den vervangen, zijn er van alle kompagnien nog eenige manschappen alhier verbleven, die in den loop der weel: de Hofstad zullen verlaten. Men verzekert heden, dat er binnen kort eene algemeene inspectie over de mobiele schutterij zal worden gehouden. Het observatie-corpshetwelk op onze grenzen onder de bevelen van den Hertog van Saksen-IVeiniarwordt zamengetrokkenzal bestaan: uit een bataljon jagerstwee bataljons grenadierstwee der 9de, twee der loden twee der 12 en twee van de 17de afdeelingen, te zamen elf bacaljons infan terie, alsook uit eenige escadrons cavalerie. Uit Dordrecht meldt men van den 11 januarij: Naar men verneemt is gisteren avond te 's Gravendeelin Bevershoek, brand ontscaan, in de vlassteiling, toebehoorende aan P. Ritmeester;.waarbij gemelde vlasstelling met ito steen vlas eene prooi der vlammen is gewor den; en doordien hetzelve niet voor brandschade was verzekerd, is deze man door deze ramp in de diepste armoede gedompeld. Naar men verneemt, is bij de directie der Netlerlandsche handelmaat schappij besloten, om, voorioopig over het jaar 1S39, de vracht voor de gewone retour-reizen uit Oosc-Indie met 5 gulden per lasc te verminderen. Donderdag middag is er wederom brand te Amsterdam geweest in een pakhuis in de Dijkstraat, waarin zich balen met watten bevonden; dezelve is echter spoedig gebluscht. Men verneemt dat de Raad van de Hollandsch ijzeren spoorweg-maat schappij thans stellig besloten heefc, het bij denzelven terstond na de laatste algemeene vergadering beraamde plan uit te voeren en alzoo pogingen aan te wenden, om van de Hooge Regering de toevoeging van eenen van 's Rijks Ingenieurs te bekomen, ten einde op grond daarvan eene voordragt aan de deelhebbers te doen. Indien deze onze informatie juist is, gelijk wij alle reden hebben om te denken, zoude daardoor de bij eenigen, ten gevolge van lasterlijke uitstrooisels omtrent bedoelingen van Heeren Commissarissen, welke nimmer bestaan hebben, noch konden bestaan, zeer ontijdig ontstane onzekerheid weggenomen zijn. Van den Helder meldt men van den 9 Jannarij: Gisterenavond, omstreeks pure, strandde even benoorden Huisduinen, het Fransche stoomschip CElbeKapitein Henri Petit, komende van Duin kerken en gedestineerd naar Engeland, om zijne machines in te nemen. Van de equipaadge, bestaande uit negen man, zijn zeven, door de reddingsboot der Noord- en Ztiid-Hollandsche Redding-Maatschappij, onder bestuur van den heer H. Prins, te Huisduinen, welke dadelijk in beweging gebragt was, en ondanks den zeer hevigen ivind, het geluk had het vaarmig te bereiken, gered, terwijl het te betreuren is, dat ttvee mannen der equipaadge, welke zich in hun eigen scheepsloep vroeger hadden willen redden, een prooi der golven zijr. geworden. Men roemt ten uiterste het beleid en de vaardigheid der botelingen van de reddingsboot, welke de uiterste inspanning hebben moeten in het werk stellen. Van Vlieland meldt men van den 3 Januarij: In de vroegen morgen van heden ontwaarden de eilanders, dat op het mid. den der Horst een schip was vastzittende. Onverwijld begaf zich de reddings. boot der Noord- en Zuid-Hollandsche Redding-Maartschappij, onder het bestuur van den wel-edelen heer Mr. F, H, van der Kop, naar strand, en stak in zee; doch gekomen zijnde bij het schip, zijnde een Duitsch Galjas, genaamd Eduardbeladen met tarwe, rogge en witte erwten, ontdekte men, dat het schip het onderste boven lag, en bij de eb, dat alieen van de equi. paadge twee man op de Horst verdronken lagen. Te bejammeren is het, dat ondanks de beste pogingen men in de redding niet heeft kunnen slagen. Het getal der