Het betaalt in wisselsen de regelmaat ven den wissel Is het goud het buitenland eetaalt in het tienvoudige van den gulden, zoodanig als dezelve nu bestaat. In Hêt-dfl- gelijkseh gebruik zal niemand den gulden weigeren In bet voorbijgaan verklaart zijne 'Exc. met leedwezen de verwijtingen geboord.te bebben, die men de NedeVlantiscbe flank beeft toegebragt. Het oesie antwoord, dat bij daarop geven kan, is Het predict liarer - banknoten. Wat no de aanhouding van den eigendom betreft, indien dé Regering zon voorstellen, gelijk door reu der leden verlangd is, dat bet verlies der verwisseling door den tegenwoordigen bezitter zou moeten worden gedragendan voorzeker- zou art 164 der grondwet geschonden worden, bjaar wat beeft er in 1824. of 1820 bij dtt inwisseling der zesihalven, plaats gehad. Toen heeft de schatkist de kosten daarvan gedragenen geen enkel bezitter beeft daarmede eenig nadeel geleden. Dit zou ook onregtvaardig wezen. Die inwisseling vondt toch plaats in het algemeen belang. Daarbij komt dat zij, die het meeste vermogen hebben, ineerendeels wissels en goud bezittenen de schade 2ou berhalveindien men ze op den bezitter wilde verba len op'den min vermoeenden bezitter nederkomen- Alle ingezetenen, zonderonder scheid, behooren de schaden te dragen. Anders zouden de belastingen zeer ongelijk werken. Ilij ziet overigens niet in,'waarom er tusschen de beide munten .eene verhouding zou Zyn daar te stellen, evenzeer als dit ten aanzien van honderd andere artikelen het geval "is. Het is echter zake, zoo veel mogelijk de juiste verhouding daar te stellen, en Zijne Exc. houdt het voor hoogst waarschijnlijk dat men die gevonden beeft. Voorts betoogt de Minister, dat de wet degelijk de waarde van de munt bepalen kan. Ter ondersteuning van deze zijne nteeniugberoept hij zich op het, Nederlandsche burgerlijke wetboek titel van verbruikleening. Wat nu de vraag betreft, boe bet met de uitvoering der wet zal gaan, of de daartoe gevorderd word. 11de middelen bij de Regering voor handen zijn daarop antwoordt Zijne Exc ja en heenDe wet van 1822 heeft aan bet Syndicaat de geldelijke middelen daar toe verschaft. Het is alzoo verpligt, daartoe de gelden te verschaffen het zal derhalve aan de middelen niet ontbreken, maar ware her noödtg, dan zou men de hulp des wet gevers kunnen inroepen; dit ligt in den aard der zake, de verwisseling der zesthalven heeft toch veel meer gekost dan men berekend had. Dit zou thans evenzeer kunnen plaats hebben. De voorbereidende maatregelen tot de uitvoering zijn thans in overwe ging, en indien de wet mogt worden daargesteld, dan zal er nier zeer langen tijd gevor- derd wordenom daartoe 'over te gaan. Binnen welken tijd dit nu zal plaats hebben is tot dusverre onbekend. 'Art. 5, waartegen eenige aanmerkingen gevallen zijnstrekt echter juist, om de uitvoering te bespoedigen en de Regering de magt te verleerenin twijfelachtige of spoed vertischende gevallen'de zwarighedenwelke zich tegen eene - spoedige uitvoering mógten verzettenuit den weg te ruimen. Maar wat de geldelijke middelen betreft, dezelve behooren altijd uitvloeisels der wetgeving te zijn, en deze zai de Regering nooit op baar eigen gezag verordenen. In het kort, de Regering zai met den meesten spoed en met de minste kosten tot de verwisseling overgaan. Het publiek belang brengt mede, zoo spoedig