. CreuzerHoogleeraar re Heidelberg, tot geassos'eerde. Dezelfde klasse heeft voorts nog tot hare correspondenten benoemd de heeren P. Hofstede de Groet. Hoogleeraar aan 's Rijks Universiteit te Gro ringen, C. .7. A. MittermaierHoogleeraar te Heidelberg, en J. M. Par dessus, oud Hoogleeraar te Parijs. Wij vernemen, nat thans bii de Regtbank alhier, aanhangig is de zaak van den Ingenieur brode, tegen de Directie der Haarlemmer spoorweg maatschappij. Reeds vroeger was aan gemelJen Ingenieur toegestaan, pro deo te procedeeren. De pleidooijen zijn bepaald op 12 Junij aanstaanden. Het dagblad de Avondbode deelt het volgend handels-tractaat inede, vóór eenigen tijd tusschen onze Regering en die der Vereenigde Staten van Noord-Amerika gesloten; zijnde van den navolgenden inhoud: Art. i. Koopwareningevoerd of uitgevoerd in of van havens van Ne. deriand in Europa, uit of naar havens van de Vereenigde Staten, op Neder, landsche schepen, zullen, welke ook derzelver oorsprong zij, geene hoo. gere regten betalen, dan de regten, bepaald voor koopwaren, van denzelf. den aard, ingevoerd of uitgevoerd op nationale schepen. Ed wederkeerig lijk zullen de koopwaren, welke ook derzelver oorsprong zij, ingevoerd of uitgevoerd, in of uit de havens van de Vereenigde Staien van of naar Ne derlandsche havens, op schepen van de Vereenigde Staten, aan geene hoo. gere regten onderworpen zijn, dan voor gelijksoortige koopwaren, ingevoerd of uitgevoerd, op nationale schepen zijn vastgesteld. De premlen, teruggaven van regten en andere begunstigingen van dien aard. in de Staten van eene der contracterenae partijen toegekend, voorden in- of uitvoer met nationale schepen, zuilen gelijkelijk toegestaan worden, wanneer de invoer of uitvoer direcrelijk tusschen de havens der beide landen op schepen van den anderen contracterenden Staat zal geschieden; met dien verstande, dat in het eene geval, zoowel als in het andere, de koopwaren werkelijk zullen moeten ingeladen zijn in de havens, alwaar zij respective- lijk zullen zijn ingeklaard. Art. 2. De eene der contracterende partijen zal de schepen van de an dere, welke dezelfde ladingen vervoeren tusschen de havens van de Ver eenigde Staten en die van Nederland in Europa, of in ballast komende van eenig ander land, nier met eenigerhande tonne- haven- baken- berg- qua rantaine- of loodsgelden en andere onge'den van eenigerlei soor- of onder eenigerlei benaming, hoe ook, kunnen belasten, zonder dat door die daad zelve, dezelfde regten ook voor de nationale schepen zullen vastgesteld zijn. Art. 3. Voorts is tusschen de contracterende partijen overeengekomen, dat de Consuls, en de vice-Consuls der Nederlanden, in de haven van de Vereenigde Staten, en wederkeerig de Consuls en de vice-Consuls der Ver eerigde Staten in de havens van Nec*er,art' i" Europa, alle regten, voorreg ten, bescherming en bijstand, volgens de bestaande gebruiken, voor de vrije en volkomen uitoefening hunner funciien zullen genieten, en wel bijzonder- lijk met betrekking tot de deserteurs van schepen van de beide landen; zoo- wel die van schepen ten oorlog als ter koopvaardij varende. I Art. 4, De contracterende partijen zijn insgelijks overeengekomen, om als schepen van Nederlard en van de Vereenigde Staten te erkennen en te be handelen alle dezulken, die, voorzien van een paspoort of zeebrief, door 'de bevoegde Magt afgegeven, overeenkomstig de wetten en ordonnantiën, ïn der tijd bestaande, als nationale schepen zullen beschouwd worden, in de landen, alwaar zij respectivelijk te huis hehooren. Art, 5. In geval van stranding of zeeschade, zal elk der contracterende partijen aan de schepen van de andere, hetzij ten oorlog, of ter koopvaardij uitgerust, dezelfde hulp en bijstand verleenen, die in zoodanig geval aan hare'eigene schepen zouden gegeven worden. Art. 6. De tegenwoordige overeenkomst zal van kracht zijn voor den tijd van tien jaren, aanvangenoe zes weken na de ra.ificatien, en zij zal voort durend totdat eene der twee partijen *an de andere, twaalf maanden te vo. ren, haar voornemen zal hebben doen kennen, om dezelve te eindigen; be houdende elk der contracterende partijen zich het regt voor, op deze wijze aan de andere, van haar voornemen kennis te geven, na het verschijnen van den voorschreven termijn van tien jaren. Men is wederkeerig overeengeko men, dat, in het geval van eene dusdanige m.ededee'ing, deze overeenkomst en al hare bepalingen, buiten werking zal komen bjj het eindigen der twaalf maanden; hiervoreo daartoe vastgesteld. Art. 7. De tegenwoordige overeenkomst zal geratificeerd, en de ratifici- tien zullen uitgewisseld worden te Washington, binnen den tijd van zés maanden, na de ond'erteekening, of vroeger, indien het geschieden kan. Ter oorkonde waarvan de Gevolmagtigden voornoemd het tegenwoordig verarag hebben orderteekenden met het zegel hunner wapens voorzien. In de Dordrecktsche Courant leest men het volgende: Wij ,lezen in het Diario di Rotna, N°. 