benoeming van expcrten tot opneming tiet schadeloosstelling en provisionele in bezitstelling tier geëXproprieerde gronden. Na de lecture van welke con clusie de regtbank dadelijk b'u interlocutoir vonnis den gedaagde in zijne oppositie verklaard heeft te zijn niet ontvankelijk, en alvorens ten principale rcgt te doen, den eischer gelast, om de contracten der andere percelen van den polder over te leggen, om daaruit de hoegrootheid der te betalen scha deloosstelling te bepalen, de kosten gereserveerd. De troepen iu hec kamp van Reijen hebben den 13 September, in tegenwoordigheid van Z. K. H. den Prins Veldmaarschalk, groote manoeu vre!] uitgevoerd. Volgens de laatste opgaven, bedraagt de statistiek der grootste steden van Europa, als volgt: Er is in Europa slecht éêne stad, waarvan de bevolking meer dan een millioen bedraagt, en wel Londen, welke 1,474,000 inwoners bevat. Na Londen, komen Parijs met 600,000 en Konsianciuopel met 600,000 inwoners. Men telt 33 anndere steden, wier bevolking 100,000 zielen overtreft, te weten: 9 in Groot-BritannieDublin 227; Glascow 202; Manchester 1874 Liverpool 155; Edimbttrg 136; Leeds 123; Birmingham 107; Bristol 104; Cork 101; 3 in Frankrijk: Marseille 145, Lyon 134; Bordeaux 110; 1 in Portugal: Lissabon 260; 2 in Spanje: Madrid 201; Barcelona 120; 6 in Ita. lie: Napels 364; Palermo 168Milaan 155; Rome 156; Turin 114; Ve. netie 103; 5 in Duitschlaud: Weenen 330; Berlijn 240; Hamburg 122; Praag 120; Munchen 100; 2 in de Nederlanden: Amsterdam 201Brussel „6; 1 in Denemarken: Koppenhagen 115; 2 in Rusland: St. Petersburg 449; Moskou 250; 1 in Polen: Warschau 150; inTurkije: Adrianopel iöo. Tet tournooi-spel, dat in Brussel bij gelegenheid van de September dagen zon gehouden worden, is vervallen; slechts 3 personen hadden zich tot die famcuse ridderspelen aangemeld. AMERIKA. De Generaal Bustamente heeft den 30 Junij het Mexicaansch Congres ge sloten en bij die gelegenheid de aandacht van het Congres gevestigd op de moeijelijkheden, waarin het Gemeettebest zich gewikkeld zag; doch hetCon- gres geluk gevvenscht met het herstel en behoud van de binnenlandsché fust. Hij verklaart daarin op nieuw, dat de eischen der Franschen onaannemelijk zijn; zege, dat het Gemeenebcst al het mogelijke gedaan heeft om te ver hoeden, dat men van de Fransche zijde tot uitersten kwain; doch dat de be. leedigingendoor het Ilof der Tuilerien aan Mexico aangedaanvan een aard zijndat dit laatste krachtige maatregelen van wedervergelding heeft moeten nemen; dat men intusschen geenzins de poging ter bemiddeling heeft afgeslagenwaartoe eene bevriende Mogendheid derzelver goede diensten heeft aangeboden. De President geeft vervolgens kennis, dat onder anderen, betrekkingen van vriendschap met Belgie zijn aangeknoopt, met oogmerk om den wederzijdschen handel te bevorderen. Hij betreurt, dat nog geen nieuwe veldtogt tegen Texas is kunnen ondernomen worden. Hij doet in het oog vallen, dat de gerezen moeijelijkheden met het buitenland den handel en daardoor de inkomsten van den Staat veel afbreuk doendat men inmiddels op het scheppen van nieuwe hulpmiddelen moet bedacht wezen, en daartoe, bij voortduring van eendragt en goeden wi!kan geraken. Hij zegt eindelijk dat Mexico deszelfs onafhankelijkheid zal weten te verdedigen. Een Amerikaansch dagblad verhaaltdat op het einde van Julij op de kust van Jamaica twee Portugesche siavenhaalders door het Engelsche oorlog, schip Snake vermeesterd zijndat aan het boord van een dier Portugesche schepen nog 250 slaven zijn gevonden, die op Jamaica bij eenen menschlie. venden planter als werkgasten zijn geplaatst; en dat uit de door dezen planter van twee tot die