mogelijk de tegenwoordige guldens in te trekkenwan neer het tijdstip daartoe zai gekomen zijn. Voorts beantwoordt de Minister de gronden van mistrouwen, die door den heer Sfarin, ten aanzien van dat vijfde art., zijn bijge- bragt. Hij gelooft, dat in de redenen, die dat lid aangevoerd beeft, geen gronden van vertrouwen noch van mistrouwen kunnen gelegen zijn. Immers watonder 'anderende 'Negotiatie van den Rijn-spoorweg betreft, deze is geheel buiten bet vraagstuk van dezen dag. Dezelve is gecontracteerd door bet Departement van Uinneniandscbe Zaken en de schatkist. Wat de vraag betreftwie de debiteur van die Ne-jotiarie isdit is hemdie geen deelnemer is, tamelijk onverschillig; maar stelde hij er belang in, dan zou hij den debiteur wel kunnen vinden Mij zou slechts zijne obligacie inzienen daaruit nagaan wie zich als debiteur gesteld had. Ten slotte moet bij doen opmerken, dat, hoezeer dc inwisseling'der zesthalven den Staat duur moge te staan gekomen zijn het geld, daar- - voor besteed geenszins is weggeworpen maar daarvoor is een groot kwaad weggeno men eene groote onzedelijkheid vervallen. Daarvoor is de fabricatie en de invoer van valsche oude zesthalven opgehouden Onze vriendelijke buren voorzagen ons van zoo danige zesthalven, die handel ging bijzonder voórdeelig voor hen, het getal van derge lijke stukken vermeerderde schroomelijk. Toen de maatregel voltooid werd, heeft de invoer dier snikken opgehouden; men heeft daardoor alzoo eene goede uitkomst verkre gen; het geld is niet geheel verkeerd besteed. De maatregel was kostbaar, maar bet geld geenszins verspild. Hiermede gelooft Zijne Exc. het lot van dit ontwerp, waarbij eene zoo teedere quaestie behandeld wordt, aan de Kamer te kunnen overlaten. De heeren Schimmelpenninck en van Dam van hielt hebben nog nader hunne bedenkingen ontvouwd, die Zijne Exc. de Minister van Finantien op nieuw beantwoord heeft. Ter stemming overgegaan zijnde, is het ontwerp aangenomen met eene meerderheid van 34 tegen 15 stemmen. foor hebben gestemd de heeren: Sandberg, van Swinderen, van Jen feilen Snouck HungronjeHintopen RepelaerDruyvesteynStar Busmanfsjfhuis DyckmcesterFretsRommevan Tuyli van HeezeHooftvan de Poll Bod- daertTrompvan den Mortel, van der Grondenvan clip hen van IVelderen RengersR 'ócllvan Hoorn van BurghLemkerCliffordBeelaertsvan Pfickevoort Crommelin, van Hschvan Pfyck, Gockinga, Corver-HooftBinkes, van HemertIngcnhousz en de Jonge. Tegen hebben gestemd de heeren: KniphorstIfarinvan Meeuwen, Ifej. handsvan /Iker lakenLuyhenvan Nageltvan Dam van IsseltSchimmel' penninckferwey Me janLuzacCats, Backer, Gevers en van Syrzama. Ten half vijf ure wordt de vergadering gescheiden tot aanstaanden Maandag des morgens ten half elf ure, om te beraadslagen over het ontwerp, betrek kelijk de droogmaking van het Haarlemmer Meer. Naar men verneemt, heeft de Kapitein ReyneveU, die de eer gehad heeft aan Z. M. den Koning van Pruissen een exemplaar van zijn uitmun tend maandweik de Melitaire Spectator aan te bieden, van dien Vorst eene gouden snuifdoos ontvangen. De heer Adr. Balbibekend wegens zijne veelvuldige en naauwkeurige aardrijkskundige, statistieke en ethnographische werkzaamheden, is door Z. M. den Keizer van Rusland tot Ridder der St. Anna-orde benoemd. Het berigt en de voorwaarden eener geldleening, groot f 350,000, ten behoeve der