A". 1838. E Y D S C II E o u R IJ T WOENSDAG, I %%ac.< mm £2 DECEMBER. P&£Wi NEDERLANDEN, j»Leïden den uden December, A;In de Staats Courant van den loden dezer leest men het volgende: Wij WILL DMbij de gratie Gods, Koning der NederlandenPrins van Oranje Nassau, Groot-Hertog van Luxemburgenz., enz,, enz. Allen die deze zullen zien of hooren lezen, salut! doen te weten: v Alzoo Wij in overweging genomen hebben, dat de ontworpene Huwelijks- verbindtenis tusschen Onzen beminden. Kleinzoonden Erfprins van Oranje en Hare KoniDglijke Hoogheid Mevrouwe de Prinses Sophia bredciika Mathilda, Dochcer van Zijne Majesteit den Koning van Wurtemberg, be- v'orderlijk zal zijn aan het geluk van Onzen beminden Kleinzoon, en aan de belangen der Natie? En hebbende gelet op artikel 13 der Grondwet; Zoo is het, dat Wij, den Raad van State gehoorden met gemeen ovetleg der Staten-Generaaf, naar aanleiding, van het zoo evengemeld artikel der Grondwet, hebben goedgevonden en verstaan, gelijk Wij goedvinden en verstaan bij deze, Onze toestemming te verleenen tot de Echtverbmdtenis van Onze beminden Kleinzoon den Erfprins van Onartje met Hare Hoogheid Mevrouwe de Prinses Sophia Frederika Mathilda, Dochter van Zijne Majes teit den Koning van Wtirtemberg. Gedaan binnen 's Gravenhage, den 8 December des jaars 1838, het zes en twintigste van Onze Regering. WILLEM. Van wege den Koning, Van Doorn. Het heeft Z. M. den Koning behaagd, bij besluit van den 6 Decem ber 1838,No. 115,Z.M. den Koning en Z. K. H. den Erfprins van lVurlem dergte benoemen tot Ridders Grootkruisen der orde van den Nederland, schen Leeuw. Men meldt uit 's Gravenhage van den 10 December: Aanstaanden Donderdag zal er bij Z. M. groot diner worden gehouden, waarop de leden van de Staten-'Generaal genoodigd zijn. Naar men verneemt heeft het Z. M. dezer dagen behaagd te benoe men: tot controleur'der in- en uitgaande regten te Rotterdam, ter vervan ging van wijlen den heer C. Meijer, dén heer IV. S. van den Berghthans comroleur der directe belastingen te Amsterdam; tot controleur der directe belastingen aldaar, den heer IVilletn Alewijn Fz., thans ontvanger der directe belastingen te Wdrmer c. a.en tot ontvanger der directe belastingen te Wormer en Ips ([provincie Noord-Holland,) den heer F. A. Schmidthans ontvanger te Deugen-(provincie Noord-Braband.) Wijders is aan den con. troleur der in- en uitgaande regten te Rotterdam, den heer Meinesz, de per- 'sonele rang van hoofd-controleur der in- en uitgaande regten en accijnsen verleend. Nog zijn door Z. M. dezer dagen benoemd bij het vaste ca'der van be,t [geneeskundig personeel der landmagt, tot officier van gezondheid van de iste klasse, bij het regiment lanciers N". 10, de heer C. M. L. Kuber, thans dienende als officier van gezondheid van de 2de kiasse bij de ambulance van het leger te velde; tot officier van gezondheid van dende klasse bij de 18de af. deeling infanterie, J. Burkardthans tijdelijk in dien rang dienende bij de '17de afdeeling; bij de 10de afdeeling .7. IV. Kuiler, thans tijdelijk in dien rang dienèti'de bij de afdeeling; bij de 2de afdeeling, J. E. Mullemaister thans tijdelijk in dien rang rang dienende bij de 9de afdeeling van dat wapen-; tsij de 5de afdeeling, P. J. van Thiener., thans tijdelijk in dien rang dienende bij de afdeeling;. en G. de Jongh, thans dienende als officier van gezondheid van de 3de klasse bij het Groot Rijks Hospitaal te Utrecht; bij de ambulan ces van het leger te veldeC. J. van Heesthans dienende als officier van gezondheid van de 3de klasse en bij de 9de afdeeling infanteriebij de 14de af. •deeling, H. van Ever dingenthans dienende als tijdelijk officier van gezond, heid van de 3de klasse bij de afdeeling; en bij het 2de bataljon jagers, L. .7. de Jong, thans dienende als officier van gezondheid van de 3de klasse bij ü'e -pde afdeeling. De Eerste Kamer der Staren-Generaal heeft heden in derzelver afdeelin. gen onderzocht de verschillende, aan dezelve aangeboden ontwerpen van Wét. De afdeelingen der Tweede Kamer hebben zich bezig gehouden met Tiet onderzoek over het ontwerp nopens den waarborg der gouden en zilve ren werken, alsmede met dat betrekkelijk het muntwezen. Daarna is de centrale afdeeling vergaderd en heeft dezelve eene conference met Zijne Exc. den Minister van Financien, over de aanhangige financiële ontwerpen van wet gehouden. In de zitting van morgen verwacht men het