Studenten, op den isten November 1838 aan de Hooge- school te Utrecht aanwezig, bedroeg 483, en wel: in de Faculteit der Godgeleerdheid 128, in die der Regtsgeleerdheid 95, Geneeskunde 69,. Wis- en Natuurkunde 51, en in die der Letreren 140, totaal 483. Onder dit getal zijn niet begrepen diegene, welke wegens het afleggen van examens, enz., op de rol der Studenten zijn ingeschreven, doch hunne studiën elders vervolgen. (11 den avond van den 8 Januarij had te Utrecht een ongeluk plaats, hetwelk het gevaar voor vrouwen op nieuw voor oogen stelt, om op een' stoof met vuur in te slapen. De weduwe Simons op het Vreeburg, eene moeder van 3 kinderen, geraakte, op hare stoel gezeten, door het vuur van den sroof in brand, wist zich bij het ontwaken, niet te redden, en vlngte het huis uit. Op straat geraakte zij in volle vlam. Men bluschte de bran dende kleederen zoo spoedig mogelijk; doch de ellendige toestand der onge lukkige laat zich niet beschrijven. Zij is naar het ziekenhuis gebragt, en aldaar verpleegd. Men twijfelt aan hare herstelling. De tijding dat vier Hollandscbe officieren bij het Hazegras zouden ge. vangen genomen zijn door Belgische gensdarmen is onnaauwkeurigslechts twee van de 4 personen, die men aangehouden heefc, waren Hollanders, van paspoorten voorzien, de twee anderen waren Gentenaars. De Belgiers zijn te Brugge dadelijk losgelaten en de Hollanders weder naar de grenzen gevoerd. w CHINA. Volgens berigten uit dat land is in Canton een Keizerlijk decreet genomen, waarbij het rooken van opium verboden wordt, met bedreiging der volgende straffen tegen de overtreders: Die zich daaraan voor de eerste maal zal schuldig maken, zal in het gezigc gebrandmerkt worden met de woorden: Ter fei", d. i.: rookspitsboef, voor de tweetje maal, krijgt de schuldige 100 stokslagen en wordt hij voor drie jaren uit het land gebannen. Die zich ten derden male aan genoemd misdrijf schuldig maakt, zal onthoofd worden. AMERIKA. Uit Canada heeft men berigt tot n December, waaruit blijkt, dat uit Noord-Amerika wederom een aantal van 300 man in Canada eenen inval ge daan, een Bricsche scoombooc waren magtig geworden en eenige gebou. wen verbrand hadden Door een corps geregelde -.roepen echter aangevallen, zijn zij geslagen geworden en slechts een 401a! van hen zou ontkomen zijn. De Engeische berigten meenen, dat het innemen van het kasteel Ulloa door de Franschen, in Mexico,nog niet veel te beduiden heeft, daar zij geene genoegzame landingstroepen hebben, om landwaarts te kunnen optrekken. De berigten uit de Erigelsche West-Indische koloniën toe op het laatst van December zijn niet gunstig. In Demerary duurde de twist der negers met de planters over het werkloon, en de daaruit voortspruitende werkeloos, heid der eerstgenoemden nog altijd voort. De openbare orde bleet intusschen ongestoord. Op Jamaica hadden verscheidene planters de onwillige negers van hunne plantagien verdreven; een maatregel, die hier door sommigen als bedenkelijk in de gevolgen b^chouwd wordt Voorts hield in die zelfde kolonie de tegenstand der planters tegen den Gouverneur steeds aan. De nieuwe wetgevende vergadering, die gedeeltelijk reeds verkozen was, zou gewis even vijandig tegen het Bestuur wezen, als de laatst ontbondene. Eén onzer Ministeriele bladen aarzelt niet, te erkennen, dat die tegenstand op Jamaica in verband schijnt te staan met den opstand in Canada/en, even als dezeeene opheffing van het Britsche oppergezag beoogt. RUSLAND. Petersburg den 29 December. Nadat de vraag, of Israëlitenwelke medeleden van besturen of regcerlijke collegien zijn, aan de beraadslaging en oordeelvelling over