De Hertog van Nemcursdie zijne zuster te Pisa was gaan bezoeken •was den 8 Januarij reeds weder, na haar overlijden bijgewoond te hebben, re Tonlon teruggekeerd. De Kamer van Afgevaardigden heeft zich gezamenlijk den pden naar het paleis begeven, om aan den Koning hare ronwltlagt over het overlijden van zijne dochter te betuigen, Nadat in de Kamer de voorloopige beraadslagingen over het adres afge. loopen waren, zijn den jden de bijzondere over ieder artikel van het adres geopend geworden. Terstond beeft de heer d'/imilhaceen ministerieel lid in plaats van de twee eerste zinsneden, die aldus luiden: De Kamer der Afgevaardigden wenscht met U zich ze'.ve over den voor spoed des Lands geluk. Die voorspoed zal zich meer en meer ontwikkelen te midden van den vrede, dien wij gehandhaafd hebben, en welks duurzaam held ons alleen door eene wijze en vaste staatkunde kan verzekerd worden. Onder een op onze waardigheid naijverig Bestuur, hetwelk onze allian- tien getrouwelijk bewaart, zal Frankrijk altijd in de wereld en in de achting der volken den rang behouden, die daaraan toekomt, en waarvan het niet kan afdalen, het volgend amendement voorgesteld: De Kamer wenscht met U zichzelve over den voorspoed des Lands ge luk; die voorspoed kon niet anders dan toenemen, te midden van de rust, die Frankrijk te danken Jieeft aan het bestuur van Uwe Majesteit en aan „de regelmatige medewerking der Magten van den Staat. Onder dit op onze waardigheid naijverig Bestuur, hetwelk onze ailantien „getrouwelijk bewaart, bekleedt Frankrijk steeds in de wereld en in de ach. „ting der volkeren den rang, die daaraan toekomt en waarvan het niet kan „afdalen," Van het ai of niet aannemen van dit amendement hangt het al of niet aan- blijven van hef Ministerie, volgens deszeits verklaring, af. Onderscheiden leden hadden zien, om liet woord te voeren, laten inschrijven. Na het voorstellen van dit amendement heeft de heer Lamartine het spreek, gestoelte beklommen en zich tegen het adres en voor hec amendement ver. klaard. In de zitting van den loden bleven de beraadslagingen voortduren. Nadat nog eenige leden het Wóórd gevoerd hadden, is bovengemeld amen. dement met de kleine meerderheid van 7 stemmen, 216 namenlijk tegen 209, aangenomen. MENGELINGEN. OPENBARE RIJTUIGEN in PARYS. {Vervolg en slot van N°. 3.) De gang van het cabriolet-paard is geheel eigenaardig: men kan Öenzelven 'noch draf, nog galop of stap noemen; en toch heefc dezelve van al deze bewegingen iets in zich. Naanwelijks zit men aan de zijde des koetsiers, of de snapper zoekt u ad el ijk een onderhoud aan te knoopen; hij heeft oogenblikkeiijk aan het gelaat van 2tjnen buurman gezien, of bij een vreem deling, of hij uit Parijs, dan wel uit de provincie is. Merkt hij, dat hij eenen buitenlander voert, dan haast hij zich, dezen op alle merkwaardig heden, welke hij in Oe hoofdstad zien moet, opmerkzaam te maken, en 'biedt zicb tot geleider aan. Is het een Engelschman, Duitscher of'Rus, dan mengt hij dadelijk eenige Engelsche, Duitsche of Russische woorden in het gesprek, welke hij gedurende de oorlogen van het Keizerrijk geleerd heeft; want de koetsier van eene cabriolet moet geheel Europa gezien heb. benalvorens hij het zoo ver kan brengen in de straten van Parijs rond te rollen. Wanneer hij over het carrousel-plein rijdt, zoo zal hij, op den tri. omtboog wijzende, zeker zeggen, dar hij de echte bronzen paarden, op de groote plaats van Venetie, gezien heeft; en gaat hij langs de kolom van de place-Vendómezoo verhaalt hij, dat hij in den slag bij Austerluz twee of drie kanonnen veroverd heeft. Deze herinnering aan veldcogten voert hem natuurlijk tot Napoleonnu begint hij van den Keizer te spreken; hij kan niet ophouden den grooten man te roemen, en staakt zijne loftuitingen slechts alleen om den voorbij rijdenden omnibus een weinig te plagen, want omnibus- en cabriolet-voerlieden zijn gezworen vijanden; ook kan hij de stads-sergeanten niet dulden, want daarmede heeft hij dikwijls een appeltje te schillen. Dien