verslag der centrale afdee ling, over een of meer der aanhangige Ontwerpen van wet; zullende de be raadslagingen over dezelve, eerstdaags plaats hebben. Morgen zal door d'e Kamer het drietal Kandidaten voor het lidmaatschap der Algemeene Reken, kamer worden opgemaakt, waaruit alsdan de keuze door Zijne Maj. zal ge- achieden. Naar men voorziet, zal de verkiezing zeer uiteen loopen. Naar men verneemt, houdt zich de Regering steeds bezig met de ver vaardiging van de ontwerpen betrekkelijk de droogmaking van het Haarlem mermeer en nopens de onteigening ten algemeenen nutte, terwijl, naar men verzekert, nog onderscheidene andere voordragten, gedurende den loop dér tegenwoordige zitting, aan de Kamers zuilen worden gedaan. Zijne Exc. de Directeur-Generaal van Oorlog heeft dezer dagen de navolgende circulaire toegezonden aan de commanderende officieren van al de corpsen van het leger, zoowel die der staande armée als der Mobiele Schutterij, en van de vrijcorpsen: 'Het heeft mijne opmerking getrokken, dat, onder de menigvuldige ver. jtoekschriftenom gratificatiën, bedieningen of onderstand, er een groot aantal gevonden wordt, ingediend door personen, vroeger bij de staande .armée, bij de Mobiele Schutterij of bij de vriicorpsen gediend hebbende, aan wie, na expiratie van den tijd, voor welken zij verpligt waren, of zich ver- lbonden hadden, te dienen, op het daartoe door hen uitdrukkelijk te kennen gegeven verlangen, ontslag uit de dienst is verleend. Vermits nn de bedoelde personen, door het op voorschreven wijze nemen wan ontslag uit de dienst, geacht moeten worden, vrijwillig afstand te heb ben gedaan van al de aanspraken op de beloóning, die hnn, bijaldien zij hati- den blijven doordienen, welligt later zon hebben kunnen ren deel vallen, worden de voorschreven verzoeken, wanneer zij namelijk geene andere mö tieven dan den volbragten diensttijd bevatten, uit krachte van de deswege door den Koning verleende magtigingsteeds afgewezen. Ten einde derhalveimmers indien het daarop eenigen -invloed tnogt heb ben, het indienen van verzoekschriften van den bedoelden aard eenigermate voor te komen, inviteer ik u mijnheer, om aan zoodanige onder uwe bevfe. Ien dienende manschappen, die, in de hoop van met eenig burgerlijk emplooi begunstigd te worden, hnn ontslag verlangen, duidelijk en"bepaaldelijk te doen kennen, dat zij hierdoor tegen hun belang handelen, daar er geene ge legenheid bestaat, hen in civiele bedieningen te plaatsen, en dat zij dus, door het verlaten van de dienst, gevaar loopen, zich zeiven ia- het onheil te storten. In een der dagbladen van deze Residentie leest mew: De stèurharing-visscherij onder de Engelsche kusten, is die'jaar slechts middelmatig uitgevallen. Van de daartoe uitgeruste pinken van verschillende reed ets te Scheveningen zijn bereids het meerendeel te huis en van de nog alwezig- zijnde, heeft men de beste berigten ingewonnen, zoodatin weer wil der laatst gewoed hebbende stormen, allen zich met eene blijde weder komst mogen verhengen. Nog meldt men uit 's Gravenhage van den nden December: In de zitting van de Tweede Kamer der Stacen-Generaal van heden,- heeft de centrale afdeeling verslag gedaan over de ontwerpen van wet,'betreffende de Staatsbegrooting voor den jare 1839. Daaruit blijkc, dat de Regering er in bewilligd heeft, om het bedrag der percents-gewijze belooning voor de ontvangers der belastingen, hetwelk van het hoofdstuk van het Departemeric van Financien was afgelaten, daarop weder te plaatsen en de hoofdsom der begrooting daarmede te verhoogen. De beraadslagingen over déze ontwer pen van 'wet worden bepaald op aanstaanden Vrijdag. Vervolgens is overgegaan tot het opmaken van een drietal Kandidaten voor de vacanie plaats van een lid der Algemeene Rekenkamer. Na verschillende verkiezingen en herkiezingen worden verkozen tot eersten KandidaatMr. Pieter Bicker Caarten, Controleur van 's Rijks belastingen te Zwolletoe tweeden Kandidaat, Jan Pieter van MansveltHoofd-atnbtenaar bij dé Alge meene Rekenkamer; en tot derden KandidaatJhr. Ewoud vim der Dussen lid der Ridderschap en van de Staten van Holland, Dit drietal Kandidaten zal aan Z. M. worden aangeboden door èene Com. missie, bestaande uit acht leden der Kamer. Vervolgens is de zitting tot morgen middag ten 12 ure verdaagd. Daarna zal er comitté-generaal worden gehóuden waarin Z. Èxc. de Minister van Buiteniandsche Zaken ëene