Hollandsche ijzeren spoorweg-maatschappij gevestigd te Amsterdam, krachtens besluit, genomen in de algemeene vergadering van deelhebbers, van den 7 December 1838, ziet thans het licht. Den i5den Maart is te Dordrecht, van de werf van de heeren B. van Limmen en Consp., met het beste gevolg van atapel geloopen het barkschip Pictura, en onmiddellijk daarna de kiel opgehaald voor een dergelijk schip, genaamd Bcrnhard Hertog van Saxe-lfeimar. In den nacht van den iaden op den 13 Maart, is er bij een zaadhan delaar te Leeuwarden, een hevige brand ontstaan, die al de gebouwen tot zijne affaire benoodigd en al wat dezelve bevatteden, in de asch heeft ge legd; ook twee paarden en eene koe zijn verbrand. Niettegenstaande de best aangewende pogingen, heeft men groote moeite gehad de aangrenzende gebouwen te bewaren. SPANJE. Uit Madrid wordt gemeld, dat de Generaal Rodil tot opperbevelhebber van Catalonie benoemd is. Er waren onderscheiden verordeningen en ver. plaatsingen van hoofd-officieren des legers bewerkstelligd. Berigten uit het hoofJkwartiér van Don Carlos loopen tot den 7den dezer; hetzelve was nog te Tolosa gevestigd, en de troepen van Marotto hadden Durango nog niet verlaten. Don Carlos had fillareal tot zijnen Adju. dam benoemd; de Generaals de Casa Eguya, Gomez, Etio, Zariateguyfargas en de Colonel Madraso, waren weder in active dienst gesteld. Den 8sten zou de installatie van pater Cyrillus als Voorzitter van den Raad van Ministers van Don Carlos geschieden. DUITSCHLAND. Zijne Maj. de Keizer van Oostenrijk heeft Z. K. H.den Grootvorst-Troon, opvolger van Rusland het bevel opgedragen over het 4de regiment huzaren, hetgeen nu voorlaan naar den naam van den Prins zal genoemd worden. Voortdurend worden er nog prachtige feesten gegeven, ter eere van den Grootvorst, die den I3den Weenen verlaten en zich dtojden April ce'sGra. venhage zou bevinden. Uit Stuttgart schrijft men: Volgens eene dispensatie van den Katholijken kerkenraad te Wurtemberg moeten, zoo als de Evangelische, nu ook alle Katholijke geestelijken bij de aanvaarding van hnn ambt een stuk onderteekenen, waarin zij zich meieeden verbinden, den Koning getronw te zijn, de grondwetten van het Koningrijk te beschermen, geene kerkelijk bevel of uitvaardiging des Staats te verkon. digen en jegens de belijders van een ander geloof verdraagzaamheid te taonen te leeren. GROOT-BRITANNIE. Londen dén 13 Maart. Er komen nog gedurig bij de Regering petitiën in vóór en tegen de korenwetten. ondertusschen schijnt deze zaak veel van haar belang bij de leden van het Lager-Hun, en ook in het algemeen, te verliezen, zoodit men begon te twijfelen, of er uit den boezem van het huis wel een voorstel omtrent verandering van dezelve zou gedaan worden. Den laden heeft het Lager Huis de sommen toegestaan voor ae marine aangevraagd. Er zullen nu 34,000 man zee-soldaten in dienst gesteld wor den. Onderscheiden leden drongen bij deze gelegenheid aan, om, legen- over de andere natiën, de zeemagt van Engeland op eenen outzagverwek- kenden voet te brengen. Uit Indien heeft mén berigten ontvangen, die eenige ongerustheid voor den voortourenden invloed der Engelschen aldaar veroorzaken. Er zou een zware oorlog tegen den beheerscher van Kaboul door de Engelsche kolo niale Regering ondernomen worden. Ook had men te Londen tijding ont vangen, dat de stad