ten gevolge is hij gewoonlijk, in stilte, republi. keinsch gezind; ten minste houdt bij van de volksbewegingen, want gedu rende een oproer, kan hij zich immers ongestraft op neide vijanden te ge. lijk wreken; hij werpt de omnibus om, maakt daarmede barrikadeD, en speelt de sergeamen alle mogelijke booze streken. Wanneer de koetsier ziet, dat zijn passagier niet gaarne van staatkunde spreekt, zoo weet hij behendig het gesprek op letterkunde te leiden, maar zwijgen kan bij geenen oogenblik. Hij gaat van tijd tot tijd bij Franconi en leest ook wanneer bij daartoe tijd en lust heeft. Dientengevolge kent hij alle werken van Pigault Lebrun, even als die van Paul de Cock, waarmede hij zeer ingenomen is, doch welke lectuur hem nog zoo niet vermaakt als het vertrouwlijk en vriendschappelijk verkeer bij zijnen wijnkooper. Is hij geheel zonder bezigheid, dan maakt hij ook gaarne zijn hof bij de bloemen- of vruchten-verkoopster van den hoek, want hoewel hij gewoonlijk niet ge. heel jong meer is, herinnert hij zich toch nog met genoegen zijnen voor. maligen stand van huzaar of jager, en, tusschen twee korte toeren, maakt hij dikwijls de teederste liefdesverklaring. Behalve deze 737 kleine rijtuigen, die op de pleinen en in de sjraten van Parijs te vinden zijn, bestaat er nog een groot aantal openlijke cabriolets, die echter niet in de opene lucht, maar onder daartoe ingerigte afdaken of in de stallen staan, en daarom ook cabriolets sous remise genoemd worden. Dezelve zijn gemakkelijker en zien er beter uit dan de eerste, maar hebben roode in plaats van zwarte nommers. Sedert korten tiid zijn er eene menigte andere rijtuigen van verschillenden aard verschenen, die alle tusschen de ca briolets en fiacres zijn te rangschikken. Deze .rijtuigen zien er meestal goed uit, en rijden sneller dan de oude; doch vele lieden, zoo ais huisvaders, grootmoeders enz., verkiezen den ouden klassieken fiacre, omdat deze wel meer piano, maar ook sant rijdt, en er ook minder ongelukken mede gebeu. ren. De verliefden verkiezen echter de lutécienne, eene kleine coupé-koets, met één paard bespannen, welke zeer laag op den grond staac, en eene vrij zachte beweging maakt. Dit koetsje loopt van voren eenigzins smal roe, en daar de bak, op het breedste gedeelte, slechts ruimte heeft, om twee per. ionen, vrij digt op een, te plaatsen, zoo moeten de beenen in het smalste gedeelte mede in aanraking komen, terwijl de spiegel, welke het voorste gedeelte beslaat, de blikken van het verliefden paar. al ziet het voor zich, in aanraking brengt. Daarenboven kent de voerman zijne menschen, en weet hun, wanneer zij tusschen dit en een ander rijtuig aarzelen, behendig al de gemakken er van aan te duiden, zonder de gele zijden gordijntjes te verge, tten, welke de nieuwsgierige blikken, naar willekeur, kunnen tegenhouden. De vracht van dit en van alle zoodanige rijtuigen met één paard, is slechts één franc; de cabriolets met zwarte nommers kosten 75 centimes; die met mode, één franc, en de fiacres, met twee paarden bespannen, worden met I fr. 50 c. betaald. Het gebruik der fiacres in Parijs, is tamelijk oud, want ten tijde van Hendrik IV, reden zij reeds door de straten der hoofdstad; intnsschen hadden zij zelfs gedurende de regering van Ltdewjk XIII nog geenen bepaalden naam. Broeder Fiacre een Augustyner Monnik, stond toen in reuk van heiligheid; men sprak van meerdere wonderwerken, welke hij zoude hebben volbragt. Toen hij stierf verspreidde zich zijnen naam van heilige overal, en hij werd ook als zoodanig verklaard. De ondernemers van openbare rijtuigen in Parijs, besloten, hem tot hunnen patroon te kiezen; zij lieten beeldtenissen van den heiligen Fiacre op hunne wagens schilderen, op dat hjj hunne, soms ge. vaariijke, dagelijksche togten, beschermen mogr. Van dezen tiid af noemde men deze wagens: de rijtuigen van den heiligen Fiacrelater, bij verkorting slechts Fiacres, en ceze naam is hun tot op heden bijgebleven. Het getal der fiacres, welke het regt hebben, op de pleinen van Parijs te