aangelegenheden der Grieksche kerk deel nemen kunnen, j bij den Senaat en Rijksraad in overweging genomen wasis door Zijne Maj, den Keizer, overeenkomstig derzelver gevoelen, bepaald, dat de J> >den a; zulke beraadslagingen geen deel mogen tremen; en tevens, om g ev'ölg geven aan art. 327 van het wetboekovereenkomstig hetwelke in a He bur gerlijke en criminele zaken de stedelijke inwoners door hun eigen, «iftsi'ui, tend uit personen van dehzeifden stand bestaande geregcverhoord en ge. vonnisd zullen worden, gedecreteerd, dat, wanneer in een zoodanig; geva! het tot het vellen van een vonnis ivettiglijk noodige aantal Christelijke mede- leden ontcreekt, de joodsche medeleden door personen uit de Christelijke inwoners zullen vervangen worden. Volgens te Petersburg onlangs in het licht verschenen tahellen zijn er aldaar, m het jaar 1837, onder de bewoners van de Griek>che godsdienst 11,120 kinderen geboren, waarvan 2,707 onechte en 6 vondelingen Het getal' der overledenen in die gezindte bedroeg 11,711; gehuwd 1,962 paren. Den 27 December was de koude te Petersburg fel; de thermometer stond ti graden. Te Tobolsk was het fusschen den 17 en 19 November zoo koud, dat 13 mans en 2 vrouwen, die zich naar het veld begeven had den, doodgevrozen zijn. PORTUGAL. Men schrijft uit Lissabon van 2 Januarij, dat, hoewel fflen hoop had op gevat, dat de staatsinkomsten zich in het voorleden jaar zouden gebeterd hebben en dit een goed vooruitzigt voor het thans ingecreden jaar zou geven, die verwachting, eene verwachting, aie ook de Koningin in hare aanspraak bij de opening de Kamers blootgelegd had g'ehèel 'te'leur is gestélddaar- in December de inkomsten ƒ213,480 minder hebben bedragen", dan in de vorige maand. Men vestigde thans nog zijne hoop op de maatregelen, die de Cortes nemen zouden. s p a n j E.. v - Uit Madrid meldt men van den isten Januarijdat- de Engelsehe GfeZ'Anc een luisterrijk bal gegeven hadwaarbij vele staatk-undigen tegenwoordig waden. Den 2den heeft de Minister van Financien aan- de Cortes het budget aangeboden. Het hoofdkwartier van Don Carlos bleef -nog steeds té Azcoitia gevestigd. Op bevel van Espartero heeft de Christinos-Generaal O'Donnell de vol! gende dagorder uitgevaardigd: Alle ouders, die zonen in dienst van Don Carlos hebben, zullen uit de pro. vincie Gflipuzcoa, welke door de Christinos is Bezet, verwijderd en hunne goederen verbeurd worden zij zullen slechts in het bezit blijven van klee. dingstukken voor hun eigen gebruik terwijl men al het andere zal verkoo. pen; niemand zal wederom worden toegelaten, dan wanneer zij hunne zonen hebben teruggeven; ook zullen zij alsdan in het bezit van hun goed hersteld worden, indien het niet reeds vóór dien tijd verkocht is. Binnen 48 uren zullen deze maatregelen moeten worden ten uitvoer gebragt. ITALIË. Ais eene bijzonderheid dient gemeld te worden, dat het te Rome en op verscheiden andere plaatsen in Italië den 20 December reeds gesneeuwd heeft. De koude was toen 1 graad onder nul. ZWITSERLAND. Volgens eenen brief uit Bern schijnen êr wederom nieuwe moeijelijkhe. den tusschen de Fransche Regering en het Zwitsersche Gemeenebest te zul len ontstaan. Althans verneemt men, dat dezer oagen aldaar twee nota's van Frankrijk zijn ontvangen, waarvan de eerste een beklag behelst over de wei. gering om een' Israëliet, die Fransch onderdaan is; als burger eener platte, lands-gemeente aan te nemen; terwijl de tweede een betoog bevat tegen de inhechtenisneming van eenen Franschen tolbediende,die-te Freibergen, wegens bet plegen van eenen diefstal, in de gevangenis is gezet-, DUITSCHLAND, Prins Albert