Vêl't.kulerd is. Ook is over het algemeen hac hoornvee in goeden staat r,en genoegzaam voorhanden, Hec vette vee is tegen goecfe prijzen verdocht. Vele schapen zijn in Delfland en in het Westland ongans gewórden door 'het natte najaarsweder. In Rijnland zijn dezelven gezond gebleven. /De wol is voor goede prijzen verkocht, De varkens zijn wel uitgevallen en voor goede prijzen verkocht. Men melde uit de BeijerlandenLande van Strijen en het .eiland-Dordrecht; dat het koolzaad, waarvan veel is gezaaid, goed te veld staat. Nog meldt men uit 's Gravenhage van den 19 January Heden is de 44ste verjaardag van H. K. "K. H. de Prinses van Oranje.met de gebruikelijke plegtighedenin deze Residentie gevierd. Dezen morgen is er dejeuner bij Z. K. H. den Prins van Oranje gehoudendes middags heeft er groot diner bij Zijne Maj. plaats gehad. In de zitting van de Tweede Kamer van hec Provinciaal Geregcshof van Holland van heden, heeft hec deszelfs acrësc gewezen in de zaak van J. M, Lelyveitboekverkooper te Rotterdam, en dezen schuldig verklaard: 1 iJ. aan valschheid in authentieke en openbare geschriften en in geschrifte van koophandel20. aan hec vervalschen van echte stukken; en 30. aan hec bewust gebruik maken van valsche en vervalschte stukken. Lelyveit 'is veroordeeld toe te pronkscelling en brandmerk, een confinement voor den tijd van acht jaren, en tot voldoening eener geldboete van 50. In het breedvoerig gemotiveerd arrest heeft hec Hof de nagemaakte ooligatien van het Syndicaat alleen als openbare auchentieke acten bescnouwd, terwijl de overige nagemaakte of vervalsche obligatien en certificaten, als geschriften van koophandel zijh aangemerkt. - Het Journal desDébats bevatte dezer dagen eene correspondentie uit Amsterdam, waarin gemeld werd, dat er bij ons Kabinet langdurige verga deringen gehouden werden, en in eene derzelve bepaald was, om alle de troepen naar de grenzen te zenden, doch alleen met oogmerk, om een 00 servacie^corps aldaar te hebben, in geval de Beigen eenen inval inogcen ooen. Het Journal de la Haye wijzigt die berigt aldus: Dit artikel is ons voorgekomen eene rectificatie te behoeven; ieder weet alhier-, dat het Kabinet niet dagelijks vergadert; ook heeft er geen Kabinets raad op den 8 January plaacs gehad, noch de overige dagen, en dienvolgens is daarin geen besluit genomen, om onze beschikbare troepen naar Noord- Braband te doen oprukken. Hec publiek van Amsterdam en van eiders is in staat om zich te overtuigen, dat een dusdanig besluit niet is genomen, aan gezien hec tegenwoordig verblijf van troepen in Amsterdam en in andere plaatsen aan deze zijde van onze rivieren. Er waren geene bataljons jagers in garnizoen ie *s Gravenhage, van waar slechts 2 bataljons grenadiers zijn vertrokken. Wat de Londensche Conferencie betreft,, heefc zij steeds te zeer de onafhankelijkheid van ons Gouvememenc geëerbiedigdom aan het zelve te bevelen, zich van alle oorlogstoerustingen te onthouden, en indien een zoodanig bevel denkbaar ware, zoude hec niet van toepassing kunnen zijn op eenige militaire maatregelen, uit voorzorg genomen, enkel bestemd ter verdediging des lands, en die, wel verre van moeijeüjk te verklaren zijn de, door ieder een verwacht werden, ten gevolge van de bewegingen, die 'in Belgie plaats hebben. Uit het Nieuwe Diep wordt gemeld, dat er in den avond van den 16 January, omstreeks uur, brand is ontstaan aan boord van Zijner Majs. fregat Dianagecommandeerd door den Colonei-Kapicein ter zee J. C. Koop- Man, staande in reparatie in het drooge dok aldaar; de brand nam zoodanig toe, dat hetzelve ten 12 ure in volle vlam stond. Verder wordt van den 17 Januarij nog gemeld, dat aan geene blussching te denken was, maar men zien daarop alleen