staan, beloopt 1200; dezelve zijn aan dezelfde policie-verordeningen als de cabrioletten onderworpen, en staan onder streng opzigt. Hun uiterlijk wordt thans eleganter dan vroeger; de vele nieuwe mededingers, die sedert korten fijri verschenen zijn, hebben eene goede uitwerking op dezelve gehad, en de fiacres hebben ook eindelijk geteerd, dat men eene goede toilette door. gaans behoeft, om niet geheel veronachtzaamd te worden. Maar hoezeer verschilt de koetsier der fiacres van die der cabriolets! Op den tamelijk hoogendoor eene ijzeren leuning omgeven bok, ontwaart men eenen man van ernstig aanzien, met verlakte lederen hoed, langen, ouden, graauwen jas, en zware klompen; dit is de fiacre-voermaneen geheel ander persoon dan de Figaro der cabrioletsMeestal op zijne hooge zitplaats prijkende, wind, regen, koude en hitte trotserende, is hij alleen en afgezonderd midden in hec gewoel dar hem omringt; hij ziet de menschen alleen van zijne hoogte af, en moet philosophisch genoeg zijn, om zich over deze afzondering, waarin hij leven moet, beeD te zetten, is hij dir niet, en dit is meest het geval, dan haat hij de menschenen zijn karakter neemt eene ernstige plooi Wan. neer hij van zijnen zetei afstijgt, is het gewoonlijk om den haverzak om de ooren van zijne paarden te hangen, die dan het hun zoo noodige voedsel ge- bruiken, terwijl hun meester zijn bezoek bij den naburigen wijnkooper aflegt. Doch dit bezoek is kort, en hij keert even benaard van daar terug als hij er gekomen is, om zijne luchtige zitplaats te hernemen, tot dat de Voorzie- nigheiJ hem klanten, of liever zoo als hij zich uitdrukt, eene lading (une chargebezorgt, want in zijne philosophische denkbeelden beschouwt hij de menschen slechts als eenen meer of minder zwaren last; hetzij de lading uit vreemdelingenafgevaardigden, kooplieden of scboone jonge meisjes bestaat, dit is hem onverschillig. En toch, niettegenstaande dit alles, is de fiacre-koersier, dikwijls, op eenen enkelen dag, getuige van vele verschillende drama's! Reeds vóór zonnen-opgang, rijdt hij soms naar het bois de Boulogne; vier mannen sprin. gen uit zijnen wagen, en verdwijnen, met een onheilvoorspellend gelaat, in de groene lanen, waarin alleen de morgenzang der vogelen de diepe stilte afbreekt. Weinige minuten daarna hoort hij een schot vallen, en, met een luk in zijn rijtuig, neemt hij den terugweg naar Parijs aan; een uur later rijdt hij mogelijk reeds vrolijke bruilofisklanten ter kerk. Later, alweder andere tooneelen. Hij voert den ongelukkigen schuldenaar, die in de strik ken van den op hem loerenden deurwaarder is gevallen, in zijne fiacre naar de straat C'ichy, houdt dadr voor de ijzeren traliën d:r gevangenis stil, en vertrouwt den cipier eenen nieuwen bewoner toe. Des avonds eindelijk rijdt hij naar schouwburgenconcerten enz.of voert blijde feestgenooten naar hunne woning terug, en eindigt alzoo meestal den dag vrolijker, dan hij denzel'ven begonnen was. Men zoude gelooven, dat de fiacre-koetsier aan deze zoo verschillende belangwekkende tooneelen, welke achter zijnen rug voorvallen, ten minste eenig aandeel moet nemen. O neen, hij bekommert zich niet het minste daarover, want alle menschelijke hartstogten kunnen hem immers niet bewe gen. Voor eiken rid 30 sous, dit is hem genoeg. Eene zaak echter is er, welke hem schijnt te hinderen, en niet zonder reden. Sedert korten tijd namelijk heeft er zich voor de fiacres eene nieuwe gevaarlijke mededinging opgedaan, welke hun meer schade dan de omnibussen doet; het zijn, die nette rijtuigen, welke Urbainesgenoemd worden, en het publiek, nage. noeg voor denzellden prijs als de fiacres, zeer gemakkelijke equipages aan. bieden, welke met vele particuliere rijtuigen kunnen wedijveren. Niets ontbreekt daaraan, want, voor 6 sous in het uur, verkrijgt men ook eenen groom; alleen voor kleine negers moet men 8 sous betalen. Zoo kan zich thans ieder, dank zij de Urbaines, voor geringe kosten', die genoegens ver schaffen, welke vroeger, alleen ten dienste der rijken stondenen