duitschland. <*a zulks, voor zoo vee! den laatstgemelde betreft, onverniinderd zijne voort. durende verpligting tot de Mobiele Schutterijtot 2de Luitenants, G. ff. Bast, Mr. O.van Akerlaken, D. Carbasius en./. F. Pottgieter, en Dij die te Gouda tot aden Luitenant, A, Smits, thans fonrier. Naar men verneemt, is het verzoek tot gratie, hettvellt~door Michael Griffeljoendie in Julij jl. door het toenmalige Hof van Assises van de pro vincie Holland (Nootder-Kwartier) en Utrecht, wegens gepleegden moord met voorbedachten rade, tot de doodstraf was verwezen, aan Zijne Maj. was aangeboden, gewezen van de hand. Den 24sten dezer heeft de heer H. de Gijzelaarin het Lange Voor. hout te 's Hage, eene iuisterrijke partij gegeven, waarbij HH. Kli. HH. de Prinses van OranjePrins Fred er ik der Nederlanden en de 'Prinsen Alexander en Frederik Hendrik, benevens hec Corps Diplomatique en de aanzienlijkste uit de Residentie zijn tegenwoordig geweest. De persoon van Hendrik Steenhof, oud 25 jaren, is door de Tweede Kamer van het Provinciaal Geregtshof tot de doodstraf veroordeeld, wegens door hem aangewende poging tot moord in de gevangenis te Woerden op Dionysius Groeneveldbewaarder van de gevangenis aldaar. De Belgische Minister van Financien heeft aan de Kamer van Verte, genwoordlgers aangevraagd, om de belastingen over de zes eerste maanden van dit jaar, dadelijk te mogen invorderen. Die aanvraag des Ministers is in de Belgische Kamer met algemeene stem. men aangenomen. De heer Dumortier heeft, in naam der Commissie, het volgend verslag uitgebragt: De bonding, die ons land door de adressen der beide Kamers heeft aange. nomen en die door geheel Europa is toegejuicht, moest noodzakelijk onze Regering nopen, om het leger op eenen eerbiedwekkenden voet te brengen, ten einde eiken aanval, elke aanranding van buiten te keer te gaan. Thans, nu de vijand zijne strijdkrachten heeft vermeerderd, heeft de Regering zich beijverd, om door het onder de wapenen roepen der manschappen, die zich met tijdelijk verlof in hunne haardsteden bevonden, onze grenzen tegen eenen Hollandschen inval te beveiligen. Die oproeping van een groot gedeelte onzer miliciens onder de wapenen vereischt evenredige hulpbronnen in onze schatkist, en het is met dat oog merk, dat de Regeling u de magtiging vraagt tot het heffen bij vooruitbe. taling van de grondlasten voor het eerste halfjaar van 1839. Uwe Commissie heeft den door de Regering genomen maatregel, zoo wel als alles, wat tot verdediging der nationale eer en der onschendbaarheid van bet grondgebied strekken kan, niet anders dan kunnen toejuichen. Zij stelt u dienvolgens voor, om uwe toestemming aan het 11 aangeboden ontwerp van wet te schenken, dat ten gevolge zal hebben van de schatkist in staat te stellen tot het voorzien in de behoeften, die door de bedenkelijke om. standighedenwaarin het land geplaatst is, worden voorgeschreven. Mijne heeren, Belgie bevindt ztch thans in een dier plegtige oogenblik- ken, die over bet lot der natiën beslissen. Onze geheiligdste regten hebben nog geene geregtigheid wedervaren; maar de vaderlandsliefde van ons leger strekt ons tot waarborg, dat het zal weten te beantwoorden aan hetgeen het Vaderland regt heeft daarvan te verwachten. Na in ons adres een pand des vredes aan Europa te hebben aangeboden, hebben wij verklaard van voor geene opoffering tot verdediging onzer regtvaardige zaak te zullen te rugdeinzen. Bewijzen wij heden, door eene eerste stemming, dat de natie nimmer van den weg zal afwijken, dien de nationale eer en de waardigheid des lands haar aanwijzen. Bij een besluit van het Belgisch bestuur moet de eerste ban der bur. gerwacht georganiseerd worden. Het Belgische leger heeft thans de volgende zamenstelling en sterkte: Infanterie: 12 regimenten van linie, ieder sterk 4 bataljons, 8 regimenten