beijverde, dat de andere sche. pen geen letsel kregen; het fregat Diana is dus cot op hec water afgebrand. Voor het overige was het een oud schip, dat in 1814 reeds van de Engel, schen was overgenomen. Te Almelo is den 13, 14 en 15 Januarij de huisvrouw van G.J.Slag huisy van eenen zoon en twee dochters bevallen. De moeder met de kin-> Geren bevinden zich vrij welvarend, Uit Zierikz'ee meldt men van den 14 Januarij: Gisteren morgen, omstreeks negen ure, is midden op den Banjerd, döor eene dikke lucht, omhoog gezeild hec Nederlandsche kofschip Juffer Heinske Kapitein S. KramervanLonden naar Rotterdam bescemd met ballast. De be manning, bestaande uit den Kapitein, stuurman en drie matrozen, hebben heden morgen het schip moeten verlaten, en zijn met levensgevaar, in de boot. naar het strand gedreven, met achterlating van meest al hunne goede ren. Hetzelve is, kort nadat het verlacen was, geheel verbrijzeld geworden. De equipagie is reeds hier aangekomen. Te Vlissingen zijn in hec jaar 1838, 1686 schepen op de reede, zoo wel uit zee als binnen door aangekomen en hebben 1278 vaartuigen die reeiie verlaten. RUSLAND. Men schrijft uit Odessa, dat de Russen den oorlog tegen de Tscherkeesen op nieuw met hevigheid begonnen, doch ook wederom tegenspoed geleden hadden. Een paar stammen namenlijk hadden eenen aanval gedaan op eenige nieuwe, Russische, militaire koloniën, daarvan 18 dorpen geplunderd en verbrand, de mannen en oude vrouwen vermoord, eu de jonge vrouwen en het vee met zich medegevoerd. Ook schrijft men uit Odessa van 24 December, dat naar die stad nog altijd veel granen uit het binnenland werden aangevoerd, zoodat, hoewel veel werd afgezet, de voorraad echter uiec verminderde. De prijzen stegen échter als ook de scheepsvrachten. De Keizerlijke Russische akademie van wetenschappen heeft een be. Inngrijk verlies geleden door het overlijden van den Hoogleeraar en Staatsraad Karl Hermann, die den ouderdom van 72 jaren heeft bereikt. SPANJE. De Caceta de Madrid van den 7 Januarij meldt, dar de Koningin een besluit uitgevaardigd heeft, waarbij eene Commissie benoemd wotdt, oro zich naar de eilanden Portorico en Cuba te begeven, ten einde den staat dier beztitin gen te onderzoeken en alsdan een ontwerp van staatkunde over het beheer dier koloniën voor te dragenten gevolge van hgt additionnele artikel van de constitutie van 1837. De staat van beleg van Cadix en Cordova is opgeheven. De Christinos-Generaa! Esparterodie langen tiid in onbegriipeliike rust te Logrono met zijn leger gecantonneerd was geweesthad eindelijk die plaats verlaten en eene beweging door la Reyo, in de rigting van Viliar. nego gemaakt. Van de Spaansche grenzen wordt gemeld, dat twee leden van het En. gelsche Parlement, de heeren Zutor en Brotwichbij Don Carlos aangekomen en goed door hem waren ontvangen. Na eenige dagen bij hem te hebben ver toefd hebben zij tot hun geleide door Don Carlos den Colonel Alvarez de Toledo ontvangen, die hen in Navarre vergezellen moet. ITALIË. Rome den 2 Jannarij. Te Vicenza heefc men den schouwburg van Berga ontdekt, een* der schoonstenwelke de Romeinen bezaten. Hij werd onder de regering van Augustus gebouwd. De architecc Miglioranza is met de op graving van dit merkwaardig overblijfsel belasthij heefc er reeds eene tee- kening van bekend gemaakt, waarbij de omvang van het geheele gebouw op 42,408 meters opgegeven worde. Van de Italiaansehe grenzen sehriffa mev In den Romeinschen Scaat is alles rustig. De beide regimenten Zwitsers, 1 die voor den tijd van twintig jaren bij den Paus in dienst zijn getreden, en welker sterke 4,600 werkelijk dienst doende manschappen bc-ioopt, zijn ge noegzaam, om élke poging tot nieuwe stoornis der rusc voor te