staatkundige mededeeling zal doen. Uit Amsterdam meldt men van den 8 December: Naar men verneemt, zal aan één óf meer der voornaamste kantoren hier ter stede eerstdaags aan de houders van Grieksche obligatien gelegenheid gege ven worden tot het mede onderteekénen van een adres aan het Grieksche Gouvernement, strekkende om voorziening te bekomen in de belangen der Nederlandsche houders van Grieksche fondsen, al ware het slechts door con versie der verschenen, doch achterstallige rente, tegen 5 pCt.'s jaarsett bepaling voor het vervolg, van ten minste eenige voldoening van rente voor de hoofdsom der gedane leeningen. Het is te verwachten, dat de houders van obligatien, ten laste van den Griekschen Staat, zich nu zullen beijveren om door hunne handteekening kracht en nadruk te helpen bijzetten aan de pogingen van hen, die zich belangeloos vereenigd hebben, om de regten en aanspraken hunner landgenoocen voor te staan. Mogcen die pogingen tevens ondersteuning vinden bij het Nederlandsche Gouvernement, dit voorzeker, zou zeer veel tot eenen getvenschten uitslag kunnen bijdragen. In onze vorige hebben wij melding gemaakt van het verslag in eene algemeene vergadering van deelhebbers in de Hollandsche ijzeren spoorweg maatschappij, den 7 December II. te Amsterdam gehouden. Het Algemeen Handelsblad geeft het volgende overzigt over den staat der werkzaamheden aan den spoorweg van Amsterdam naar Haarlem en over dé finantiële aange legenheden door den heer Mr. F. A. van Hall, namens de directie, medegedeeld: Omtrent het eerste punt berigtte de heer van Hall, dat al de gróote zwz. righeden verdwenen waren; dat de weg over het laagste en slechtste ge. deelte van den grond, door het water, is voleindigd; bat hij sterk gezakt, maar nergens verzakt is, en dat die zakking op de meeste 'plaatsen hééft opgehouden. Men heeft alle reden tevreden te zijn met de ondernemers. De aardenbaan is geheel voleindigd, op eene lengte na van 800 ellen, die men om de proceduren wegens de onteigening nóg niet heeft kunnen bear, beiden, in de2en winter kan het bouten roosterwerk, waarop de rails zul len rusten, geheel gelegd worden. De meeste bruggen zijn gereed; de oveJ rige zullen deze winter gereed komen. Het stationsgebouw, benevens de bergplaats voor -de locomotieven bij Haarlen, is geheel afgewerkt. Dat de stations-gebouwen bij Amsterdam nog niet opgeslagen zijn, en dat de brug over de vaart bij den aanvang van den spoorweg nog niet is gelegd-is alleen daaraan toe te schrijven, dat er nog eene mogelijkheid bèsta'at, uhi dén weg tot aan de stad door te trekken. De rails, die te Leiden vervaardigd wor den, moeten met primo April geleverd zijn.. De stoomwerktuigen worden vóór primo Maart uit Engeland verwacht. De model-diligences, uit Enge land, Brussel en Duitschland ontvangen, zijn zeer voldoende. 'De Maar- schappij heeft éénen tegenspoed, ondervonden, namelijk het oponthoudt in het verkrijgen van den eigendom. Eenige weinige eigenaars hebben willen misbruik maken van onzen wensch om proceduren te vermijden eD het be stuur heeft gemeend aan hunne eischen niet te mogen toegeven. Er bestaan thans nog drie opposanten, en de procedure'is zoo ver ge vorderd, dat het land van een derzelven te Haarlem, reeds voorloopig is in bezit genomen; terwijl tegen de beide anderen, nametiik Beuhnanen Heijons, reeds voor ruim 14 dagen het vonnis van onteigening op nieuw is tiitgesDro- ken. Ten gevolge van dit een en ander zal eChter de weg niet vóór den zomer van 1-839 kunnen geopend worpen. Tn werkelijkheid'is dit eene WinSt, omdat de aannemers den weg gedurende een jaar na de opening op dezelfde hoogte moeten houden, zoodac het meerder zakken en harder wórden eer hij geopend wordt, als een voordeel moet beschouwd worden. Wat het tweede punt aangaat, merkte de- heet.van Hall opdat de gecer'. tificeerde raming is bepaald op f 1,300,000. Daarmede zonde men alles hebben kunnen bestrijden, doch i°. er zijn eenige omissien begaan in Hét bestek, die eene meerdere uitgave-hebben te weeg gebrast van 08,234.41 2°. de onteigeningen hebben meer gekost dan zij geraamd waren - t'13^12.28 3°. verbetering in de aardenbaan op verlangen der Regering- 28,142.75 ■40. de verbreeding van den weg, mede op verlangen der Regering- ciz.808.oO 5°. de aanschaffing van meerdere rijtuigen- 68,000.00 Er zou dus een te kort bestaan van f 388,497.44.

Leydse Courant | 1838 | | pagina 1