jagers, ieder van 3 bataljons, een regiment, zamengesteld uit grenadiers en voltigeors, een regiment soldaten van de Schelde, en 9 reserve-regimenten, ieder van 3 bataljons, totaal 88 bataljons, welker gezamenlijke sterkte 78,000 man bedraagt. Cavallerie: 2 regimenten jagers, 2 regimenten lansiers, ieder van 7 veld-escadrons2 regimenten kurassiers, ieder van 6 escadrons, een regiment guides van 4 escadrons, en 3 escadrons gemobiliseerde gens d'ar mens, totaal 47 escadrons, welker gezamenlijke sterkte 6,150 man bedraagt. Artillerie: 4 batterijen rijdende artillerie, 19 batterijen veld-artillerie, en 8 bataljons artillerie te voet, sterkte 4,500 man. Genie: 1 bataljon sapeurs en mineurs, 2 compagnien werklieden, en 2 compagnien pontonniers, sterkte icoo man. Ambulances: 12 compagnien d'ambulance, sterkte 1200 man. Geheel totaal 90,850 man. Ook te Brussel had men berigt ontvangen, dat de Fransche Gezant te Londen de 24 artikelen geteekend had. De gefailleerde Belgische Bank heeft een bepaald uitstel van betaling voor 6 maanden verkregen; eerst was haar dit voor 3 maanden toegestaan. AMERIKA. In de dagbladen van Buenos-Ayres van n November, wordt omtrent de blokkade door de Franschen geene bijzonderheden medegedeeld. De laatste President van Montevideo, door den insurgent Riveira, met behulp der Franschen, afgezet, heeft eene uitvoerige proclamatie uitgegeven, waarin hij, voor het oog van alle volken, protesteert, tegen de onbillijke en tiran- meke tusschenkomst van Frankrijk of der Fransche agenten, in de binnen- landsche belangen der republiek waaraan men alleen het omverwerpen der constitutie van Montevideo en zijne eigen gewelddadige verdrijving heeft toe te schrijven. De aankomst van den Franschen diplomatischen agent Martigny te Mon tevideo, op den 5 November, was te Buenos-Ayres bekend, doch hij had toen nog geene stappen gedaan, om onderhandelingen met het Gouverne. ment aan te knoopen; en men geloofde te Montevideo niet, dat hij magc had om tusschen beiden te treden, maar gekomen was in de verwachting, dat hij alles reeds geschikt zou vinden. RUSLAND. Petersburg den 13 Januarij. Ui: deze plaats meldt men, dat Z. M. de Keizer, op het eerbiedig voorstel van het kapittel der militaire St. George orde zich, nu hij 25 jaren in de militaire loopbaan verkeerd heeft, met het ridderteeken van die orde, 4de klasse, had versierd. Ook wordt uit Petersburg gemeld, dat H K. K. H. Mevrouw de Prin. ses van Oranje aan den heer P. Korsakoff, die in de Russische taal een Over- zigt der Hollandsche letterkunde geschreven en hetzelve aan H. K. K. H. op. gedragen heeft, een met brillanten omzetten ring toegezonden heeft. Dit geschenk werd begeleid door eenen brief, waarin H. K. K H onder anderen zegt: Gij hebt met het beste gevolg de letterkunde bestudeerd van een lsnd, hetwelk gij te regt het geliefkoosde land van Peter den Groote noemt. Uw werk kan strekken om de kennis der Hollandsche letterkunde te versprei den. De namen van vele Hollandsche letterkundigen zijn waardig gekend te worden door hen, die, onder u, de werken bewonderen, welke schoonheden van allerlei aard vereenigen." j)e onderstaande bijzonderheden, omtrent de heilige begraafplaatsen in de Grieksche kerk der Katakornben, buiten de Russische stad Kinw, zijn uit een Duitsch blad ontleendwaarin de reiziger sprekend wordt voorgesteld v in ge, onder het klooster gelegen uitgestrekte katakornben, liggende lij* ken der Russische heiligen onbegraven en jaarlijks komen er duizenden en tien duizenden pelgrims uit de woestenijen van Siberien en van de grenzen van Tartarijen over, om eene bedevaart naar dezelve te doen. In een der aan de kerk behoorende vertrekken kochten wij de benoodigde gewijde waskaarsen en van naar stegen wij met eene lange processie van pelgrimmen, allen bloothoofds en ieder met eene waskaars in de