lading behoorende negerinnen ingewonnene getuigenissen is gebleken, dat deze slaven, na hun vertrek uit Afrika, in het eerst goed be handeld ziju, doch dat de Portugesche zeelieden hen later, toen er gebrek aan levensmiddelen kwam, eerst met het vleesch van pas gestorvene slaven, en daarna met dat van met dit doel geslagte ongelukkigen hebben gevoed. De negers hadden eenigen tijd het gekookte vleesch hunner rampzalige loc- geuooten genuttigd, zonder te bemerken, wat men hun voorzette, doch later zulke vieeschspijzen over boord geworpen. Er was een opzettelijk onderzoek omtrent deze afschuwelijke en der menschheid onteerende handelwijze det Portugesche siavenhaalders bevolen. GRIEKENLAND. Athene den 29 Augustus. H. M. de Koningin is, door den Koning ver gezeld, den g/scen naar Korinthe vertrokken, om van daar met eene stooin- booc naar Ancona over te steken en zich vandaar naar Zwitserland te bege. ven. otn te Bern haren vader, den Groothertog van Oldenburg, te ontmoeten. De Koning zou gedurende de afwezigheid der Koningindie 6 weken duren zoueene reis doen naar Rumelie. De bewoners van 4 dorpen in Messina hadden zich tegen net Gouver. nement verzet en de wapenen opgevat. Met 600 man waren zij daarop naar Navarino vertrokken, doch zijn door den Gouverneur van Messenie en deit Luitenant-Colonel Feder aangevallen en verstrooid geworden. Bij gedaan onderzoek bleekdat eenige voorname personen in die 4 dorpen aan den op stand hadden deel genomen. Onderscheiden gevangennemingen zijn bewerk, steiligd. PORTUGAL. Lissabon den 4 September. Den vorigen dag was door Z. M. den Koning eene groote wapenschouwing over de troepenter sterkte van 1800man, ge houden, welke vervolgens de straten der hoofdstad waren doorgetrokken. Men meende, dac deze demonstratie moest dienen, om aan de onderschei dene partijen te tootien, dat het Bestuur genoegzame magt had, om, zoo er ten gevolge cier verkiezingen, onlusten ontstonden, dezelve te kunnen detn. pen. Want beide pattijen meent men, dac bij eene mogelijke nederlaag, op roerige voornemens aan den dag zouden leggen. H. M. de Koningin is reeds in de achtste maand harer zwangerheid ge. vorderd. Op onderscheiden punten vertoonen zich wederom guerilla's-benden. In het zuiden van Portugal had eene zoodanige een strooptogt ondernomen, en de kassen van eenige Rijksontvangers geplunderd. SPANJE. Berigten over Parijs van den 14 September. Men schrijft thans uit Bayonne van den 6den, dac, hoewel in de telegra- phische depêche gemeld was, dat Don Carlos naar Viliafranca vertrokken was, hij evenwel Or.ate niet verlaten heeft. Verder wordt uit die plaats ge meld dat de Carlist Marotto, met verscheiden bataljons den omtrek van Estella had verlaten, om eene colonne Chriscinos tegen te trekken, dac hij dezelve bij Cascer den eden bad aangetrciFengeslagen en tot over denËbro terug had gedreven. Uit Madrid meldt men van den 7de!] Het officiële dagblad bevat de navolgende benoemingen voor het Ministe rie: de Hertog van Frias, eerste Secretaris van Staat, President van den Raad; de heer Ruis de la Fega, Senator, Minister van Justitiede Afge vaardigde Markies MtnU Fingen, Miniscer van Financien, ad interim; de Markies VolgomeveMinister van Binnenlandsche Zaken, ad interim; de Generaal Adama is belast met hec Ministerie van Oorlog en Marinead interim. Deze verandering in het Ministerie, welke ook pertelegraphischedepêche is bekend gemaakt geworden, schijnt ten gevolge der door Espartero over eenigen tijd gedane bedreiging bewerkt te wezen, hoewel de mlslnkte aan. slag'op Morella daartoe meer bijzonder schijnt medegewerkt te hebben; daar de Ministers, tegen het aanraden van Otaa, die Cabrera, door