komen» Buitenciien moec men tot groóte veranderingen in de iyrigung van hec in wendig beheer der Pauselijke Staten besloten hebben, zoodac vele voor. wendsels tot het aanheffen van klagten zullen wegvallen. De Oostenrijk, sche troepen, die hec Romeinsche gebied onlangs verlaten hebben, zijn niet ,v,erre van de grenzen daarvan in kwartier geiegd; hetgeen mede: veel bij moet dragenom kwaadwilligen van nieuwe oproerige bevyegingen af te houden. Dit Turyn wordt van den isten Jannarij het Volgende gemeld: Een onlangs uitgevaardigd Koninglijk besluit bevat de volgende, zoo op merkelijke als algemeen genoegen gevende, zinsnede: Eene der gewigcigste zorgen van ons Gouvernement bestaat in hec gestadig streven naar verligting der belastingen welke onze onderdanen tot dus verre hebben betaald; en daar wij beide én landbouw en handel zoo veel mogé'lijk wenschen aan ce moedigen, zoo willen wy ons den gunscigen staat van *s lafids financien ten nutte maken, om de directe belastingen en de additionnele ciïtt- times voor de dienst van 1839 met 10 ten 100 ce verminderen. ZWITSERLAND. In het Regerings-districc Jura heefc de Regering hec opstellen van een ontwerp toe wederinvoering der Fransche wetgeving aldaar, aan de heeren Khetnwald en Siebenpfeifertwee politieke vlugielingen opgedragen. In het kanton Scnwyz zijn de geregt,elijke onderzoekingen naar de han delwijze van ae aldaar in hec voorleden jaar veel opschudding gemaakc heb. bende partijen, der Hoornmannen of ■Arisuokracen ên der Klaauwmannen of Republiekijnen ten einde gebragc. Niemand is veroordeeld ;gewoorden. Erven- wel zijn de gevangenen van de laatstgenoemde parcii nog m,et in vrijheid ge steld, omdat ce eerstgenoemde hen bescnuldigen van- eene zarnenzwering ten doel hebbende, om al hunne aanhangers op eene verraderlijke wjjs o.ai bet leven ce brengen. Deze beschuldiging moet nu op mieuw onder zocht worden. D U I T S C H L A N D. Uit Berlijn wordt van den i3den Januarij geschreven,, dat de vergadering der Opper-Piesidencen nog niet atgeloopen was en dus dpor dezelve nog geene bepaalde besluiten genomen waren. Toen men {dus .schrijft m^n van daar), bij den aanvang der geschillen te Keulen begon te ontwarendat-.on,zje wetten ien opzigte der bepalingen van de geestelijke en wereldlijke mage zeer onvoldoende waren, werd er eene Commissie, uie vier Raden van ver. scnillende Minisrerien, als van hec Ministerie van Justitie, van -Kerkeiijkeve» Binnenlandsche Zaken, zameo geroepen, welke een nieuw ontwerp van wet zou opsiellen. Deze vervaardigden vier verschillende omwerpen de inhoud van drie der zelve was zeer belangrijk; het vierde bevatte echter slechts bijbepaongen. De drie eerstgenoemde hadden betrekking op de regten der geestelijken, voornamelijk aangaande de gemengde huwelijken en de betrekking der gees telijken tot den Staat; omtrent al deze punten behoetc ons fandregc belang rijke veranderingen. Deze ontwerpen nu zijn aan de Opper-Presidenten en den Staatsraad voor gelegd, om daarover te beraadslagen. Vóór ongeveer aeht dagen, was men het omtrent hec eerste ontwerp nog niet geheel ééns, eu men kan dus niet verwachten, dat men binnen 14 dagen of drie weken met de overige gereed zal zijn, vooral daar men aangaande onderscheidene hoofdpunten in gevoelen nog verschilt, onder anderen, over de belangrijke vraag, of men den gees telijke al dan niet als dienaar van den Staat moet beschouwen. Met betrek king tot de gemengde huwelijken, zou er voortaan geene bepaling meer be- staan, wie de inzegening móest volbrengen, maar den verloofden de keuze worden gelaten, om hun huwelijk door.den geestelijke der bruid of dien de,s bruidegoms kerkelijk te doen voltrekken. Men hoopt daardoor de vroeger afgenomen beloften, om