20: Zijne Maj. de Koning der Nederlanden, die nooit eene gelegenheid laat voorbijgaan, om echte talenten te erkennen en aan te moedigen, heeft daarvan een nieuw bewijs gegeven in het verleenen der ridderorde van den Nederlandschen Leeuw aan den utc- muntenden landschapschilder, Professor A. Teerlink, van Dordrecht, lid van verscheiden Akauemien, die sedert jaren in Rome gevestigd is. Verder vernemen wij, dat onze verdienstelijke staugenoot nog in den loop van dit jaar, met zijne talentvolle gade, de schilderesse Moscahet Vader, land een bezoek zal geven. In de twee laatste maanden heeft de heer Teer link drie groote landschappen voltooid, waarvan er een naar Amerika, eeil naar Engeland en een voor den Russischen Troonopvolger bestemd is. SPANJE. Een berigt van Bayonne van 27 Maart geeft te kennen, dat Cabrera het besluit van Don Carlos van 24 Februari) II. niet erkendeen hij zich dus openlijk tegen Marotto verzetten zou. Cabrera zou dit in eenen brief aan Don Carlos geschreven hebben, bij wien dezelve groote ongerustheid ver. wiekt had. In de helft van Maart zou Cabrera een paar gevechten tegen de Chris, tinoi geleverd en in dezelve de overwinning hebben behaald. De Chrisiinos-Opperbevelhebber, Esparterohad te Lodosa aan den Ebro in het laatst van Maart eene aanzienlijke krijgsmagt bijeen getrokken, welke op 80,000 man geschat werd. Hij zou van deze 40,000 man in het veld kunnen brengen, en ae andere helft tot bewaking der noodige stukken achterlaten. De Carlisten zouden niet meer dan 30,000 man kunnen ten voorschijn brengen. Men verwonderde zich bjj dezen stand van zaken te Madrid zeer, dat Espartero niets ondernam en aldus werkeloos zjjne soldaten het geld van den Siaat liet verteeren. De Generaal Cordova, die voor eenen krijgsraad moest teregtstaan, is even als zijn medebeschuldigde Narvaez, uitgeweken. Door een militair- geleide naar Valladolid gevoerd, heeft hij te Badajoz gelegenheid gehad te Ontsnappen, heeft zien op PortUgeesch grondgebied begeven en is vervolgens den weg naar Lissabon ingeslagen. In eenen Kabinetsraad te Madrid gehou. den, dadelijk ra het omvangen van dat berigt, is besloten van de Portuge. scne Regering de uitlevering van Cordova te vorderen. Sommige Fransche dagbladen geven weer, hetzij verzonnenhetzij wezenlijke staaljes op van de wreedheden, waaraan zich bij voortduring de Carlisten schuidig maken. Parijs den 2 April. De Moniteur van gisteren bevat de volgende besluiten Lodewijk Philips, enz. De heer Gasparin, Pair van Frankrijk, is benoemd tot Minister-Secretaris van'Staat bij het Departemenc van Binnenlandsche Zaken, ter vervanging van den Graaf de Montalivetwiens dimissie aangenomen is. Gedaan op de Tnilerien, 31 Maart 1839. Lodewijk Philips, van wege den Koning, De Groot-ZegelbewaarderMinister-Secretaris van Staat, van justitie en Eerediensten, Barthe. Lodewijk Philips, enz. De heer Gitod {de TAin,~) Pair van Frankrijk, is benoemd tot Zegelbe. waarder. Minister-Secretaris van Staat bij het Departement der Justitie en der Eereoienstenter vervanging van der. heer Barthe, wiens dimissie aan genomen is. Lodewijk Philips van wege den Koning, De Pair van Frankrijk, Minister-Secretaris van Staat bij het Departement van Binnenlandsche ZakenGasparin. Lodewijk Philips, enz. De dimissie van den Graaf floliVoorzitter van den Raad van Ministers en Minister-Secretaris van Siaat bij het Departement van Buitenlandsche Zaken, is aangenomen. De Hertog van Montcbello, Pair van Frankrijk, is benoemd tot Secretaris van Staat bij het Departement van Buitenlandsche Zaken. Lodewijk Philips, van wege den Koning, De Zegelbewaarder, Minister-Secretaris van Staat, van justitie en Eerediensten, Girod (de T A in.j Lodewijk Philips, enz. De Luitenant-Generaal Despans Cubières, is benoemd tot Minister-Secre taris van Staat bij het Departement van Oorlog, ter vervanging van dén Luitenant-Generaal Baron Bernard, wiens dimissie aangenomen is. Lodewijk Philips, van wege den Koning, Girod (de T Ain). Lodewijk Philips, enz. De Baron Tupinierlid van de Kamer van Afgevaardigden, is benoemd tot Minister-Secretaris van Staat bij het Departement van Marine en Koloniën, ter vervanging van den Vice-Admiraal de Rosatttel, wiens dimissie aange. nomen is. Lodewijk Philips, van wege deri' Koning, Girod (de TAin). Lodewijk Philips, enz. De heer Parantlid van de Kamer van Afgevaardigdenis benoemd tot Minister-Secreiaris vStt Staat bij het Departement van Openbaar Onderwijs, in plèats van den heer Salvandywiens dimissie aangenomen is. Lodewijk Philips van wege den Koning; Girod (de F Ain"). Lodewijk Pml'ps, enz. De heer Gautier, Pair van Frankrijk, it benoemd tot Miniscer-SéerèUria

Leydse Courant | 1839 | | pagina 1