hand, langs eenen bouten trap naar beneden tot aan den ingang der Katakornben. Deo •geheelen trap langs lag ter wederzijde eene lange reeks van biddende vroo men-op de knieën ter neder, even gelijk ik zulks dikwerf in Griekeniand en in Italie bad gezien. Het uitgeholde gewelr der Katakornbenhetwelk zwart was van den walm der kaarsen, binnen tredende, zagen wij de lijken der heiligen in groote mantels van met goud of zilver geborduurde lijnwaden of zijden mantels gehuld, in daartoe in de muren uitgehouwen nrssen otan opene kisten geplaatst. Deze heiligen zijn personendie zich door hunne uit. muntend vroome levenswijze hebben onderscheiden; hunne lijken zijn on- begraven gebleven, opdat de pelgrimmen dezelve zullen kunnen naderen om door het vereeren van dezelve de bemiddeling der zalige afgestorvenen te verkrijgen. De handen der lijken zijn ontbloot om de kussen der pelgrim, men te kunnen ontvangen, op de borst staat de naam des heiligen geschre ven en bij sommigen staan ook hunne meest uitmuntende daden van vroom, herd aangeteekend.. Weldra zagen wij evenwel nog vreemder zaken; naast den reeks van heiligen, die op den hun door het Opperwezen bestemden tijd zijn overleden, bevindt zich in den eenen gang een reeks van kleine vensters; behoorende aan nissen, waarin dweepers zich met eigen hand hebben inge metseld, slechts een klein venstertje openlatende,, tot het ontvangen der tot het rekken van hun leven benoodigde spijs. Met deze zelfopoffering wanen deze dweepers zich aangenaam bij den God, hunnen schepper, te maken. Deze nissen zijn van nu al aan hunne woning en hun aanstaande graf; die óók hun den rang van heiligen moeten verwerven. Lang wandbtóen wij in aeze zonderlinge begraafplaatsen rond eh ieder oogenulik zagen wij nieu we zwermen van pelgrimmen uit de verst, afgelegen deelèh van het omne. telijke Russische Rijk verschijnen. Welligc bevonden er zich, tijdens ons verbijjf aldaar, meer dan drie duizend in de sombere gewelven.bijeen. SPANJE. In Spanje schijnt in de laatste weken geen verandering in den stand van zaken gekomen te zijn. Men acht zich te Madrid geneel gevrijwaard voor eenen inval van den kant der Carlisten, en vrij verzekerd, dac men thans eene buitenlandsche leening zou kunnen sluiten. Ook in Navarre, Arragon en Catalonie blijven de zaken zooals zij zijn; men bedrijft van beide zijden afschuwlijke wreedheden, terwijl de eene partij de andere de oorzaak er van noemt. Den I5den Januarij heeft de Madridsche Minister van Oorlog eene cir culaire aan de ambtenaren gezonden in alle provinciën, met bevel, om zich dadelijk met de ligting van 40,000 man bezig te houden. De Commissie van de Cortes, belast om het contract betrekkelijk de kwikzilvermijnen te onderzoeken, heeft eenparig besloten hetzelve voornie* tig te verklaren en er alle verantwoordelijkheid van te laten rusten op den Marquis van Montevirgendie dat contract geteekend had. Uit Melilla, op de kust van Afrika,wordt gemeld, dat die stad in op stand was gekomen en in de magc der Carlisten gevallen. Dit verlies had ce Madrid grooten indruk gemaakt. Men is in het leger van Don Carlos ijverig bezig, om nienwe kleeding. stukken voor de troepen in gereedheid ce brengen. Er worden ook verschei, den escadrons ruiterij, wier getal men toe 20 wil brengen, georganiseerd. ITALIË. Omtrent hec verblijf van den Grootvorst Troonopvolger van Rusland worde uit Rome gemeld, dac hij aldaar veel genoegens waar i am en door den Paus mee veel voorkomendheid behandeld werd deze had hem een groöt aifncal afdrukken der schoonste koperen platen uit de Pauselijke drukkerij, benevens van al de zilveren medaillesonder den Paus geslagenten geschenken gegeven.' Uit Napels meldt men van 5 Januarij1, dat de Vesuvius met het begin van die jaar eene zoo zware uitbarsting nad gehad als mén sedert 1797 mee had gezien. Reeds