Aden, aan de Roode zee, stormerhand door de Engel schen was ingenomen, ten gevolge van het verbreken van een verdrag door den zoon des Sultans van Aden. Genoemde stad namenlijk was tegen be taling van eene aanmerkelijke som aan de Engelscne afgestaan, doch toen zij van dezelve bezit wilden nemen, bad de zoon van den Sultan zich met geweid daartegen verzet; zouodat het Engelsch Bestuur gemeend had, ge weld met geweld te moeten keeren. Berigten uit Liss.bon van den 5den, bevatten niets bijzonders, alleen had de Regering het dusgenoemde bataljon van Oporto, in hetwelk eenige ongeregeldheden voorgevallen waren, ontbonden, FRANKRIJK. Parijs den ij Maart. Omtrent de benoeming van een nieuw Ministerie, schijnt nog niets bepaaldelijk bekend of zelts vastgesteld te zijn. Bijzondere berigten nevaiten daaromtrent deze redenering; Olschoon ei nog geene benoemingen bekend zijn, weet men toch genoeg, zaam naar welke zijde de schaal overhelt. Aanvankelijk had men grooten tegenzin tegen de heeren Gulzot en Thiers, maar vooral tegen eerstgenoem de, en slechts noode is men er toe overgegaan, eene portefuille aan den heer Thiers toe te vertrouwen, op voorwaarde evenwel, dat hij als ambtge nooten eenige mannen zoude aannemen, meer geschikt om aan de vreemde kabinetten vertrouwen in te boezemen. Daarom heeft men in bet eerst aan hem het Ministerie van Binnenlandsche Zaken aangeboden, in de hoop dat men den tegenzin van den heer 'de Broglio overwinnen en dezen, die bij de vreemde diplomatie zeer gezien is, bewegen zou, om het Departement van Buitenlandsche Zaken op zich te nemen. Maar oe heer de Brtglic geene voorstellen hoegenaamd willende aanne men, heeft de Kuning oegrepen niet langer aan zijnen weërzin tegen het hould der doctrinaires (den heer Guizot') te moeien gehoor geven, en hem voorgesteld, om deel uit te maken van een coalitie-Ministerie. Deze schikking heeft intusschen haar beslag nog met gekregen, en wat men er ook van zegge, gelooven wij, dat er nog verscheiden dagen zullen verloopen eer dit het geval ia, en dat, zoo er al zulk een Ministerie tot atand komt, hetzelve van korten duur zal wezen, daar de denkwijze vah deszelts leden te zeer uiteen zoude loopen, dan dat zt) zich lang metelkan. der zouden kunnen verstaan. Z. M. de Koning hééft een 8rat nieuwe Pairs benoemd, van welke hét 'bekend is, dat zt) het nog bestaand regeringsstelael zijn toegedaan, In eenen bijzonderen brief leest men het volgende, omtrent het oog. merk der coalitie Indien mijne informatie juist zijn, en ik heb alle feden daaraan vertrou wen te schenken, moet de coalitie, die zich alsnn, ten gevolge der jongste verkiezingen, eenen zegevierenden weg tot het gezag gebaand heeft, haieji ootsprong ontlecnen uit een geheimzinnig verbond, dat vele vertakkingen heelt, zoo in Frankrijk als eiders, en waarvan het doel is eene algeneele omkeering der tegenwoordige maatschappelijke orde voor te bereiden, ten einde op de puinhoopen van troon en altaar eenmaal te vestigen de onbe paalde maatschappij eener zoogenaamde zuivere democratie, waarin men voorgeeft, dat de regien en belangen van allen gelijkelijk zullen gqëerbie digd en gehandhaafd worden, doch die zich inderdaad moet oplossen in de bevrediging van de eerzuchtige wenschen en inzigten van eenige weinigen. De leden van du alles ondermijnend verbond zijn e'kander persoonlijk