de kinderen uit dien echt in eene bepaalde kerkleer te doen opvoeden, het geen men wel verbieden, maar niet beletten kan, te ontwijken. Hierdoor echter zou men het middel om weerspannige geeste lijken ce dwingen geheel uit de handen geven Het-burgerlijk huwelijk is wel sedert lang, als alleen geldende handeling in de Rhijn-provincien opge. heven, maar bestaat nog als gecoördineerde, en is behaive de kerkelijke voltrekking noodzakelijk. Van nu af zou men de burgerlijke huwelijken slechts aan het vervullen van maatregelen van goede orde onderwerpenge lijk zulks in de oude provinciën van Pruissen gebruikelijk is, namelijk door het overleggen van een bewijs der geboorte, van het beroep, een attest, der ouderlijke toestemmingenz. Dit doende hoopt men aan den Roomschen Stoel te bewijzen, dat men de instelling des huwelijks geheel als eene kerkelijke instelling erkent. In de Rhijn-provincien echter zal men deze handelwijze, als strijdig met de aldaar, zoo zeer op prijs gestelde, Fransche wetten beschouwen, en zulks meer schade dan voordeel te weeg brengen. Men heeft den 12 Januarij te Be'lijn, dés morgens om half negen ure onderscheiden vrij hevige schokken van aardbeving geveeld. Men schrijft van den Mem van 14 Januarij: De Belgen zijn, gelijk men weet, inderdaad ongelukkig met hunne opent- lijk gevoerde manoeuvres. Welk eenen beiagchelijken indruk heefc nier, onder zoovele andere dingen, de ter Belgische Kamer van Vertegenwoordi gers smadelijkerwijze gecane voorslag in Duitsqhland te weeg gebragc., om namelijk de aanzienlijke som van 13,000 fr. goed te stemmen tot het omkoo- pen van Duicsche publicisten voor de veidediging der Belgische belangen! Maar ook in de manoeuvres, welke zij in h.ec geheim als het ware sub rosa, willen voeren, zijn zij niet minder ongelukkig. De onbescheidene publiciteit komt echter dadelijk tusschen beide, en alzoo bevestigt zich de oude spreuk: wat fijns men immer spon tkomt al aan Vlicht der zon. Een staatsman die nog voor weinige jaren aan zeker Hof de eerste plaats be kleedde en zich in den strijd tegen het vertegenwoordigende stelsel ridderlijk gedroeg, doch door zijnen meester, om andere redenen, uit de dienst is ont slagen heefr sedert eenigen tijd de taak op zich genomen om d.e gemoedé,. ren in Dmtschland in dien geest te bewerken dat men itï eene vereenigirg van het geheele Groothermgdom Luxemburg met Belgie, en het opnemen van dat revolutionnaire gewest in hec verbond der Dnirsche Skaten geen onheil, maar veeleer een geluk zoude zien. De hier bedoelde'staatsman heefc niet» minder op het oog, dan om, in hec mogèiiike geval van bet doorgaan dezes ontwerps, het voor hem, raar men verzekert, geopend voöruitzfgc te berei ken, de eer te hebben om Leopold bij de Bondsvergadering te Frankfort als Groothertog van Luxemburg te vertegenwoordigen. Deze berekening is ech ter valscb. De genoemde pogingen ontmoeten overal afkeuring en moeije- lijkheden, en daarenboven algemeene verontwaardiging; men weet de verT nielende Belgische grondbeginselen voldoende te schatten, om misleid ce kunnen worden daarover, dat Belgie een met de Dyitsche belangen strijdig verbond beoogt; en dat deszelfs onafhankelijkheid bestaat in afhankelijkheid van Frankrijk. Te Koblencz zijn gedurende hec afgeloopene jaar 2955 zeilschepen, waaronder de stoombooten niét begrepen zijnde Rhijnbrug aldaar gepas seerd. De in het jaar 1832 daarggstelde regtstreeksche vaart tusschen die stad, Amsterdam en Rotterdam heefc elk jaar vorderingen gemaakt. Van laatstgenoemde steden is de helft schepen meer binnengeloopen dan in 1831. Te Emden heeft de storm van den 8 Januarij veel schade aingerigt, vooral hebben de djjken veel geleden.

Leydse Courant | 1839 | | pagina 2