uitstel vail het gevecht wilde afmatten, den aanval op Morella geboden hadden. Volgens bijzondere berigten was het dien ten gevolge in de laatste dagen te Madrid zeer onrustig geweest-, en werdén eiken nacht aan de hoeken tier straten schotschriften op en bedreigingen tegen de Ministers aangeplakt. Daar dé Generaal Ouiraga, bevelhebber der hoofdstad geene genoegzame magt meende bijeen te hebben, om, indien er onlusten ontstonden, dezelve te dempen; had hij onderscheiden malen zijn ontslag aangeboden. De Hertog van Frias, die thans aan het hoofd des Ministeries staat, is lan. gen tijd Spaansch Gezant te-Parijs geweest. Cabrera heeft zich na zijnen uitstap en rooftogt in Valencia wederom naar Morella begeven, om zijne buit in veiligheid te brengen. Dezelve be staat uit 8,000,000 realen; 300 muilezels waren beladen met levensmiddelen en benoodigdhedenbenevens 200 karren, -400 paarden waren opgeligt en 1200 man conscrits. Men meldt uit San-Sebastian van den Ssten: De laatste bewegingen van Espartero schenen ten doel te hebben, om ein. delijk Estella aan te tastenverschillende bataljons op zijn bevel den Ebro overgetrokken zijnde, hebben Lerin, Laaraga, Oleyza en andere dorpen bezet. Eenige personen gelooven, dat zjjn hoofddoel is, om de linie van Zoberie aan te vallen, en den intogc in de Bastan door Munagorri it be. gunstigen; ook zegt men, dac Espartero 5 bataljons gedetacheerd heeft naar Arragonterwijl Victoria en Biloao hem uit verschillende corpsen versterkin gen hebben toegezonden. In de omstreken van Lodosa heeft eene kleine schermutseling plaats gehad; twee bataljons Carlisten hebben de linie vaii Andoain versterkt; liet 9de bataljon van Navarre is de vallei van Eciiaur) éoor getrokkenom zich naar Estella te begeven. ITALIË. Den 3 September, heeft de huldigingsplegcigheid van Z. M. den Keizër van Oostenrijk tot Koning over het Lombardijsch-Venetiaansch Koning, rijk, te Milaan plaats gehad. Z. M. heeft, op den troon gezeten ea door eenen aanzienlijken scoet omringd, de Afgevaardigden der verschillende provinciën ontvangenwaarna de eed van gehechtheid en getrouwheid afge- legd is. Eene plegtige dienst is daarop in de hoofdkerk gehouden; des mid. dags was er diner ten Hove en des avonds werd een groot bal door den Adel aan de Keizerlijke famielje aangeboden. Den 6den daarop volgende, nadat mee eene groote plegtigheid de ijze. ren kroon uit de kerk van het naburig Monza gehaald was, is de Keizer met de daarbij gebruikelijke ceremonien gekroond geworden. Dienzelfden dag heeft bij het volgend besluit aan zijnen Oom, den onder-Koning, Reinier doen toekomen. „Waarde Oom Aartshertog Reinier! Bij gelegenheid mijner krooning in hec Lombardijsch-Veneciaansch Koningrijk heb ik goedgevonden het volgende té bepalen: „i°. Aan alle personen, die in genoemd Koningrijk wegens staacsmisdrij» ven geregtelijk vervolgd zijn en zich thans in de gevangenis bevinden, wit ik den nog overigen straftijd genadig kwijtschelden. 4,2°. De thans nog voor de regtbanken van dit Koningrijk aanhangige ver volgingen tegen aanwezige personen; ter zake van staatkundige woelingen, zullen geheel gestaakt, en dergelijke vervolgingen wegens handelingen, welke vóór die mijn tegenwoordig besluit gepleegd zijn, zullen niet meer begon nen worden*. „3°. De personé'n uit genoemd Koningrijk, aan wie, omdat zij in staat kundige woelingen betrokken of daarby gecompromitteerd waren, eene be paalde verblijfplaats aangewezen was, zullen terstond in het genot van hunns vrijheid gesteld worden. 