schier allen onbekend, hoewel zij onder alle standen en rangenzelfs in de Kabi netten dei Koningen, hunne aanhangelingen tellen. Slechts aan'hei kleiner deel, dat zich aan het hoofd bevindt, en op de vernuftigste wijze al de ra deren dezer nieuwe machine irfernate weet in beweging te brengen, is het vooiregt vergund, het geheel in al deszelis verschillende schakeringen met naauwlteurighetd en juistheid ie overzien; terwijl a.les schijnt aan ie duiden, dat deze ouisrere, do.h daarom niet minder zeker welkende pogingen en woelingen, tot dus verre, aan de aandacht en de nasporingen der bestaande Regeringen zijn omsnapt. Het opperhoofd van den Kanadaschen opstand, Papineau, bevindt zich thans te Havre eD is voornemens zich te Parus te vestigen, B E L G I E. In de zitting van laatstleden Woendag van de Kamer der Vtfrregenwoordi geri zijn de beraadslagingen voortgezet; Üumortier heeft eene redevoering gehouden van niet minder danigurén in dezelve betoogde hij onder anderen, dat het onstaatkundig is om woorden, door den Koninglijken mond opentlijk uitgesproken, te logenstraffengelijk hei onverschoonbaar zouue zijn, zich in eene zoo zwaarwigtige vraag alleen door beschouwingen over de nijver heid ie laten leiden dat, zoo men thans zich twee provinciën goedwillig liet ontrukken, morgen de wegdrijving van den Generaal Skrzyneckj, en over morgen de afschaffing der constitutie, xlles in hei belang der Europesche sustzal geëischt worden, darde zaak der onafhankelijkheid van Belgie in Frankrijk oagemeen veel weerklank vindt en velen met wa-mte en ijver die onafhankelijkheid voorstaan, dat een der verderfeliike'uitwerkselen van het tractaat zou ziin, om Belgie geheel van Duitschland ie sche den en allé betrekkingen met dat land af te sniidendat het onvergeeflijk is. dat die zelfde heer Nothomb, die, in 1831, tn een; aan'de Luxemburgers gerigte proclama'ie, stellig beloofd had hen niet te zullen verlaten, thans Mipisiër geworden zijnde, de aanneming van het tractaat durfde voorstellen, enz. Ik kan dus niet, zeide de spreker ten slotte, tniine goedkeuring aan dit tractaat hechten, wart ik wil niet dat men buitenslands, van mij sprekende, zal kunnen zeggen: Hij is een Belg, hij heeft zijne nijverheid, zijne vrijneid willen behouden; hij geniete zóne vrijheid, tnaar hij heeft zijne broeders verkocht en daardoor de eer verloren. v Het lid Gendebien deed daarop een voorstel, om de beraadslagingen te rekken, dat al de stukken betrekkelijk het financiële vraagstuk aan de KaT mer zouden worden voorgelegd; hetgeen echter met 50 tegen 39 stemmen verworpen is. De zitting van den i4den dezer is op eene bedroevende wijs gestoord geworden; nadat eenige leden der Kamer het woord hadden gevoerd, be klom ook de heer Bekaertvan Kortrijk, het spreekgestoelte, die, hoewel zich te voren tegen de 24 artikelen verklaard hebbende, nu tot de aanue ming van dezelde aandrong, uit het punt van noodzakelijkheid beschouwd; uaauweliiks echter tot zijne zitplaats teruggekeerd, werd hij door eene he vige beroerte overvallen, die dadelijk een einde aan zijn leven maakte. De opschudding en ontroering hierdoor veroorzaakt had ten gevolge, dat de zitting dadelijk gesloten werd. Men schrijft de beroerte, die den heer Be -kaart getroffen heeft, toe tan de tiels-kwellingenwelke bij in den ltataten

Leydse Courant | 1839 | | pagina 2