van Prnissen wendt groote kosten aan,.ter verfraaijing der door zijne Gemalin aangeërfde landgoederen te Kamenz in Silezië. Onder anderen wordt op eene rotshoogte, van welkè men het geheele naburige land overziet, een prachtig slot gebouwd, van steeneri die uit de rots zelve worden gehouwen. Andere aanzienlijke personen, waaronflér de Hollandscbe Graaf van Limburg Stirum, hebben onlangs uitgestrekte goederen in Silezië aangekocht, waaruit nten zich voor den bloei van die provincie veel goeds voorspelt. Uit Frankfort berigt men van 8 Jannarij", datde'prijs der granen aldaar wederom gestegen was en men nog 'meer rijzing verwachtte, doordien be langrijke partijen naar den Rh'ijp ingescheept iiin'. In het Hanoversche is bet gerucht vers'prèid'geworderi, dat de Rege. ring weder een gedeelte der belastingen, en vvei'ten bedrage van 20o,oood., aan de ingezetenen zal kwijtschelden. GROOT-BRIT ANNIE. Londen den 9 Jannarij. Voor eenige' dagen is op den Graaf va» Norbury nabij Dublin in Ierland onverwacht geschoten geworden, waardoor hij zwaar is gewond geraakt en aan zijne woéden overleden. De Lord-Regcers-van Ierland hebben eene belooning van 500 uitgeloofd aan hem, die den moor denaar ontdekken zou. Verleden Maandag en Dingsdag heeft er in verscheiden streken dezes lands een allerhevigste orkaan gewoed. Uit Liverpool én Manchester heefc men hoogsttretirigé berigten daaromtrent. De meeste huizen in' die steden en omstreken hebben min of meer geleden; van honderde zijn de daken, schoor, steenen en gevels in- en afgeslagen. In Liverpool ziin daardoor een twin, tigtal menschen gedood of zwaar gewond. Vooral ook in Manchester was het noodweer, en heeft men vele ongelukken en schade te berreuren. Vele schoorsteenen sloegen naar beneden en door de daken, en troffen de binnens huis zich bevindende personen. In een huis werd een geheel gezin uir va der, moeder en vier kinderen bestaande, onder het invallend puin bedolven; behalve dit vreeselijk onheil heeft men zeker nog een twaalftal dooden, door den storm aangegeven. De schoorsteen Van de gazstokerij heeft veel'gele- den. Schier geen enkel huis is onbeschadigd gebleven. Op vele plaatsen zijn de vensters geheel naar binnen geworpen; verscheiden huizen zijn vol slagen ingevallen; van andere is het lood letterlijk in roden opgekruld. Toen •men met den avond hevigen regen en hageljagt kreeg, begon de storm te gaan liggen. De berigten van de Kaap de Goede Hoop loopen tot den 25sren Octo ber, en geven te kennen, dat de Gouverneur eene expeditie naar Port Natal in den zin had, om aldus eene einde aan het gedurig bloedstorten tiisscheti de Hollandsche boeren en de Zoolas te maken. Het Gouvernement scheen in allen geval beslissend tusschen beide te willen komen, F R A N K R Ij K. Parijs den 10. Januarij. In den avond van den 8sten is te Parijs het berigt ontvangen van^het overlijden van de dochter des Konings, gehuwd met den Hertog van Wurtemberg. Zij is den 2den dezer te Pisa overleden, waarheen zii met haren gemaal gereisd was, orn hare gezondheid, die, na hare beval, ling in het voorleden jaar, veel geleden had, door de zachtere lucht van Italië te herstellen. Sedert hare komst echter in Italië is hare toestand meer en meer verergerd, schoon men, volgens het laatsre schrijven uir Pisa aldaar nog hoop had haar te behouden. De Prinses was van een beminnelijk karakter en bij de baren zeer geliefd. Het lijk zal uit Italië naar Dreux, waar het famielje-graf der Orleans is, overgebragt en aldaar ter aarde besteld worden. De Koningljjke famielje heeft den rouw voor twee maanden aange nomen.

Leydse Courant | 1839 | | pagina 2