sedert twee maanden was de Vesuvius voortdurend in meerdere of mindere beweging; in den vroegen morgen van dén isten dezer omgaven den krater dichte wolken van rooken lieten zich uit het inwen dige zware donderslagen hooren. Des morgens ten. 7 ure viel in Napels een asch-reggn, die aldaar echter door verandering van den wind spoedig ophiéld. Den geheelen dag steeg eene verbazende rookkolom uit den krater omhoog. Eerst des avonds van den aden scheen de geheele berg geopend eft verhief zich eene ontzettende vlammen-roassa tot eene ongeloofelijke hoogte, terwijl van tijd tot tijd de krater vulkanische stoffen en brokken van nog niet geziene grootce uitwierp, die tot aan de woning van den heremiet, aan den vóecder groote kapelnedervielen. In den nacht van den 3den vertoonde zich eene beek van gloeijende lava in de rigting van Resinamaar in den daarop vol genden nacht daalde een vreessejijk breede stroom van gloeijefide lava .langs de Noordziide in de rigring van Somma af, terwijl te gelijk aan de Westzijde dergelijke stroomen in vier armen zich naar het dorp Ottajano wendden. Bij dag gaven de ontzettende rookkolommen, door gedurige bliksemstralen door kruist, en bij nacht de opstiigende viammen en de gloed der lavawaardoor nog sterker licht dan dat der schoonste voile maan verspreid werd, een onbe schrijflijk natuur-tooneel. Daarbij liet zich een aanhoudend dof, maar zich verie verbreidend gebrul uit de ingewanden des bergs hooren^ Op sommige punten was de asch-regen zoo sterk, dat dezelve 7 palmen hoog Isfg en de gemeenschap stremde. Uit de beide dorpen van Torre heeft allesr moeten vlugten. Van inboorlingen hoort men niet dat iemand verongelukt is van de duizende nieuwsgierigen en vreemdelingen, die toegesneld waren, schijnt ook alleen maar een Engelschman door de gloeijende lava omgekomenen een Franschman door eenen steen gedood te zijn. Des avonds van den jue» hield de asch-regen op, stioomde de lava niet meer, en zweeg de donder, orschoon zich nog altoos kolossale door bliksemstralen doorkliefd wordende rookkolommen verhieven. Er liep te Berlijn den 17 Januarij een gerucht, dat de Prins^Biïscbop van Breslau, die tot hiertoe ae Regering, in de twist met Rome niet afgevallen was, zijn ontslag als Bisschop had genomen, om zich v*n alle onaangenaams heden te vrijwaren. In Zuid-Duttschland schijnt de tegenstand tegen hét opnemen van Ne«i derland in het Dtutsche tolverbond uit die oorzaak grootelijic.4 te worden te weeg gebragt, omdat de daardoor onlangs aldaar opgerigte beetwortei-spiker- fabriiken zouden benadeeld worden. Te Buxtehude nabil Hamburg, leeft een zeker Jthan Heinrich Puhlman, die thans meer dan too jaren is, en reeds ten tijde van Fre'derik den Groote zijne voornaamste veldtogten met hem ged.eeld heeft. Te Dresden hebben gedurende het jaar'i838 bedragen de geborenen 2264, de gestorvenen 2154, en zijn gehu.vd 623 paren. Onoër de geborenen waren 1459 echte en 505 buiten huwelijk verwekte kinjeren, van wélke laatsten 174 in het verlossings-instittittt ter wereld kwamen. Te Luxemburg liep het gerucht, dar Z. K. H. Prins Fr.edeiik der Neder landen den overleden Graaf van Hessen-Homburg in het Gouyernementschap vin die Bondsvesting zou opvolgen. GROOT-BRIT ANNI E. Londen den 24 Januarij. Het Algemeen Handelsblad bevat de volgende tijding van den 23sten, hetzelve Uit Londen toegezonden: De Graaf Sebastiani heeft, na gisteren middag een renbode uit Parijs ont. vangen te hebben, dienzelfden avond het besluit der Conferentie geteekend. Het gedrag van Frankrijk is tot nu toe gelijk men dit moest verwachteh van Lodcwyk Philips welbegrepen belang, en van zijn onwrikbaar besluit om niet, zonder hoogstgevvigtige redenen, met Europa te breken. Belgie zal tot de uitvoering van bet eenmatl geteekeudrtractaït des' roods

Leydse Courant | 1839 | | pagina 2