de een- vondigste grisettes, de onbeduidenste commis de boutique, kunnen thans in elegante calessen naar het bois de Boulogne rijden, en daar, voor eenige uren ten minste, de voorname lieden uithangen, want zelfs de rijke liverij ont. breekt den koetsier en groom niet. Zonder in alle bijzonderheden van de openbare rijtuigen te treden, waar. mede mep. meer dan een boekdeel zonde kunnen vullen, moeten wij nog van die rijtuigen spreken, welke aan de cabriolet-voerlieden zoo veel nadeel veroorzaken, de omnibus, en daartoe behooren ook de dames blanchesdie eene vuile grijze kleur hebben, de ecossaisesdie er niet Schotsch meer uit. zien, de tricyclesfavoritesdiligences enz. De omnibussen, welke sedert eenige jaren in Parijs rondrijden, zijn juist die rijtuigen, welke 'den nieuwsgierigen den meesten stof tot belangrijke waarnemingen geven. Voor zijne 3 sous, kan hij, aan de zijde van 14 per- sonen plaats nemen, die 'uit de verschillende oorden van 'Parijs, mogelijk van Frankrijk of Europa komende, zich in hetzelfde rijtuig bevinden, en gedurende 25 of 30 minuten hetzelfde doel toerijden. Overigens moeten wij onze lezers opmerkzaam maken, dat de uitvinding der omnibus, van liet. zelfde tijdstip dagteekent, waarop de St. Simonistische leer te voorschijn trad; maar het geluk heeft de leerlingen van St. Simon niet zoo begunstigd, als de ondernemers der omnibussen. De aanblik, welke,het inwendige van eenen zoodanigen wagen aanbiedt, hangt van de plaats af, waarop dezelve in Parijs staat. Die, welke op de plaats St. André, of voor het gebouw der medische faculteit staan, dienen, tot gemeenschaps middel tusschen het quartier-latin en het quarticr St. De. nis; dezelve zijn daarom altoos met studenten of grisettes gevuld, terwijl de omnibussen welke naar Passy of Belleville rijden, met bejaarde lieden bezet worden, die alleen aan boodschappen denken, welke zij voor zich eh hunne vrienden in de stad hebben te verrigten. Die van de straat Grange Bateliè'e, nemen dikwiils zeer elegante dames op, die zich naar de faubourg St. Germain begeven willen, terwijl de omnibus van de nabijheid des jardin des plantes, alleen dóór bonnes met kinderen of vreemdelingen, die de giraffe gaan zien, gebiuikt worden.! Het vermaarde kerkhof van père Lachaise heeft ook, vóór het groote hek, eene station van omnibuswelke, par cor. respondance, tot aan de tuileries rijdenen, behalve de vreemdelingen, altoos bedroefde lieden bevatten; welke een verloren dierbaar pand daér komen be. treuren, en het graf met kransjes van immortelles versieren; doch hiervan genoeg, want dit behoort niet tot de physiologie der openbare rijtuigen; echter moeten wij nog in het voorbijgaan zeggen, wat men door correspon dance tTomnibus verstaat; Deze rijtuigen gaan alleen van de eene bepaalde plaats tot de andere, b. v. die van la barrière de Fetoiletot aan de tuileries doch men leest op dezelvepar correspondance jusqVau jardin des plantes, barrière du tróne en meer andere plaatsen; moet men dus verder dan de tuileries zijn, dan geeft de conducteur een loodje, dat men aan den volgen, den conducteur afgeeft, en daardoor de voorkeur boven nieuw aangekomene passagiers heeft, wanneer de wagen vol mogt zijn; wel te verstaan betaalt men voor eiken zoodanigen rid, weder de volle vragt. Het getal der omnibussen, welke, dagelijks. Parijs in alle rigtingen door. rijden, beloopt 400; middelbaar berekend, ontvangt elk derzelve dagelijks 40 francs, hergeen alzoo een totaal van 16,000 fr. uitmaakt, hoewel elke persoon slechts 3 sous voor den bestemden rid betaalt. ZEE-TIJDING. In Tessel binnengekomen B. F. Amsberg, van Batavia, J. van der Mey, van Villa, nova, L. J. Derekvan TrembciadaJ- Jay, van Grimsby", Smith, R. Gumble en J. VVathvan Londen, W. Andersen, mede van Londen met verlies van gronte mast én andere schade. Kapt. N. N.bet schip Lune, van Londen met verlies van fokkemast en andere schade, nog twee Engelsche brikke een met gekroke fokkemast en andere schade onbekend.

Leydse Courant | 1839 | | pagina 3