4°. Diegenendie lilt denzelfden hoofde ónder toezigt der Policie ge steld warenzüllen terstond daarvan worden ontheven. „5°. Met opzigc tot de staatkundige vlugcelingen uic het Lombardijsch— Veneciaansfch Koningrijk, die naar hun vaderland wenscben terug te keeren, wil ik dat ook op de2e de bepalingen van 2 van toepassing zijn zullen, op voorwaarde echter, dat zij, om de vergunning tot den terugkeer te erlan. gen, hunne verzoeken zelve aan mij doen toekomen, en zich onderwerpen aan hetgeen ik omtrent deze verZoekeh in elk bijzonder geval met in acht. neming van het algemeen belang en overeenkomstig mijne vaderlijke bedoe lingen zal goedvinden te bepalen. En wat betreft die staatkundige vlugtelin^ gen, welke niet wenschen naar hun vaderland terug te keeren, zoo sta ik toe, dac hun wanneer zij langs den behoorlijken weg daarom verzoeken, de vergunning tot landverhuizing worde verleend. „6°. De verzoeken om vergunning tot den terugkeer of tot landverhuizing moeten door de staatkundige vlugcelingen binnen een jaar van den dag der afkondiging van dit mijn besluit ingediend worden, bij gebreke waarvan zij 11a verloop van dien tijd in alle opzigten naar de bestaande wetten zouden behandeld worden. „Terwijl ik u dezen mijnen wil doe kennen, noodig ik u uit terstond door de bevoegde Overheden hec noodige te doen verrigten voor de spoedige era volledige uitvoering daarvan." Denzelfden dag heefc de Keizer, bij een ander besluit, het oprigten van eene lijfwacht toegestaan; dezelve zal bestaan uic 6b adelijke jongelieden uit Lomoardije en Venecie. De uitgevaardigde amnestie had algêmeene vreugde verspreidvooral daar men in de hoop was te leur gesteld geworden, dat Z. M. die bij hec intreden in hec Koningrijk zou laten afkondigen,Hetgeen echter niet gebeurd was. Men meende reeds, dac nu van eene amnestie hiecs zou komen. DUITSCHLAND. Z. M. de Koning van Prnissen is den 9den uit Berlijn naar het kamp van Maagdenburg vertrokken, waar Zich vele Vorstelijke personen vereenigem Z. M. de Koning van Beijeren is ten gevolge van gevatte koude ongea. steld en bedleegerig. Den 10 September is het volgend bulletin uitgegeven: Gisteren avond werd geene toeneming der koorts bemerkt; de nacht was een paar malen door sterk hoesten verontrust, doCii de slaap goed; tegen den morgen zeer weinig koorts, voortdurend ruime uitwaseming." H. K. H. Prinses Albert van Prnissen is, op hare reis naar Berlijn; den uden te Hanover aangekomen en aan hec Futstenhafs-Paleis afgestapt. De Ceurant van Bude en Pest van den 2 September, maakc de volgendë ontvangsten bekend, voor de steden en andere plaatsen, die in het voorjaaj door den ijsgang en overstroomingen geleden hebben, medegedeeld. Méé had op het einde van Junij eene som van 952,798 11. ontvangen, waarvah 10,059 uitsluitend voor Bude, 93,422 uitsluitend voor Pesth, 9586 vodr Gran, 180,063 voor Bude en Pesth, 11,764 voor Bude, Pest en Gran, 627,027 voor alle de streken gelegen aan den Donau, die door de overstrooa mingen geleden hebben, en 20,053 voor bijzondere personen en werken. Deze giften kwamen uit de volgende landen: 264,533 fl. uit Hongarijé 45,202 uit Boheme, 62,918 uic het Lombardijsch-Venetiaansch Koningrijk; 17,500 uic Ilivrie, 3878 uit Gallicie, 477,706 uit Oostenrijk, 12,598 uic Stiermarken, 6129 uit Transylvanie30,324 uit Moravie en Silesie, 2465! uir Tyrol, 23,884 uit Rusland, 608 uit Beijeren en 3673 uic Saksen. Men haid op dienzelfden tijd uitgeschoten voor de stad Bude 53,020 fl.; voor de stad Pesth 393,151, voor de stad Gran 39,290, voor de streken van de jurisdictie van Pesth 69,676, voor die van de jurisdictie van Gran 4500; voor die van de jurisdictie van Neograd 1500, voor die van de jurisdictie van Baramga 3Ó00, voor die van de districten van Jasy en Kio-Kuti 12,700, voor

Leydse Courant | 1838 | | pagina 2